Takip Edin

Sektörel Gündem

Youtube’tan nasıl para kazanılır? Shorts video ödeme alıyor mu? Büyük kanallar ne kadar kazanıyor?

Günümüzde sosyal medya platformları üzerinden ciddi gelirler elde etmek mümkün. Aylık 2,56 milyar aktif kullanıcısı olan YouTube da en çok kazandıran sosyal medya platformlarından biri. Peki, YouTube’dan para kazanmanın yolları neler? YouTuberlar ne kadar kazanıyor?

Yayınlanma tarihi

-

YouTube, günümüzde en önemli kazanç kapılarından biri. Üstelik yayıncılarının gelir elde edebilmesi için onlara farklı yöntemler sunuyor ve bu yöntemlerin birçoğu Türkiye’de kullanılabilir durumda. Peki, Türkiye’de hangi yöntemleri kullanarak YouTube’dan para kazanabilirsiniz?

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube üzerinden yayına başlamak için öncelikle Gmail üyeliğine sahip olmak ve YouTube kanalı açmak gerekiyor. Ancak kanal açtıktan sonra içerik üretmek, para kazanmak için yeterli değil. YouTube üzerinden gelir elde edebilmek için “İş Ortaklığı Programı”na başvurmak şart.

İş Ortaklığı Programı’na başvurabilmek için son 12 ayda yayınlanan içeriklerin izlenme süresinin 4.000 saate ulaşması ya da kanalın abone sayısının 1000’i aşmış olması gerekiyor. Shorts videolarında 10 milyon görüntülenmeye ulaşmak da iş ortaklığı başvurusu yapabilmenin bir diğer yolu.

YouTube Üzerinden Para Kazanma Yöntemleri Neler?

Reklam

YouTube’un Türkiye’de kullanıma açtığı beş çeşit gelir elde yöntemi bulunuyor:

– Reklamcılık Gelirleri: Kanala yüklenen ya da Shorts olarak yayınlanan videolardan elde edilen AdSense reklam gelirlerinin bir kısmı kanal sahipleri ile paylaşılıyor.

– Kanal Üyelikleri: YouTube kanallarını takip etmek tamamen ücretsiz olsa da bir kanala üye olmak için ödeme yapmak gerekiyor. Kanal sahipleri, üyelere özel içerikler yayınlayarak “Üyelik Geliri” elde edebiliyorlar.

– Süper Chat ve Süper Etiketler: Bu özellik sayesinde bir YouTube kanalının takipçileri, canlı yayında gönderdikleri mesajları öne çıkarabiliyor ve animasyonlu resimler gönderebiliyorlar. Süper Chat ve Süper Etiket gelirlerinin %70’i içerik üreticisine aktarılıyor.

– Süper Teşekkür: Takipçiler, yayınlanan videolara yaptıkları yorumu öne çıkarmak için bu hizmeti de satın alabiliyorlar. Süper Teşekkür gelirinin de %70’i kanal sahipleriyle paylaşılıyor.

Reklam

– YouTube Premium Geliri: YouTube Premium üyelerinin ziyaret ettiği kanallar ödüllendiriliyor. Bu üyelerin premium için ödedikleri ücretin bir kısmı kanal sahipleri ile paylaşılıyor.

Büyük YouTube Kanalları Ne Kadar Para Kazanıyor?

Forbes dergisinin araştırmasına göre dünya çapında en çok kazanan YouTuberların başında “MrBeast” adı ile tanınan Jimmy Donaldson geliyor. 2021 yılında YouTube tarihinde bir rekor kıran MrBeast, YouTube kanalı sayesinde tam 54 milyon dolar brüt gelir elde etti. MrBeast’i takip eden Jake Paul’ün brüt geliri ise 45 milyon dolar. Türkiye’deki YouTuberların kazançları hakkında doğrulanmış bir bilgi bulunmasa da Orkun Işıtmak, Danla Biliç ve Berkcan Güven gibi ünlü isimlerin ciddi gelirler elde ettiği tahmin ediliyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Yayınlanma tarihi

-

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Sektördeki firmaları çatısı altında toplayan İMDER, 12. Olağan Genel Kurul Toplantısını 01 Nisan 2024 tarihinde, İMDER Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

1 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, 20. yılını dolduran Ascendum, ASKO Glob All, Borusan, Çukurova Ziraat, ENKA Pazarlama, HİDROMEK, Marubeni Dağıtım ve Servis ile SİF İş Makinaları üye firmalarının temsilcilerine plaketleri takdim edildi. Birlikte 10. yılını dolduran Betonstar, Ceren Makina, Tünelmak ve TürkTraktör firmalarının temsilcilerine ve aynı zamanda 15. yılını dolduran Çukurova Makina, KARYER-TATMAK ve Uygunlar firmalarının temsilcilerine de üyelik plaketleri takdim edildi. Plaket takdiminin ardından İMDER’e yeni katılan İnan Makina temsilcisine de üyelik sertifikası verildi.

YENİDEN BAŞKAN NADİR AKGÜN

İMDER’in 12. Olağan Genel Kurul Toplantsının ardından Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. 2024- 2025 Dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığı için seçim yapıldı. Yapılan seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığına, 2022- 2023 dönemini başarılı bir şekilde tamamlayan Nadir Akgün seçilerek yeniden başkan oldu.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

HER TÜRLÜ VİNÇ İHTİYACI KARŞILANIYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Can Lojistik Vinç İşletmeciliği Yarım asırdır kiralama sektörünün lokomotif firması olarak vinç, Vinç Kiralama hizmeti veriyor. Can Vinç, her türlü vinç ihtiyacınız için geniş bir yelpazede kiralama hizmeti sunuyor.

Can Lojistik Vinç Eskişehir ve çevre iller için önde gelen vinç kiralama ve ağır nakliyat firmalarındandır. Kurulduğumuz günden bugüne sürekli gelişim prensibimizle araç filomuzu ve hizmet kalitemizi arttırmaya devam eden Can lojistik vinç kiralama sektöründe en önde gelen firmalar arasında yer alıyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Can lojistikte her türlü vinç kiralama yapabilirsiniz.

TEKNOLOJİK GELİŞMEYE AÇIK

Can Lojistik Vinç olarak yaptığımız her işin büyük bir sorumluluk taşıdığının bilincinde olarak; müşterilerimize en hızlı ve problemsiz şekilde çözümler üretiliyor. Sektörümüzle ilgili gelişmelere ayak uydurarak, her türlü teknolojik gelişmeye açık, kalitede muhafazakâr, sistemle ilgili iyileştirme faaliyetlerine açık, çözümlerde rasyonel, çalışmada esnek bir anlayışı ilke edinmek, köklü ve güvenilir firma imajını sürdürmek en büyük gayretimizdir.

Reklam

 

Devamını oku

Sektörel Gündem

SORUNLARI ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLEYEN

Yayınlanma tarihi

-

 

Müşteri memnuniyetini misyon edinerek sektörün yaşadığı iletişim ve hızlı müdahale sorunlarını ortadan kaldırmayı hedef edinen karaca vinç geniş makine yelpazesi ve Deneyimli Personel Kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor.

Karaca Vinç nakliyat olarak Araç Üstü Vinç, Sepetli Platform, Manlift ve Forklift makine grupları ve Kamyon, Tırlarımız ile Kiralama, Taşıma, Yükleme ve Kaldırma hizmetleri vermektedir.  Firmamız aynı zamanda Ofis, Ev ve Şantiye alanlarında kullanılan Konteyner ürünlerinde Satış, Kiralama ve Nakliye hizmetleri de vermektedir. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak isteyen Karaca Vinç Çok yakında hizmetinizde olacak olan 50 tonluk teleskopik makinemiz hanemize hayırlı olsun

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan