Takip Edin

Haber

8 milyon TL’lik dev Çinli geldi

Çin’in önemli otomobil üretilerilerinden Hongqi’nin elektrikli dev SUV modeli, Türkiye’de tüketicilerin beğenisine sunulacak. İlk etapta 75 adetle satışına başlanacak otobilin başlangıç fiyatı 8 milyon TL olacak.

Yayınlanma tarihi

-

Çin devlet başkanı için 1953 yılında üretime başlayan ve Çin’in en önemli üreticilerinden biri haline gelen Hongqi artık Türkiye’de. İlk etapta sadece elektrikli modelle Türkiye’de olan markanın yakın dönemde başka modelleri de gelecek. Bünyesinde Aston Martin distribütörlüğünü de D-D Motors tarafından temsil edilen aynı marka 5,2 metrelik dev SUV modeli ile dikkat çekecek. Dikkat çekecek diyorum çünkü bunu yaşadım tecrübe ettim.

Bodrum’daki özel test sürüşünde tüm gözler üzerimde ve dolayısıyla otomobildeydi. Dikkatsiz gözlerin dışarıdan Rolls-Royce olarak adlandırdıkları model, altı ya da yedi kişilik olarak tercih edilebiliyor. 2 + 2 + 2 şeklindeki oturma düzeni arka koltuklardakilere uçaktaki business class konfor yaşatıyor. Üçüncü sıra koltuklar kısa seyahatler ve çocuklar için yeterli.

Tüm koltuklar elektrikle üç sırada da iklimlendirme var. İç mekanda test aracımdaki kırmızı döşemeler oldukça yakışıklı gözüküyordu. Saklama alanı açısından oldukça bonkör bir otomobil, dediğim gibi netice Çin devlet başkanı için üretilmiş bir marka. 1953 yılından bu yana kendini çokça geliştirmiş. Şu anda 5000’den fazla mühendis araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütüyor ve markanın geleceğine katkı sağlamaya çalışıyor. İkiz elektrikli motorlarla 0-100 km hızlanmasını beş saniyenin altında gerçekleştiren bu dev SUV, 551 HP güç ve 751 Nm tork üretiyor.

Yedi farklı renk seçeneği ile satılacak olan e-HS9’da 99 kWh’lik batarya görev yapıyor. Sürüş hissi biraz Amerikan otomobillerini andırıyor, konfor odaklı spor moda kullandığın zaman işler birazcık daha sportif hale geliyor, ekonomi modunda oldukça konforlu bir SUV. Türkiye’ye ilk etapta 75 tane getirilmesi planlanan modelin rakamları artabilir.

Başlangıç fiyatı yaklaşık 8 milyon TLı. Beş yıl 150.000 km garanti, 8 yıl 160 bin km batarya garantisi ve iki yıl 5 servis garantisi hizmetlerden. Şimdilik sadece İstanbul’da satılacak ama talebe göre bayilikler de verilebilir. Uzun yıllar sonra ilk defa bir otomobilde sigara modu gördüm. Özellikle Çin’de hala çok fazla sigara içildiği için böyle bir modun tercih edildiğini düşünüyorum. Ayrıca dört tane multimedya ekran içerisinde çocuk uyutma modu da yer alıyor.

Reklam

Ekstra vergi fiyatı uçuruyor

Amerika ve Çin’e uygulanan ekstra vergiler otomobil fiyatlarını ve markaların akıbetini belirlemeye devam ediyor. BMW’nin Amerika’da üretilen önemli model ailesi bu vergiye takılmış durumd. Çinli markalar da ekonomik otomobil satma hevesiyle çıktıkları yolda yeni vergi nedeniyle biraz endişeli. Yine Amerika’dan gelen pek çok elektrikli, SUV model de gelemiyor.

Sözün özü, yine verginin, vergisinin vergisini ödeyip hala otomobil almakta zorlanıyoruz. İyi otomobile binmek 2023 yılında artık lüks olmamalı. Son olarak D-D Motorlu Araçlar Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kaya, markayla çok sıkı bir şekilde ilgileniyormuş, hatta ilk satışları bizzat yine kendi yapmış. Yeni marka hayırlı olsun, ekstra vergilerden kurtulmak dileğiyle.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Gençlere vergisiz telefon ve 10 GB internet vaadi için tarih verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, gençlere vergisiz telefon vaadinde hangi telefonların uygulamaya dahil edileceğinin çalışıldığını belirterek “Yıl sonuna gitmeden kamuoyuna duyurulur” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel seçimden önceki vaadinde, gençlere 10 gigabyte internet verileceğini, bir seferliğine de telefonlardan vergi alınmayacağını açıklamıştı. Vaadin ne zaman hayata geçirileceği bilinmiyor.

NTV yayınına katılan Bakan Uraloğlu, 10 GB internetin hangi üniversite öğrencilerine verileceği konusunda çalışmaların sürdüğünü, operatörlerden teklif alındığını, bunların Erdoğan’a sunulacağını kaydetti.

Uraloğlu şöyle devam etti: “Vergisiz cep telefonu ve bilgisayar konusunda birinci derecede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız yürütüyor. Biz de onlara destek veriyoruz. Onlar da hangi cihazları kapsayacağıyla ilgili çalışma yapıyorlar. Zannediyorum ki bugünlerde tamamlanır, yıl sonuna gitmeden kamuoyuna duyurulur ve başlatılır.”

Devamını oku

Haber

Apple, Fransa’da iPhone 12’nin yazılımını güncelleyecek

Apple, radyasyon eşiğini aştığı gerekçesiyle iPhone 12’lerin satışlarının Fransa’da durdurulmasının ardından Fransa’daki iPhone 12’lere bir yazılım güncellemesi getireceğini açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Fransa, Apple’ın iPhone 12 modelinin yaydığı radyasyon seviyesinin eşiğin üstünde olması nedeniyle satışını durdurmuş ve bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmekte yeterli olacağını ifade etmişti. Apple, yaptığı açıklamada “Fransa’daki düzenleyici kurumun takip ettiği protokole uygun olarak Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi getireceğiz. iPhone 12’lerin Fransa’da kullanılmaya devam etmesini istiyoruz” diye belirtti. Apple, “Bu güncelleme Fransa’nın düzenleyici kurumunun test protokolüne uymayı amaçlıyor ve (sebep) bir güvenlik endişesi değil” diye ekledi.

Fransız hükümeti adımı olumlu karşıladı

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, “ANFR (Fransa’nın radyasyon denetleme kurulu) bu güncellemeyi hızla test etmeye hazırlanıyor” dedi ve güncellemenin modeli Avrupa standartlarına uyumlu hale getirmesi gerektiğini ve ardından Fransa’nın satışı askıya alma kararını kaldıracağını belirtti. Belçika da Fransa’daki kararı takiben dün Apple’ın iPhone 12 modeline yönelik sağlık risklerini değerlendireceğini açıklarken, Almanya gibi diğer ülkeler Fransa’da durumun nasıl şekilleneceğini takip edeceklerini belirttiler.

Devamını oku

Haber

Teknoloji firmalarının istihdamı 300 bine dayandı

Teknoloji firmalarının sayısı son 10 yılda iki kattan fazla artarken, bu şirketlerdeki çalışan sayısı 300 bine dayandı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları 2022’ araşturmasına göre bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ve buralarda çalışan sayısında son 10 yılda düzenli artış gözlendi.

Sektörün firma sayısı 2013’te 15 bin 124’ken bu sayı 2015’te 17 bin 569’a, 2017’de 20 bin 387’ye ve 2019’da 24 bin 205’e yükseldi.

Sektör, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da artışa devam etti. Firma sayısı 2021 itibarıyla 31 binin üzerine çıktı. Geçen yıl da sektördeki firma sayısı 35 bin 37 olarak kayıtlara geçti. Böylece 2013-2022 döneminde sektördeki firma sayısı yüzde 131,7 artmış oldu.

İstihdam 300 bine dayandı

Firma sayısındaki artış istihdam artışını da beraberinde getirdi. Söz konusu sektörde çalışan sayısı 2013’te 166 bin 79 iken bu sayı 2016’da 189 bin 40’a, 2019’da 212 bin 528’e ve 2022’de ise 282 bin 655’e çıktı. 2013-2022 döneminde sektörde çalışan sayısı yüzd​​​​​​​e 70,2 arttı.

Reklam

Mikro ölçekliler ilk sırada

Söz konusu sektör firmalarının ölçeklerine göre dağılımı incelendiğinde, en fazla mikro ölçekli firmaların olduğu görüldü. Geçen yıl sektörde 29 bin 373 mikro ölçekli, 4 bin 652 küçük ölçekli, 827 orta ölçekli ve 185 büyük ölçekli firma faaliyet gösterdi.

Firmaların türlerine bakıldığında ise toplamda 22 bin 663’ünün limited şirket, 12 bin 113’ünün anonim şirket, 7’sinin kooperatif ve 254’ünün diğer türlerde olduğu görüldü.

Devamını oku

Trend olan