Takip Edin

Haber

Şahinkayalı öğrencilerin Merküt roketi TEKNOFEST’te birincilik için yarışacak

Bursa’nın başarılı eğitim kurumlarından Özel Şahinkaya Koleji Academy ve Hexagon Kampüs öğrencilerinin ürettikleri Merküt adlı roket ile TEKNOFEST’te birincilik için yarışacaklar. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 20 Ağustos tarihinde Tuz Gölü’nde düzenlenecek olan finalde Şahinkaya Roket takımı birincilik alacaklarına yürekten inanıyorlar.

Yayınlanma tarihi

-

Özel Şahinkaya Koleji Academy ve Hexagon Kampüs öğrencileri, kendilerinin tasarladığı ve ürettiği Merküt adlı roketle büyük bir başarıya imza attı.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde finale kalan ekip, 20 Ağustos’ta Tuz Gölü’nde düzenlenecek olan final yarışında Merküt’ü birincilik için havalandıracak.

Danışman öğretmenleri Hakan Özkaynak moderatörlüğünde gece gündüz çalışarak hazırlanan ekibin 10 üyesi bulunuyor: Takım Kaptanı ve Mekanik Sorumlusu Berkant Karasoy, Aviyonik Sorumlusu Sarp Demir Yalçınkaya, Aviyonik Kaptanı Efe Kopan, Aviyonik Bölüm Geliştirme Çağan Sina Göktaş, Test Sorumlusu Nehir Sanlı, Test Sorumlusu Ozan Yılmaz, Tasarım ve Üretim Sorumlusu Mustafa Oğuz Kayhan, Aviyonik Yazılımcı Gani Eren Aksoy, Mekanik Sorumlusu Ethem Güney ve Donanım Sorumlusu Aknil Özdemir.

‘Atmosferi geçmenin tek yolu roketti’

TÜBİTAK’a roket projesi hazırlamak için bir araya gelen liseli Şahinkayalılar, TEKNOFEST’in roket yarışması düzenlediğini öğrenince rotasını yarışmaya çeviriyor ve finale kadar yükseliyor.

Reklam

Takım Kaptanı Berkant Karasoy, “Aklımızda en başından beri roket vardı. Bizim için atmosferi geçmenin tek yolu roketten geçiyordu. Roket yarışmasını görünce hemen takımımızı oluşturduk ve çalışmalarımıza başladık” diyerek Merküt’ün yolculuğunu özetliyor.

Süreç boyunca ön kısım, kritik tasarım ve atış hazırlık olarak üç önemli raporu sunan ve başarı ile geçen Merküt ekibi, finale yükselmenin haklı gururunu yaşıyor. Finale yükselme hedefi ile yol aldıklarını söyleyen Gani Eren Aksoy, “Yarışma süresince önümüze çıkabilecek sorunları tespit ederek ve bu sorunları aşarak ilerledik” şeklinde konuştu.

‘Çok çalıştık, çok emek verdik ve başarılı olduk’

Nehir Sanlı, ilerleme göstermenin kendilerini her aşamada motive ettiğini ve finale kalmanın bambaşka bir duygu olduğunu dile getirirken, Aknil Özdemir de kendilerinden emin olduklarını, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını belirterek, “Bu nedenle içimiz rahattı” dedi.

Merküt projesinde yer almanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getiren Sarp Demir Yalçınkaya, “Şu ana kadar gösterdiğimiz ve atış gününde göstereceğimiz performans bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı. Finale yükselmenin ilk amaçları olduğunu belirten Ethem Güney ise “Çok çalıştık, çok emek harcadık ve başarılı olduk” şeklinde duygularını ifade etti. Çağan Sina Göktaş, “Ana hedefimiz olan birincilik konusunda umutluyuz” derken, Mustafa Oğuz Kayhan, Efe Kopan ve Ozan Yılmaz ise “Sonunda gökyüzüne çıkacağız” şekline konuşuyorlar.

Reklam

Hayallerini gerçekleştirmek için gece gündüz çalışan ekip hem Özel Şahinkaya Koleji hem de danışman öğretmenleri Hakan Özkaynak’a hayatlarına dokundukları için teşekkür ediyor.

İsmini Türk mitolojisinden alıyor

Şahinkayalı ekibin ürettiği roket, ismini Türk mitolojisinden alıyor. Ürettikleri rokete kendi kültürlerinden bir isim koymayı tercih ettiklerini belirten Takım Kaptanı Berkant Karasoy, “Roketimize vereceğimiz isim kendi dilimizde ve gökyüzü ile alakalı olmalıydı. Araştırmalarımız sonucunda ‘efsanevi kartal’ anlamına gelen Merküt’te karar kıldık” dedi.

Oğuzhan Şahinkaya: “Hedefimiz Türkiye’yi geleceğe taşıyacak gençler yetiştirmek”

Özel Şahinkaya Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Şahinkaya da yaptığı değerlendirmede “Okullarımızda gelişmiş bir müfredatın yanı sıra bilim, sanat, spor gibi pek çok alanda özel kurulmuş atölyeler ile hem öğrencilerin vizyonuna katkı sağlamayı hem de Türkiye’yi geleceğe taşıyacak gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin dünyada söz sahibi olması ve ilk 10 ekonomi arasına yer alabilmesi için uzay, havacılık, savunma sanayi, bilişim ve yazılım gibi alanlarda başarılı gençler yetiştirmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu bakımdan da TEKNOFEST’i son derece yerinde ve önemli bir organizasyon olarak Türkiye’nin geleceği için önemli bir yatırım olarak görüyor ve destekliyoruz. Şahinkaya’nın Merküt Roket Takımı elde ettikleri başarı ile aileleri başta olmak üzere bizi ve tüm Bursa’yı gururlandırmışlardır. Dileğimiz, finale kadar yükseldikleri bu yarışmadan Bursa’ya birincilik ile dönmeleridir. Kalbimiz ve dualarımız onlarla birlikte olacaktır” şeklinde duygularını ifade etti.

Reklam

Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Roket Yarışması’na Bursa’yı temsilen katılan Şahinkaya Merküt roket takımının hedefi birincilik kupasını Bursa’ya taşımak.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan