Takip Edin

Haber

ASTOR ENERJİ A.Ş. YILIN İLK ÇEYREĞİNDE 5,8 MİLYAR TL CİRO AÇIKLADI

Yayınlanma tarihi

-

2024 birinci çeyreğinde 21,7 milyar TL aktif büyüklüğüne ulaşan Astor Enerji, 2023 yılı aynı döneme göre hasılatını yüzde 78 oranında artırarak 5,8 milyar TL’ye taşıdı. Yurtdışı satışlarını toplam hasılatının yüzde 45’ine taşıyan şirket, 1Ç23 dönemine göre 1Ç24 itibariyle net dönem kârını yüzde 365 oranında artırarak 572 milyon TL’ye ulaştırdı.

astor enerji

DCIM100MEDIADJI_0012.JPG

SATIŞLAR VE KARLILIK

2024 yılı 1. Çeyrek hasılatını 2023 yılı aynı döneme göre yüzde 78 artıran Astor Enerji, brüt kârını yüzde 103, Favök’ ünü yüzde 91, net kârını yüzde 365 artırdı.

1Ç24’te brüt kâr marjı yüzde 30’dan yüzde 34 seviyesine yükselen Astor Enerji’nin Favök marjı, yüzde 26’dan yüzde 28 seviyesine yükseldi. Ciro artışı ve brüt kar marjı artışının etkisi ile net kâr 123 milyondan 572 milyon TL’ye yükseldi. Net nakitleri 3.578 milyon TL seviyesinde bulunan şirket güçlü nakit yapısını sürdürmeye devam ediyor.

974 milyon TL finansal borcu bulunan şirketin finansal borçlarının toplam varlıklara oranı yüzde 4,5 seviyesindedir. Şirketin 1,69 milyar TL nakdi ve 2,86 milyar TL kısa vadeli finansal yatırımı olmak üzere toplamda 4,55 milyar TL hazır değerlere sahip. Şirketin, toplam 5,3 milyar TL ticari alacağı, 1,73 milyar TL ticari borcu bulunuyor. Şirket, 3,57 milyar TL net ticari alacaklı.

Reklam

Başlıca finansal sonuçlarımız aşağıdaki tablolarda görüldüğü gibidir;

SATIŞLAR VE KÂRLILIK MARJLARI

Milyon TL

  1Ç23 1Ç24
Net Satışlar 3.253 5.803
Yurtiçi Satışlar 2.308 3.195
Yurtdışı Satışlar 945 2,608
     
Brüt Kar 985 2.000
Brüt Kar marjı %30 %34
FAVÖK 852 1.622
FAVÖK marjı %26 %28

 

Finansal Rasyolar 23 1Ç24
Kaldıraç Oranı (Toplam Yükümlülükler/Toplam Varlıklar) 0,35 0,32
Kısa Vadeli Yükümlülükler/Toplam Varlıklar 0,34 0,32
Uzun Vadeli Yükümlülükler/Toplam Varlıklar 0,01 0,01
Özkaynaklar/Toplam Varlıklar 0,65 0,68
Cari Oran (Dönen Varlıklar/Kısa Vadeli Yükümlülükler) 2,04 2,16
Asit-Test Oranı (Dönen Varlıklar-Stoklar/Kısa Vadeli Yükümlülükler) 1,80 1,90
Nakit Oran (Nakit ve Nakit Benzerleri / Kısa  Vadeli Yükümlülükler) 0,48 0,67

GÜÇLÜ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR İHRACAT GELİRLERİ

Reklam

Şirket, 1Ç24 döneminde yurt içi satışlarını yıllık bazda yüzde 39 artırarak 3.295 milyon TL’ye taşıdı. Yurt dışı satışları ise aynı dönemde yüzde 176 artarak 2.608 milyon TL seviyesine ulaştı.

1Ç24 itibarıyla üretilen ürünler dünyanın 90’dan fazla ülkesine ihraç edilmekte olup, ihracatın toplam satışlardaki payı yüzde 45’ler seviyesine yükseldi.

2023 yıl sonu itibarıyla yüzde 34 olan satışlardaki ihracat payı, 1Ç24 döneminde yüzde 48 olan yurt dışı satış hedefi ile uyumlu olarak artış eğilimi gösterdi.

Bölge bazında en yüksek ihracat yüzde 54 ile Avrupa Birliği ülkelerine, yüzde 31 ile de Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya, yüzde 10 ile Birleşik Krallık’ a gerçekleştirildi. 1Ç24’te Avrupa Birliği Bölgesine yapılan satışların payı 2023 yılsonuna göre yüzde 47,5 seviyesinden yüzde 54 seviyesine geldi.

GÜÇLÜ ÖZKAYNAKLAR VE YABANCI PARA POZİSYONU

Reklam

Güçlü bir özkaynak ve finansal güce sahip olan Astor Enerji, 1Ç24 itibariyle 21,6 milyar TL’ye ulaşan bilançosunu yüzde 68 oranında öz kaynaklar ile karşılıyor.

Net ihracatçı konumunda olan Astor Enerji’nin net yabancı para pozisyonu da tabloda görüldüğü üzere 1Ç24 itibariyle 1,6 milyar TL.

Milyon TL

Yabancı Para Pozisyonu 4Ç23 1Ç24
Toplam varlıklar 3.496 2.824
Toplam yükümlülükler 1.219 1.183
Net yabancı para pozisyonu 2.277 1.641

 

İSTİHDAMA KATKI

Reklam

Faaliyet hacmindeki gelişmeye bağlı olarak çalışan sayısını da arttırmakta olan Astor Enerji; 2020 yılında 1.000 kişi düzeyinde olan çalışan sayısını, 2022 yılında 1.531 kişiye, 2023 yılında 1.921 kişiye, 1Ç24’te 2.016 kişiye ulaştırdı.

AR-GE VE YATIRIMLAR 

Ar-Ge odaklı üretim tekniklerini ve yöntemlerini kesintisiz geliştirme temelli iş programına sahip olan Astor Enerji, 2016 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından aldığı Ar-Ge Merkezi belgesi ile Ar-Ge merkezli çalışmalarını ve bu kapsamda TÜBİTAK ve Üniversiteler ile işbirliklerini devam ediyor.

Şirket sektör için önem taşıyan Dağıtım Transformatörleri, Güç Transformatörleri, Orta ve Yüksek Gerilim anahtarlama ürünlerini tek çatı altında üretme kapasitesine sahip. Ayrıca özel trafolar ve proje bazlı trafolar üretmekte ve yurtiçi ve yurtdışındaki kurulumları kendi teknik kadroları ile gerçekleştiriyor. Enerji sektöründeki faaliyet yelpazesini genişletmekte olan Astor Enerji, mevcut işlerine ilaveten, GES ve Şarj ağı işletmeciliği yatırımları da yapıyor. Ankara ili Balâ ilçesinde 13.950 kWe/17.732kWp gücünde arazi üzeri GES yatırımı tamamlandı. Faaliyete geçmesi için gerekli izinlerin alınması bekleniyor. 1Ç24 itibariyle 36 ilde toplam 342 adet şarj ünitesi tesis edilerek kullanıma açıldı. Şirketin şarj istasyonu yatırımları devam ediyor. Şirketin, 1Ç24 döneminde toplam yatırım harcaması 2,8 milyon USD oldu.  Astor Enerji; elektromekanik sektörü içerisinde ülkemiz ekonomisine, istihdama ve dış ticaret hacmine verdiği katkıyı önümüzdeki yıllarda da sürdürmeye devam edecek.

Astor Enerji A.Ş. Hakkında:

Reklam

Şirket, endüstri tesislerinin ve elektrik üretim, iletim ve dağıtım enerji ve sektörlerinin ihtiyacı olan transformatörler ile orta ve yüksek gerilim anahtarlama ürünleri üretimi gerçekleştiriyor. Bu üretimleri gerçekleştirmek için gerekli makine, teçhizat, hammadde, mamul ve yarı mamullerin ithalatı, ihracatı, alımı ve satımı faaliyetlerini de yerine getiriyor. Ayrıca, şirket ürettiği ürünlerin satış sonrası hizmetler kapsamında saha kurulumlarının yapılması, devreye alınması, saha test hizmetlerini veriyor.

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan