Takip Edin

Sektörel Gündem

Türkiye’nin kaynakları, enerji ithalatını azaltmaya yeter

Türkiye, sahip olduğu güneşlenme değerleri ile yenilenebilir enerjide fark yaratabilir. Özellikle rüzgâr gücüyle bilinen ülkemizde, 2030 yılına kadar elektrik üretiminde yenilenebilir enerji payının yüzde 70’lere çıkacağı öngörülüyor.

Yayınlanma tarihi

-

ORGE Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nevhan Gündüz, “Kaynaklarımızdan üreteceğimiz elektriği kullanarak bu alandaki ithalatımızı önemli ölçüde azaltmalıyız” dedi.

Başak Nur GÖKÇAM

Sürdürülebilir yaşamın teminatında, yenilenebilir enerji büyük bir paya sahip. Çünkü yenilenebilir kaynaklar, fosil yakıtlara kıyasla, daha temiz ve daha güvenlidir.

Çevresel etkileri azaltmanın yanı sıra iklim değişikliği ile mücadele edebilmek ve ekonomik fayda bakımından da öneme sahip olan sürdürülebilir kaynakların önemine değinen ORGE Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nevhan Gündüz, “Bu alandaki dönüşüm bizimle birlikte pek çok kurum ve kuruluşu da memnun etti. Yenilenebilir enerji tarafında şimdilik çalışmalarımızın merkezine solar sistemleri ve bu alandaki en yeni teknolojileri koyduk” dedi.

Günümüzün en büyük sorununun özellikle büyük şehirlerdeki bina yoğunluğu olduğunu belirten Gündüz, “Dünya üzerinde enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ını binalar oluşturmakta. Biz bu alanda binalarımızda ve onları besleyen elektrik şebekelerinde değişimi ve dijital dönüşümü hızlandırarak verimliliği, esnekliği ve büyümeyi artırma çabası içindeyiz.

Reklam

Esnek enerji şebekesi altyapılarına sahip olmak, performans ve verimliliği artırmak yanında maliyetleri de azaltmakta. Bizler bu alanda müşterilerimize maliyetleri azaltabilmek adına Fotovoltaik Panel (Güneş Enerjisi) sistem çözümleri önermekte, projelendirmekte ve uygulamasını yapmaktayız” diye konuştu.

Gelişmekte olan akıllı bina teknolojisinin, veriyi her defasında otomatikleştirerek teknolojinin benimsenmesini kolaylaştırdığını ve teknolojiyi daha kârlı hale getirdiğinin altını çizen Gündüz, “Bu üç trend, sürdürülebilirliği ön planda tutmayı vadettiği için de sektörümüzde yaygınlaşması için elimizden gelen çabayı göstermekteyiz.

Öte yandan sürdürülebilir şehir içi ulaşım tarafında da, Türkiye’de raylı sistemlerin elektrik işleri alanında sektör lideri olarak bu alana yönelik ilgi ve yatırımların sürekliliğinin sağlanmasının önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Artan maliyetler, yenilenebilir enerjiye yönlendiriyor

2021 yılsonundan itibaren ülkemizde çok hızlı şekilde yenilenebilir enerji dönüşümü olduğunu söyleyen Nevhan Gündüz şöyle devam etti: “Bu dönüşümün en önemli sebeplerinin başında artan elektrik/enerji maliyetleri geliyor. Atıl duran bu alanlar yatırımcıların önemli maliyet kalemlerinden olan elektrik faturalarında hatırı sayılır bir düşüşe vesile oluyor.

Reklam

Son 2 yıldır, yaygın olarak sıfırdan yatırımların dizayn aşamasında da çatı gibi atıl alanların güneş panelleri ile projelendirildiğini sıklıkla gözlemliyoruz. Bu durumun hepimiz için umut verici.” Türkiye ve dünyada yenilenebilir enerjinin durumuna ilişkin de değerlendirmede bulunan Gündüz, “Ülkemiz genelinin güneşlenme değerleri oldukça yüksek seviyede. Rüzgar tarafında da oldukça şanslı olduğumuzu söyleyebiliriz.

Bu durumu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. 2030 yılına kadar elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payının yüzde 70’lere çıkması öngörülüyor. Bunu gerçekleştirebilirsek çok önemli bir iş başarmış oluruz zira 2022 yılında enerji ithalatının bize faturası 100 milyar dolar civarında. Kendi kaynaklarımızdan üreteceğimiz elektriği kullanarak bu alandaki ithalatımızı önemli ölçüde azaltmalıyız” dedi.

Türkiye’de hem konut, hem ulaştırma, hem de sanayi tarafında büyük ölçüde ülke kaynaklarından elde edilemeyen enerji tiplerinin tüketildiğini belirten Gündüz “Bu durum ithalat kaynaklı enerji bağımlılığını had safhada tutmakta ve döviz kurları başta olmak üzere ülkemizin ekonomik figürlerini olumsuz yönde etkilemekte. Kaldı ki, ekonomik imkanlardan bağımsız olarak kimi gelişmiş ülkelerin de enerji taleplerini karşılamakta zorlandığına 2022 yılında şahit olduk. Bahsi geçen enerji sorununun 2022 yılında krize dönüşerek derinleşmesi tüm bu yaşananların ağırlaşarak tekrar edebileceğine işaret ediyor” dedi.

78 ton atığı geri dönüştürdü

2015 yılında “ORGE Geri Dönüşüm Programı kapsamında özellikle kabloların faaliyetlerde kullanılması mümkün olmayan hurdaların geri dönüşümle tekrar kazanıldığı bilgisini veren Nevhan Gündüz, “ 600 ton a yakın atığı depolamak ya da yakmak yerine geri dönüşümle ekonomiye kazandırdık. 2022 yılında yaklaşık 34 tonu kablo kaynaklı 78 tonun üstünde atığın geri dönüşümünü gerçekleştirdik” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

STILL,ilk seri üretim otonom aracıyla IFOY (International Forklift of The Year) Ödülünü 12’nci kez kazandı

Yayınlanma tarihi

-

 • İÇ LOJİSTİK UZMANI STILL’E ON İKİNCİ IFOY ÖDÜLÜ
  Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı olan STILL ARSER markasıyla faaliyetlerini yürüten Almanya Hamburg merkezli iç lojistik şirketi STILL GmbH, prestijli IFOY ödülünü 12’nci kez kazandı. STILL’in ilk seri üretim otonom aracı olan EXV iGo otomatik palet taşıyıcı “mobil robot” kategorisinde yarışarak on ikinci kez ödüle layık görüldü.
  Bu yıl, Hamburg/Baden’de 6 ülkeden finale kalan, toplam 15 iç lojistik firmasının, 16 yenilikçi ürününün sunumuyla IFOY Odülleri gerçekleştirildi. STILL seri üretilen ilk otonom aracı olan EXV iGo ile mobil robot kategorisinde birinci olarak 12’nci kez ödül kazandı.
  “EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır.”
  STILL Satış&Servis İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Müller konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “IFOY ödülü ile onurlandırılmak, müşteri odaklı yeniliklere verdiğimiz önemi teyit ediyor. EXV iGo, STILL’in yalnızca teknik gelişim anlamında değil, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, gelişimlerini ileri taşımanın mükemmel bir örneği. EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır. iGo easy, devreye alma yazılımı sayesinde, küçük filo sahibi şirketler bile otomasyona kolayca başlayabilir. EXV iGo,sanayi ölçeğinde seri üretilen ilk otonom araçtır ve tamamen modüler bir konsepte dayanmaktadır. Süreç otomasyonu, küçük filoya sahip şirketler içinde giderek önemli hale geldi. Bu nedenle kolay erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına, güvenilir ve esnek hizmete büyük önem veriyoruz. EXV iGo ile, sektörler arası ihtiyaca, yüksek maliyet verimliliği, hızlı uygulama ve esnek ölçeklenebilirlikle akıllı bir yanıt verebiliriz.”
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan