Takip Edin

Haber

IPAF VE PLATFORMDER,  TARİHİ BİR ORTAKLIK KURDU

Yayınlanma tarihi

-

IPAF Ve PLATFORMDER, Türkiye’de Personel Yükseltici Platform Sektöründe Güvenlik Standartlarını Geliştirmek İçin Tarihi Bir Ortaklık Kurdu. IPAF ile PLATFORMDER Arasında Tarihi Ortaklık! Türkiye’de Personel Yükseltici Platform Sektöründe Güvenlik Standartlarını Geliştirmek İçin Anlaşma Sağlandı! PLATFORMDER Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Tuncer, IPAF’ın Ülke Müdürlüğüne getirildi.

Uluslararası Personel Yükseltici Platform Federasyonu (IPAF) ve Personel Yükseltici Platform İşletmeci, İmalatçı ve Distribütörleri Derneği (PLATFORMDER), Türkiye’deki Personel Yükseltici Platform sektöründe güvenlik, eğitim ve standartları geliştirmeyi amaçlayan dönüştürücü bir anlaşma imzaladı.

 

PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Saruhan Günaydın ve IPAF Bölge Müdürü Sayın Romina Vanzi tarafından imzalanan protokol Ocak 2024’te yürürlüğe girecektir. İki dernek arasında ilk iş birliği üç yıl önce başlamıştı.

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar olan IPAF ve PLATFORMDER, çok önemli bir iş birliğine öncülük etmek için güçlerini birleştirdiler. Bu durum, IPAF’ın PLATFORMDER’i tek acentesi olarak belirleyen ilk anlaşması anlamına geldiğinden, IPAF için tarihi bir duruma işaret ediyor. Bu iş birliği, IPAF’ın yerel derneklerle bütünleşerek hem yerel hem de uluslararası bir varlık göstermeye yönelik stratejik girişiminin altını çiziyor.

Reklam

 

PLATFORMDER Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Saruhan Günaydın, “IPAF’ın bu benzeri olmayan ortaklık modelinde ilk ulusal dernek olmaktan onur duyuyoruz. Bu anlaşma, PLATFORMDER’in üyelerine ve sektör paydaşlarına Personel Yükseltici Platformlar ile alakalı tüm kılavuzlara erişim sağlaması ve en kaliteli eğitim programlarını yerel dilde sunması için bir fırsat olacaktır.” dedi.

İş birliği, eğitim materyallerinin ortak markalaştırılması, temel belgelerin tercümesi ve IPAF’ın eğitim portalının Türk kitlesi için uyarlanması da dahil olmak üzere bir dizi girişimi kapsıyor. PLATFORMDER Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Tuncer, IPAF Türkiye Ülke Müdürü olarak atanarak yerel temsiliyeti de IPAF güçlendirmiştir.

Bu atama, daha yakın yardımdan, dil, fiyatlandırma ve hizmetlerin kişiselleştirilmesi açısından özel hizmetlerden yararlanacak olan mevcut üyeler ve sektör için daha fazla fayda sağlayacaktır. IPAF’ın kademeli olarak kullanıma sunmayı hedeflediği materyaller arasında, 2024 yılında Türkçe olarak piyasaya sürülmesi planlanan ePAL uygulaması aracılığıyla erişilebilen dijital kart da yer alıyor.

 

Reklam

PLATFORMDER Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Tuncer, “Derneğimiz yönetim kurulunun tarafıma layık gördüğü bu göreve ve bu görevi kabul ederek anlaşmayla pekiştiren IPAF’a çok teşekkürlerimi sunarım. Sektörümüz için hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

IPAF Bölge Müdürü Romina Vanzi ise, “IPAF, PLATFORMDER ile gerçekleştirdiği bu önemli iş birliğinden büyük heyecan duyuyor. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak ortak misyonumuz, Personel Yükseltici platformların güvenli ve etkin kullanımını teşvik etmek ve sağlamaktır. Bu ortaklık, küresel standartlar ile yerel uzmanlık arasında köprü kurarak yerel dernekle bütünleşmemizi sağlıyor,” ifadelerini kullandı.

 

Vanzi bu tür anlaşmaların önemini vurgulayarak, “IPAF’ın gelişmiş pazarlar da dahil olmak üzere tüm pazarlara sunabileceği çok şey olduğunu ve ulusal birliklerin yerel uzmanlığının değerini bildiği için daha fazla iş birliği çağrısında bulunuyoruz. Küresel standartlar ve yerel bilginin bir araya gelmesinin kazanan bir kombinasyon olduğunu biliyoruz” dedi.

IPAF CEO’su Peter Douglas bu iş birliği çabasını desteklerken şunları söyledi: “Büyüme için paylaşım şarttır. Yerel birlikler ve komitelerin IPAF tarafından geliştirilen bilgi ve kaynak zenginliğinden yararlanmalıdırlar ve destek olmalıdırlar. Bizler güçlü yönlerimizi bilirken, 80’den fazla ülkede var olmanın getirdiği zorlukların da farkındayız. Bu gibi anlaşmalar sektörel olgunluğu, çabaları ve mesajları birleştirmeyi ve böylece dernekleri ortak bir yöne doğru yönlendirmeyi ifade etmek adına çok önemli bir adımdır.”

Reklam

 

Anlaşma, PLATFORMDER’i stratejik olarak Türkiye’deki personel Yükseltici platform sektöründe güvenlik uygulamalarının ve eğitim programlarının geliştirilmesinde önemli bir oyuncu olarak konumlandırırken, aynı zamanda üye ve sektör paydaşlarına uluslararası en iyi uygulamalara açılan bir kapı sunuyor.

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan