Takip Edin

Haber

Amazon, Avrupa’daki teslimatlarını elektrikli minibüslerle yapacak

Alışveriş sitesi Amazon, teslimatlarını elektrikli araçlarla yapmaya başlayacak. Minibüsler ilk kez Almanya’da kullanılacak. 

Yayınlanma tarihi

-

İklim değişikliğine karşı mücadelede 2040 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı hedefleyen Amazon, Ekim 2022’de, Avrupa’daki teslimat filosunu elektriklendirmek için 5 yılda 1 milyar avro yatırım yapacağını açıklamıştı.

Şirket, söz konusu açıklamanın ardından Almanya’da Rivian tarafından tasarlanan 300 adet elektrikli minibüsü kullanarak teslimat yapmaya başlayacak.

300 elektrikli minibüs, Almanya’da 1.000’den fazla elektrikli kamyonet de dahil olmak üzere Avrupa’da halihazırda faaliyette olan binlerce elektrikli kamyonet filosuna katılacak.

e-ticaret sektörünün öncü şirketlerinden Amazon’un Rivian ile geliştirdiği elektrikli teslimat aracının (elektrikli minibüsler) Almanya’da kullanımı öncesi gazetecilere Münih’te sunum yapıldı ve araçları test imkanı sunuldu.

‘Hiçbir araca benzemiyor’

Reklam

Amazon Küresel Filo ve Ürünler Direktörü Neil Emery, sunumda, Rivian ile geliştirdikleri “ilk” tamamen elektrikli teslimat aracının Almanya’da yollara çıkmasından dolayı çok heyecanlı olduklarını ifade ederek, “Amazon ve Rivian birlikte sıfırdan son teknoloji ürünü bir elektrikli araç tasarladı ve üretti. Bugün bu araç yollardaki hiçbir araca benzemiyor.” dedi.

Söz konusu teslimat aracını tasarlarken sürücülerin güvenliğini ve konforunu ön planda tuttuklarını belirten Emery, “Bugün Avrupa’da yollara gönderdiğimiz bu araçla her iki çıtayı da yükselttik.” ifadesini kullandı.

Emery, Amazon’un, Paris Anlaşması’nın 2050 hedefinden 10 yıl önce 2040 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı hedeflediğini aktararak, “Normal bir vatandaş için Amazon gibi büyük bir şirketin iklim için bir taahhütte bulunması ve bu taahhüdünü gerçekleştirmesi somut bir fark oluşturacak. Bu araçlar mahalle aralarındaki gürültüyü de azaltacak. Aynı zamanda Amazon’un iklim konusunda yaptığı hamlelerin diğer uluslararası şirketleri de harekete geçirdiğini görüyoruz.” diye konuştu.

Almanya “Amazon.de” Genel Müdürü Rocco Brauniger ise geçen yıl Almanya’da elektrikli minibüsler ve e-kargo bisikletleri ile 45 milyondan fazla teslimat yaptıklarını belirterek, “Almanya’da Rivian’ın yeni minibüsleri, paketleri daha sürdürülebilir bir şekilde ve daha fazla müşteriye ulaştırmamıza yardımcı olacak.” dedi.

Brauniger, Amazon’un, elektrikli araçlar için Avrupa’daki tesislerine binlerce şarj istasyonu kurduğunu ve elektrikli araçlar için altyapıya yatırıma devam edeceğini de bildirdi.

Reklam

Amazon, geçen yıldan beri Avrupa’da Rivian ön üretim araçlarıyla teslimatları test ediyordu.

Bu testler; Rivian’ın çeşitli iklim ve coğrafyalarda aracın performansını, güvenliğini ve dayanıklılığını, sürücü memnuniyetini ve genel işlevselliği sağlamak için en son teknoloji özelliklerini sürekli olarak iyileştirmesine olanak tanıyordu.

Amazon ve Rivian, Avrupa şehirlerine daha iyi uyum sağlamak için ABD’deki muadilinden daha kısa ve daha ince bir minibüsler tasarladı. 300’den fazla elektrikli minibüs, Almanya’nın Münih, Berlin ve Düsseldorf bölgelerinde yollarda olacak.

Rivian elektrikli minibüsler, sürücüye 360 derece görüş sağlayabilen gelişmiş bir kamera sistemine ev sahipliği yaparken, sürücünün görüşünü artırmak için geniş bir ön cam, otomatik acil frenleme, uyarlanabilir hız sabitleyici ve çarpışma uyarıları dahil olmak üzere bir dizi yenilikçi güvenlik özelliği de sunuyor.

Söz konusu minibüsler; teslimat listesini araçla tamamen entegre eden, rota, navigasyon, sürücü desteği ve daha fazlasına sorunsuz erişim sağlayan türünün ilk örneği teknolojiye sahip bulunuyor.

Reklam

Sürücü araca yaklaştığında veya araçtan ayrıldığında otomatik kapı kilitleme/kilit açma özelliklerinin yer aldığı araç, sürücüler teslimat yerine ulaştığında açılan elektrikli bölme kapısı gibi sürücü deneyimini iyileştiren ve yolda kolaylık sağlayan özelliklere de sahip.

100 bin araç için imza atılmıştı

Tüketici elektroniği, yapay zeka ve daha birçok alanda başta gelen isimlerden biri olan Amazon, 2019 yılında, yine ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Rivian ile 2024 yılına kadar tamamen devreye alınması beklenen elektrikli 100 bin elektrikli minibüsü satın almak için bir anlaşma yapmıştı.

Amazon, geçen yıl Avrupa’daki dağıtım filosunu elektriklendirmek için 5 yıl içinde 1 milyar avro harcayacağını duyurmuştu. Bu rakamın en azından 400 milyon avrosunun Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya için harcanması planlanmıştı.

Amazon, 2040 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedeflediğini açıklamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

Yayınlanma tarihi

-

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri Ramazan Bayramı öncesi İzmir Konak’ta bulunan Meles Çayı Deltası ve Arap Deresi’nde temizlik seferberliği başlattığını bildirdi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, dere yataklarında kırsal alanlarda oluşan rusubat ve dere yataklarına ulaşırken bir taraftan da yerleşim ve sanayi alanlarında biriken farklı türİerde atıkların oluşturacağı koku problemi için teyakkuza geçti. Konak, Karabağlar, Buca ve Gaziemir ilçe sınırlarından geçen Emrez, Kozağaç, Uzundere, Çitlembik gibi birçok dere sisteminin bağlandığı Meles Çayı ve Arap Deresi Halkapınar mevkinde birleşerek yağış sel sularını izmir Körfez’ine ulaştırıyor. Yağış sel sularının getirdiği rusubat ve çevresel atiklar ise dere yataklarında birikiyor.

34 ADET KAMYON VE 60 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Rusubat ve belirtilen aüklar dere yatağının denize bağlandığı Liman ve Halkapınar bölgesinde çökelerek, bir taraftan da dere hidrolik kapasitesini düşürüyor. Diğer taraftan da havaların ısınması ile bölgede koku sorununa yol açıyor. İZSU ekipleri, bayram öncesi dere yataklarında yapüğı temizlik çalışması ile koku sorunu başİamadan müdahale etti. Halkapınar’da bulunan Meles Çayı ve Arap Deresi birleşiminde yapılan temizlik çalışması, dere yatağı ile deniz bağlantısı kesilerek bölgede bulunan suyun tahliyesi ile başladı. Tahliyenin ardmdan iş makineleri ile dere yatağında yer alan kokuya neden olan malzeme toplanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Devam eden temizlik çalışmasında 28 adet farklı amaçlı iş makinesi, 34 adet kamyon ve 60 personel çalışıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan temizİik çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Vatandaşların sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilememesi için çalışmalarını yürüten ÎZSU ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da çalışmalarına devam edecek.

Reklam
Devamını oku

Haber

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Yayınlanma tarihi

-

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Mersin-Adana- Gaziantep hızlı tren hattı çalışmaları sebebiyle Mersin-Yenice tren seferleri 2 sene boyunca durdurulacak.

Mersin-AdanaGaziantep hızlı tren hattının Tarsus Bölgesel çalışmalar nedeniyle tren seferleri 2 yıl boyunca duracak. Alınan Bilgiye göre Mersin-Adana kesiminde en büyük yapı olan Tarsus açkapa yapısı çalışmaları bölgede başta kazık makinaları olmak üzere çok sayıda ağır iş makinası çalışan tren trafiğinin yanında imalata devam etmekte, aynı güzergâhta derin kazı, dolgu ve sanat yapısı çalışmaları tren trafiğini tehlikeye sokmadan yapılmaya çalışılmakta fakat güvenlik zafiyetleri nedeniyle 2 yıl boyunca kapalı olacak.

Devamını oku

Haber

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Yayınlanma tarihi

-

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Adıyaman’da iş makinesinin çarptığı işçi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre Adıyaman merkez İndire bölgesinde devam eden konut alanında çalışan Ahmet Coşkun sürücüsü ve plakası öğrenilmeyen iş makinanın çarpması sonucu ağır yaralandı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından müdahalesi yapılan Ahmet Coşkun Adıyaman Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan Ahmet Coşkun yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtulamayarak hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan