Takip Edin

Sektörel Gündem

STILL ARSER, DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJESİ SAP S/4HANA’YI BAŞARIYLA CANLI KULLANIMA ALDI

Yayınlanma tarihi

-

İç lojistik sektörünün global markası STILL ARSER, Türkiye genelindeki dijital dönüşüm projesi SAP S/4HANA’yı başarıyla tamamlayarak devreye aldı.

 

İç lojistik sektöründe satış ve satış sonrası hizmetler, kiralama, ikinci el satış ve kiralama, iş güvenliği ve operator desteği alanlarında otomasyon hizmetleri sunan STILL ARSER, ihtiyaçları doğrultusunda SAP S/4HANA uygulamasına geçiş sürecini başarıyla tamamladı. Projenin ön hazırlıkları, ihale süreci ve uygulaması ile toplam iki yıllık sıkı ve planlı bir çalışma süreci yaşandı. Bu yoldaki çözüm ortakları SAP danışmanlığında Vektora, e-Çözümlerde SNI, altyapı ve sistem desteği konusunda Runibex firmaları oldu.

 

İstanbul ve İzmir’deki merkez ofisleri ile Türkiye’nin her yerine dağılmış bayi ağıyla hizmet veren STILL ARSER; özellikle kiralama projelerine odaklanarak, yetkin çalışanları ve 4500’ü aşkın ekipmanı ile Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla iş ortaklığını uzun yıllardır sürdürüyor.

Reklam

 

Şirket içi birimler arası ortak işletme dili ve tek veri tabanına geçiş ihtiyacının ortaya çıkmasının böyle bir dijital dönüşüm gerekliliğini doğurduğunu belirten STILL ARSER Genel Müdürü Mustafa Çiper, SAP projesine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

 

“Bu dönüşümle, iç ve dış müşteri memnuniyetinin arttırılmasını, işletme kaynaklarının verimli ve etkin kullanımını, kaynakların performans ölçümlerinin sağlanmasını hedefledik. İş süreçlerini merkezi ve entegre bir sisteme taşıyarak, tüm şirketin ve iş ortaklarının tutarlı bir şekilde tek merkezden verilere ulaşmasını sağladık. Ayrıca bu sayede geriye dönük izlenebilirliği ve süreçlerin uçtan uca sistemlerden takibini de elde ettik. Bu bilgilerin tüm paydaşlarla anlık paylaşılmasının yanısıra bilgi güvenliği ve ilerleyen dönemlerdeki projeler için daha esnek, güncel teknolojiye sahip altyapılara geçme imkanını da yarattık.”

 

Reklam

Bu önemli yatırımı, bayi ve müşteri ilişkileri yönetimi alanlarında kesintisiz çözüm geliştirmeleri takip edecektir. Bu sayede şirketimizin en büyük ana faaliyetlerinden birisi olacak olan otomasyon ve dijital çözümlerin süreç yönetimleri için gerekli olan BT altyapısı da hazır olacaktır.

 

 

STILL ARSER Bilgi Teknolojileri ve Süreç Geliştirme Müdürü Dilaver Özel de projenin fikir aşamasından canlı kullanıma alındığı tarihe kadarki planlamanın önemine vurgu yaparak, projeyi 2 aşamada ele aldıklarını belirtti. Bu tarz büyük projelerdeki en büyük sorunlardan birinin belirsiz proje kapsamları olduğunu belirten Özel, bunu önleyebilmek adına ilk 6 ay mevcut durum değerlendirme ve gereksinim belirleme çalışmalarının ardından projenin ihale sürecine geçtiklerini ve 6 aylık ihale sürecinden sonra projenin uygulama aşamasına  start verdiklerini belirtti. Şirket içi proje ekibinin oluşturulması ve ekibin sorumluluklarının çok iyi anlatılmasının da başarılı bir projede kilit öneme sahip olduğunun altını çizen Özel, toplam 98 kişilik proje ekibinin yoğun gayretleriyle projenin başlangıcından 11 ay sonra; ön hazırlıklarıyla birlikte toplamda 24 ayın sonunda tüm sistemleri başarıyla canlı kullanıma almanın haklı gururunun yaşandığını ifade etti. „ SAP S/4HANA projesi kapsamında eski SAP ECC ERP sistemlerinin, e-çözümler (e-fatura, e-irsaliye, e-arşiv, e-defter) sistemlerinin ve e-Care bayi portal sistemlerinin aynı anda hem Azure bulut veri merkezlerine taşınmasıyla; hem de sıfırdan yazılımsal süreç uyarlamalarının tamamlanmasıyla, şirketimiz büyük bir dijital dönüşümün en önemli ve en büyük adımlarından birini tamamladı“ diyen Dilaver Özel, şirketlerinin bundan sonraki dijital yolculuğunda bu başarılı projenin öneminin büyük olduğunu vurguladı.

 

Reklam

STILL ARSER Hakkında

1920’de kurulan STILL GmbH, dünya çapında 9000’den fazla çalışanıyla forklift sektörünün öncüsüdür. 2001’den 2013 yılına kadar Arkas bünyesinde STILL’in distribütor olarak faaliyetlerini sürdüren Arser; o yıl içinde STILL GmbH ile ortaklık kurarak STILL ARSER adıyla faaliyetlerine devam etme kararı aldı.

STILL ARSER, İstanbul ve İzmir’deki merkez ofisleri ile Türkiye’nin her yerine dağılmış bayi ağıyla hizmet veriyor. Özellikle kiralama projelerine odaklanarak, profesyonel personeli ve 4500’ü aşkın ekipmanı sayesinde Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla iş ortaklığını sürdürüyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Haber

İHSAN ARSLAN: SEKTÖRÜN ÖNÜNÜN AÇIK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Yayınlanma tarihi

-

Arslan Vinç Sahibi ve eski Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı  İhsan Arslan, sektörde olumlu gelişmeler yaşanacağını söyledi.

Arslan Vinç her tonajda kırmalı, kırmasız ve sıfır teknoloji çeşitli bom uzunluklarında vinç, kurtarmacılık, nakliyat ve araç çekmede uzman kadro personeli ile hizmet veriyor. Firmanın amacı Türkiye’nin sayılı kuruluşları arasına girebilmek.

PANDEMİ SONRASI ARAÇ FİYATLARI ÇOK ARTTI

Arslan Vinç Sahibi ve Bursa Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı İhsan Arslan,2023 yılında vinç yatırımı yaptık. 6 civarında vincimiz vardı, şimdi 9 oldu. Pandemiden sonra 70-80 bin euro olan makineler, 150-200 binlere yükseldi. Zaten euro TL kurunda bir artış var. Kısacası fiyatlara akıl sır erdirmek mümkün değil. Fiyatlarda üstte bir köpük var. Fiyatların yerine oturacağını düşünüyoruz. 10-15 tane platform aldık. Son dönemlerde sektörün içinde olan olmayan herkes platform aldı. Bu biraz da işin ciddiyetini kaybetmesine neden oldu. Sektörümüzdeki yetkili firmaların burada oyun kurması ve bu işleri yapması gerekiyor. Yetkin olan insanların bu işi yapması gerekiyor. Burada belirli kriterlerin olması gerekiyor. Kamyoncular için K Belgesi var. Vinççiler ve platformcular için de böyle bir belge olması gerekiyor. Başkanımız Ahmet Bey bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

ARA ELEMAN KONUSUNDA DEVLETİN DESTEKLEMESİ GEREKİYOR

Reklam

Satış sonrasında Arslan, “Satış sonrası servis ve bakım konusunda ELS firması ile çalışıyoruz. Ben, bu konuda biraz milliyetçi davranıyorum. Milli ve yerli firmalarımızın desteklenmesi gerekiyor. Yerli olan markaları sektör olarak desteklemeliyiz. Türkiye’de eğitim sisteminin çok uzun olduğunu düşünüyorum. 25 yaşında çocuklar okullarda mezun oluyor ve iş hayatına başlıyorlar. 25 yaş, bu konuda çok geç kalınmış bir yaş diye düşünüyorum. Sistemin değişmesi lazım. Kendimiz ara eleman olarak 3 kişiyi yetiştiriyoruz. Devletin burada bize eleman desteği olarak yardımcı olması lazım. Bütün arkadaşların kendi bünyesinde eleman yetiştirmesi lazım. Piyasada bir durgunluk var. İş arayan arkadaşlar var. Değişik bölgelerde araçlarımız var. Bursa’da, Hatay’da çalışmalarımız var. Kentsel dönüşüm çalışmaları Bursa’da önemli şekilde ilerliyor. Kentsel dönüşümün toplumumuzun geleceği için mutlaka uygulanması şart. Sektörümüzün önümün açık olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda verimli işler olacağını düşünüyorum. Dolar ve euronun stabil kalması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan