Takip Edin

Haber

“Vergiler 2. el otomotiv fiyatlarını yükseltecek”

Otomotiv sektörü olarak ÖTV ile ilgili olumlu adımlar beklerken MTV kararı ile darbe aldıklarını ifade eden Ege Otomotiv Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, bu artışların zincirleme fiyat artışına yol açacağını söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Özlem SARSIN

Ege Otomotiv Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, getirilen ek motorlu satışlar vergisinin ikinci el araç satış fiyatlarını yükselteceğine dikkati çekerek, bu durumun da talebe olumsuz yansıyacağını ifade etti. Torun, “Biz hükümetimizden ÖTV ile ilgili olumlu adımlar beklerken ek MTV kararı ile şaşırdık. Artıştan kaynaklanacak fiyat artışı zincirleme bir fiyat artışına yol açacaktır” dedi.

“Dünyanın en pahalı otomobillerini kullanıyoruz”

Ege Otomotiv Derneği ve diğer otomotiv dernekleri olarak hükümetin araç satışlarından alınan ÖTV sorununa çözüm için bir takım önerilerde bulunduğunu dile getiren Torun, “Ülkemizde 30 milyon kayıtlı motorlu araç var. Bunun 14 milyonu binek otomobil. Ülkemizde 1.000 kişi başına düşen araç sayısı 150 adet civarında, bu rakam Almanya’da 650, Avrupa ortalaması ise 550 civarında.

Sektörümüzde sürdürülebilir bir yatırım ortamının sağlanmasını istiyorsak ÖTV’nin önümüzdeki 10 yıl içinde kademeli bir şekilde düşürülmesinin sağlanması gerekiyor. Böylece 1.000 kişi başına düşen araç sayımız artacak, sektörümüz yatırımcı çekecek ve devlet bugün otomotiv vergilerinden elde ettiği gelirin daha fazlasını kasasına koyacak. Ama maalesef hükümetten bu konuda olumlu bir değerlendirme duyamadık.

Reklam

Bir aracın çıplak fiyatı ile vergilendirilmiş fiyatı arasında 3 kat fark olmamalı. Dünyanın en pahalı otomobillerini kullanıyoruz. Bu durum araç satışının tabana yayılmasını olumsuz etkiliyor, talep sürekli artıyor ve bizim bu 1.000 kişiye düşen araç sayısını nasıl artırırız bakmamız gerekiyor” diye konuştu.

“Otomobil bir yatırım aracına döndü”

Araç satışlarının oldukça iyi gittiğini ancak bu durumun günümüz şartları nedeni ile otomobilin bir yatırım aracına dönmesinden kaynaklandığını ifade eden Torun, “Kredide çıkarılan zorluklar, paraya ulaşmanın daha da zorlaştığı, rekabetin arttığı, birçok riskten kaynaklı kişilerin yatırımlarını hızlıca paraya döndüreceği bir ortamda otomobil en güvenli ve değer kazanan bir hal aldı ve bu durum devam edecek.

Dünyada da bu şekilde. Arz talebe yetişemiyor” dedi. Otomotiv piyasasının bir değişim ve dönüşümün eşiğinde olduğunu vurgulayan Torun, “Elektrikli otomobiller, kendi kendini süren arabalar, birbiriyle konuşan makinalar, mobilite gibi konular şu an otomotivin gündeminde.

Bir yandan da Yeşil Mutabakat doğrultusunda sıfır karbon hedefi kapsamında çevreci otomobilleri dünyada ilke edinmiş toplumlar var. Özellikle otomotive karşı bu konuda çok baskı var. Ülkemizde de elektrikli araç satışları arttı. Togg’un da bu konuda yaptığı çalışmalar heyecan verici” diye konuştu.

Reklam

“Elektrikli araç satışı yükseliyor”

Türkiye’de elektrikli araç satışının son iki senedir yükseliş gösterdiğine de dikkat çeken Torun, “2023 Ocak-Haziran dönemi toplam otomobil ve hafif ticari araç satış adedi 556 bin 369 adet oldu.

16 bin 422 adet elektrikli araç satılmış, toplam satışın içinde yüzde 3.5’luk bir paya sahip. Hibrit araç rakamı ise yüzde 10’luk pay ve 52 bin 039 adet olarak gerçekleşti. 2022 yılı toplam araç satışı ise 778 bin olarak gerçekleşmişti. Bunun sadece 7 bin 733 adeti elektrikliyken payı da yüzde 1.3 idi. Hibrit araç satışı ise 64 bin adet ola rak gerçekleşmişti. 2021 yılında ise 737 bin araç satışı içinde sadece 12 bin 846 adet elektrikli araç satışı gerçekleşti.

Elektrikli araçların total araç satışları içinde aldığı pay gittikçe yükseliyor. Kısa bir zaman sonra trafikte elektrikli araç ile fosil araçların yarı yarıya olacağı öngörülüyor. Ancak elektrikli şarj istasyonlarının ülkemizde yaygın olmamasından kaynaklı insanlarda bu araçlara karşı bir çekingenlik var. Şarj istasyonları sayısı artırılmalı, araç şarj süresinin düşürülmesine yönelik ülkemizde de ciddi Ar-Ge’ler yapılmalı” şeklinde konuştu. Elektrikli araçların hayatımıza girmesi ile yeni sektörlerin de beraberinde ortaya çıktığını belirten Torun, ilk defa elektrikli araç bakım ve tamir kursu açan dernek olduklarını ifade etti.

Bornova Oto Tamircileri Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın öncülüğüyle BOTSO Ar-Ge Merkezinde “elektrikli araç tamir kursu” başladığını söyleyen Torun, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyelerinin girişimleri ile Ar-Ge merkezinde yeni açılacak bir sınıf olacak. EGOD olarak da bu kursa destek verdik ve endüstri meslek liseleri ile işbirliği içindeyiz” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

Yayınlanma tarihi

-

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri Ramazan Bayramı öncesi İzmir Konak’ta bulunan Meles Çayı Deltası ve Arap Deresi’nde temizlik seferberliği başlattığını bildirdi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, dere yataklarında kırsal alanlarda oluşan rusubat ve dere yataklarına ulaşırken bir taraftan da yerleşim ve sanayi alanlarında biriken farklı türİerde atıkların oluşturacağı koku problemi için teyakkuza geçti. Konak, Karabağlar, Buca ve Gaziemir ilçe sınırlarından geçen Emrez, Kozağaç, Uzundere, Çitlembik gibi birçok dere sisteminin bağlandığı Meles Çayı ve Arap Deresi Halkapınar mevkinde birleşerek yağış sel sularını izmir Körfez’ine ulaştırıyor. Yağış sel sularının getirdiği rusubat ve çevresel atiklar ise dere yataklarında birikiyor.

34 ADET KAMYON VE 60 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Rusubat ve belirtilen aüklar dere yatağının denize bağlandığı Liman ve Halkapınar bölgesinde çökelerek, bir taraftan da dere hidrolik kapasitesini düşürüyor. Diğer taraftan da havaların ısınması ile bölgede koku sorununa yol açıyor. İZSU ekipleri, bayram öncesi dere yataklarında yapüğı temizlik çalışması ile koku sorunu başİamadan müdahale etti. Halkapınar’da bulunan Meles Çayı ve Arap Deresi birleşiminde yapılan temizlik çalışması, dere yatağı ile deniz bağlantısı kesilerek bölgede bulunan suyun tahliyesi ile başladı. Tahliyenin ardmdan iş makineleri ile dere yatağında yer alan kokuya neden olan malzeme toplanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Devam eden temizlik çalışmasında 28 adet farklı amaçlı iş makinesi, 34 adet kamyon ve 60 personel çalışıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan temizİik çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Vatandaşların sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilememesi için çalışmalarını yürüten ÎZSU ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da çalışmalarına devam edecek.

Reklam
Devamını oku

Haber

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Yayınlanma tarihi

-

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Mersin-Adana- Gaziantep hızlı tren hattı çalışmaları sebebiyle Mersin-Yenice tren seferleri 2 sene boyunca durdurulacak.

Mersin-AdanaGaziantep hızlı tren hattının Tarsus Bölgesel çalışmalar nedeniyle tren seferleri 2 yıl boyunca duracak. Alınan Bilgiye göre Mersin-Adana kesiminde en büyük yapı olan Tarsus açkapa yapısı çalışmaları bölgede başta kazık makinaları olmak üzere çok sayıda ağır iş makinası çalışan tren trafiğinin yanında imalata devam etmekte, aynı güzergâhta derin kazı, dolgu ve sanat yapısı çalışmaları tren trafiğini tehlikeye sokmadan yapılmaya çalışılmakta fakat güvenlik zafiyetleri nedeniyle 2 yıl boyunca kapalı olacak.

Devamını oku

Haber

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Yayınlanma tarihi

-

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Adıyaman’da iş makinesinin çarptığı işçi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre Adıyaman merkez İndire bölgesinde devam eden konut alanında çalışan Ahmet Coşkun sürücüsü ve plakası öğrenilmeyen iş makinanın çarpması sonucu ağır yaralandı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından müdahalesi yapılan Ahmet Coşkun Adıyaman Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan Ahmet Coşkun yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtulamayarak hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Devamını oku

Trend olan