Takip Edin

Haber

GAZETECİ AHMET DOĞAN YAZDI :DÜNYANIN MARKALAR SIRALAMASINDA NEDEN YOKUZ?

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın En Değerli 500 Markası araştırmasında, bu alandaki değerini yüzde 25 artıran “Amazon” liderliğini korudu. 188 milyar dolarlık marka değerine ulaşan Amazon’u, 154 milyar dolarla Apple, 143 milyar dolarla Google takip ederken, Türk markaları ilk 500’e giremedi. Neden giremiyoruz? Neden dünyanın en önemli markaları sıralamasında yokuz? Markalaşma süreçlerini ne kadar biliyoruz? Markalaşmaya, ar-ge ve inovasyona bütçemizin ne kadarını ayırıyoruz? Üniversitelerimiz, markalaşma ve iletişim süreçlerinde ne kadar etkili? Devir, marka devri… Markalı ürünler hem çok daha kolay satılıyor hem daha fazla kar bırakıyor. Tüketiciler içtikleri koladan yattığı yatağa kadar markalı ürünleri tercih ediyor. Firmalarımızın da artık markalaşma sürecini iyi çalışması gerekiyor. Markalaşmayı ıskalayan firmanın modern rekabet ortamında şansı olmayacak gibi duruyor.  Pazarlama uzmanı, iletişim bilimci Dr. Philip Kotler’in dediği gibi, “Pazarlama sanatının büyük bir çoğunluğu marka oluşturma sanatıdır.”

MARKALAŞMAYA YATIRIM YAPIYOR MUYUZ?

Doğru marka, doğru iletişim stratejisi ile oluşturulur… Doğru iletişim stratejisini sektörlerimiz, sektör oyuncularımız yeterince biliyor mu? Ne kadar biliyor? PR nedir, ne değildir? Sektörümüzde PR ile çalışan kaç firmamız var?

MARKALI ÜRÜNLER KAZANDIRIYOR

Tüketiciler markalı ürünlere güveniyor, inanıyor ve markalı ürünleri tercih ediyor. Marka, ürünü hem daha rahat sattırıyor hem de daha fazla kar bırakıyor. Markalaşmaya giden sürecin altın anahtarı ise “iletişim”den geçiyor. Markalaşma sürecinde firmalara profesyonel iletişim danışmanlık şirketleri ve PR ajansları yol arkadaşlığı yapıyor. Doğru marka, doğru iletişim stratejisi ile oluşturuluyor. Markalaşmayı ıskalayan firmaların pazarda hiç mi hiç şansı bulunmuyor. Doğru iletişim yöntemleri ile markanızı oluşturmanız mümkün…

Reklam

AYNI SEGMENTASYONDAKİ ÜRÜNLERİ NEYE GÖRE TERCİH EDİYORUZ?

Üretim araçlarının tüketimin hızına yetişemediği ve hızlı tüketim çağının en şiddetlisinin yaşandığı günümüzde, piyasada birbirinden farklı ürünleri görmek mümkün. Peki, bu ürünleri hangi özelliklerine göre satın alıyoruz? Satın alma sürecimizi belirleyen faktörler neler oluyor?

SIRADAN ÜRÜN MÜ MARKALI ÜRÜNLER Mİ?

Sıradan ürünleri mi alıyoruz, yoksa marka değeri olan ürünlerden yana mı tercihimizi kullanıyoruz? Marka, bizim için hangi anlama geliyor ve ne ifade ediyor? Markalı ürünler bizim için güven anlamına mı geliyor? Eminim çevrenizde; “Falanca markadan asla vazgeçmem. Çünkü o markaya o kadar güveniyorum ki… Yıllarca kullandım ve hiçbir sorunla karşılaşmadım” diyenlere rastlamışsınızdır. Konuyu örneklerle açmakta fayda bulunuyor. Mesela, çocuğunuza hiç bilmediğiniz ve markalaşmamış bir firmanın mamasını alır mısınız? Eminim ki siz de, “Fiyatı pahalı olsun ama bildiğim, güvendiğim bir marka olsun” diyenlerdensiniz. Demek ki ‘marka’ kavramı tüketim süreci piramidinin en üstünde yer alıyor. Fiyat, bu piramitte markadan sonra geliyor. Markalı ürünü uygun fiyata almak ise tadından yenmez bir tüketim lezzeti ortaya çıkarıyor.

MARKA, HAYATIN HER ALANINDA YER ALIYOR

Reklam

Diş fırçasından otomotiv sanayine kadar birbirinden farklı birçok marka bulunuyor. Hayatın her alanında markalaşma kavramı alıp yürüyor. Tuttuğunuz futbol takımı ‘bir dünya markası’ ise takımınızla övünç duyuyorsunuz. Yaşadığınız şehir, dünya şehirleri sıralamasında bir marka ise kendinizi çok daha özel hissediyorsunuz. Şampuanınızdan, parfümünüze; takım elbisenizden, cep telefonunuza, kullandığınız araçtan alışveriş yaptığınız mekanlara kadar marka yerleri ve marka ürünleri tercih ediyorsunuz değil mi? Çünkü siz de kendinizi marka olarak görüyorsunuz. Marka kişilerin marka ürünleri hak ettiğini düşünüyorsunuz…

MARKANIN OLMAZSA OLMAZI: İLETİŞİM

Markalı ürünlerin marka olma sürecinde olmazsa olmaz değerler zincirinin başını çeken nedir peki? İşte geldik o sihirli sözcüğe: İLETİŞİM… İletişim markanın atar damarıdır, beynidir, kalbidir. Kısacası her şeyidir. İletişim olmadan markalaşma olmaz. Markalaşma sürecinde iletişim aslan payına sahiptir. İletişim çalışmaları markaların önünü açan, tüketicilerin markayı daha yakından tanımasına fırsat sağlayan en iyi enstrümandır. İletişim araçları içerisinde reklam-pazarlama ise markanın tutundurmasına giden yoldur. İyi bir iletişimi yolu ise profesyonel PR firmalarından ve iletişim danışmanlığı şirketlerinden geçmektedir.

Ahmet Doğan-Gazeteci-Editör

TKU MAGAZİN

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Borusan’ın insana değer veren ve geleceğe odaklanan kurum kültürüne üç büyük ödül

Yayınlanma tarihi

-

Borusan Holding, insana ve yeteneğe değer veren yaklaşımıyla aldığı ödüllerle başarısını bir kez daha kanıtladı. Genç yeteneklere yönelik insan kaynakları ve iletişim alanlarındaki başarılı çalışmalarıyla Borusan, haziran ayında düzenlenen En Gözde Şirketler 2024, Top100 Talent Program, Brandverse Awards ödül programlarında büyük ödüllerin sahibi oldu.

Bu yıl 80. yaşını kutlayan ve kendine 200 yıl ve ötesinde bir Grup olma vizyonu çizen Borusan Grubu, insan kaynağı ve iletişim alanlarındaki öncü uygulamalarıyla elde ettiği başarılara yenilerini eklemeye devam ediyor. Borusan, En Gözde Şirketler 2024, Top100 Talent Program, Brandverse Awards gibi prestijli ödül programlarında kazandığı ödüllerle, bu alandaki istikrarlı başarısını bir kez daha kanıtlıyor. Şirket aynı zamanda yetkinlik geliştirmeye, genç yeteneklerle iletişimini güçlendirmeye ve insana değer veren bir çalışma ortamı oluşturmaya dair bağlılığını vurgularken, bu değerleri doğrultusunda gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya yaratmada insan odaklı yatırımlarını sürdüreceğinin de mesajını veriyor.

Top100 Talent Program’da yine birinci

Borusan, Toptalent.co tarafından düzenlenen Top100 Talent Program kapsamında “Topluluk” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu. Borusan ödülü, gençlere ilk adımını cesurca atabilmesi, inisiyatif alarak, projeler geliştirerek öğrenebilmeleri ve fark yaratmaları için sunduğu Alpha Genç Yetenek Programı ile aldı. Bu ödül, Borusan’ın 7 yıldır aralıksız katıldığı ve her yıl birincilik elde ettiği programdaki istikrarlı başarısını da tescillendiriyor.

Genç Yetenek iletişimine bronz ödül

Reklam

Borusan Brandverse Awards’da bu yıl ilk defa katıldığı “İşveren Markası İletişimi: Genç Yetenek İletişimi” kategorisinde Bronz ödülün sahibi oldu. Gençler tarafından tercih edilen marka olmak amacıyla genç yeteneği etkilemek üzere hayata geçirilen yaratıcı ve etkili iletişim çalışmalarına verilen bu ödülü Borusan, Alpha Genç Yetenek Programı kapsamındaki iletişim çalışmaları ile kazandı. Yeni genç yeteneklerin Borusan’a katılması için sosyal medya hesaplarında yürütülen yoğun iletişim ile tam 13 bin 600 başvuru elde edildi. Bu yüksek oran oluşturulan iletişim stratejisinin ne kadar etkili olduğunu da açıkça gösteriyor.

En Gözde Şirketler 2024’te ikinci

Realta Danışmanlık’ın 2023 araştırması kapsamında Holding’ler kategorisindeki en gözde şirket sıralamasında ise ikinci olan Borusan’ın bu başarısı genç yetenekler için cazip bir işveren olduğunun başka bir göstergesi. 300 şirketin yer aldığı araştırmaya bu yıl 91 bin 342 öğrenci ile 39 bin 533 genç profesyonel katıldı. Ödüller, şirket hakkında bilgi sahibi olunması, uzun yıllar çalışma trendi, kişi/örgüt uyumu, kültür/kişilik uyumu gibi puanlamayı etkileyen kritik faktörlerin değerlendirilmesi sonucu veriliyor.

Borusan Holding İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, Borusan’ın kazandığı bu üç önemli ödülle ilgili şunları söyledi: “80 yıllık köklü kurum kültürümüz, geçmişten, bugünden aldığımız ilhamla 200 yıl ve ötesinde bir Grup olma vizyonumuzla hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Kazandığımız bu ödüller Borusan’ın insana ve yeteneğe verdiği önemin en güzel yansımaları. Bu ödüller aynı zamanda yürüttüğümüz etkili iletişim çalışmalarımızın da ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Gençlerin gözünde en değerli şirketlerden biri olmak, bize büyük gurur veriyor. Alpha programımızla genç yetenekleri Grubumuza kazandırmak ve onlarla birlikte yolculuk etmek ön plana çıkıyor. 2018 yılından günümüze 100’ü aşkın Alpha genç yeteneği kurumumuza kazandırdık. Çok değer verdiğimiz kültür dönüşümü programımız BorusanX ile kendimizi geleceğin dünyasına uyumlandırırken, genç yeteneklerin kazanımına verdiğimiz önemi ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Başarılı insan kaynağı uygulamalarımız sayesinde, şirketimize en uygun yetenekleri çekmeyi ve onları geliştirmeyi sürdüreceğiz.”

Reklam
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Kızıldeniz’de güzergâh değişti, dünya ticaretinin dengesi bozuldu

Yayınlanma tarihi

-

Kızıldeniz’den geçen ticari gemilere yapılan saldırılar nedeni ile Süveyş Kanalı üzerinden taşımacılık yapan armatörler güzergâhı değiştirmek zorunda kaldı. Gemiler artık Ümit Burnu’nu dolaşarak Avrupa’ya ve oradan da Türkiye’ye gelebiliyor. Çin ile Türkiye arasındaki mesafe yeni güzergâh ile birlikte 3 aya kadar uzarken, navlun ve nakliye maliyetleri de 2 katına çıktı. Hattın kapanması dünya ticaretinin dengesini bozdu. Vega Makine A.Ş. Genel Müdürü S.Selim Zengin, “Mallar elimize ulaşamıyor. Kriz çok büyük” dedi.

 

İran destekli Husilerin Kızıldeniz’den geçen ticari gemilere saldırıları nedeniyle Süveyş Kanalı üzerinden taşımacılık yapan armatörlerin tamamı güzergâhı değiştirdi. Artık gemiler Güney Afrika’dan Ümit Burnu’nu dolaşarak Avrupa’ya ve oradan Türkiye’ye gelebiliyor. Yeni rota Çin ile Türkiye arasındaki mesafeyi 3 aya kadar uzatırken, güzergâh değişikliği navlun ve nakliye maliyetlerinin 2 katına çıkmasına sebep oldu. 2023 yılında 25 trilyon dolara ulaşan dünya ticaretinin yüzde 12’sinin, deniz taşımacılığının ise yüzde 30’unun Kızıldeniz’den yapıldığına dikkat çeken Vega Makine A.Ş. Genel Müdürü S.Selim Zengin, “Hattın kapanması dünya ticaretinin dengesini bozdu. ABD ve Çin her ne kadar bölgeye müdahale etmek için askeri güç gönderse de, henüz bir sonuç alınabilmiş değil. Mallarımız elimize ulaşamıyor. Kriz çok büyük” dedi.

 

“Kızıldeniz krizini öngöremedik”

Reklam

Pandemi döneminde sonrası için iç piyasada bir talep patlaması olacağını öngördüklerini ve stokları da ona göre planladıklarını açıklayan S. Selim Zengin, “Ancak Kızıldeniz’de yaşanan süreci öngörme şansımız yoktu. Bu çok konjonktürel ve hızlı gelişen bir durumdu.” dedi. Kızıldeniz’in Avrupa, Asya ve Orta Doğu’yu birbirine bağlayan bir köprü konumunda olduğunu kaydeden S. Selim Zengin, yeni dönemde tren ve uçak taşımacılığının tartışıldığını vurguladı. S. Selim Zengin, sorunun çözümü için Avrupa’ya ulaşan tren yolları ön plana çıkmaya başladı. Ancak onda da teslimat süresi kısalmıyor. Ayrıca maliyet anlamında da oldukça yüksek bir durum ortaya çıkıyor. Acil olan ürünler uçakla getirilmeye çalışılıyor. Fakat uçak navlun fiyatları da çok yüksek. Ayrıca her ürünü uçağa almıyorlar. Mesela kaynak ürünleri içerisinde pil ya da içerisinde sıvı olan bazı ürünler var. Güvenlik nedeniyle uçaklar bu tür ürünleri taşımak istemiyor” dedi.

 

Sadece kaynak ürünleri ticaretinin dünyada 25 milyar dolara ulaştığını, 2030 yılında bu rakamın 35 milyar dolara çıkacağını açıklayan S. Selem Zengin, geçen yıl 4 – 11 Ocak haftası Kızıldeniz’den 200 gemi geçerken, 2024 yılının aynı dönem ve haftasında bu rakamın yüzde 66 düşüş ile 122’ye gerilediğini anımsatarak, bu durumun devam ettiğini belirtti.

 

 

Reklam

 

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan