Takip Edin

Sektörel Gündem

ABD Türk kurucuya isim hakkı veriyor

2009 yılında kurulan Turkish Coffee Lady, Türk mutfağının ve kültürünün dünya çapında tanınması girişimlerine devam ediyor. Türk mutfağının Amerika’da markalaşması için bir dayanışma ekonomisi kuracaklarını belirten White, Turkish Coffee Lady’nin lisans hakkı için ilk kadın girişimcilere öncelik verecek.

Yayınlanma tarihi

-

Turkish Coffee Lady, 2009 yılından bu yana, Türk kahvesi ve mutfağı kültürünün ABD çapında tanınması için atılımlar yapmış ve uluslararası ödüller kazanmış bir oluşum. Virginia eyaletinin “Küçük İşletmeleri Destekleme Kurumu” tarafından “2022 yılının “Başarı Hikayesi” olarak duyurulan Turkish Coffee Lady, ABD’de kahve ve kültür evleri açmaya hazırlanıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden bir çok şube teklifi alan Turkish Coffee Lady, ilk olarak Amerika pazarında büyümeyi ve ülkenin başlıca eyaletlerinde şubeler ve temsilcilikler açmayı hedefliyor. Özel yapım kahve pazarının hızla büyüdüğü ABD’de ve Avrupa’daki kültürel tanıtımlar ise hız kesmeden devam edecek.

Öncelik kadın girişimcilerin

Dünyanın ilk kahve pişirme metodu olan Türk kahvesinin ve zengin Türk mutfağının Amerika’da markalaşması için bir dayanışma ekonomisi kuracaklarını belirten White, Turkish Coffee Lady’nin lisans hakkı için ilk kadın girişimcilere öncelik verecek.

Anlaşma çerçevesinde Turkish Coffee Lady bayilerine operasyon yönetimi, personel yönetimi, konsept tasarım, pazarlama stratejileri, PR, sosyal medya ve basınla ilişkiler konularında danışmanlık hizmeti de sunuluyor. Türkiye’den yatırımcı vizesi ile başvuru yapacak kişiler için ayrıca vize danışmanlığı konusunda da destek verilecek.

Depremzede yararına bağışlanacak

Tüm bunların yanı sıra ulkemizi acıya boğan deprem felaketinde yaraların sarılmasına bir katkı da Turkish Coffee Lady’den gelecek. Her bir satıştan elde edilen tutarın belli bir yüzdesi depremden etkilenen kadınların ve çocukların yararına bağışlanacak.

Turkish Coffee Lady, Gizem Şalcıgil White ve ortağı Ahmet Şerif İzgören tarafından kuruldu. 2012’den beri, ABD, Avrupa ve Kanada’nın başlıca şehirlerini gezici bir tanıtım aracı ile dolaşarak 30,000’den fazla kişiye Türk kahvesini tattırdı. “Türk Kahvesi 500 Yıldır Dostluğun Tadı” sloganıyla Harvard, Yale gibi seçkin üniversitelerde Türk kahvesi etkinlikleri düzenledi, toplumlararası kültürel köprüler kurarak ülke tanıtımına katkıda bulundu.

Vaşington Türk Büyükelçiliği, Empire State binası ve Harvard Üniversitesi’nde uzman sunumları yapıldı, 16 şehirde çeşitli kültürel faaliyetler düzenlendi. Yabancı basında Washington Post, BBC ve Türk medyasında genişçe yer alan söz konusu proje, 2012 Mayıs ayında ABD Kongresi tarafından da kahve sohbetleriyle ülkeler arasındaki dostlukları pekiştiren bir proje olarak onurlandırıldı ve resmi kayıtlara geçti.

White, 2020 yılında “Turkish Coffee Truck” projesiyle “TÜHİD Altın Pusula ‘Türkiye Markası’ Jüri Özel Ödülü”nü kazandı. Turkish Coffee Lady”, kuruluşunun 5. yılında Virginia eyaletinin “2022 Başarı Hikayesi” olarak seçildi. White, 2020 yılında ise dünyanın ilk kahve diplomasisi vakfı olan Turkish Coffee Lady Foundation’ı kurdu.Yakın zamanda Gizem Şalcıgil White, VIP Alexandria Go Red for Women kampanyasında, derginin kapağında yer verilen başarılı isimlerden biri oldu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KARDEMİR işçisine 6 ay için yüzde 50 zam

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023- 2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı.

İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını ve başarılı olduklarını kaydetti.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Metro Türkiye’den sürdürülebilir Ramazan desteği

Metro Türkiye, depremden etkilenen bölge restoranlarının tekrar ayağa kalkması için desteklerine devam ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizin mutfak kültürünü yaşatmak için “Benim İşim, Benim Mutfağım” diyerek Gastronometro ile Ramazan ayı boyunca Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki 4 restoranın destekçisi olacak.

Gastronometro platformunu restoranların kullanımına açmanın yanı sıra iftar davetlerinde kullanılacak ürünlerin tamamı karşılanacak. Ayrıca Metro Türkiye, şef ekibi ve servis elemanları ile de bu restoranlara destek olacak.

Proje kapsamında Antakya Sultan Sofrası, Maraş Paça Kebap Restaurant, Malatya Hacı Baba Restaurant ve Antakya Pöç Kasabı ve Kebap Salonu’nun yöresel lezzetleri ile iftar organizasyonları düzenlemesi için fırsat sunan Metro Türkiye, restoranların elde edeceği gelir ile tekrar ayağa kalkmalarını ve bölgenin mutfak kültürünün yaşamaya devam etmesini hedefliyor ve iftar daveti verecek şirket ve dernekleri bu değerli restoranların müşterileri olmaya davet ediyor.

Projeye ilişin konuşan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Amacımız, restoranların iftar yemeklerinden elde edecekleri maddi destekle tekrar ayağa kalkmasını ve yörelerine özgü lezzetleri sunmaya devam etmesini sağlayabilmek.

Kişi başı ücretin 1.000 TL olacağı iftar yemeğinde tam kapasiteye ulaştığımız takdirde her bir restorana yaklaşık 500 bin TL gelir yaratabilme, toplamda da 2 milyon TL katkıya ulaşabilmeyi hedefliyoruz. Metro Türkiye olarak afetten etkilenen tüm üreticilerimizin ve bu ürünlerle mutfağımızı geleceğe taşıyan restoranlarımızın zor günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

KARDEMİR’de toplu iş sözleşmesi imzalandı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan yazılı açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023-2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Özçelik İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşme görüşmelerinin, çalışanlarının mutluluğu ve zaferiyle sonuçlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını kaydetti.

Değirmenci, KARDEMİR’deki üyelerin memnuniyetini önceleyen bir toplu iş sözleşmesini imzalamış olmanın iç huzurunu yaşadıklarını ifade etti.

Devamını oku

Trend olan