Takip Edin

Sektörel Gündem

Türk somonunun Japonya yolculuğu başlıyor

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB), Türk Somonu için hedef pazar olarak belirlenen Japonya’ya 28 Ocak-4 Şubat 2023 tarihleri arasında sektörde yer alan firmalarla birlikte Ticaret Heyeti programı düzenleyerek, Tokyo ve Osaka’daki balık ithalatçısı firmalarla iş görüşmeleri yapacak.

Yayınlanma tarihi

-

Son yıllarda üretim ve ihracatı ile Doğu Karadeniz Bölgesinin önemli ihraç ürünleri arasında yerini alan ve Karadeniz’de kurulu kafeslerde yetiştirilen Türk somonu için Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği bünyesinde yapılan tanıtım çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından bölgede faaliyet gösteren firmaların kümeleme yaparak iş birliklerinin geliştirilmesi amacıyla geliştirilen UR-GE projesi ile firmalar bir araya getirilmiş ve öncelikli olarak Türk somonu için oluşturulan marka yurt içi ve yurt dışında tescil edilerek, bu marka ile sektörün önde gelen uluslararası fuarlarına katılım sağlanarak, Türk somonunun tanıtımı yapılarak önemli kazanımlar sağlandı.

DKİB tarafından gerçekleştirilen UR-GE projesinde yer alan Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki su ürünleri firmalarının katılacağı heyet programı kapsamında Türk Somonunun tanıtımı yapılarak önemli bağlantılar sağlanacağı umuluyor.

363 milyon dolar ihracat

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Su Ürünleri Sektör Komitesi Başkan Yardımcısı İlker Yıldırım, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği olarak hazırladıkları UR-GE projesi ile Türk somonunun yurtdışı pazarlarda tanıtımında çok önemli mesafe aldıklarını ve proje kapsamında bundan sonra da sektör firmaları ile potansiyel pazarlara yönelik Ticaret Heyetleri programları düzenleyerek, Türk somonu ihracatını çok daha üst rakamlara ulaştıracaklarını belirtti.

Reklam

Yıldırım, Türk somonunun yurtdışı pazarlardan çok büyük talep gördüğünü ve ihracatının her geçen yıl katlanarak artış gösterdiğini belirterek, 2022 yılında ülkemizden 49 bin 215 ton karşılığı 363 milyon dolarlık Türk somonu ihraç edildiğini ifade etti.

İhracatta yüzde 111’lik artış

İlker Yıldırım, ihracatta bir önceki yıla göre miktarda yüzde 111, değerde ise yüzde 168 artış yaşandığını dile getirdi. Yıldırım, URGE projesi faaliyet programı kapsamında 28 Ocak-4 Şubat 2023 tarihleri arasında Japonya’ya yapacakları Ticaret Heyeti ziyareti kapsamında sektörün en büyük ithalatçı firmaları ile ikili iş görüşmeleri yaparak, 2023 yılı ihracatına önemli katkı sağlayacaklarından ümitli olduklarını ifade etti.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan