Takip Edin

Haber

MUSTAFA ÇETİN: İŞ MAKİNALARI KONUSUNDA SEKTÖRÜN İHTİYAÇLARINA ÇÖZÜM SUNUYORUZ

Yayınlanma tarihi

-

Anayasamız gereği ülkemizde eğitim ve öğretim ve belge verme işi Milli Eğitim Bakanlığı’na verilmiştir.    Karayolları Trafik Kanunun 42. maddesi gereği İş Makinesi kullananların Operatörlük belgelerini Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca yetkilendirilen kurumlar tarafından verilmektedir. Yine yasa gereği Operatörlük belgeleri ile ilgili usul ve esasları Milli Eğitim Bakanlığı düzenlemektedir. 15 Eylül 2008 tarihinde Milli Eğitim Bankalığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan İş Makinaları yönergesine göre İş makineleri kursları bağımsız kurs haline gelmiş olup kurslara çeşitli standartlar getirilmiştir.

ŞU ANDA 78 ADET KOD VAR

Sektörün İş Makinaları sürücü kursları alanında yetkinliği tanınan İş Makinaları Operatör Kursları Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çetin, TKU Magazin Dijital Dergisine verdiği röportajda Derneğin sektördeki önemini şöyle anlattı, “34 yıldır sürücü sektöründeyim. Asıl mesleğim motor öğretmenliğidir. 90’lı yıllarda bonservis vardı. 1997 yılında usul ve esaslar çıktı. Anayasamıza göre eğitim-öğretim Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır. Kanunlarımızda iş makinalarının tanımı yapılmıştır. 2001 yılına kadar sadece 11 program vardı. Şu an sırf kaldırma, vinç grubunda 15 tane ayrı program var. Mobil vincin belgesi farklı, limanlardaki vincin belgesi farklı. Kule vinç operatörü farklı. Eskiden G sınıfı belgesi olan tüm makineleri kullanabiliyordu. Şimdi her sınıfa yönelik, 83 tane iş makinesi programı var. Şu anda 78 tane kod var. Her makinenin kodu var. Paletli, tekerlekli vs. çok ayrı. İstenilmesi halinde devletimizle birlikte her türlü konuda bilgi ve katkı sunuyoruz.

TALİM TERBİYE KURULU

Milli Eğitim Bakanlığı’nca veya yetkilendirdiği kurumlarca verilen belgelerin programlarının Talim Terbiye Kurulu’nca onaylanan programlar olması gerekmekte olup İş Makineleri ve Operatörlük Kursları Derneğimiz sektörden gelen talepler doğrultusunda Programları çeşitlendirerek Sektörün belgeli ve kalifiye elaman ihtiyacının karşılanması için çaba sarf etmektedir. Yasa gereği Milli Eğitim Banklığı’nca eğitim ve eğitimin sonunda verilen belgelerin geçerli olması gerekmekte olmasına rağmen Maalesef bazı kurum ve kuruluşlar Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilen belgeler Yetersiz olduğu o kurumlardan belge alınsa bile tekrar belge almaları gerektiği konusunda sektöre bilgi vermekte idiler. Konunun Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne iletilmesi sonucu Genel Müdürlümüz gerekli tedbirleri almış olup 5580 sayılı Kanunda yapılan değişikle bu durumu ortadan kaldırmışlardır.

Reklam

TAŞIMA KALDIRMA MAKİNELERİNDE SEKTÖRÜNDE OPERATÖR SIKINTISI

Özellikle Taşıma Kaldırma makineleri ile maalesef rast gele kurumlarca belge verildiği gördüklerini belirten, Çetin konuşmasına şöyle devam etti, “ oysa bu belgelerin kanunen geçerli olması ve firmalarımızın mağdur olmaması için belgelerin Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlıkça yetkilendirilen kurumlardan alınması gerekmektedir. Kaldırma ve Yükleme makineleri ile ilgili Mobil vinç, personel ve yük Yükleyici makinesi (manlift-makaslı platform)raylı sistem, köprülü vinçler, liman vinçleri, istif makinaları olmak üzere programlar uygulanmaktadır. Özellikle Lojistik sektöründe kullanılan elektrikli transpaletleri kullanan personellerin belgelendirilmeleri ile ilgili gelen yoğun istek üzerine Elektrikli Trans paletler için yeni program yayınlanmıştır. Yine ağır Nakliye araçları kullananların belgelendirilmesi ile ilgili gelen talepler doğrulusunda kendinden tahrikli ve çekici tahrikli Low-bed ler ile ilgili programlar Hareket Nakliyat ın katkıları ile çıkarılmış olup sektörün ihtiyacı olan belgelendirmeler yapılmaktadır.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan