Takip Edin

Sektörel Gündem

GES’te Avrupa’ya 300 MW’lık proje

Galata Wind, 2030 yılında yenilenebilir enerji alanında global bir oyuncu olma hedefi doğrultusunda Avrupa’daki iki firmayla 300 megavat kapasitelik GES projeleri için iki sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yenilenebilir enerji alanında büyüyerek global bir rol üstlenmeyi amaçlayan Galata Wind, Avrupa’da yerleşik iki ayrı proje geliştirme firması ile toplamda 300 megavat kapasiteli güneş enerji santrali projesi geliştirebilmek için iki ayrı sözleşmeye imza attı. Projelerin yaklaşık 18-24 ay içinde geliştirilmesi ve 2025 yılı sonundan hedeflere uygun olarak devreye alınması planlanıyor.

Hollanda’da yüzde 100 kendi iştiraki olan ve yurt dışındaki yatırımların konsolide edilmesini ve etkin koordinasyonu sağlayacak olan Galata Wind Energy Global BV ünvanlı yeni bir bağlı ortaklık kurduğunu açıklayan şirket, ilk etapta yeni kurulan şirketin sermayesinin 1 milyon euro olmasını hedefliyor. Galata Wind bu girişimiyle, 2025 yılı sonu hedefini mevcut 269 megavatlık portföyünü 550 megavata çıkarmak olarak açıkladı. 2025 büyüme stratejisi kapsamında, 2023-2024 yıllarında yatırımlarının ivme kazanacağını açıklayan şirket, bu kapsamda yurt içi ve yurt dışında satın alım fırsatlarını yakından takip etmeye de devam etti.

Avrupa’da ülke politikasına göre uzun vadeli elektrik satış kontratları (PPA) olan inşaata hazır projeler veya sıfırdan geliştirilecek olan rüzgâr ve güneş projeleri ile ilgilenen Galata Wind, ayrıca, altyapıları hazır mevcut santrallerinde planlanan kapasite artışları kapsamında Mersin RES’deki 39 MW’lık ek kapasite inşaatına 2023 yıl sonunda başlanmasını hedeflediğini duyurdu.

Taşpınar RES’te 13 megavatlık kapasite artırımı

Hedefler doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmalar çerçevesinde, Taşpınar RES’deki 13 megavatlık kapasite artırımının, 2023 yılı sonunda devreye alınması planlanırken, Bursa’daki Hibrit GES yatırımının ilk fazınıi ise yakın süreçte devrede olacağı belirtildi. Şirket, kendisine ait santrallerde 3 yıl içinde yapılması planlanan kapasite artış projelerini finanse etmek üzere 2022 yılında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 45 milyon ABD doları tutarında ve 2029 yılı vadeli bir kredi anlaşması imzalamıştı.

Reklam

Depolama yatırımları sırada

Galata Wind, 2026-2030 hedefleri doğrultusunda odağına depolamalı elektrik santrallerini aldı. Şirket, bu alandaki büyüme vizyonu ile yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda da EPDK’ya yapılan depolamalı elektrik üretim tesisi başvurularının değerlendirilmesi sonucunda toplam 350 megavat kapasiteli 7 adet depolamalı rüzgâr ve güneş santrali için ön lisanslarını aldı. Depolamalı elektrik üretim tesisindeki yatırımların ise 2026 yılı ve sonrasında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan