Takip Edin

Haber

Gazeteci Ahmet Doğan Yazdı: FUTBOLDA ŞİDDET: NEREYE GİDİYORUZ?

Yayınlanma tarihi

-

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, Trendyol Süper Lig’in 15. haftasında 1-1 berabere kaldıkları Çaykur Rizespor maçından sonra hakem Halil Umut Meler’e saldırdı. Eryaman Stadı’nda maçın son düdüğü çalınca sahaya giren Faruk Koca, orta hakem Meler’e yumruk attı. Darbeyle yere düşen Meler’in etrafını güvenlik güçleri sardı. Futbolda yaşanan bu şiddet; ‘nereye gidiyoruz?’ sorusunu akıllara getirdi. Sahi ya, nereye gidiyoruz? Bu, neyin şiddetti böyle? Bu hınç, bu öfke neden?

Halil Umut Meler'e saldırı! MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca hakeme yumruk  attı

Hepimizin sevgilisi, hepimizin tutkusu olan futbol; geniş kitleler tarafından acıka ara sevilen en ve etkisini günden güne artıran spor dalı olmaya devam ediyor. Bu kadar sevilen bir spor dalında öyle ya da böyle, başarılı ya da başarısız hepimiz bir takıma gönül veriyoruz. Gönül vermek için başarı aslında şart olmuyor.

 

ÜLKELERİN PR’INI FUTBOL YAPIYOR

Bugün sokaktan birini çevirip sorun: Arjantin’in başkenti neresi? Arjantin’in neyi meşhur? Brezilya’nın başbakanı kim? Brezilya’nın nüfusu kaç? Çoğu insan bu soruların doğru cevabını bilmez. Ama Corinthians, Palmeiras, Santos ve Sao Paulo takımlarını her futbolsever bilir. Ya da kim River Plate – Boca Juniors derbisini bilmez ki… Arjantin denilince kimin aklına Maradona-Messi, Brezilya denilince de Pele-Ronaldinho, Ronaldo, Neymar gelmez ki… Portekiz demek biraz da Cristiano Ronaldo demek değil midir? Real-Barça El Clasiko’yu kim izlemek istemez ki… Evet, ülkelerin tanıtımını, ülkelerin PR’ını en iyi futbol yapıyor. Bugün Türkiye hakkında bilgisi olmayan yabancıların Galatasaray’ı tanıması sizce bir tesadüf olabilir mi? Galatasaraylı futbolcuları ezbere bilen yabancı futbolseverler Türkiye’nin başkentini bilmiyor mesela… Ülkelere açılan kapılar futboldan geçiyor adeta.

Reklam

TÜRKİYE’DE NELER OLUYOR?

Hakem Halil Umut Meler'e yumruklu saldırı- Son Dakika Spor Haberleri |  NTVSpor

Bu kadar sevilen, bu kadar kitleleri peşinden sürükleyen bir spor dalı nereden nereye geldi. Bir zamanlar Galatasaray-Fenerbahçe derbileri kol kola omuz omuza izlenirmiş. Stadyumun yarısı Galatasaraylı yarısı Fenerbahçeli taraftarlardan oluşurmuş. Kol kola girilir yine kol kola çıkılırmış. Hadi bu kadar centilmenliği geçtik. Bari küfür olmasa diyesi geliyor insanın. Hadi küfürü de geçtik bari şiddet olmasa…

HAKEM HALİL UMUT MELER’E YUMRUKLU SALDIRI

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, Trendyol Süper Lig’in 15. haftasında 1-1 berabere kaldıkları Çaykur Rizespor maçından sonra hakem Halil Umut Meler’e saldırdı. Eryaman Stadı’nda maçın son düdüğü çalınca sahaya giren Faruk Koca, orta hakem Meler’e yumruk attı. Darbeyle yere düşen Meler’in etrafını güvenlik güçleri sardı.

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'dan hakem Halil Umut Meler'e sahada yumruk ve  tekmeli saldırı!

TAMAM DA NİYE?

Reklam

Kulüplerimizi en üst seviyede temsil eden kulüp başkanlarının herkese özellikle de seyircilere örnek olması gerekiyor. Hakemdir, hata yapabilir. Hata yapmak insana mahsus bir durumdur. Böylesi bir durumda kulüp başkanlarımızın; “Eğer elimde silahım olsaydı sahaya dalardım” minvalinden akıldan uzak, deli saçması ve şiddet dolu açıklama yapmaları da ne ola ki?

Peki ya bir kulüp başkanının hakeme yumruk atması… Bir kulübün teknik direktörünün hakemi hedef alması… Bunlar kabul edilebilir şeyler değil… Futbolda görmek istediğimiz hareketler bunlar değil.

Şikesiz, şiddetsiz, bol göllü, röveşataların havada uçuştuğu, ince kesişlerin olduğu, kalecilerin artistik kurtarışlarla gözlerimizin pasını sildiği, frikiklerden güzel gollerin atıldığı, tezahüratlarda küfürlerin olmadığı, Avrupa’yı titrettiğimiz güzel bir 2024 yılı ve futbolu olmasını dileriz.

Flaş... Flaş... Ankaragücü Başkanı hakem Halil Umut Meler'e yumruk attı

AHMET DOĞAN

ÖZEL HABER- TKU MAGAZİN

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Apple, Fransa’da iPhone 12’nin yazılımını güncelleyecek

Apple, radyasyon eşiğini aştığı gerekçesiyle iPhone 12’lerin satışlarının Fransa’da durdurulmasının ardından Fransa’daki iPhone 12’lere bir yazılım güncellemesi getireceğini açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Fransa, Apple’ın iPhone 12 modelinin yaydığı radyasyon seviyesinin eşiğin üstünde olması nedeniyle satışını durdurmuş ve bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmekte yeterli olacağını ifade etmişti. Apple, yaptığı açıklamada “Fransa’daki düzenleyici kurumun takip ettiği protokole uygun olarak Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi getireceğiz. iPhone 12’lerin Fransa’da kullanılmaya devam etmesini istiyoruz” diye belirtti. Apple, “Bu güncelleme Fransa’nın düzenleyici kurumunun test protokolüne uymayı amaçlıyor ve (sebep) bir güvenlik endişesi değil” diye ekledi.

Fransız hükümeti adımı olumlu karşıladı

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, “ANFR (Fransa’nın radyasyon denetleme kurulu) bu güncellemeyi hızla test etmeye hazırlanıyor” dedi ve güncellemenin modeli Avrupa standartlarına uyumlu hale getirmesi gerektiğini ve ardından Fransa’nın satışı askıya alma kararını kaldıracağını belirtti. Belçika da Fransa’daki kararı takiben dün Apple’ın iPhone 12 modeline yönelik sağlık risklerini değerlendireceğini açıklarken, Almanya gibi diğer ülkeler Fransa’da durumun nasıl şekilleneceğini takip edeceklerini belirttiler.

Devamını oku

Haber

Teknoloji firmalarının istihdamı 300 bine dayandı

Teknoloji firmalarının sayısı son 10 yılda iki kattan fazla artarken, bu şirketlerdeki çalışan sayısı 300 bine dayandı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları 2022’ araşturmasına göre bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ve buralarda çalışan sayısında son 10 yılda düzenli artış gözlendi.

Sektörün firma sayısı 2013’te 15 bin 124’ken bu sayı 2015’te 17 bin 569’a, 2017’de 20 bin 387’ye ve 2019’da 24 bin 205’e yükseldi.

Sektör, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da artışa devam etti. Firma sayısı 2021 itibarıyla 31 binin üzerine çıktı. Geçen yıl da sektördeki firma sayısı 35 bin 37 olarak kayıtlara geçti. Böylece 2013-2022 döneminde sektördeki firma sayısı yüzde 131,7 artmış oldu.

İstihdam 300 bine dayandı

Firma sayısındaki artış istihdam artışını da beraberinde getirdi. Söz konusu sektörde çalışan sayısı 2013’te 166 bin 79 iken bu sayı 2016’da 189 bin 40’a, 2019’da 212 bin 528’e ve 2022’de ise 282 bin 655’e çıktı. 2013-2022 döneminde sektörde çalışan sayısı yüzd​​​​​​​e 70,2 arttı.

Reklam

Mikro ölçekliler ilk sırada

Söz konusu sektör firmalarının ölçeklerine göre dağılımı incelendiğinde, en fazla mikro ölçekli firmaların olduğu görüldü. Geçen yıl sektörde 29 bin 373 mikro ölçekli, 4 bin 652 küçük ölçekli, 827 orta ölçekli ve 185 büyük ölçekli firma faaliyet gösterdi.

Firmaların türlerine bakıldığında ise toplamda 22 bin 663’ünün limited şirket, 12 bin 113’ünün anonim şirket, 7’sinin kooperatif ve 254’ünün diğer türlerde olduğu görüldü.

Devamını oku

Haber

Apple Store kapandı siteye erişilemiyor

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar.

Yayınlanma tarihi

-

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar. Şirketten şu an için Apple Store’u neden kapatıldığın dair bir açıklama gelmedi. Ancak iddialara göre fiyatların bir kez daha güncellendiği belirtildi. Birkaç gün önce lansmanı yapılan İphone 15 serisinin Türkiye’de ön siparişleri 22 Eylül’de başlayacak

Devamını oku

Trend olan