Takip Edin

Sektörel Gündem

Avokado ve kekik üreticisini sevindirdi

Türkiye’de 2022’de avokado üretimi bir önceki yıla göre yüzde 342,5 artarak 40 bin 181 tona, kekik üretimi yüzde 109,5 artışla 44 bin 358 tona ulaştı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’de 2022’de bitkisel üretim bir önceki yıla göre avokadoda yüzde 342,5 artarak 40 bin 181 tona, kekikte yüzde 109,5 artışla 44 bin 358 tona ulaşırken yer fıstığı üretimi yüzde 20,4 azalarak 186 bin 340 tona, portakal üretimi de yüzde 24,1 azalışla 1 milyon 322 bin tona geriledi.

AA muhabirinin, Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yaptığı derlemeye göre, bitkisel ürün grupları içinde en fazla üretim artışı geçen yıl 2021 yılına kıyasla yüzde 14,6 ile tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde gerçekleşti. Bu ürün gruplarında üretim miktarı 70 milyon 204 bin 451 tona ulaştı.

Tahıllarda öne çıkan ürünlere bakıldığında, arpa üretimi yüzde 47,8 artarak 8 milyon 500 bin tona, çavdar üretimi yüzde 36,5 yükselerek 273 bin tona ve mısır üretimi yüzde 25,9 artışla 8 milyon 500 bin tona çıktı. Çeltik üretiminde ise yüzde 5 düşüşle 950 bin tonluk üretim kaydedildi.

Patates üretimi 2022’de yıllık bazda yüzde 2 artış gösterdi. Geçen yıl 5,2 milyon ton patates üretildi. Kırmızı mercimekte yüzde 75,4 artış gözlendi ve 400 bin ton üretim kayıtlara geçti. Kuru fasulye üretimi yüzde 11,5’lik azalışla 270 bin tona gerilerken nohut üretimi yüzde 22,1 yükselerek 580 bin tona ulaştı.

Yağlı tohumlarda yer fıstığı üretimi yüzde 20,4 azalarak 186 bin 340 tona, soya üretimi de yüzde 14,8 azalışla 155 bin tona düştü.

Antep fıstığı üretimi katlandı

Bu dönemde ön plana çıkan ürünlerden Antep fıstığında üretim yüzde 100,5 artarak 239 bin 289 tona, zeytin üretimi de yüzde 71,2 artışla 2 milyon 976 bin tona yükseldi.

Avokado üretimi 2022’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 342,5 yükselerek 40 bin 181 tona ulaştı. Muz üretimi yüzde 12,9 artış göstererek 997 bin 244 tona, incir üretimi yüzde 9,4 artışla 350 bin tona ulaştı.

Baharat bitkilerinden kekik üretimindeki artış da dikkati çekti. Kekik üretimi bu dönemde yüzde 109,5 yükselerek 44 bin 358 ton oldu. Çörek otundaki artış yüzde 56,8’i bulurken 10 bin 89 tonluk üretim kaydedildi.

Parfümeri ve eczacılık alanlarında kullanılan lavanta üretiminde de bu dönem artış gerçekleşti. Lavanta üretimi yüzde 26,4 aratarak 7 bin 722 tonu buldu. Haşhaş üretimi ise yüzde 41,8 düşerek 12 bin 240 tona geriledi.

Portakal, limon ve greyfurt üretimi düştü, mandalina arttı

Turunçgillerden portakal üretimi bu dönemde yüzde 24,1 azalarak 1 milyon 322 bin tona düştü. Limon ve greyfurt üretimindeki gerileme de kayıtlara yansıdı. Limon üretimi geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 14,6 azalarak 1 milyon 323 bin tona, greyfurt üretimi yüzde 20,5 azalışla 198 bin tona geriledi.

Mandalina üretimi ise yüzde 2,5 artarak 1 milyon 865 bin tona çıktı.

Soğan üretiminde düşüş

Yumru ve kök sebzelerden kuru soğanın üretimi yüzde 6 azalışla 2 milyon 350 bin tona gerilerken kuru sarımsak üretimi yüzde 5,9 artışla 140 bin 464 tona ulaştı.

Kırmızı pancar üretimi yüzde 125,4 arttı. Bu dönemde 23 bin 543 ton kırmızı pancar üretildi.

Domates üretimi yüzde 0,7 düşüşle 13 milyon olarak gerçekleşti. Hıyar üretimi ise yüzde 2,6 artarak 1 milyon 938 bin 545 tona çıktı.

Karpuz ve kavun üretimi de sırasıyla yüzde 3,1 ve 2,1 azaldı. Karpuz üretimi 2022’de 3 milyon 394 bin 783 ton, kavun üretimi 1 milyon 587 bin 230 ton olarak kayıtlara geçti.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Kentlerin gıda ihtiyacını dikey tarım karşılayacak

İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde hasat başladı. 300 metrekarelik alanda 20 dekara karşılık gelecek üretim yapılıyor. İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. Yüksek teknoloji barındırıyor” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Üzerinden geçip gittiğimiz zeminin metrelerce altında bir grup araştırmacı, laboratuvar ortamında beyaz önlükleriyle dolaşıyor, borularla döşenmiş led ışıklı odalarda bitki üretiyor, ürünlerini çeşitlendirmek, pazara çıkmak için planlar yapıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar bir film karesi olabilecek bu görüntü bugün hayatın bir parçası olmuş durumda. İstanbul gibi bir metropolün tam merkezinde Kağıthane’de yerin 30 metre altında bulunan odalarda fesleğen, marul hatta çilek üretiliyor. İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde artık hasat yapılıyor.

Eksi 8’inci katta üretiliyor

2022 Aralık ayında açılan merkez, Kağıthane Belediyesi’ne ait kapalı otoparkın eksi 8’inci katında faaliyetlerini sürdürüyor. 30 metre derinlikte ve güneşsiz alanda sadece led ışıklarla tarım ürünleri yetiştiriliyor. Merkez, İngiltere’de 33 metre derinlikte hayata geçirilen projenin ardından dünyada kapalı tarım uygulamasının yapıldığı en derin ikinci proje olma özelliği taşıyor.

İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, merkezi “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. İşçilik ihtiyacı çok düşük. Yüksek teknoloji barındırıyor. Minimum gübre kullanılıyor. Zirai ilaca gerek yok. Lojistik maliyeti yok. İklim koşullarından bağımsız” olarak tanımlıyor. Merkezde 12 ay boyunca istenilen her ürünü üretmek mümkün.

Ünal, “Sibirya’da yetişen bir ürünle, ekvatorda yetişen bir ürünü yan yana odalarda üretebilirsiniz. Bir tarlada marulu yılda en iyi 3 kere ekersiniz. Bu sistemde 6-7 hasat elde etmek mümkün” diyor. Merkezde bitkiler raflardaki sıvıların içinde, yine led ışıkları altında büyüyor. İlkay Ünal, “Biz illa bitki topraktan çıksın istiyoruz. Bitki toprağın içinde minerale vitamine ulaşmak için çabalıyor zaten. Onu bulmakta zorlanıyor. Bana şöyle bir soru gelmişti; Artık toprağa ekilmeyecek mi?

Öyle bir şey mümkün değil siz buğdayı, mısırı, şeker pancarını hatta havucu bile burada yetiştirme şansına sahip değilsiniz. Burada yeşil sebzeleri yetiştirin, onları o sahalardan çekin toprağa daha fazla diğer hububat ürünlerini ekin. Yani alanları değiştirelim. Marul için tarlayı kullanmayalım, marulu buraya taşıyalım daha verimli olsun.

Toprak analizi yaparak o toprakta hangi element ihtiyacı varsa onu besleyelim ona göre o toprakta ona göre ekim yapalım” diyor. Ünal, merkezde 300 metrekarede yapılan üretimin dışarıda 20 dekar üretime eşdeğer olduğuna da dikkat çekiyor. Brüt 700, net 330 metrekare bir alanda üretim yapılıyor. Merkezin metrekare maliyeti yaklaşık 17 bin, toplam 5 milyon lira civarında. Bu hesabın içinde inşaat maliyeti yok. Çünkü yeri belediye tahsis etmiş. Sadece kurulum ve mühendislik var.

İnşaat, güneş paneli kurulumu da dahil edildiğinde yatırımın metrekare maliyeti 100 bin lira civarında hesaplanıyor. Dikey tarımın şimdilik tek dezavantajı elektrik maliyeti. Çünkü elektrik ihtiyacını şebekeden karşılıyor. Ancak çatı tipi GES kurulumuyla enerji maliyetini düşürmek mümkün. Öte yandan bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilerin merkezden bilgi alabilecekleri belirtiliyor.

İGSAŞ tarım şirketi oluyor Projenin çözüm ortağı olan İGSAŞ son yıllarda yaptığı yatırımlarla bir tarım grubu olma yolunda. Şirketin tüketimi yüksek olan üre gübresinin tek üreticisi olduğunu kaydeden Ünal, 2022de hububat ticaretine başlandığını, Samsun’da organomineral gübre tesisi kurmak için çalışıldığını ve yem sektöründe yeni bir yatırım hazırlıkları yapıldığını belirtiyor. Yem yatırımı için bir danışman firmayla anlaşan İGSAŞ, bölge analizlerini bitirmiş. İlk etapta 500 bin tonluk bir kapasiteyle işe başlanması planlanıyor.

Yatırımın tahmini tutarı ise 40-50 milyon dolar civarında. Ünal, Samsun’daki organomineral yatırımı hakkında şu bilgileri veriyor: “Ürün gamında organomineral eksikti. Samsun’a 200 bin tonluk tesisi kuruyoruz. Bu senenin son çeyreğinde deneme üretimi başlayacak. İhracat yapmak gibi bir hedefimiz de var.” Kocaeli’nde üre fabrikası olan şirket aynı yerde ikinci bir üre fabrikası daha kuracak. Bununla ilgili yatırım teşvik belgesi açıklandı. Grup bütün yatırımları tamamladığında 2 milyonluk gübre üretim kapasitesine ulaşacak. Bu, Türkiye’nin üretim kapasitesinin dörtte biri anlamına geliyor.

Su tüketiminde yüzde 95 tasarruf

İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi, Kağıthane Belediyesi’nin tahsis ettiği Yeni Kültür Merkezi binasının -8. katında, 700 metrekare büyüklüğündeki otopark alanında -30 metre derinlikte bulunuyor. Bu özelliği ile dünyanın en derin ikinci tarımsal üretim tesisi. Tesiste toplam 330 metrekare alanda 3 adet bitki üretim ünitesi ve 1 adet tohum çimlendirme ünitesi bulunuyor. Üretim her biri 1 metrekarelik tablalarda gerçekleştiriliyor. 3 üretim ünitesinde toplam 384 adet üretim tablası bulunuyor. Fide yetiştirme ünitesinde ise toplam 26 adet tabla yer alıyor.

Toplam 275 metre kareden oluşan 3 ünitede yapılan bitkisel üretim tarlada yapılan yaklaşık 20 dekar üretime eşdeğer durumda. Bir fide ortalama 20 günde ekime hazır olurken, tesisin fide yetiştirme ünitesi yıllık 540 bin adet kapasiteye sahip. Şu anda fesleğen ve marul olmak üzere iki adet ürün yetiştiriliyor. Tam kapasite üretimde yıllık 24 bin adet marul, 4 ton fesleğen yetiştiriliyor. Fideden hasada ortalama 30 günlük bir süreç geçiyor. Su tüketiminde yüzde 95 oranında tasarruf sağlanıyor. Bir laboratuvar ortamı gibi çalışıldığı için tarımsal zararlılar bulunmuyor. Bu yüzden tarımsal ilaç tüketimi sıfır.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Şarj ağı alan ilk perakende şirketi Migros oldu

Migros, elektrikli araçlara şarj hizmeti sunmak ve Türkiye’deki elektrikli araç dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla kurduğu Migen Enerji ile “Şarj Ağı İşletmeci Lisansı” alan ilk perakende şirketi oldu.

Yayınlanma tarihi

-

Migros, elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunan istasyonlarını bu ay içinde hizmete açacak. Migros Ticaret Yatırım Geliştirme ve İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, ilk etapta şarj istasyonlarının İstanbul’daki mağazalarda hizmete gireceğini ardından da Türkiye’ye yayacaklarını söyledi. Tuncer, “Yılın ilk yarısına kadar 19 ilde 50’yi aşkın mağazada hizmet vermeye başlayacağız” dedi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Çırağan Palace Shop’tan özel lezzetler

Çırağan Sarayı’nın online alışveriş sitesi Çırağan Palace Shop, Sevgililer Günü’nü romantik dokunuşlarla taçlandırmak isteyenlere özel benzersiz ve leziz hediyelikler sunuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Çırağan Palace Shop lezzetleri, Şubat ayında Sevgililer Günü’ne özel romantizm ve aşk temalı el yapımı konsept lezzetleriyle sevgililerin kalbini çalıyor.

Birbirinden leziz kalpli çikolatalar, frambuazlı pembe makaronlar, çeşit çeşit aşk temalı pastalar, kırmızı renkte kalpli ekmekler, Çırağan Sarayı’nın baklava oda sında Gaziantepli baklava şefleri tarafından hazırlanan kalpli mor baklavalar ve çok daha fazla romantik hediye, sevdiğine Saray mutfağından bir lezzet armağan etmek isteyenleri bekliyor. Birbirinden benzersiz lezzetlerle dolu Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan beş çayı konsepti ise romantik sohbetlerin en keyifli eşlikçisi oluyor.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish