Takip Edin

Sektörel Gündem

Teşvikli yatırımlar haziranda geriledi

Haziran ayında yatırım teşvik belgesine bağlanan toplam tutar, Mayıs ayına kıyasla yaklaşık yüzde 16.3 oranında düşerek 83.4 milyar TL’den 69.8 milyar TL’ye geriledi.

Yayınlanma tarihi

-

Arsan Tekstil AŞ’nin Kahramanmaraş’ta 4.1 milyar TL bedelli, yıllık 60 bin ton elyaf ipliği üretimine dönük projesi Haziran ayında en yüksek yatırım bedeline sahip proje oldu. Bu ayda 1.5 milyar TL yatırım bedeli sınırını aşan 6 proje bulunuyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Haziran ayı yatırım teşvik belgelerinin sektörel dağılımına ilişkin tebliğine göre, yatırım teşvik belgesine bağlanan toplam yatırım tutarı Mayıs ayına kıyasla yaklaşık %16.3 oranında düşüşle 83.4 milyar TL’den 69.8 milyar TL’ye, yatırım teşvik belgesi sayısı ise yaklaşık %16.8 azalışla 1,503’den 1.249’a geriledi.

Teşvik belgesi tutar ve sayısındaki gerilmeye karşın, belge alan kuruluşlarca ithal edilecek makine ve teçhizat tutarı Mayıs ayına göre 1.01 milyar dolardan 1.09 milyar dolara, tahmin edilen istihdam sayısı ise 27,938’den 32,098’e sınırlı yükseliş kaydetti.

4 yatırım kayda geçti

Haziran ayı yatırım teşvik belgeleri listesinde 2 milyar TL proje bedeli sınırında 4 yatırım kayda geçti. Arsan Tekstil AŞ’nin yukarda bahsedilen projesinin yanı sıra, Aksa Doğalgaz Dağıtım AŞ’nin Balıkesir Afyon ve Tokat’ta doğalgaz dağıtım hizmetlerine yönelik toplam 3.8 milyar TL bedelli 3 projesi, Beypazarı İçecek AŞ’nin Ankara’da 2.4 milyar TL bedelli, yıllık 200.7 ton cam ambalaj üretimine yönelik projesi, Cemre Marin AŞ’nin Yalova’da toplam 2 milyar TL bedelli 2 adet yolcu taşıma gemisi inşasına dönük 2 ayrı projesi, bu sınır dahilindeki projeler olarak dikkati çekiyor.

Reklam

Liste kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1.95 milyar TL bedelli, Topkapı-Mescid-i Selam Tramvay Hattı belediye hizmetlerine dönük projesi ile Denizli Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin yıllık 88.4 MW elektrik üretimine yönelik GES projesi 1.5 milyar TL yatırım bedeli sınırının üstündeki diğer projeler oldu. Haziran’da ayrıca, AEM Elektrik Motorları AŞ’nin Aksaray’da, 1.3 milyar TL bedelli, yıllık 180,000 adet elektrikli araç motoru üretimi ürün çeşitlendirme yatırımı da göze çarpan belgeli projeler arasında yer aldı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan