Takip Edin

Haber

UTİKAD’IN STAJYER İSTİHDAMI PROJESİ GENÇ LOJİSTİKÇİLERİ SEKTÖRE HAZIRLIYOR

Yayınlanma tarihi

-

Türk taşımacılık ve lojistik sektörünün en geniş kapsamlı sivil toplum kuruluşu Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD), lojistik sektöründe genç istihdamını desteklemek amacıyla ikinci kez hayata geçirdiği Stajyer İstihdamı Projesi ile lojistik sektörünün geleceğine ışık tutuyor.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy önderliğinde kurulan altı odak grubu, UTİKAD çalışma gruplarıyla eşgüdümlü ve yoğun bir program içinde kamu idaresi birimleri, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle gerçekleştirilen temaslardan olumlu sonuçlar almaya devam ediyor. UTİKAD Üniversiteler Odak Grubu, 2022 yılında ilk olarak İstanbul ve diğer illerdeki üniversitelerde “UTİKAD Okulda” projesini hayata geçirdi. Düzenlenen etkinliklerde öğrenciler, sektör profesyonelleri ile bir araya gelme, sektör liderlerinin kişisel tecrübelerini dinleme imkanına kavuştu.

Gerçekleşen buluşmalarda öğrencilerin öncelikli ihtiyaçlarının staj yapabilecekleri lojistik firmaları ile iletişime geçmek olduğu tespit edildi. Bu doğrultuda 2022 Mayıs ayında UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Üniversiteler Odak Grubu Koordinatörü Yüksel Kahraman’ın öncülüğünde ‘Stajyer İstihdam Projesi’ çalışması başlatılarak sektör ile akademi arasında köprü kuruldu. Eğitimlerine devam eden öğrencilerin lojistik sektörüne ilgisini artırma hedefiyle başlatılan proje kapsamında farklı şehirlerden, lojistiğin farklı alanlarında eğitim veren 8 üniversite ile kurulan temaslar sonucunda UTİKAD üye firmalarında öğrencilere staj imkânı sağlandı.

2023 yılında da devamlılığı sağlanan proje kapsamında belirlenen beş üniversiteden öğrencilerin zorunlu stajlarına destek olmak üzere UTİKAD üyesi firmalara yapılan duyuruya yüksek katılım sağlandı. Proje kapsamında üye firmaların yetişmiş insan kaynağı ihtiyaçlarına erişimi, eğitim hayatına devam eden üniversite öğrencilerinin ise gelişimine katkı sağlanması hedefleniyor.

Üniversiteler Odak Grubu Koordinatörü Yüksel Kahraman proje ile ilgili görüşlerini şu sözlerle açıkladı; “Sektör ile akademi arasında köprü olmak bizlerin öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. Üniversitelerde halihazırda eğitimlerine devam eden öğrencilerin geleceğe dair kaygılarını azaltıp, sektörümüze olan ilgisini artırmalıyız. Ülkemizde her sektörde olduğu gibi sektörümüzün de temel problemlerinden biri yetişmiş insan kaynağıdır. Bu sorunun çözümünde sivil toplum örgütlerinin aktif rol alması gerektiğine inanıyoruz. UTİKAD olarak sektörün uluslararası standartlarda sürdürülebilir geleceğini sağlamak için bu ve benzeri çalışmaların stratejik önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu konuda devamlılığı olan ve sorunlara çözüm önerileri üreten çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Reklam

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy ve İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Okumuş tarafından geçen yıl imzalanan protokolle UTİKAD ve İstanbul Üniversitesi iş birliğinde “Mentor-Mentee” uygulaması hayata geçirilmişti. UTİKAD Kadın Odak Grubu üyesi on beş öncü kadın lojistikçinin on beş kız öğrenciye Mentee’lik yaptığı projede öğrencilerin zorunlu staj çalışmalarını tamamlaması ve lojistik öğrencilerinin sektörün öncü kadınlarının bilgi ve deneyimlerinden faydalanmaları sağlanmıştı. UTİKAD Başkanı Ayşem Ulusoy, Stajyer İstihdam Projesi ve Mentor-Mentee projesini şu sözlerle değerlendirdi; “Üyelerimize ve öğrencilere katkı sağlayan, değer yaratan projeleri hayata geçirmek bizlere heyecan veriyor. Bugünün üniversite öğrencileri, yarın iş arkadaşlarımız, yöneticilerimiz olacak. Uluslararası standartlarda sürdürülebilir büyüme hedefimiz ile öğrencilere yapacağımız her yatırımın sektörümüze fazlasıyla döneceğine eminiz.”

TKUMAGAZİN

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan