Takip Edin

Sektörel Gündem

Aşırı sıcaklara ‘atık istiridyeli beyaz çatı’ çözümü

Fransa’da yılda 130 bin ton istiridye atığı çıkıyor. Atığı geri dönüştürerek, boya yapımında kullanan Cool Roof France, güneş ışığının yansıtmasını engelleyerek 7 derece soğutma elde etti.

Yayınlanma tarihi

-

Başak Nur GÖKÇAM

İstiridye yetiştiriciliğinin en fazla yapıldığı ülkelerden biri konumunda yer alan Fransa’daki istiridye yetiştiriciliğinin geçmişi 16’ncı yüzyıla kadar uzanır. İlk istiridye çiftliklerinin Atlantik kıyısındaki tuzlalarda kurulduğu bilinirken, bu deniz mahsulü endüstrisinin özellikle 17 ve 18’inci yüzyılda giderek yaygınlaştığı bilinir. 19’uncu yüzyılda aşırı avlanma sebebiyle duraklanma yaşansa da 20’nci yüzyılda Japon Pasifik istiridyesinin tanıtımı ile yeniden ülkenin en önemli üretimlerinden biri istiridyedir.

Geçmişten ilham aldı

İstiridye çiftçiliğinin geleneksel olduğu Fransa’da, çoğu yetiştiricilik tesisi aileler tarafından işletilir. Ülke için önemli bir ekonomik getiri kaynağı olması ise istiridyeye olan talebin giderek artmasına neden oldu. İstiridyeye olan küresel boyutlu bu ilgi, ülkede her yıl 130 bin ton istiridye atığının çıkmasına neden oldu.

Enerji ekipmanları ve çözümleri alanında çalışan Cool Roof France şirketi ise bu atıkları kullanmanın yenilikçi yolunu keşfederek, iklim değişiklikleri ile mücadele sürecinde istiridye atıklarının kullanılabileceğini söyledi. Dünya genelinde yaşanan sıcak hava dalgalarından en fazla etkilenen bölgelerden biri Avrupa oldu. Bölgede, ev ve iş yerlerini serin tutmanın ucuz ve yenilikçi yolları aranmaya başladı. Bu soruna yönelik çözüm arayışında olduklarını söyleyen Cool Roof France CEO yardımcısı Julien Martin Cocher, ülkedeki istiridye atıklarının kullanımının önemine dikkat çekti.

Reklam

İnsanlığın geçmiş tarihinden ilham alarak, çatıların beyaza boyanmasının çözüm olabileceğini belirten Cocher, beyaz boyada ise atık istiridyelerin kullanılabileceğini belirterek, “Bu teknoloji aslında oldukça eski, ancak onu bu kadar teknik hale getirecek kadar yenilikçi” dedi.

Sürdürülebilir ortam sıcaklığı

İstiridye kabuğundan elde edilen beyaz boya ile binaların içindeki ortam sıcaklığını sürdürülebilir kılmak mümkün hale geliyor. Geleneksel boyada kalsiyum, solvent ve su olurken, istiridye kabuğundan elde edilen beyaz boyada ise kalsiyum yerine kabuğun kalsiyumdan oluşan dış kısmı kullanılır. Yapılan incelemelerde ise bilim insanları, istiridye kabuğunun boyanın performasını en üst düzeye çıkardığını ve boyayı daha dayanıklı hale getirdiğini keşfetti.

Enerji tüketimi yarı yarıya indirilebilir

3 kat halinde uygulanan bu boyanın ilk iki katmanının dayanıklılık süresinin ise 20 yıl olduğu, üçüncü katmanın eklenmesi sonucunda ise güneş ışınlarının yüzde 90’ının binadan uzağa yansıtılabildiği belirtildi. Bu, sıcaklığı ortalama altı ila yedi santigrat derece azalmasına yardımcı olur. Şirketlerin genellikler klima kullandığına dikkat çeken Cocher, “Eğer sıcaklığı düşürürsek, klima kullanımını da azaltmayı başarırız. Kullanımı azaltarak klimanın enerji tüketimini de azaltıyoruz. Yani bu, eksi altı, eksi yedi santigrat dereceye ulaştığımızda yüzde 30 ila 50 arasında daha az enerji tüketimi elde ettiğimizi göstermeyi başardığımız anlamına geliyor ki bu çok büyük bir rakam” diye ekledi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan