Takip Edin

Haber

Meriç Lojistik Başkanı Muhammet Meriç: MÜŞTERİLERİMİZİN ÇÖZÜM ORTAĞIYIZ, YATIRIMLARIMIZLA KESİNTİSİZ HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ!

Yayınlanma tarihi

-

‘Taşımacılığın Gücüyle Geleceğe Yolculuk!’ mottosuyla dürüst, şeffaf, çözüm odaklı ve güvene dayalı hizmet veren Meriç Lojistik, ezber bozmaya devam ediyor. Meriç İnşaat Elektrik Nakliyat ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Meriç, “Gelişmiş depolama, uzman insan kaynağımız, deneyimimiz ve özmal araçlarımız ile hizmet kalitemizi ortaya koyuyoruz. Yatırım odaklıyız, 2024 yılında hem filomuza hem de teknolojiye yatırım yapacağız. Müşterilerimiz ile uzun yıllardır çalışıyoruz. Müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati olmazsa olmazlarımız arasında geliyor. Sorunun değil çözümün parçasıyız. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır!” dedi.

Rizvan Meriç liderliğinde 1990 yılında İstanbul’da kurulan Meriç Lojistik; müşterilerine taşımacılık, depolama, dağıtım ve tedarik zinciri yönetimi gibi birçok alanda geniş bir hizmet sunuyor. Karayolu taşımacılığında Türkiye genelinde parsiyel ve komple araç taşımacılığı hizmetleri sunan Meriç Lojistik, müşterilerinin her türlü sorununa “çözüm ortağı” mantalitesi ile tam destek sağlıyor.

ÖZEL ASKILI TEKSTİL TAŞIMACILIĞI MÜŞTERİLERİNDEN TAM NOT ALIYOR

Meriç Lojistik, tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için özel askılı tekstil taşımacılığı çözümleri sunuyor. Meriç İnşaat Elektrik Nakliyat ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Meriç, “Müşterilerimizin özellikle askılı ve kolili tekstil ürünlerini güvenle taşıma ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirdiğimiz çözümlerimizle, ürünlerinizin güvenliği ve kalitesini koruyarak zamanında teslimat sağlıyoruz” dedi. Gelişmiş depolama altyapısı ve uzman personeliyle kaliteli depolama hizmetleri sunan Meriç Lojistik, askılı tekstil depolamadan koli yükleme ve boşaltmaya kadar birçok alanda müşterilerinin çözüm ortağı oluyor.

GELİŞMİŞ DEPOLAMA ALTYAPISIYLA VE ÖZMAL ARAÇLARI İLE FARKINI ORTAYA KOYUYOR

Reklam

Müşterilerine kesintisiz hizmet sunan ve sorunun değil çözümün bir parçası olmayı ilke edinen Meriç Lojistik, gelişmiş depolama altyapısı ve uzman personeliyle kaliteli depolama hizmetleri sunuyor. Meriç Lojistik’in tepe yöneticisi Muhammet Meriç, “Filomuzda bulunan tüm araçlar Mercedes Benz marka araçlardan oluşmaktadır. Toplamda 35 aracımız bulunuyor ve bu araçlarımızın hepsi özmalımızdır. Treylerlerimizin tümü Talson TIRSAN markalardır” dedi.

YATIRIM ODAKLIYIZ, 2024’TE FİLOMUZU ELEKTRİKLİ ÇEKİCİLERLE BÜYÜTECEĞİZ!

Firma olarak yatırım odaklı olduklarının altını özenle çizen Meriç, “2024 yılı içerisinde filomuzu daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Yatırımımız treyler ve çekici yönünde olacaktır. Özellikle elektrikli çekici deneyimimiz olacak. Treyler yatırımında tenteli dorse yatırımı öncülük olacak ve o yönde filomuzu büyüteceğiz” dedi. Meriç Lojistik’in Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen yetki belgesine sahip olduğunu söyleyen Meriç, şehir içi ve şehirler arası lojistik faaliyetlerini uzman ve deneyimli kadroları ile başarıyla yürüttüklerini söyledi.

ODAĞIMIZDA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ BULUNUYOR

Müşterileri ile uzun soluklu çalıştıklarını ve karşılıklı güvene dayalı iş yaptıklarını söyleyen Meriç, son olarak şu bilgileri verdi: “Müşterileri ilişkilerimizi stratejik yaklaşımlarla ele alıyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına doğru çözümler sunuyoruz. Müşteri memnuniyetini odak noktamızda tutarak müşterilerimizi anlamayı ve hizmet kalitesini en üst seviyede tutmayı taahhüt ediyoruz. Müşteri şikayetlerini büyük bir disiplin ile takip ediyoruz. Şikayetleri sunduğumuz çözümlerle etkili ve verimli bir şekilde neticelendiriyoruz. Teknoloji, olmazsa olmazlarımız arasında geliyor. Teknolojiden yararlanıyoruz ve teknolojik hizmetlerle başarımızı sürdürülebilir kılıyoruz. Meriç Lojistik’in değerleri, iş yapma ve ilişkilerimizde temel prensiplerimizi belirliyor. Dürüstlük ve şeffaflık, güvenilir ilişkilerin temelini oluşturmaktadır. Taahhütlerimize her aşamada sadık kalarak üzerimize düşen sorumluluklarımızı birfiil yerine getiriyoruz. Hesap verebilmek de bizim en önemli ilkelerimizden biridir. Sonuçlarından sorumlu olduğumuz tüm süreçlerde; başarı veya başarısızlık durumlarında sorumluluk üstlenmeyi kendimize ilke edindik. Dürüst rekabet ilkelerine bağlı kalıp adil bir rekabet ortamı sağlamayı hedefliyoruz. Sürekli olarak gelişimi ve yeniliği hedefliyor ve mükemmelliyeti arıyoruz. Tüm paydaşlar arasında eşitlik ve güven ortamını koruyup güvenilir bir iş ortamı sağlıyoruz. Çalışanların ve müşterilerin memnuniyeti, en önemli önceliğimizdir. Bu ilkelerimize dayanarak uzun yıllar çalıştığımız müşterilerimiz bulunmaktadır ve aramızda sadakat söz konusudur. Müşterilerimizin güvenliği en önemli önceliğimizdir. Hız ve son adımda da fiyat önceliklerimiz arasında gelmektedir. Bütün bunları toplayınca ‘müşteri memnuniyeti ve sadakati’ ortaya çıkmaktadır. Bunları başarabilen ender firmalardan olmaktan gurur duyuyoruz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyoruz.”

Reklam

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan