Takip Edin

Haber

“Herkesin Yeri Var” projesiyle şirketlerin farkındalığı artıyor, Down sendromlu bireyler istihdam ediliyor

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye Down Sendromu Derneği ve Compass Group Foundation tarafından “Herkesin Yeri Var” projesiyle bugüne dek 26 firmadan 1.372 katılımcıya ücretsiz farkındalık eğitimleri ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Proje kapsamında 12 Down sendromlu bireye de istihdam sağlandı.

Türkiye Sendromu Derneği (Down Türkiye), 2022 yılının aralık ayından bu yana İngiltere merkezli Compass Group Foundation tarafından fonlanan Herkesin Yeri Var projesi ile Down sendromlu bireylerin istihdamını sağlayıp iş hayatına aktif ve anlamlı katılımlarını sürdürürken bu doğrultuda verdiği ücretsiz eğitimler sayesinde de şirketlerin farkındalığını artırıyor. Proje doğrultusunda farkındalık ve kapsayıcılık atölye ve eğitimleri verilirken Down sendromluların üretken bireyler olarak topluma katılımlarını sağlamak, kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemeye katkı sağlanması amaçlanıyor. Projenin başlangıcından bu yana 26 kurumdan 1.372 katılımcıya eğitimler verilirken 12 Down sendromlu bireye de istahdam sağlandı.

Down sendromlu bireylerin önündeki engeller iş hayatına katılımlarını zorlaştırıyor

Yasalar çerçevesinde 50’den fazla çalışanı olan şirketlerin iş gücünün yüzde 3’ünün, kamu kurumlarında ise yüzde 4’ünün engelli havuzundan istihdam sağlaması gerektiğine dikkat çeken Türkiye Down Sendromu Derneği Genel Sekreteri Fulya Ekmen, “Elimizde net veri olmamakla birlikte şu an için engelli bireylerin istihdam oranının yüzde 1,23 seviyelerinde olduğunu tahmin ediyoruz. Bu grup içinde Down sendromlu bireylerin sayısı da azımsanmayacak seviyede. Bunun başlıca nedenleri arasında ise destekli istihdam uygulamaları ve bunların başarısı hakkındaki bilgi eksikliği, Down sendromlu bireylerin kapasitesi hakkındaki farkındalık eksikliği ve süreci yönetecek insan kaynağı eksiliği bulunuyor.

Halihazırda okullarda eğitim gören Down sendromlu bireylerin desteklerin yetersizliğinden dolayı okullarından ayrıldığını veya özel okula yönlendirildiğini görüyoruz. Bu durum onların topluma dahil olmaları, daha bağımsız hale gelmeleri ve nihayetinde de iş hayatına katılmalarının önünde bir engel oluşturuyor. Biz de Down Türkiye olarak onların istihdam oranını artırmak, çalıştıkları yerle uyumlarını sağlamak, ekip çalışmasına adapte olup çalıştığı yere fayda sağlamalarını amaçlamak için ‘Herkesin Yeri Var’ projesini hayata geçirerek farkındalık yaratıyoruz” dedi.

Reklam

12 Down sendromlu birey istihdam edildi

Proje doğrultusunda Down sendromlu bireylerin istihdamı için şirketlere ve çalışanlarına eğitimler verildiğini ifade eden Ekmen, “Compass Group Foundation ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği ile iş birliği yaparak şirketler ve çalışanları arasında Down sendromlu bireylerin çalışmaları konusunda farkındalık yaratmak için eğitimler veriyoruz. Bu doğrultuda Down sendromlu 12 bireyin istihdam edilmesine katkı sunduk” dedi.

Compass Group Vakfı İstihdam, Eşitlik ve Sosyal Etki Direktörü Luis Bueno, “Compass Group Vakfı olarak, Down sendromlu bireylere fırsat eşitliği sağlamak ve toplumdaki vazgeçilmez yerlerini sağlamlaştırmak amacıyla çalışan Türkiye Down Sendromu Derneği’ne, fon sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz. “Herkesin Yeri Var” projesinin kapsayıcı iş fırsatları yarattığını görmek bizim için harika ve ilerleyen günlerde daha fazla Down sendromlu bireyin bu projeden faydalanmasını heyecanla bekliyoruz” dedi.

Sofra Compass Group Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nihat Kartal ise “Sofra/Compass Group’ta işimiz insan. Biz ticari başarıları sosyal sorumlu ve sürdürülebilir şekilde elde etmeye kararlı bir şirketiz. Tüm bireylerin çalışma hayatına katılımı ve potansiyellerine ulaşmaları için eşit imkanlar yaratılması gerektiği düşüncesini merkezine alan bir iş kültürümüz var. Fırsatlar yaratırken, dokunduğumuz insanların yaşamlarını iyileştirebilmenin bizi ve tüm çalışanlarımızı zenginleştirdiğine inanıyoruz.

Aynı amaç çerçevesinde var olan Türkiye Down Sendromu Derneği ile çalışmak bizler için çok önemli. Down Türkiye ile yaptığımız iş birliği sayesinde, Down sendromlu bireylere yönelik kapsayıcı istihdam ve fırsat eşitliği anlamında bugüne kadar yapılan en büyük farkındalık yaratma ve eğitim projesini hayata geçirdiğimiz için gurur duyuyoruz. Bu projenin, toplumda dönüştürücü bir farkındalık oluşturacağına, engelsiz iş hayatı yolunda bir ivme yaratabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Reklam

“Herkesin iş hayatında yeri var”

Herkesin Yeri Var projesi kapsamında bir giyim mağazasında satış temsilcisi olarak istihdam edilen Sude İrem Akyıldız, iş hayatında aktif olarak yer almanın mutluluğunu dile getirerek “21 yaşındayım ve beş aydır çalışıyorum. Sabah kalktıktan sonra hazırlanıp otobüse biniyor ve çalıştığım mağazaya geliyorum. Mağazadaki arkadaşlarıma günaydın deyip daha sonra mesaime başlıyorum. İşime ilk kabinlerden başlıyor, daha sonra denenmiş tişörtleri katlayıp yerlerine yerleştiriyorum. Bunun yanı sıra etiket yapıştırıp alarm da takıyorum. Herkesin iş hayatında yer var” ifadelerini kullandı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Apple, Fransa’da iPhone 12’nin yazılımını güncelleyecek

Apple, radyasyon eşiğini aştığı gerekçesiyle iPhone 12’lerin satışlarının Fransa’da durdurulmasının ardından Fransa’daki iPhone 12’lere bir yazılım güncellemesi getireceğini açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Fransa, Apple’ın iPhone 12 modelinin yaydığı radyasyon seviyesinin eşiğin üstünde olması nedeniyle satışını durdurmuş ve bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmekte yeterli olacağını ifade etmişti. Apple, yaptığı açıklamada “Fransa’daki düzenleyici kurumun takip ettiği protokole uygun olarak Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi getireceğiz. iPhone 12’lerin Fransa’da kullanılmaya devam etmesini istiyoruz” diye belirtti. Apple, “Bu güncelleme Fransa’nın düzenleyici kurumunun test protokolüne uymayı amaçlıyor ve (sebep) bir güvenlik endişesi değil” diye ekledi.

Fransız hükümeti adımı olumlu karşıladı

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, “ANFR (Fransa’nın radyasyon denetleme kurulu) bu güncellemeyi hızla test etmeye hazırlanıyor” dedi ve güncellemenin modeli Avrupa standartlarına uyumlu hale getirmesi gerektiğini ve ardından Fransa’nın satışı askıya alma kararını kaldıracağını belirtti. Belçika da Fransa’daki kararı takiben dün Apple’ın iPhone 12 modeline yönelik sağlık risklerini değerlendireceğini açıklarken, Almanya gibi diğer ülkeler Fransa’da durumun nasıl şekilleneceğini takip edeceklerini belirttiler.

Devamını oku

Haber

Teknoloji firmalarının istihdamı 300 bine dayandı

Teknoloji firmalarının sayısı son 10 yılda iki kattan fazla artarken, bu şirketlerdeki çalışan sayısı 300 bine dayandı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları 2022’ araşturmasına göre bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ve buralarda çalışan sayısında son 10 yılda düzenli artış gözlendi.

Sektörün firma sayısı 2013’te 15 bin 124’ken bu sayı 2015’te 17 bin 569’a, 2017’de 20 bin 387’ye ve 2019’da 24 bin 205’e yükseldi.

Sektör, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da artışa devam etti. Firma sayısı 2021 itibarıyla 31 binin üzerine çıktı. Geçen yıl da sektördeki firma sayısı 35 bin 37 olarak kayıtlara geçti. Böylece 2013-2022 döneminde sektördeki firma sayısı yüzde 131,7 artmış oldu.

İstihdam 300 bine dayandı

Firma sayısındaki artış istihdam artışını da beraberinde getirdi. Söz konusu sektörde çalışan sayısı 2013’te 166 bin 79 iken bu sayı 2016’da 189 bin 40’a, 2019’da 212 bin 528’e ve 2022’de ise 282 bin 655’e çıktı. 2013-2022 döneminde sektörde çalışan sayısı yüzd​​​​​​​e 70,2 arttı.

Reklam

Mikro ölçekliler ilk sırada

Söz konusu sektör firmalarının ölçeklerine göre dağılımı incelendiğinde, en fazla mikro ölçekli firmaların olduğu görüldü. Geçen yıl sektörde 29 bin 373 mikro ölçekli, 4 bin 652 küçük ölçekli, 827 orta ölçekli ve 185 büyük ölçekli firma faaliyet gösterdi.

Firmaların türlerine bakıldığında ise toplamda 22 bin 663’ünün limited şirket, 12 bin 113’ünün anonim şirket, 7’sinin kooperatif ve 254’ünün diğer türlerde olduğu görüldü.

Devamını oku

Haber

Apple Store kapandı siteye erişilemiyor

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar.

Yayınlanma tarihi

-

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar. Şirketten şu an için Apple Store’u neden kapatıldığın dair bir açıklama gelmedi. Ancak iddialara göre fiyatların bir kez daha güncellendiği belirtildi. Birkaç gün önce lansmanı yapılan İphone 15 serisinin Türkiye’de ön siparişleri 22 Eylül’de başlayacak

Devamını oku

Trend olan