Takip Edin

Ağır Nakliye Proje Lojistiği

Bekmezci, 10 ayda 5 gemi yatırımı yapmış oldu.

Yayınlanma tarihi

-

Tekstil sektörü oyuncularından Bekmezci Ailesi’nin iştiraki Beks Denizcilik, 35 milyon dolarlık yatırımla ABD’li yatırım bankası JP Morgan’dan True Endurance isimli dökme yük gemisi satın aldı. Bu yıl tanker piyasasına da giren Bekmezci, böylece 10 ayda 5 gemi yatırımı yapmış oldu.

10 ayda 5 gemi aldı

Küresel ticaret yükünün yüzde 90’a yakınının taşındığı denizyolunda, pandemiyle birlikte yaşanan darboğazlar, artan talep ve rekor seviyelere ulaşan navlun, tüm dünyada gemi alım-satım piyasasını hareketlendirmiş, günlük kazançları 10 kata yakın artan gemiler, armatörlerin yatırım iştihanı artırmıştı. Birkaç yıldır gemi yatırımı konusunda pasif olan Bekmezci ailesi de navlun fırsatını değerlendiren yatırımcılardan oldu.  2012 yılında inşa edilen ve Liberya bayraklı olan True Endurance, yaklaşık 180 bin DWT kapasiteye sahip. Capasize geminin mevcut draftı 18,2 metre. Geminin uzunluğu 292 metre ve genişliği ise yaklaşık 45.05 metre. True Endurance, Bekmezci ailesinin bu yıl filoya kattığı 5. gemi oldu. Beks Denizcilik, kuru yükten sonra tanker piyasasına da giriş yapmış, Yunanlı armatörden ikinci el gemi almıştı. Ardından yeni yatırım haberi kuru yük tarafından gelmişti. Şirket  filosuna yeni bir supramax gemi ekledi. Böylece bu gemi Beks’in bu yıl aldığı üçüncü supramax olmuştu. Şirketin işlettiği gemi sayısı 20’ye yaklaştı.

Yerli filo büyüyor

Tarihi yükselişini sürdüren Baltık Kuru Yük Endeksi (BDI) geçen hafta 5 bin puanı aşarak rekor tazelemişti. Geçen hafta 5 bin 600 puana ulaşan endeks, dün 5 bin 378 puana geriledi. BDI’de son bir yıldaki artış oranı yüzde 210’u aştı. Konteynerde ise bu oran yüzde 300’ü geçmişti. Artan navlun son yıllarda düşüşe geçen Türk filosunu da yeniden büyüme trendine soktu. Yerli filo, 2021’in ilk 9 ayında gerçekleşen yatırımlarla 2.5 milyon DWT’lik bir artış gösterdi.

Reklam

Ocak 2021’de 28 milyon 929 bin DWT olan 1000 GT üzerindeki Türk sahipli gemi tonajı, bu artışla birlikte 31 milyon 500 bin DWT’yi aştı. Bu dönemde yıl farklı tonaj ve tiplerde 110 gemi filoya katıldı.

Böylece, 2013’ten sonra ilk kez filoda bu oranda bir büyüme gerçekleşti. 9 ayda yaklaşık yüzde 8.6 kapasite artışı sağlayan Türk sahipli deniz ticaret filosu böylece, küreselde bu yıl için beklenen bu yıl yüzde 3,2 civarında büyümeyi yaklaşık olarak üçe katladı. Filo yeni yatırımlarla büyümeye devam ediyor. Mevcut armatörlerin yanı sıra OBA Makarna, Taban Gıda gibi sektörün yeni oyuncuları da filo yatırımlarını sürdüyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Mercedes-Benz GenH2 kamyon, sıvı hidrojen yakıtıyla tek dolumla 1000 kilometre rekorunu kırdı 

Yayınlanma tarihi

-

Daimler Truck, #HydrogenRecordRun etiketiyle ikili stratejisi kapsamında hidrojen yakıtı ve batarya ile çalışan araçlarıyla yeni bir kilometre taşına ulaştı. Prototip olarak geliştirilen Mercedes-Benz GenH2 Kamyon, 1.047 km mesafe kat etti. 

Dünyanın en büyük ticari araç üreticilerinden Daimler Truck, hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin uzun mesafe kara yolu taşımacılığında sıfır karbon hedefine ulaşmada sürdürülebilir bir çözüm olacağını kanıtladı. Prototip araç olarak geliştirilen ve kamuya açık kara yollarında trafiğe çıkma onayı alan Mercedes-Benz GenH2 kamyon, sıvı hidrojen yakıtıyla tek dolumla 1.047 km mesafe kat ederek test sürüşünü tamamladı.

“cellcentric” tarafından sağlanan yakıt hücresi sistemiyle çalışan ve sıvı hidrojen yakıt deposu sistemiyle donatılan Mercedes-Benz GenH2 kamyon, gerçek yol koşullarında ve 40 ton toplam brüt ağırlıkla tamamen yüklü bir şekilde hiç karbon salımı yapmadan test sürüşünü başarıyla geçti.

İkili strateji: Hidrojen ve batarya teknolojisiyle çalışan araçlar 

Daimler Truck, Paris İklim Anlaşması’nı imzalayan şirketlerden biri olarak bu konudaki sorumlulukları yerine getirmek için çalışmalarına devam ediyor. Şirket, 2039 yılına kadar küresel pazarlarda ulaşım faaliyetleri için karbon nötr yeni araçları pazara sunmayı hedefliyor. Elektrik bataryasıyla çalışan kamyonlar, uygun mesafelerde ve şarj seçenekleriyle planlanabilir güzergâhlarda düzenli uygulamaya dayanan dağıtım taşımacılığı ile uzun mesafeli taşımacılık faaliyetleri için ideal seçim olarak görülüyor. Bununla birlikte hidrojen yakıtına dayalı sürüş sistemleri, özellikle ağır hizmet taşımacılığı ve uzun mesafeli taşımacılık alanlarında daha esnek ve zorlu uygulamalar için daha iyi bir çözüm olarak değerlendiriliyor. Daimler Truck, bu enerji talebinin hızlı ve en uygun maliyetle karşılanması için her iki teknolojinin de etkin kullanımıyla mümkün olabileceğine inanıyor. Bu nedenle hidrojen yakıtıyla ve bataryayla çalışan araçlarla tutarlı ikili stratejiyi takip ediyor. Daimler Truck, ilk yakıt hücreli kamyonları önümüzdeki yıllarda müşterilere test ettirmeyi planlıyor. Mercedes-Benz GenH2 kamyonların seri üretim modellerinin ise bulunduğumuz on yılın ikinci yarısında tanıtılması planlanıyor.

Reklam

Daimler Truck demonstriert erfolgreich Entwicklungsziel von 1000+ km Reichweite mit Wasserstoff-Lkw // Daimler Truck successfully demonstrates development objective of 1000+ km range with hydrogen truck

Devamını oku

Haber

ALIŞAN LOJİSTİK “TÜRKİYE AR-GE 250 ARAŞTIRMASI”NDA YERİNİ ALDI

Yayınlanma tarihi

-

Ekonomi ve İş Dünyası Portalı Turkishtime tarafından bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen “Türkiye AR-GE 250 Araştırması” sonuçları açıklandı. Türkiye’nin en fazla AR-GE harcaması yapan şirketlerinin yer aldığı listede geçtiğimiz yıl 194. sırada yer alan Alışan Lojistik, bu sene 169. sıradan listeye girmeyi başararak yükselişini sürdürdü. 

AR-GE’ye yapılan yatırımların önemine dikkat çeken Alışan Lojistik CEO’su Damla Alışan: “Türkiye’nin AR-GE alanındaki gelişimini değerlendirmek için önemli bir gösterge olan “Türkiye AR-GE 250 Araştırması”, AR-GE alanındaki farkındalığın artması ve bu alana yönelik yatırımların teşvik edilmesi anlamı taşıyor. Alışan ailesi olarak, bu listede yer almak bizler için çok kıymetli. Sektörümüzde, Bilim ve Sanayi Bakanlığı onaylı 13 AR-GE merkezi var. Bunlardan ikisi şirketimiz tarafından kuruldu. İstanbul ve Konya bölgesi bu manada üssümüz diyebiliriz. AR-GE merkezimizde 50’ye yakın uzman çalışıyor. Burada, gerçek ve sanal dünyanın birlikte hareket ettiği, kullanıcıların ve ulaşım araçlarının birbirleriyle iletişime geçtiği, böylelikle de süreçlerin hatasız ve daha verimli işlendiği bir çalışma sistemine odaklanıyor; müşterilerimizin iş takip sistemleriyle konuşan, entegrasyon kabiliyeti yüksek yazılım teknikleri hayata geçiriyoruz.” dedi.

Güçlü AR-GE ekibi ile tüm trendlerin takipçisi olduğunu ifade eden Damla Alışan şöyle devam etti: “2023 yılına TÜBİTAK tarafından onaylanan 2 projemiz ile giriş yaptık.  Öte yandan Akademik ve Proje destek anlaşmamız çerçevesinde Konya Selçuk Üniversitesi ile beraber gerçekleştirdiğimiz Fiziksel dokümanların üzerindeki verilerin “Görüntü İşleme Teknolojisi” alınıp “Makine Öğrenmesi” sistemi ile eğitip “Yapay Zeka” ile TMS üzerinde eksik olan Müşteri İrsaliye bilgilerinin el değmeden tamamlanması projemiz ile Tübitak elemeleri sonrası Teknofest 2023 için finale kaldık. Alışan olarak her zaman güçlü AR-GE ekibimizle tüm trendlerin takipçisiyiz ve sektörde daima fark yaratacak adımlar atmaya devam edeceğiz.” dedi.

TKU MAGAZİN

Reklam
Devamını oku

Haber

SEMİH LOJİSTİK’İN TERCİHİ BURSA AĞIR VASITA OLDU

Yayınlanma tarihi

-

Maksimum müşteri memnuniyetini en önemli misyonu edinerek DAF markasının satış ve satış
sonrası hizmetlerini veren Bursa Ağır Vasıta, lojistik sektörünün önde gelen firmalarından biri olan
Semih Lojistik’e 12 adet yeni jenerasyon DAF çekici teslim etti. Düzenlenen teslimat törenine Semih
Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Bulut, Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü Ahmet Uğur, Satış
Müdürü Fahri Bayram, Semih Lojistik şoförleri ve Adex Akademi eğitmenleri katılım sağladı.
DAF araçlarını uzun yıllardır kullandıklarının ve araçlarından memnun olduklarının altını çizen Semih
Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Bulut, “Semih Lojistik olarak uluslararası taşımacılık alanında
faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’den Almanya, Hollanda, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelere ekspres ve
parsiyel taşımacılık yapıyoruz. Bunun dışında tehlikeli madde taşımacılığı da yapmaktayız. DAF
markası ile ilk olarak 2002 yılında tanıştık. O yıldan bugüne kadar yaklaşık 51 araçlık filomuzun
neredeyse tamamı DAF marka araçlardan oluşmakta. DAF ile tanışmamızdan bu yana gerek satış
gerek satış sonrası hizmetler kısmında olsun, ihtiyacımız olan tüm desteği bulabildik. Uzun yol
taşımacılığında araçlarımızın büyük yüklere karşı çok dayanıklı, az yakan ve güçlü araçlar olması
gerekiyor. Aynı şekilde her ihtiyacımız olduğunda gerekli servis hizmetini alabilmek de oldukça önemli
bir husus. Bu uzun serüvenimizde DAF marka araçlar ihtiyacımız olan her şeyi sağladı, hatta bugüne
kadar neredeyse hiç sorun yaşamadık diyebilirim. Bundan sonra DAF dışında başka bir marka araç
tercih edeceğimizi düşünmüyorum.” dedi.

“TERCİHİMİZ BURSA AĞIR VASITA’DAN YANA”
Bursa Ağır Vasıta’dan almış oldukları hizmetler hakkında konuşan Bulut, “Bursa Ağır Vasıta ile
işbirliğimiz yaklaşık 2017 yılında başladı ve o günden bugüne kadar artarak devam etti.
İşbirliklerimizdeki bizim için en önemli faktör dürüstlüktür. Bursa Ağır Vasıta, bugüne kadar bize
verdiği tüm sözleri eksiksiz olarak yerine getirerek güvenimizi kazandı ve kendileri ile ilişkilerimiz
ticaretten çok dostluğa dönüşmüş durumda. Gerek araç tedariği, gerekse satış sonrası hizmetler
kısmında tüm problemlerimize eksiksiz olarak yanıt vererek gerekli tüm desteği sağladılar. Bursa Ağır
Vasıta ile işbirliğimizin katlanarak büyüyeceğine olan inancımız tam. Artık marka tercihimizi DAF’tan,
bayi tercihimizi de Bursa Ağır Vasıta’dan yana kullanacağız.” diye konuştu.

“İŞBİRLİĞİMİZ ÇOK DEĞERLİ”
Bursa Ağır Vasıta’nın müşteri memnuniyetini temel aldığını ve hizmet verdiği bölgelerde tercih
kaynağı olmanın büyük bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Bursa Ağır Vasıta Genel Müdürü
Ahmet Uğur, “Müşterilerimize en kaliteli hizmeti vermeyi ve müşteri memnuniyetini en yüksek
noktada tutmayı temel amaç edindik. Bu bağlamda sektörünün önde gelen firmalarından biri olan
Semih Lojistik ile uzun yıllara dayanan sağlam bir işbirliğine imza atmak bizler için çok değerli. Bursa
Ağır Vasıta olarak müşterilerimizin çözüm ortağı olmak ve hem kendilerine, hem de ülkemize hizmet
etmek en büyük hedefimizdir. Semih Lojistik’e işbirliği için teşekkür ediyor, araçlarımızın firmalarına
hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz.” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan