Takip Edin

Haber

KCS DIŞ TİCARET, AUTOMECHANİKA İSTANBUL’DAN BAŞARI İLE AYRILDI

Yayınlanma tarihi

-

Koçaslanlar Holding kuruluşu olan ve tescillenmiş kendi markası olan PAKCS ile 10 bin kaleme yakın orijinal, yan sanayi yedek parça ve sarf malzemelerini bünyesinde bulunduran KCS Dış Ticaret, otomobil satış sonrası pazarında dünyanın en büyük fuar serilerinden biri olan Automechanika İstanbul’a katılım sağladı. KCS Dış Ticaret Genel Müdürü Murat Turhan ve Dış Ticaret Direktörü Berna Saklıyan, fuardan elde ettikleri kazanımlar ve gelecek planları hakkında konuştu.

KCS Dış Ticaret’in Automechanika İstanbul’dan beklentileri ve fuar sonrası bu beklentilerinden bahseden KCS Dış Ticaret Genel Müdürü Murat Turhan, “KCS Dış Ticaret olarak Automechanika İstanbul’da iki temel beklentimiz ön plandaydı: Dış ticarete yönelik firmamızı yurtdışı müşterilere tanıtmak ve PAKCS ürün ailemizi hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlarda gelişimini desteklemek. Automechanika İstanbul son yılların en yoğun katılımına ve ziyaretçi sayısına ulaşınca KCS Dış Ticaret olarak emeğimizin karşılığını aldık. Sadece bir evvelki yıla göre Afrika’dan gelen katılımcı sayısında düşüş vardı. Avrupa, Asya pazarlarına yönelik katılımcı sayısındaki artış, KCS Dış Ticaret standımıza yapılan ziyaretlere yansıdı. 2023 yılı özelinde değerlendirecek olursak, KCS Dış Ticaret ve diğer katılımcılar için yılın en önemli fuarını geride bıraktığımız kanaatindeyim. Automechanika fuarları arasında yapılacak bir değerlendirmede, İstanbul 2023’ün ne kadar öne çıktığını kısa süre içerisinde herkesin kolaylıkla ölçebileceğine inanıyoruz. KCS Dış Ticaret, diğer katılımcılar ve ziyaretçiler için Automechanika İstanbul 2023 anahtar konumundaydı. Birçok dış pazarda büyümemize katkı sağlayacağından eminiz.” dedi.

STANDA İLGİ BÜYÜKTÜ

Ziyaretçilerin KCS Dış Ticaret’in standına ilgisinin yüksek olduğunun altını çizen Turhan, “KCS Dış Ticaret standımızda bir evvelki yıla kıyasla iki katın üzerinde ziyaretçi ağırladık. Potansiyel müşteri portföyüne yakından baktığımızda, ziyaret yapan firmaların çoğunun Türkiye’yi ve Türk şirketlerini çözüm anahtarı olarak gördüğünü müşahade ettik. PAKCS ürün ailemiz için olası ihracat pazarlarındaki talep artışı ve hali hazırda bulunduğumuz pazarlarda müşteri memnuniyetinin tarafımıza olumlu yansımasına şahit olduk. Kısaca memnuniyetle sonuçlanan bir fuar süreci geçirmenin mutluluğunu yaşadık.” diye konuştu.

“KATILIMIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ”

Reklam

KCS Dış Ticaret’in gelecek planları hakkında konuşan Turhan, “Automechanika 2022 yılında KCS Dış Ticaret olarak Automechanika’ya ilk katılımımızı gerçekleştirmiştik ve özellikle ihracata yönelik olumlu sonuçlarını hem 2022 yılı hem de 2023 yılında yaşayarak gördük. Automechanika 2023’e olan katılım ve standımıza gösterilen ilgiyi dikkate alacak olursak 2023 yılında da ihracata yönelik hacmimizin katlayarak artacağını öngörüyoruz. KCS Dış Ticaret olarak bir evvelki yıla göre yaptığımız en önemli değişiklik KCS Dış Ticaret şirketi olarak ihraç pazarlarına yönelik çalışan sayımızdaki hem nitelik hem de nicelik olarak artıştı. Bu yaklaşımın güzel sonuçlarını KCS Dış Ticaret olarak 2023 yılının ikinci yarısında alacağımıza inanıyoruz. Automechanika İstanbul 2024 için fuar alanında standımızı büyütmeyi ve katılımımızı güçlendirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

PROFESYONELLER BİR ARAYA GELİYOR

Automechanika İstanbul’un sektör açısından öneminin ve kendileri için büyük bir fırsat olduğunun altını çizen KCS Dış Ticaret’in Dış Ticaret Direktörü Berna Saklıyan, “Automechanika İstanbul, otomotiv sektöründeki profesyonellerin bir araya geldiği dünyanın önde gelen bir fuar serisi olması sebebiyle firmamıza gerek yurt içi gerekse yurt dışı müşteri ve tedarikçilerimizle bir araya gelmemiz adına önemli bir platform sundu. Otomobil üreticileri, yedek parça ve aksesuar tedarikçileri, servis ekipmanı sağlayıcıları ve diğer sektör profesyonelleri için yenilikçi ürünlerin sergilendiği bir ortam sağladı. Yeni iş bağlantıları kurmak ve yeni iş fırsatları geliştirmemiz adına çok verimli ve değerli bir etkinlik oldu.” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku

Trend olan