Takip Edin

Sektörel Gündem

Konuta talep var beklenen krediler çıkarsa rekor kırılır

Konuta yatırımın, enflasyona karşı da dolara karşı da koruma sağladığını söyleyen Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aşçıoğlu, “Doğru alanda proje geliştiren markalara, arz sıkıntısından dolayı ciddi talep var. Kredi 1,20’den olursa, en büyük satışlara şahit oluruz. Rekor kırılır” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Hamide HANGÜL

Merkez Bankası’nın, 3.35 trilyon TL büyüklüğe ulaşan Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) kademeli çıkış planında ilk adım atılırken, düzenlemenin gayrimenkul yatırımlarına etkisini değerlendiren Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Üyesi olan İrfan Aşçıoğlu, Türk halkının konuta yatırımı sevdiğini belirterek, “İnsanlarda konuta da borsaya da arsaya da eğilim olacak.

Çünkü şu anda mevduat faizi ile enflasyon arasında negatif faiz var. İnsanlar yatırımlarını enflasyona ezdirmemek için konuta yatırım yapacaktır. Konuta yatırım, enflasyona karşı da dolara karşı da koruyor” değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyonist ortamda herkes 1.20’den krediyi alır

İlk evini alacaklara eylül, ekim aylarında beklenen yüzde 1,20 kampanya sinyalinin gerçekleşmesi halinde ise satışlarda rekor beklediğini ifade eden Aşçıoğlu, konuttaki talebe işaret ederek, “Doğru alanda doğru projeleri geliştiren markalara, arz sorunundan dolayı ciddi talep var. Beklenen krediler çıkarsa, son yılların en büyük satışlarına şahit olabiliriz.

Reklam

Şu anda 1,20 konuşuluyor ve 1,20 olursa da rekor kırılacağını düşünüyorum. Bunlar kredilerin verilmesi şartıyla. Çünkü herkes, enflasyonist ortamda yüzde 1,20’den krediyi alır” diye konuştu. Gayrimenkul sektöründeki gelişmeleri, kentsel dönüşümü ve yatırım hedeflerini konuştuğumuz İrfan Aşçıoğlu, deprem gerçeğine işaret ederek, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından İstanbul için bir yasa tasarı hazırlandığını hatırlattı.

Aşçıoğlu, hazırlanan yasa tasarısına İNDER olarak görüşlerini sunduklarını da bildirdi. Kuzey’e şu anda rezerv alanın konuşulduğunu, merkezdeki yaklaşık 120 bin riskli binanın yıkılması ve oradaki kişilerin kuzeye yerleştirilmesi projesine işaret eden Aşçıoğlu, “Çok doğru bir adım, ancak bunun için de ciddi bir zaman ve bütçe gerekiyor” dedi.

Dönüşüm, zenginleşme aracı olarak görülmemeli

Riskli binaların dönüşümünde istenilen mesafenin kat edilemediğine işaret eden Aşçıoğlu, bunun nedenlerini şu sözlerle özetledi: “Burada hükümet elinden geleni yaptı, çok yasalar çıktı, ancak hak sahiplerinin metrekare alma düşüncesinden dolayı kentsel dönüşümde ilerleyemedik. 5-6 milyon riskli bina var. Hak sahipleri bunu zenginleşme aracı olarak görüyor. Bütün belediyeler de çok hassas. Dönüştürmek istiyorlar.

Burada kamu gücünün devreye girmesi önemli. Hak sahipleriyle anlaşma noktasında. Kamu ve vatandaş el ele vermeli. Ada bazında dönüşüm olmadan biz bunu hızlı bitiremeyiz. Bir mahallede 50 bina varsa, ne yapacak belediye ada bazında anlaşacak. Teklif usulü ya da ihale yapacak. Oran ve teknik şartlar belli olacak, bu şekilde çözüm sağlanabilir.”

Reklam

Bahçeşehir ve Ispartakule’ye konut için 5 milyarlık yatırım

Toplam değeri 5 milyar TL olan Bahçeşehir ve Ispartatule yatırımlarından da bahseden Aşçıoğlu, söz konusu yatırımların 3 bin kişilik yeni istihdam sağlayacağını söyledi. Aşçıoğlu, “Ispartakule’de ön satış dönemindeyiz, 575 dairemiz var. Orada Temmuz 2026 olarak hedefliyoruz.

Zeytinburnu’ndaki 195 dairelik projemizi yıl sonunda teslim ediyoruz. Bahçeşehir’de bir projemi var, şu anda ruhsat aşamasında, oranın mimarisine uygun 120 dairelik bir proje hedefimiz var. Kentsel dönüşüm projesi. Az katlı ve oranın sembolü olarak bir proje, geliştirme aşamasındayız. Ispartakule ve Bahçeşehir ile 700 daire üretmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Fiyatların azalması için arsa payı düşmeli

Barınma sorununun da kentsel dönüşümdeki engellerden biri olduğuna dikkati çeken Aşçıoğlu, “İnsanlar maalesef, barınma sorunundan dolayı binalarında oturmak zorunda kalıyor” dedi.

Reklam

Diğer taraftan konut projelerinde arz eksikliği olduğunu, 2018’den beri düşüş yaşandığını belirten Aşçıoğlu, “Yatırım hevesi, hem inşaat maliyetleri, enflasyon ve kredi maliyetlerinden dolayı sekteye uğradı. Her yıl 600-700 bin konut ihtiyacı olmasına rağmen, üretim her yıl 300-400 bin civarında kalınca fiyat artıyor.

Maliyetleri artıyor, arsa maliyetleri var. Maliyeti yansıtmamaya çalışıyorsunuz, bu defa fiyatlar artıyor. Fiyat artışından biz de memnun değiliz. Bundan kimse de memnun değil ancak çözümsüz bir noktaya geldik” diye konuştu. Konut fiyatlarının düşmesinde arsa payının düşmesinin önemli olduğuna işaret eden Aşçıoğlu, ancak arsa maliyetinde de yüzde 50’den kapı açıldığını vurguladı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan