Takip Edin

Sektörel Gündem

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç: Soya için ‘iyi bir destek’ açıklanmalı

Türkiye’nin yağlı tohum üretimine çok fazla ihtiyacı olduğunu, yağlı tohumlar açısından önemli bir yere sahip soyanın yüzde 65-70 oranına yakın kısmının bölgede üretildiğini kaydeden Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, üretim alanlarının artırılması için iyi bir destekleme verilmesi çağrısında bulundu.

Yayınlanma tarihi

-

Ziya İPEK

Bilgiç, son yıllarda üreticilerin alın terinin karşılığını alamadığını, tarımla uğraşanların sayısının azalmamasını, üretene sahip çıkılmasını istedi.

Tarımda planlama yapılamıyor

Tarımın ve gıdanın çok önemli olduğunu ancak Türkiye’de hedefine ulaşamayan, bir türlü istenilen noktaya getirilemeyen tarım politikası olduğunu anlatan Bilgiç, üreticilerin bu konudaki sıkıntılarını gördüklerini ve yakından takip ettiklerini bildirdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 10 milyon tonun üzerinde hububat aldığını, bunun üretici için çok büyük bir destek olduğunu aktaran Bilgiç, şunları kaydetti: “Bugün ülkemizde lisanslı depo kapasitesi 9 milyon tonun üzerindedir. Bölgemizde mısır hasadı devam ediyor. Tüm tarımsal girdilerin yüzde yüzün üzerinde arttığı bir dönem içinde geçen yıl 5,7 lira olan mısır fiyatının kilogramının bu yıl 6 lira olması üreticiyi memnun etmedi. Mısır destekleme alım fiyatı üretici maliyeti ve beklentilerinin çok altında kalmıştır.

Reklam

Tarım Orman Bakanımıza seslenmek istiyorum; mısır fiyatını bir an önce ya revize edin ya da buğdaya verdiğiniz gibi kilogram başına 1 lira destekleme vererek üreticiyi rahatlatacak bir yol bulunmasını sağlayın. Böyle bir yol bulunmaz ise geçen yıl 8,5 milyon ton olan ürün bundan sonra 5 milyon tonun altına inebilir. Bu kez ithalat yolu açılır. Başka ülkelerin üreticilerine para kazandırırız. Bu sebeple bizler kendi üreticimizi desteklemeliyiz. Üretelim, fazlasını da ihraç edelim. Dolayısıyla üreticisi, sanayicisi hepsi kazansın.

Narenciyeye DFİF desteği çağrısı

Eylül ayı ile bölgede erkenci narenciye hasadının başlayacağını hatırlatan Bilgiç, sadece limonda değil, turunçgillerin tamamına ‘portakal, mandarin, greyfurt’ gibi tüm ürünlere Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) desteğinin kilogram başına 1,5 lira olarak verilmesini ve bunun bir an önce açıklanması gerektiğini bildirdi. Bilgiç, “Üreteni küstürürsek hiç istemediğimiz dışa bağımlılığı artırmış oluruz. Bu da ülke için ciddi sıkıntı yaratır. Bunları şimdiden görerek tüm tedbirler alınmalı” dedi.

“Yağlı tohum üretimine çok fazla ihtiyacımız var”

Bilgiç, Bölgenin bir zamanlar, “Beyaz Altın” diyarı olarak anıldığı anımsatan Bilgiç, ancak pamuk üretim alanlarının giderek düştüğünü bildirdi. Yağlı tohumların her geçen gün öneminin arttığının altını çizdi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan