Takip Edin

Sektörel Gündem

Youtube’tan nasıl para kazanılır? Shorts video ödeme alıyor mu? Büyük kanallar ne kadar kazanıyor?

Günümüzde sosyal medya platformları üzerinden ciddi gelirler elde etmek mümkün. Aylık 2,56 milyar aktif kullanıcısı olan YouTube da en çok kazandıran sosyal medya platformlarından biri. Peki, YouTube’dan para kazanmanın yolları neler? YouTuberlar ne kadar kazanıyor?

Yayınlanma tarihi

-

YouTube, günümüzde en önemli kazanç kapılarından biri. Üstelik yayıncılarının gelir elde edebilmesi için onlara farklı yöntemler sunuyor ve bu yöntemlerin birçoğu Türkiye’de kullanılabilir durumda. Peki, Türkiye’de hangi yöntemleri kullanarak YouTube’dan para kazanabilirsiniz?

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube üzerinden yayına başlamak için öncelikle Gmail üyeliğine sahip olmak ve YouTube kanalı açmak gerekiyor. Ancak kanal açtıktan sonra içerik üretmek, para kazanmak için yeterli değil. YouTube üzerinden gelir elde edebilmek için “İş Ortaklığı Programı”na başvurmak şart.

İş Ortaklığı Programı’na başvurabilmek için son 12 ayda yayınlanan içeriklerin izlenme süresinin 4.000 saate ulaşması ya da kanalın abone sayısının 1000’i aşmış olması gerekiyor. Shorts videolarında 10 milyon görüntülenmeye ulaşmak da iş ortaklığı başvurusu yapabilmenin bir diğer yolu.

YouTube Üzerinden Para Kazanma Yöntemleri Neler?

YouTube’un Türkiye’de kullanıma açtığı beş çeşit gelir elde yöntemi bulunuyor:

– Reklamcılık Gelirleri: Kanala yüklenen ya da Shorts olarak yayınlanan videolardan elde edilen AdSense reklam gelirlerinin bir kısmı kanal sahipleri ile paylaşılıyor.

– Kanal Üyelikleri: YouTube kanallarını takip etmek tamamen ücretsiz olsa da bir kanala üye olmak için ödeme yapmak gerekiyor. Kanal sahipleri, üyelere özel içerikler yayınlayarak “Üyelik Geliri” elde edebiliyorlar.

– Süper Chat ve Süper Etiketler: Bu özellik sayesinde bir YouTube kanalının takipçileri, canlı yayında gönderdikleri mesajları öne çıkarabiliyor ve animasyonlu resimler gönderebiliyorlar. Süper Chat ve Süper Etiket gelirlerinin %70’i içerik üreticisine aktarılıyor.

– Süper Teşekkür: Takipçiler, yayınlanan videolara yaptıkları yorumu öne çıkarmak için bu hizmeti de satın alabiliyorlar. Süper Teşekkür gelirinin de %70’i kanal sahipleriyle paylaşılıyor.

– YouTube Premium Geliri: YouTube Premium üyelerinin ziyaret ettiği kanallar ödüllendiriliyor. Bu üyelerin premium için ödedikleri ücretin bir kısmı kanal sahipleri ile paylaşılıyor.

Büyük YouTube Kanalları Ne Kadar Para Kazanıyor?

Forbes dergisinin araştırmasına göre dünya çapında en çok kazanan YouTuberların başında “MrBeast” adı ile tanınan Jimmy Donaldson geliyor. 2021 yılında YouTube tarihinde bir rekor kıran MrBeast, YouTube kanalı sayesinde tam 54 milyon dolar brüt gelir elde etti. MrBeast’i takip eden Jake Paul’ün brüt geliri ise 45 milyon dolar. Türkiye’deki YouTuberların kazançları hakkında doğrulanmış bir bilgi bulunmasa da Orkun Işıtmak, Danla Biliç ve Berkcan Güven gibi ünlü isimlerin ciddi gelirler elde ettiği tahmin ediliyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

KARDEMİR işçisine 6 ay için yüzde 50 zam

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023- 2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı.

İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır” ifadelerine yer verildi. Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını ve başarılı olduklarını kaydetti.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Metro Türkiye’den sürdürülebilir Ramazan desteği

Metro Türkiye, depremden etkilenen bölge restoranlarının tekrar ayağa kalkması için desteklerine devam ediyor.

Yayınlanma tarihi

-

Ülkemizin mutfak kültürünü yaşatmak için “Benim İşim, Benim Mutfağım” diyerek Gastronometro ile Ramazan ayı boyunca Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki 4 restoranın destekçisi olacak.

Gastronometro platformunu restoranların kullanımına açmanın yanı sıra iftar davetlerinde kullanılacak ürünlerin tamamı karşılanacak. Ayrıca Metro Türkiye, şef ekibi ve servis elemanları ile de bu restoranlara destek olacak.

Proje kapsamında Antakya Sultan Sofrası, Maraş Paça Kebap Restaurant, Malatya Hacı Baba Restaurant ve Antakya Pöç Kasabı ve Kebap Salonu’nun yöresel lezzetleri ile iftar organizasyonları düzenlemesi için fırsat sunan Metro Türkiye, restoranların elde edeceği gelir ile tekrar ayağa kalkmalarını ve bölgenin mutfak kültürünün yaşamaya devam etmesini hedefliyor ve iftar daveti verecek şirket ve dernekleri bu değerli restoranların müşterileri olmaya davet ediyor.

Projeye ilişin konuşan Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Amacımız, restoranların iftar yemeklerinden elde edecekleri maddi destekle tekrar ayağa kalkmasını ve yörelerine özgü lezzetleri sunmaya devam etmesini sağlayabilmek.

Kişi başı ücretin 1.000 TL olacağı iftar yemeğinde tam kapasiteye ulaştığımız takdirde her bir restorana yaklaşık 500 bin TL gelir yaratabilme, toplamda da 2 milyon TL katkıya ulaşabilmeyi hedefliyoruz. Metro Türkiye olarak afetten etkilenen tüm üreticilerimizin ve bu ürünlerle mutfağımızı geleceğe taşıyan restoranlarımızın zor günlerinde yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

KARDEMİR’de toplu iş sözleşmesi imzalandı

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Özçelik-İş Sendikası arasında 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne imza atıldı.

Yayınlanma tarihi

-

KARDEMİR’den yapılan yazılı açıklamada, “KARDEMİR ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam eden ve 2023-2024 yıllarını kapsayan 16. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi anlaşmayla sonuçlandı. İmzalanan sözleşmeyle çalışanların saat işçilik ücretlerine ilk 6 ay için yüzde 50 oranında artış yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Özçelik İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada ise toplu iş sözleşme görüşmelerinin, çalışanlarının mutluluğu ve zaferiyle sonuçlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Özçelik İş Sendikası Başkanı Yunus Değirmenci, enflasyonu, hayat pahalılığını ve üyelerinin beklentilerini dikkate alarak toplu iş sözleşme masasına oturduklarını kaydetti.

Değirmenci, KARDEMİR’deki üyelerin memnuniyetini önceleyen bir toplu iş sözleşmesini imzalamış olmanın iç huzurunu yaşadıklarını ifade etti.

Devamını oku

Trend olan