Takip Edin

Haber

“Herkesin Yeri Var” projesiyle şirketlerin farkındalığı artıyor, Down sendromlu bireyler istihdam ediliyor

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye Down Sendromu Derneği ve Compass Group Foundation tarafından “Herkesin Yeri Var” projesiyle bugüne dek 26 firmadan 1.372 katılımcıya ücretsiz farkındalık eğitimleri ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Proje kapsamında 12 Down sendromlu bireye de istihdam sağlandı.

Türkiye Sendromu Derneği (Down Türkiye), 2022 yılının aralık ayından bu yana İngiltere merkezli Compass Group Foundation tarafından fonlanan Herkesin Yeri Var projesi ile Down sendromlu bireylerin istihdamını sağlayıp iş hayatına aktif ve anlamlı katılımlarını sürdürürken bu doğrultuda verdiği ücretsiz eğitimler sayesinde de şirketlerin farkındalığını artırıyor. Proje doğrultusunda farkındalık ve kapsayıcılık atölye ve eğitimleri verilirken Down sendromluların üretken bireyler olarak topluma katılımlarını sağlamak, kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemeye katkı sağlanması amaçlanıyor. Projenin başlangıcından bu yana 26 kurumdan 1.372 katılımcıya eğitimler verilirken 12 Down sendromlu bireye de istahdam sağlandı.

Down sendromlu bireylerin önündeki engeller iş hayatına katılımlarını zorlaştırıyor

Yasalar çerçevesinde 50’den fazla çalışanı olan şirketlerin iş gücünün yüzde 3’ünün, kamu kurumlarında ise yüzde 4’ünün engelli havuzundan istihdam sağlaması gerektiğine dikkat çeken Türkiye Down Sendromu Derneği Genel Sekreteri Fulya Ekmen, “Elimizde net veri olmamakla birlikte şu an için engelli bireylerin istihdam oranının yüzde 1,23 seviyelerinde olduğunu tahmin ediyoruz. Bu grup içinde Down sendromlu bireylerin sayısı da azımsanmayacak seviyede. Bunun başlıca nedenleri arasında ise destekli istihdam uygulamaları ve bunların başarısı hakkındaki bilgi eksikliği, Down sendromlu bireylerin kapasitesi hakkındaki farkındalık eksikliği ve süreci yönetecek insan kaynağı eksiliği bulunuyor.

Halihazırda okullarda eğitim gören Down sendromlu bireylerin desteklerin yetersizliğinden dolayı okullarından ayrıldığını veya özel okula yönlendirildiğini görüyoruz. Bu durum onların topluma dahil olmaları, daha bağımsız hale gelmeleri ve nihayetinde de iş hayatına katılmalarının önünde bir engel oluşturuyor. Biz de Down Türkiye olarak onların istihdam oranını artırmak, çalıştıkları yerle uyumlarını sağlamak, ekip çalışmasına adapte olup çalıştığı yere fayda sağlamalarını amaçlamak için ‘Herkesin Yeri Var’ projesini hayata geçirerek farkındalık yaratıyoruz” dedi.

Reklam

12 Down sendromlu birey istihdam edildi

Proje doğrultusunda Down sendromlu bireylerin istihdamı için şirketlere ve çalışanlarına eğitimler verildiğini ifade eden Ekmen, “Compass Group Foundation ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği ile iş birliği yaparak şirketler ve çalışanları arasında Down sendromlu bireylerin çalışmaları konusunda farkındalık yaratmak için eğitimler veriyoruz. Bu doğrultuda Down sendromlu 12 bireyin istihdam edilmesine katkı sunduk” dedi.

Compass Group Vakfı İstihdam, Eşitlik ve Sosyal Etki Direktörü Luis Bueno, “Compass Group Vakfı olarak, Down sendromlu bireylere fırsat eşitliği sağlamak ve toplumdaki vazgeçilmez yerlerini sağlamlaştırmak amacıyla çalışan Türkiye Down Sendromu Derneği’ne, fon sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz. “Herkesin Yeri Var” projesinin kapsayıcı iş fırsatları yarattığını görmek bizim için harika ve ilerleyen günlerde daha fazla Down sendromlu bireyin bu projeden faydalanmasını heyecanla bekliyoruz” dedi.

Sofra Compass Group Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nihat Kartal ise “Sofra/Compass Group’ta işimiz insan. Biz ticari başarıları sosyal sorumlu ve sürdürülebilir şekilde elde etmeye kararlı bir şirketiz. Tüm bireylerin çalışma hayatına katılımı ve potansiyellerine ulaşmaları için eşit imkanlar yaratılması gerektiği düşüncesini merkezine alan bir iş kültürümüz var. Fırsatlar yaratırken, dokunduğumuz insanların yaşamlarını iyileştirebilmenin bizi ve tüm çalışanlarımızı zenginleştirdiğine inanıyoruz.

Aynı amaç çerçevesinde var olan Türkiye Down Sendromu Derneği ile çalışmak bizler için çok önemli. Down Türkiye ile yaptığımız iş birliği sayesinde, Down sendromlu bireylere yönelik kapsayıcı istihdam ve fırsat eşitliği anlamında bugüne kadar yapılan en büyük farkındalık yaratma ve eğitim projesini hayata geçirdiğimiz için gurur duyuyoruz. Bu projenin, toplumda dönüştürücü bir farkındalık oluşturacağına, engelsiz iş hayatı yolunda bir ivme yaratabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Reklam

“Herkesin iş hayatında yeri var”

Herkesin Yeri Var projesi kapsamında bir giyim mağazasında satış temsilcisi olarak istihdam edilen Sude İrem Akyıldız, iş hayatında aktif olarak yer almanın mutluluğunu dile getirerek “21 yaşındayım ve beş aydır çalışıyorum. Sabah kalktıktan sonra hazırlanıp otobüse biniyor ve çalıştığım mağazaya geliyorum. Mağazadaki arkadaşlarıma günaydın deyip daha sonra mesaime başlıyorum. İşime ilk kabinlerden başlıyor, daha sonra denenmiş tişörtleri katlayıp yerlerine yerleştiriyorum. Bunun yanı sıra etiket yapıştırıp alarm da takıyorum. Herkesin iş hayatında yer var” ifadelerini kullandı.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Metin Şendil Yazdı: ARA ELEMAN MI ARANAN ELEMAN MI?

Yayınlanma tarihi

-

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler.

 Meslek liseleri yeterli olmayınca aranan eleman konusu tam bir sarmala dönmüş durumda. Parametreleri ile konuyu etüt ettiğimizde konunun hem çok basit hem de çok grift olduğunu görüyoruz. Aslında bu gri alanı düzeltmek elimizde. Sektörler ara eleman konusunda bunalmış durumda.

Sanayi odaklı büyümesini sürdüren ülkemizin en önemli sorunlarından birini ara eleman oluşturuyor. Ara eleman mı aranan eleman mı derken, sektörler çaresizce eleman sıkıntısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Bir yandan iş bulamayan milyonlar, bir yandan işçi bulamayan işverenler. Sanayici de dertli, üretici de, iş bulamayan da. Peki hatayı nerede yapıyoruz? Yapılması gerekenler neler?

MAKİNE OPERATÖRLERİ, SIVACILAR, KAYNAKÇILAR YOK…!

Reklam

Sektörlerde ara eleman olmayınca ana elaman da olmuyor. Aranan eleman konusunda hepimiz dertliyiz aslında. Ve geldiğimiz noktada ilerleme de yok gibi… Sanayiciler makine operatörü ve kaynakçı, müteahhitler sıvacı ve boyacı, turizmciler garson, terziler ve marangozlar çırak bulamıyor. Yeni neslin ücret ve çalışma saatleri nedeniyle yanaşmadığı bu meslekler, üretimi tehdit eder hale geldi. İşverenler ise nitelikli eleman bulunamadığından düşük kapasiteyle çalıştıklarını söylüyorlar.

MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ

Meslek liselerinin yetersizliği ülkece hepimizin en temel sorunu haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir yandan yaklaşık 3 milyon kişi işsizken, diğer yandan nitelikli personel ve ara eleman bulunamaması üretimi tehdit eder hale geldi. Gençlerin gerek maaşları gerek çalışma saatleri nedeniyle tercih etmediği birçok iş kolunda, şirketler yana yakıla nitelikli eleman arıyor ama bulamıyor. Bu durum imalat sanayiinden inşaat ve turizme, terzilikten marangozluğa hatta marketlerin kasap, şarküteri, manav gibi uzmanlık isteyen bölümlerine kadar hemen her alanda yaşanıyor. Sektör temsilcileri bu durumu “Ne fabrikada ne de tarlada çalışacak kişi buluyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

 

 

Reklam

 

 

Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku

Haber

MESUT YAZICI: KALİFİYE İNSAN KAYNAĞI VE TEKNOLOJİK GELİŞMELER SEKTÖRÜN BÜYÜMESİNİ SAĞLIYOR!

Yayınlanma tarihi

-

Mesut Yazıcı Metalurji ve Malzeme Mühendisi Yük Mühendisliği Operasyonları Yöneticisi Ağır Taşıma YÜK Mühendisi Operasyonları Sorumlusu ile sektördeki teknolojik gelişmeleri ve nitelikli insan kaynağını değerlendirdik.

“İnsanlık yerleşik hayata geçtikten sonra, kendini taşımak yerine, bulunduğu bölgelere gerekli şeyleri taşıma ihtiyacı içine girdi. Taşımacılık işi, insanlığın kendini taşıyarak ve daha sonrasında da ihtiyacı olan şeyleri taşımasıyla gelişti” diyen Yazıcı şunları söyledi: Mısır pramitlerinin bile gizemi hala çözülemedi. O maddeler nasıl taşındı? Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü, nasıl yürüttü? Mimar Sinan bile bir köprü yapacağı zaman sorulan ilk soru, köprü envanterleri nasıl taşınacak sorusu oluyordu. İşte yük mühendisliği tam olarak budur. Elimizde yük diye tanımladığınız bir yükü a noktasından b noktasına götürmek ve yerine yerleştirmektir. Ülkemiz açısından yeni bir kavramdır. İşin ekonomik boyutu, ne zaman, nasıl taşınacağı gibi bütün matematiksel hesaplar yapılarak cevaplanan kısım yük mühendisliğidir.

TEKNOLOJİ HER GÜN İLERLİYOR

Sanayi Devrimi ile buhar tekniği, hidrolik tekniği, IT altyapısı, yazılım gibi teknolojik birikimler devasa boyuttaki araçları ve işleri ortaya çıkarıyor. Sektörümüzde yapay zeka sürekli gelişiyor. Yapay zeka özellikle yeni neslin tercih ettiği bir süreç. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi bir anda öğrenme imkanınız yok. Dolayısıyla ekipte tüm kesimi, eski-yeni, deneyimli-deneyimsiz, alaylı-mektepli herkesi bulundurmanız gerekiyor. Doğru kaynak yönetimini yerine getirdiğiniz zaman başarı kaçınılmaz oluyor.

TEKNOLOJİ KADAR KALİFİYE İNSAN KAYNAĞINA DA YATIRIM YAPILMALI!

Reklam

İlk çağlarda insanın gücü kalifiye elemanı belki en iyi anlatan kısımdı. O dönemlerde çünkü güçle her şey yapılırdı. Daha sonra motor teknolojisi çıktı ve güç yerine başka şeyler kalifiye eleman tanımını yeniden tanımlandırdı. Günümüzde kalifiye eleman; güvenilecek, verdiğiniz işi yapacak, deneyimli, sorumluluk sahibi, eğitimli, mesleğine önem veren kişiler için kullanılmaktadır. Kalifiye personel, üretimden tutun da pazarlamaya kadar her alanda ihtiyaç duyulan bir kısmı oluşturmaktadır. Sermaye bulunabilir, makine parkuru bulunabilir ama kalifiye personeli bulmanız o kadar kolay değildir. Kalifiye personeli bazen kendinizin de yetiştirmesi gerekebilir. Ülkemizde özellikle de sektörümüzde makine parkuruna çok ciddi yatırımlar yapılıyor ama ne yazık ki kalifiye elemana o denli yatırım yapılmıyor. Ekipmanı kullanacak, verimli hale getirecek olan insandır. Burada da kalifiye insan kaynağı devreye giriyor. Yük mühendisliği açısından bütün bu süreçler çok önemlidir. İşverenler öngörülebilir, ekonomik ve ne yaptığını bilen işler görmek istiyorlar.”

 

 

 

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan