Takip Edin

Haber

SAHİM-SEN BAŞKANI ÖZLEM AKARKEN: “SAĞLIK ALANINDA STAJ YAPAN GENÇLERİMİZ MAĞDUR EDİLMESİN!”

Yayınlanma tarihi

-

Sağlık stajyerleri konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaz stajları için ödediğimiz asgari ücretin yüzde 30’una tekabül eden rakamı, 2023’ten itibaren asgari ücret seviyesine yükseltiyoruz” demişti. Sağlık alanında staj yapan öğrencilerin mağdur edildiğini ifade eden SAHİM-SEN Başkanı Özlem Akarken, “Gençlerimiz mağdur edilmesin! Staj sürelerinde ödenmesi gereken ödemeyi eksik yatıran sağlık kurumlarının bir an önce geri kalan ödemeleri yapmasını talep ediyoruz.” dedi.

Staj konusu, ülkemizin en önemli gündem başlıklarından birini oluşturmaya devam ediyor. Genç öğrencilerin mesleklerinde yetkinleşebilmesinin anahtarı stajlardan geçiyor. Staj ile başlayacak kariyer yolculuğunda gençlerin desteklenmesi ve mesleki eğitimleri konusunda donatılması gerekiyor.

STAJ YAPAN ÖĞRENCİLER MAĞDUR EDİLDİ

Sağlık branşındaki  staj ödemeleri konusunda kafalar karışık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yaz stajları için ödediğimiz asgari ücretin yüzde 30’una tekabül eden rakamı, 2023’ten itibaren asgari ücret seviyesine yükseltiyoruz” demişti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Başkanı Özlem Akarken, “Sağlık ve sosyal hizmet alanında eğitimini alan yüksekokul ve fakülte öğrencileri yaz stajlarında mağdur edildi. Kimisine asgari ücretten ödemeler yapılırken kimisine ise asgari ücretin üçte biri miktarları yattı. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından yürütülen Ulusal Staj programı kapsamında öğrenciler başvurularının sonucuna göre bildirilen sağlık kurumlarında belirlenen süre boyunca staj yaptılar. T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı tarafından kurumlara gönderilen yazıyla “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Ekim 2022 tarihli e-insan tanıtım töreninde kamu kurumlarının 2023 yılı ulusal staj programı kapsamındaki öğrencilere asgari ücret kadar staj ücreti ödeyeceğini açıkladığı bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile görüşüldüğü 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 1 ve 2 sayılı cetvelinde yer alan idarelere, kurum kaynaklarının yetersiz kalması halinde talepleri üzerine söz konusu ödeneğin gönderileceğinin Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından teyit edildiği ”belirtilmiş olmasına rağmen öğrenciler mağdur edilmiştir.” dedi.

SAHİM-SEN OLARAK ADALETSİZLİKLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Reklam

“Yayınlanan yazıya istinaden 20 iş günü staj yapan öğrencilerin bazılarına 11.625.90 TL yatarken bazı öğrencilere ise 2.868,97 TL yatmıştır. Staj yapılan kurumlara başvuru yapan öğrencilere sözlü cevap olarak ”Hastanede yapılan tasarruflar kapsamında asgari ücretin yüzde otuzunun verildiği” belirtilmiştir. SAHİM-SEN olarak bu adaletsizliği, anayasanın eşitlik ilkesine ve sosyal devlet anlayışına ters düşen bir durum olarak değerlendiriyoruz. Ekimin başında bize ulaşan öğrencilere gerekli başvurular yaptırılıp süreç başlatılmıştır. Gerekli kurumlara da sendikal yazımız gönderilmiştir.” diyen SAHİM-SEN Başkanı Akarken, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Staj Programı’ndaki stajyer öğrenci sayısının 150 bine çıkartılacağını belirtmişti. Cumhurbaşkanı, staj sürelerinin de 3 aya kadar uzatılabileceğini duyurmuştu. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi staj öğrenci sayısının artırılması ve staj sürelerinin uzatılması gençlerimiz için faydalı olacaktır. Lakin alt yapının hazırlanması önem arz etmektedir. Gerekli düzenlemeler yapılarak gençlerimizin mesleklerini en iyi şekilde icra etmelerini sağlamak önce devletimizin sonra da bizlerin görevidir. Bizler onların geleceğe emin adımlarla mesleklerini severek yapmaları için elimizden geleni yapmaya hazırız.” ifadesini kullandı.

STAJ YAPILAN KURUMLARIN TAM TEŞEKKÜLLÜ OLMASI GEREKMEKTEDİR

Sağlık stajlarında son zamanlarda staj yeri bulmanın, staj yeri ayarlama sorununun en aza inmeye başladığını belirten Akarken, son olarak şunları söyledi: “Eğitim öğretim kurumlarının yönlendirmesi stajyer yetiştirilen kurumların eğitim birimlerinin ise bu konuya gereken duyarlılığı ile sorunlar aşılmaktadır. Staj süresi boyunca da öğrencilerin sigorta işlemleri yapılarak sosyal güvenlik adına güvenceleri sağlanmaktadır. Staj yapılan kurumlarda tam teşekkülü kurumlar olduktan sonra gençlerimiz en iyi şekilde stajları tamamlamaktadır. Staj yapılan kurumların tam teşekküllü olması gerekmektedir. Kurumun stajyer öğrencilere bilimle, liyakatla hizmet vermesi her zaman olduğu gibi stajda da önemlidir. Stajda gereken eğitimi alamayan öğrenci mesleğini icra etmekte sahada zorlanacaktır.  Lakin staj sürelerinin kısa olması ve verilecek ödemelerin bu şekilde askıda kalması her kurumun kendine göre yorumlaması gençlerimizin gelecekle ilgili hayallerini de umutlarını da etkilemektedir. Gençlerimiz mağdur edilmesin. Staj maaşlarını eksik yatıran sağlık kurumlarının bir an önce geri kalan ödemeleri yapmasını talep ediyoruz.”

TKU MAGAZİN

 

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

GÜVENLE VE BAŞARIYLA ÇALIŞMMAKTADIR

Yayınlanma tarihi

-

 

15 yılı aşkın tecrübemiz ve kalitemiz sayesinde sektörümüzde 1000’den fazla Uzmanlar Platform makineleri güvenle ve başarıyla çalışmaktadır.

uzmanlar platform olarak araç üstü teleskobik sepetli platform, hidrolik makaslı platform, çekilebilir ve kendinden yürüyüşlü eklemli teleskobik platform ve çekilebilir teleskobik platform üretimlerini yapmaktayız. 2006 yılında kurulan ve 2013 yılından bu yana Kocaeli-Kartepe’de 10.000 m2 alan üzerinde inşa edilmiş ve 3000 m2 kapalı alana sahip fabrikamızda üretime devam etmekteyiz. Ayrıca Uzmanlar Plartform 20’den fazla ülkeye yapılan ihracatımızla ülkemize her konuda katma değer sağlıyoruz. 30 ile 45 metre yükseklik aralığında üretim/satış adedinde Türkiye’de lider olan firmamız bu alanda Türkiye ihracatının %37’lik kısmını gerçekleştirerek ihracatta lider konuma gelmiştir.

OPERATÖR KURSU 1 HAZİRANDA BAŞLIYOR

Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Crane, İş Makinesi Operatörlük Belgesi, Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Crane, İş Makinesi Ehliyeti, Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Crane, İş Makinesi Sertifikası, Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Cran Uzmanlar Operatörlük Kursu

Reklam

DETAYLI BİLGİ İÇİN

Uzmanlar plartform operatör kursunun yapıllacağı adres Aşağı Dudullu Mah. Alemdağ Cad. No:481 Kat:3 ÜMRANİYE/İstanbul. 02166100611-05526100611 telefon numaralından uzmanlar plartforma ulaşabilirsiniz. www.uzmanlaroperatorluk.com adresini ziyaret edebilir veya info@uzmanlaroperatorluk.com  mail adresinden sorularınızı sorabilirsiniz. İş Makinesi Eğitimi İçin Uzmanlar Operatörlük Kursu. “Güvenilir Çözüm Ortağınız”

Devamını oku

Haber

YÜKSEK PERFORMANSLI ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Hasel Grup kurulduğundan beri müşterilerine sürdürülebilir rekabet avantajları kazandıran yüksek performanslı çözümler geliştirmektedir.

40 yıla yaklaşan endüstri deneyimi göz önüne alınırsa 7 global marka, 500’den fazla çalışan, 14 farklı konumda hizmet veren kaliteli bir firma.  KOBELCO SK520LC, yüksek performans ve verimlilik için güçlü bir motor ile donatılmıştır. Konforlu ve ergonomik tasarlanmış operatör kabini, uzun çalışma saatlerinde bile rahat bir kullanım sağlar.

EN GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİ

Bunu başarmak için HASEL, 2 farklı sektörde, 6 küresel marka ve 100’den fazla değişik ürün serisi ile Türkiye’de gerek istif gerekse iş makineleri sektöründe en geniş ürün yelpazesini sunar. İhtiyaçlarınıza göre özel olarak tasarlanmış çok sayıda özel ekipmanımız daima sizin özel gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde yapılandırılmıştır. Bir ekipmana ihtiyacınız olduğunda uzman satış ekibimiz sizi yerinizde ziyaret ederek, uygulamalarınızı bilfiil görerek, size en uygun ekipmanı, hizmeti, yenilikçi çözüm ve danışmanlığı sunarak diğer firmalara göre rekabet avantajı elde etmenizi sağlar.

Reklam
Devamını oku

Haber

SÜREÇLER SON ANA KADAR DEVAM EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Son derece yüksek teknoloji kullanılan üretim tesisinde kalite süreçleri ürünlerin hammaddesinden, son kullanıcı ile buluşma aşamasına kadar devam etmektedir.

SANICA yeni nesil elektrikli ve yerli üretim forkliftlerimiz PUMA, LEON, PANTER ve TİGER modelleri ile Manisa’nın Akhisar ilçesinde kurulu bulunan fabrikamızda, son teknolojiyi kullanarak, yüksek eğitim ve deneyime sahip teknisyenlerce üretilmektedir. Elektrikli forklitlerimiz uzun ömürlü ve ekonomiktir. Yüksek yatırım geri dönüş oranı sunan forkliftlerimiz, aynı zamanda fosil yakıtlara oranla çok daha az enerji harcar. İşletme giderleri incelendiğinde ödenen ilk alış maliyetini tek vardiyada 2 yıl içerisinde geri ödeyebilmektedir. Ayrıca 80V seçeneği ile güçlü bir kullanım sağlamaktadır.

YENİ ELEKTİRİKLİ YERLİ ÜRETİM FORKLİFT

SANICA yeni nesil elektrikli yerli üretim forkliftlerimiz ile, mekanik bakım onarımından, elektronik/elektrik onarımına, lastik, akü satışına, sıfır forklift satışından, 2.el forklift satışına, filo forklift kiralamaya, kasko hizmetlerine, alternatif ekonomik çözümler ile hizmet sunabilmenin Forkliftlerimiz joystick kontrol sistemine sahip olup 1.6 – 4 tona kapasiteli, 3 veya 4 tekerli, 80V seçeneği, güvenlik sensörleri (operatör koltuğu emniyet/algılama, yük tartma/terazi, yük güvenlik, dönüş güvenlik, kabin kaza sistemi, yükleme uyarı, yükseklik ve eğim) ile donatılmış.

Reklam
Devamını oku

Trend olan