Takip Edin

Haber

Şahinkayalı öğrencilerin Merküt roketi TEKNOFEST’te birincilik için yarışacak

Bursa’nın başarılı eğitim kurumlarından Özel Şahinkaya Koleji Academy ve Hexagon Kampüs öğrencilerinin ürettikleri Merküt adlı roket ile TEKNOFEST’te birincilik için yarışacaklar. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 20 Ağustos tarihinde Tuz Gölü’nde düzenlenecek olan finalde Şahinkaya Roket takımı birincilik alacaklarına yürekten inanıyorlar.

Yayınlanma tarihi

-

Özel Şahinkaya Koleji Academy ve Hexagon Kampüs öğrencileri, kendilerinin tasarladığı ve ürettiği Merküt adlı roketle büyük bir başarıya imza attı.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde finale kalan ekip, 20 Ağustos’ta Tuz Gölü’nde düzenlenecek olan final yarışında Merküt’ü birincilik için havalandıracak.

Danışman öğretmenleri Hakan Özkaynak moderatörlüğünde gece gündüz çalışarak hazırlanan ekibin 10 üyesi bulunuyor: Takım Kaptanı ve Mekanik Sorumlusu Berkant Karasoy, Aviyonik Sorumlusu Sarp Demir Yalçınkaya, Aviyonik Kaptanı Efe Kopan, Aviyonik Bölüm Geliştirme Çağan Sina Göktaş, Test Sorumlusu Nehir Sanlı, Test Sorumlusu Ozan Yılmaz, Tasarım ve Üretim Sorumlusu Mustafa Oğuz Kayhan, Aviyonik Yazılımcı Gani Eren Aksoy, Mekanik Sorumlusu Ethem Güney ve Donanım Sorumlusu Aknil Özdemir.

‘Atmosferi geçmenin tek yolu roketti’

TÜBİTAK’a roket projesi hazırlamak için bir araya gelen liseli Şahinkayalılar, TEKNOFEST’in roket yarışması düzenlediğini öğrenince rotasını yarışmaya çeviriyor ve finale kadar yükseliyor.

Reklam

Takım Kaptanı Berkant Karasoy, “Aklımızda en başından beri roket vardı. Bizim için atmosferi geçmenin tek yolu roketten geçiyordu. Roket yarışmasını görünce hemen takımımızı oluşturduk ve çalışmalarımıza başladık” diyerek Merküt’ün yolculuğunu özetliyor.

Süreç boyunca ön kısım, kritik tasarım ve atış hazırlık olarak üç önemli raporu sunan ve başarı ile geçen Merküt ekibi, finale yükselmenin haklı gururunu yaşıyor. Finale yükselme hedefi ile yol aldıklarını söyleyen Gani Eren Aksoy, “Yarışma süresince önümüze çıkabilecek sorunları tespit ederek ve bu sorunları aşarak ilerledik” şeklinde konuştu.

‘Çok çalıştık, çok emek verdik ve başarılı olduk’

Nehir Sanlı, ilerleme göstermenin kendilerini her aşamada motive ettiğini ve finale kalmanın bambaşka bir duygu olduğunu dile getirirken, Aknil Özdemir de kendilerinden emin olduklarını, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını belirterek, “Bu nedenle içimiz rahattı” dedi.

Merküt projesinde yer almanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getiren Sarp Demir Yalçınkaya, “Şu ana kadar gösterdiğimiz ve atış gününde göstereceğimiz performans bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı. Finale yükselmenin ilk amaçları olduğunu belirten Ethem Güney ise “Çok çalıştık, çok emek harcadık ve başarılı olduk” şeklinde duygularını ifade etti. Çağan Sina Göktaş, “Ana hedefimiz olan birincilik konusunda umutluyuz” derken, Mustafa Oğuz Kayhan, Efe Kopan ve Ozan Yılmaz ise “Sonunda gökyüzüne çıkacağız” şekline konuşuyorlar.

Reklam

Hayallerini gerçekleştirmek için gece gündüz çalışan ekip hem Özel Şahinkaya Koleji hem de danışman öğretmenleri Hakan Özkaynak’a hayatlarına dokundukları için teşekkür ediyor.

İsmini Türk mitolojisinden alıyor

Şahinkayalı ekibin ürettiği roket, ismini Türk mitolojisinden alıyor. Ürettikleri rokete kendi kültürlerinden bir isim koymayı tercih ettiklerini belirten Takım Kaptanı Berkant Karasoy, “Roketimize vereceğimiz isim kendi dilimizde ve gökyüzü ile alakalı olmalıydı. Araştırmalarımız sonucunda ‘efsanevi kartal’ anlamına gelen Merküt’te karar kıldık” dedi.

Oğuzhan Şahinkaya: “Hedefimiz Türkiye’yi geleceğe taşıyacak gençler yetiştirmek”

Özel Şahinkaya Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Şahinkaya da yaptığı değerlendirmede “Okullarımızda gelişmiş bir müfredatın yanı sıra bilim, sanat, spor gibi pek çok alanda özel kurulmuş atölyeler ile hem öğrencilerin vizyonuna katkı sağlamayı hem de Türkiye’yi geleceğe taşıyacak gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin dünyada söz sahibi olması ve ilk 10 ekonomi arasına yer alabilmesi için uzay, havacılık, savunma sanayi, bilişim ve yazılım gibi alanlarda başarılı gençler yetiştirmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu bakımdan da TEKNOFEST’i son derece yerinde ve önemli bir organizasyon olarak Türkiye’nin geleceği için önemli bir yatırım olarak görüyor ve destekliyoruz. Şahinkaya’nın Merküt Roket Takımı elde ettikleri başarı ile aileleri başta olmak üzere bizi ve tüm Bursa’yı gururlandırmışlardır. Dileğimiz, finale kadar yükseldikleri bu yarışmadan Bursa’ya birincilik ile dönmeleridir. Kalbimiz ve dualarımız onlarla birlikte olacaktır” şeklinde duygularını ifade etti.

Reklam

Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Roket Yarışması’na Bursa’yı temsilen katılan Şahinkaya Merküt roket takımının hedefi birincilik kupasını Bursa’ya taşımak.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Goodyear, Eagle Sport ailesini Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV ile genişletiyor 

Yayınlanma tarihi

-

Goodyear, Eagle Sport ailesini Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV ile genişletiyor 

Türkiye’nin ve dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, yenilikçi teknolojiler ve üstün performansıyla bilinen Eagle Sport serisinin üstün performanslı iki yeni üyesini tanıttı. Eagle Sport serisinin en yeni üyeleri Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV sürüş deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

Goodyear’ın, yüksek kalitesi ve dayanıklılığıyla Türkiye’de sürücüler arasında büyük bir üne sahip Eagle Sport serisi, Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV ile genişliyor. Çok çeşitli ebatlarda sunulan genişletilmiş ürün yelpazesi, Goodyear’ın büyüyen araç parkında daha da fazla sürücüye üstün bir sürüş deneyimi sunmasını sağlıyor.

DAHA ÜSTÜN SÜRÜŞ DENEYİMİ

Dünyanın en önemli lastik üreticilerinden Goodyear’ın, Eagle Sport serisine dahil ettiği yeni üyesi Eagle Sport 2 UHP, lastiğin dayanıklılığını artıran güçlendirilmiş sırt hamuru sayesinde sunduğu uzun ömürlü performansın yanı sıra, ıslak ve kuru zeminde üstün yol tutuş ve frenleme performansıyla da öne çıkıyor.

Reklam

SUV KULLUNICILARA ÖZEL  

Goodyear’ın SUV segmenti için özel olarak geliştirdiği Eagle Sport 2 SUV uzun ömürlü yüksek performanslı sürüş deneyimi sunuyor. Silika katkılı sırt hamuru sayesinde yol tutuşunu geliştirecek şekilde tasarlanan Eagle Sport 2 SUV gelişmiş teknolojisi ve ıslak zeminde frenleme performansıyla da öne çıkıyor. Basıncı etkili ve eşit bir şekilde yola ileten özel lastik deseni ile kuru zeminde üstün performans gösterirken konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor.

GURUNU YAŞIYORUZ

Genişletilmiş ürün gamının olağanüstü bir sürüş deneyimi sunacağından emin olduklarını söyleyen Goodyear Tüketici Lastikleri Direktörü Ertan San, “Goodyear Eagle Sport lastik ailemizin, Goodyear’ın bilinen ödüllü performansını daha fazla sürücüye sunacak olmasından gurur duyuyoruz. Sürücüler düşünülerek tasarlanan Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV, onların konfor, performans ve yakıt verimliliği taleplerini karşılamayı amaçlıyor” dedi.

OLAĞANÜSTÜ SÜRÜŞ DENEYİMİ

Reklam

Goodyear, genişletilmiş ürün gamının olağanüstü bir sürüş deneyimi sunacağından emin. Goodyear Türkiye Tüketici Lastikleri Direktörü Ertan San, “Genişletilmiş Goodyear Eagle Sport lastik ailemizin, Goodyear’ın bilinen ödüllü performansını daha fazla sürücüye sunacak olmasından gurur duyuyoruz. Sürücüler düşünülerek tasarlanan Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV, onların konfor, performans ve yakıt verimliliği taleplerini karşılamayı amaçlıyor”. Goodyear Türkiye Genel Müdürü Marwa Khairalla da “Şirketin 125 yılı aşkın lastik inovasyonunu; gelişen araç parkı ve tüketici beklentileriyle eşleştiren iki yeni ürün serisi Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV, Goodyear’ın üstün sürüş deneyimleri sunma taahhüdünün bir devamıdır” diye bilgi verdi.

Devamını oku

Haber

TRAKTÖRLE SEÇİM ÇALIŞMASI 

Yayınlanma tarihi

-

TRAKTÖRLE SEÇİM ÇALIŞMASI

61 yaşındaki Bağımsız İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Murat Karakoç, seçim çalışmalarında alışılmışın dışında bir kampanya yürütüyor.

Broşür dağıtmayan, pankart asmayan, giydirilmiş otobüs, minibüs ve ses sistemi kullanmayan Karakoç, seçim çalışmalarını traktör, kamyon, tanker ve iş makineleriyle sürdürüyor. Ziraat mühendisi olan Murat Karakoç, vatandaşlara her araçla farklı bir mesaj vermek istediğini söyledi: “Traktörle tarıma, tankerle su sorununa, kamyonla geri dönüşüme, iş makinesiyle de kentsel dönüşüme dikkat çekmek istiyorum. ilk görenler önce alaycı bir gülümsemeyle karşılıyor ancak sonra tavırları değişiyor”dedi.

Devamını oku

Haber

Türksat 6A uydusu haziranda fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A uydusunun Haziran 2024’te Uzay’a fırlatılmasının planlandığını bildirdi.

Yayınlanma tarihi

-

Uraloğlu, Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin (TUSAŞ), Ankara’nın Kahramankazan ilçesindeki yerleşkesinde bulunan Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’ni ziyaret etti.

Bakan Uraloğlu, buradaki konuşmasında, Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcında dünyada söz sahibi olmak için, “uzayda iz sahibi olma” hususunda, çalışmalara kararlılıklara devam ettiklerini söyledi.

Uraloğlu, Türkiye’nin Türksat 1B ile başlayan uydu yayıncılığı serüvenini ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A ile taçlandıracaklarını dile getirerek, Bakanlık ile TÜBİTAK ve Türksat arasında imzalanan protokolle Türksat 6A’nın projesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 15 Aralık 2014’de imzalandığını anımsattı.

’11 ülkeden biri olacağız’

Türksat 6A haberleşme uydusunun Türkiye’yi dünya üzerinde haberleşme uydusu üretebilen ilk 11 ülkeden birisi haline getireceğine işaret eden Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı:

Reklam

“Türksat 6A tamamlandığında, 42 doğu boylamında hizmet verecek. 35 bin 786 kilometre uzaklıkta, yer merkezli bir yörüngede yer alacak. 7,5 kilovat güce sahip olacak yerli ve milli haberleşme uydumuz, 20 aktarıcıya sahip olacak. Türksat 6A uydumuz Ku Bantta hizmet verecek ve daha önceki Türksat uydularıyla kapsanamayan Güney-Doğu Asya gibi yeni coğrafyada da hizmet sunacak.”

Uraloğlu, uydunun görev süresinin 15 yıl olacağını belirterek, uçuş bilgisayarı, güç dağıtım birimi, elektrikli itki motoru, yakıt tankı, güç işleme ve kontrol birimi gibi kritik bileşenlerin yerli imkanlarla üretilmesi, yüksek yerlilik oranıyla uydu ve uzay sektöründe dışa bağımlılığı azaltacağını söyledi.

Türksat 6A’da tamamlanan çalışmalar

Türksat 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testlerinin, Türksat, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve TUSAŞ işbirliğiyle devam ettiğini anlatan Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Şu anda ‘Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli’, ‘Mühendislik Modeli’ ve ‘Uçuş Modeli’ olmak üzere 3 ayrı model üretimi planlanan Türksat 6A uydu projesinde, Isıl Yapısal ve Mühendislik Modelleri’nin üretim, entegrasyon, testleri tamamlanmıştır. ‘Mühendislik Modeli’ entegrasyon faaliyetleri tamamlanmış olup, sistem seviyesi, ilk fonksiyonel testleri, termal vakum testi, titreşim testi ve akustik testi ile elektromanyetik uyumluluk testleri bitmiştir.”

Reklam

Uraloğlu, son test aşaması olan sistem seviyesi kompakt alan anten testi (CATR) hazırlıklarına başlandığını ifade ederek, anten ve güneş panellerinin açılma testlerinin ekimde, fırlatıcı uyum ve piro testleri ile son hizalama testlerinin de kasımda başlayacağını bildirdi.

CATR, kompakt alan anten testi sonrası güneş panelleri entegrasyonu ve kütle özellikleri ölçümünün Şubat 2024’te gerçekleştirileceğini belirten Uraloğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Tüm bu testlerin tamamlanmasıyla uydumuz, fırlatma sahasına sevk için hazır hale gelecek. Bugünkü ziyaretimizde bizim bütün çözüm ortaklarımızla beraber yaptığımız değerlendirmelerde Türksat 6A uydumuzun mart ayı içinde yerde teslimini planlıyoruz. Sonrasında bu uydunun fırlatılmak üzere Space X firmasıyla yapılan anlaşma gereği fırlatma alanına gönderilerek muhtemelen haziran ayı içinde gerekli fırlatma işlemlerini yapmayı planlıyoruz. Bulunduğumuz alan gerçekten Türk mühendisliğinin uzay sanayisinde ne seviyeye geldiğini gösteren önemli yapılardan bir tanesidir. Gerçekten burada bir emek, gayret var. Biz de onu gururla, takdirle yerinde görmüş olduk.”

Uraloğlu, projede emeği geçen herkese Türk milleti adına teşekkür ederek, başarılarının daim olmasını diledi.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan