Takip Edin

Haber

YENİ YILA “YENİ BİR BEN” YARATARAK GİRİN!

Yayınlanma tarihi

-

Yılbaşı yaklaşırken yenilenmiş bir ruh hali ve bedenle yeni yılı karşılamak isteyenlere öneriler sunan Eczacı – Homeopat Ezgi Nevçehan, “Yeni yıla yeni bir ben yaratarak girin.” diyor.

Yeni yılın herkese yeni bir umut ve başlangıç olabileceğini söyleyen Nevçehan, hayat kalitesini artırmanın kişinin elinde olduğunun altını çiziyor.

“Yeni bir ben için neler gerekli?”diyenler, bu yazımız sizler için!

                                                                                         

Yeni yıl, herkes için yeni hedeflerin ve yenilenmenin başlangıcı olarak mihenk taşı rolü oynar. Eczacı Homeopat Ezgi Nevçehan, 2024 yılına “Yeni Bir Ben Yaratarak Girin!” diyerek herkesi yenilenmeye davet ediyor. Nevçehan, yepyeni bir yıla girerken önceki deneyimlerden edinilen tecrübeler ile ‘’ Yeni bir ben!’’ oluşturabilmek için nelerin mümkün olacağını Sigmund Freund’un “Evrendeki en büyük gösteri sen aklını keşfettiğin anda başlar.” sözüyle pekiştirerek hayat kalitesini arttırmanın önemine dikkati çekiyor.

Peki, yeni bir ben için neler gerekli?

Reklam

İlk olarak Nevçehan, ‘yeni bir ben’ farkındalığı için şu soruları yöneltiyor:

 

 • Huzurlu musunuz? Evinizde, ruhunuzda, zihninizde dirlik ve birlik var mı?
 • Mutlu musunuz? En son ne zaman mutlu hissettiniz? Mutluluğunuzu etrafınıza yansıtabiliyor musunuz?
 • Peki ya siz sağlıklı mısınız? Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre sağlık, ‘’Sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olma sürecidir. ‘’ Sağlıklı ve iyi olma hali, bütüne fayda sağlayıp yaşamın içinde sağlıklı akarken aynı zamanda da yaşayan her şeye dokunabilmektir.

Yeni bir ben yaratmaya başlamak için kişinin öncelikle bütünsel anlamda tam bir iyilik halinde olmayı hedeflemesi ve kişinin kendini motive etmesi gerektiğini söyleyen Nevçehan, Mahatma Gandi’nin sözünden esinlenerek “Görmek istediğiniz değişimin kendisi siz olun.” diyor ve adım adım yenilenmenin yollarını şöyle anlatıyor:

 • Öncelikle aldığınız kararların, niyetlerin size iyi geleceğine inanmalısınız.
 • Hedefiniz neyse önce niyet etmelisiniz. Niyet ederek odaklandığınız her konu amacına ulaşacaktır.

 

 • Karar almak yetmez. Kararlarınızı hayata geçirirken net, belirli ve iyi planlanmış bir hareket eylemi oluşturmalısınız. Ziya Gökalp bu fikre çok güzel yaklaşır ve der ki; ‘’ Düşünmek ve söylemek kolay, fakat yaşamak hele başarı ile sonuçlandırmak çok zor olandır. Zoru başarın!’’

 

 • Kararlarınızı alırken olumlu ifadeler kullanın ve bunları düşleyin. Başarısız deneyimleri değil, başaracağınızı düşünün. Ders alınmış başarısızlığın, başarı olduğunu unutmayın.

 

 • Çevrenizin desteğini istemekten çekinmeyin çünkü Amit Ray’ın da dediği gibi ‘’ Güneş, çiçekleri dünyaya getirmek için toprakla iş birliği yapar.” Yardım etmekten de istemekten de çekinmeyin.

 

 • Ve tabii ki değiştirmek istediğiniz ne varsa bunların yerine yeni alışkanlıklar kazanmanın yollarını bulun. Neleri alışkanlık haline getirirseniz hayatınızın bunlardan oluşacağını unutmayın.

 

 • Gerektiğinde “Evet’’, gerektiğinde “Hayır” deyin.

 

 • Derin nefes alın, şükredin ve kendinize ve sevdiklerinize “Seni Seviyorum.”deyin ve her ne olursa olsun ‘’Seveceğim… ‘’ deyin.

Bu adımları uygulamanın kendini yenilemede etkili rol oynadığını belirten Ezgi Nevçehan, hayat yolculuğundaki her sıkıntılı durumu içtenlikle kabullenebilmenin, çözüme giden yolda ilk adım olduğunu söylüyor.

Ve Ezgi Nevçehan, “Tüm bu söylediklerimi kendinizin ve sevdiklerinizin yaşamında mümkün kılmak için her bir bireyin biricik ve özel olduğunu bilerek doğanın eczanesinden size özel önerilerim var. Siz de “Yeni Bir Ben” diyerek çıktığınız bu serüvende, yepyeni bir deneyime şans vermek istiyorsanız çeyrek asırdır beyaz önlüğünü üzerinde taşıyan bana, ruhunuzdan, bedeninize kadar tüm benliğinize sirayet edecek önerilerime kulak verin.” diyor.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

“Türkiye dijital ekonomi için G-20 ülkeleriyle çalışmaya hazır”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirterek, “Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Yayınlanma tarihi

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirterek, “Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kacır, Hindistan’ın Bangalor kentinde düzenlenen G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı’nda, “Dijital Kamu Altyapısı”, “Dijital Ekonomide Güvenlik ve Dijital Beceriler” başlıklı oturumlara katıldı.

Kacır, toplantıda, Türkiye’nin dijital kamu altyapısı, dijital ekonomide güvenlik ve dijital beceriler alanlarındaki çalışmalarını anlattı.

Türkiye’nin dijital kapsayıcılık adına “Dijital Kamu Altyapısı”na önem verdiğini belirten Kacır, vizyonlarının kamu hizmetlerinin ülkenin her köşesine ulaşmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Kacır, e-Devlet’in bugüne kadar 990 kurumun 7 bini aşkın hizmetinin yaklaşık 64 milyon kullanıcıya ulaştırılmasına yardımcı olduğunu ifade ederek, ayrıca e-Nabız uygulamasının bir diğer entegre hizmet olduğunu ve sağlık sektöründe ezber bozduğunu kaydetti. Kacır, e-Nabız’ın, tedavi konumundan bağımsız vatandaşların tıbbi bilgilerini tek bir merkezi konumdan yönetmelerine olanak tanıdığını bildirdi.

Reklam

Dijital güvenliğin tüm paydaşlar ve ülkeler için birincil öncelik olduğunu belirten Kacır, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Siber saldırılar ve veri ihlallerinin bireyler, işletmeler ve hükümetler üzerinde geniş kapsamlı sonuçları ve etkileri olabilir. Dijital ekosistemin herhangi bir seviyesindeki bir olay veya ihlal, tüm ekosistemi bozabilir. Güvenlik tehditlerini önlemek ve azaltmak için işbirliğine dayalı bir çabanın gerekli olduğuna inanıyoruz. Kapsamlı bilinçlendirme kampanyaları başlattık. Amacımız toplum, kamu ve özel sektördeki paydaşların eğitimi ve güçlendirilmesidir. Hedefimiz, gelişen dijital zorluklar karşısında iyi donanımlı ve dirençli, siber farkındalığa sahip bir toplum oluşturmak. Güvenli, emniyetli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için bir araya gelmeliyiz. Türkiye, güvenli ve esnek bir dijital ekonomi oluşturmak için tüm G20 ülkeleriyle çalışmaya hazır.”

Türkiye’nin dijital becerileri

Bakan Kacır, Türkiye’nin dijital beceriler alanındaki çalışmalarına ilişkin bilgiler vererek, dünyanın en büyük havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST ile nitelikli insan kaynağının yaygınlaşması için toplumun her kesiminde farkındalık oluşturduklarını belirtti.

Ortaokul ve lise öğrencilerine erken dijital beceri eğitimi sağlayan Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin olduğunu ifade eden Kacır, “Sektör Kampüste” programımız ile üniversite-sanayi işbirliğini sağlayarak üniversite çağından itibaren iş gücüne katılımı artırmak için dijital okuryazarlığı güçlendiriyoruz. Yapay zeka başta olmak üzere, algoritmik düşünme, robotik kodlama ve yazılım gibi dijital beceriler yoluyla istihdamı teşvik etmeye yönelik çeşitli eğitim programlarımız ve projelerimiz var. Sanayinin dijital dönüşümünü gerçekleştirmek için mevcut iş gücüne model fabrikalar ve dijital dönüşüm merkezlerinde eğitim olanakları sağlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam

Öte yandan Kacır, Türkiye’den gelen teknoloji girişimlerinin temsilcileri ve katılımcı ülkelerin bakanlarıyla görüştü.

Devamını oku

Haber

Uzmanı anlattı… Otomobildeki ÖTV artacak mı? Otomobil fiyatlarındaki yükseliş ne zaman durur?

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, piyasadaki durgunluk nedeniyle otomobillerde Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) artış beklemediklerini söyledi. 

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, son günlerde otomotivde ÖTV artışıyla ilgili çalışma yürütüldüğüne dair haberlerin çıktığını söyledi.

Milliyet’e konuşan Ertemel, otomotivde tahsil edilen ÖTV oranının, tüm vergi gelirlerinin ortalama yüzde 10’unu oluşturduğunu ifade ederek “Ayrıca satışların yüksek olması sebebiyle hedeflenen ÖTV gelirinin yüzde 75’i ilk 6 aylık dönemde yakalanmış durumda” dedi.

Ertemel, “Beklenen gelirin hedeflenen süreden önce oluşması ve şu an için piyasamızda var olan genel durağanlık gibi sebeplerle ÖTV’de artış beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Otomobildeki fiyat artışı ne zaman duracak?

İMAS Başkanı Ertemel, Ticaret Bakanlığı’nın araç satışında ‘6 ay ve 6 bin kilometre’ kuralını uzattığını anımsatarak, ‘al-sat’çıların siparişlerini iptal ettiğini ifade etti.

Reklam

Temmuzda ihtiyaç sahibi vatandaşın araç almasıyla satış rekoru kırıldığını belirten Ertemel, şöyle devam etti: “Bir süre sonra bu taleplerin de karşılanmasıyla satış adetlerinde düşüş görebiliriz. Ayrıca sıfır otomobildeki tedarik sorununun azalmasıyla da fiyat artışlarının durabileceği düşüncesindeyiz. Bu sebeplerle yıl sonuna doğru markalar bazı kampanyalar düzenleyebilir. Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız bu süreci takip ederek karar verebilirler.”

Devamını oku

Haber

X’te yine değişiklik: O özellik kaldırılıyor

Elon Musk, sahibi olduğu X platformunda, “engelleme” özelliğini kaldıracağını duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

Elon Musk, eski adı Twitter olan sosyal medya şirketi X ‘te, kullanıcıların diğer hesapları engellemesine olanak tanıyan koruyucu bir özelliği kaldıracağını duyurdu.

Musk, X’te yaptığı paylaşımda “DM’ler (doğrudan mesajlar) hariç, blok bir ‘özellik’ olarak silinecek. Engelleme, hiç mantıklı değil.” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte Musk, bir kullanıcının belirli hesapları görmesini engelleyen, ancak engellemenin aksine diğer hesabı bu eylem konusunda uyarmayan “sessize alma işlevi”ni koruyacağını söyledi.

Engelleme işlevi, bir kullanıcının belirli hesapların kendisiyle iletişim kurmasını, gönderilerini görmesini veya takip etmesini kısıtlamasına olanak tanıyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan