Takip Edin

Sektörel Gündem

Global PC pazarı düşüşe geçti

Pandemi sürecinde tarihi satış rakamlarına yakın PC pazarı, 2022’de düşüşe geçti. 2021’de 350 milyon PC’nin satıldığı dünya PC pazarı geçen yıla göre yüzde 16.5 düşüş yaşarken yılın son çeyreğinde düşüş yüzde 28.1’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

Kemalettin BULAMACI

International Data Corporation (IDC) isimli pazar araştırma şirketinin raporuna göre pandemi sürecinde rekorlar kıran dünya PC pazarı, yılın son çeyreğinde beklentilerin gerisinde kaldı. Dördüncü çeyrekte PC satışları yüzde 28,1 düşüşle 67,2 milyon adede geriledi. Yıl geneline bakıldığında ise pandemi sürecindeki rekor seviyelerden uzaklaşılmış olsa da son çeyrekteki düşüşün yanında, düşüş yüzde 16.5 ile sınırlı kalıyor. Yıl boyunca satılan PC adedi 292,3 milyon adet olarak gerçekleşti. 2021 yılında bu rakam 350 milyonun biraz üzerindeydi.

İlk beş PC üreticisinin sıralaması değişmezken, 2022 yılında satışlarını artırmayı başarabilen tek üretici Apple olarak gözüküyor. Apple’ın satış adetleri 27.9 milyondan 28.6 milyona yükselirken küresel PC pazarındaki payı da yüzde 10’a yaklaştı.

Özellikle kurumsal satışlar ile ön plana çıkan HP, en büyük kaybı yaşayan şirket. HP’nin satışları 74 milyondan yüzde 25.3 düşüşle 55.3 milyon adede gerilemiş durumda. Yine kurumsal satışlarla ön planda olan ancak kişisel ihtiyaçlara yönelik ürün gamları ile de dikkat çeken Lenovo ve Dell Technologies’in satışlarındaki gerileme ise yüzde 16.9 ve yüzde 16.1.

Dünyanın en büyük bilgisiyar işlemcisi üreticisi Intel’in yaşadığı sıkıntılar, PC üreticilerinin satışlarına doğrudan yansımış görünüyor. Apple, kendi işlemcisi ile ürettiği MacBook ürünleri ile diğer üreticilerden pozitif ayrışmış ve satışlarını artırmış. Pazarda dikkat çeken diğer bir gelişme de kurumsal satışlar zayıflarken, kişisel ürün gamı olan satıcıların kayıplarının nispeten düşük kalması.

Reklam

Fiyatlar düşecek

IDC’nin Mobilite ve Tüketici Cihaz İzleyicileri araştırma müdürü Jitesh Ubrani, yılın son aylarında, satış kanallarındaki aşırı stok miktarının, talebi canlandırma çabası ile ortalama PC satış fiyatlarında bir baskı oluşturduğunun ve ortalama satış fiyatlarını aşağıya çektiğinin altını çizerken “Bu çabalara rağmen, envanter yönetimi önümüzdeki çeyreklerde önemli bir sorun olmaya devam edecek ve ortalama satış fiyatları düşmeye devam edecek” dedi.

PC bileşenlerine olan talebe bağlı olarak, üreticilerin 2023’e temkinli yaklaştığını gösteriyor. Ancak 2023 yılı sonunda başlayacak bir büyümenin 2024’te tüm pazarı olumlu etkileyeceğini gösteriyor. Burada en büyük etki ise Microsoft’un Windows 10 işletim sisteminden desteğini çekecek olması. Yine tüketicilerin kişisel kullanım amacıyla alacağı ürünler de pazarda joker etkisi yaratmaya devam edecek.

IDC’nin Dünya Çapında Mobilite ve Tüketici Cihaz İzleyicileri grup başkan yardımcısı Ryan Reith, çeyrek bazında düşüş trendinin PC pazarında kasvetli bir hava yarattığını doğrularken “2021, PC sevkiyatları için tarihi seviyelere yakın bir yıldı. 2022 ile 2021 yılını kıyaslamak yanlış çıkarımlara sebep olabilir. Pazarın 2024’te toparlanma potansiyeline sahip olduğuna kesinlikle inanıyoruz ve 2023’ün geri kalanında da fırsat cepleri görüyoruz” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan