Takip Edin

Haber

GAZETECİ AHMET DOĞAN YAZDI :DÜNYANIN MARKALAR SIRALAMASINDA NEDEN YOKUZ?

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın En Değerli 500 Markası araştırmasında, bu alandaki değerini yüzde 25 artıran “Amazon” liderliğini korudu. 188 milyar dolarlık marka değerine ulaşan Amazon’u, 154 milyar dolarla Apple, 143 milyar dolarla Google takip ederken, Türk markaları ilk 500’e giremedi. Neden giremiyoruz? Neden dünyanın en önemli markaları sıralamasında yokuz? Markalaşma süreçlerini ne kadar biliyoruz? Markalaşmaya, ar-ge ve inovasyona bütçemizin ne kadarını ayırıyoruz? Üniversitelerimiz, markalaşma ve iletişim süreçlerinde ne kadar etkili? Devir, marka devri… Markalı ürünler hem çok daha kolay satılıyor hem daha fazla kar bırakıyor. Tüketiciler içtikleri koladan yattığı yatağa kadar markalı ürünleri tercih ediyor. Firmalarımızın da artık markalaşma sürecini iyi çalışması gerekiyor. Markalaşmayı ıskalayan firmanın modern rekabet ortamında şansı olmayacak gibi duruyor.  Pazarlama uzmanı, iletişim bilimci Dr. Philip Kotler’in dediği gibi, “Pazarlama sanatının büyük bir çoğunluğu marka oluşturma sanatıdır.”

MARKALAŞMAYA YATIRIM YAPIYOR MUYUZ?

Doğru marka, doğru iletişim stratejisi ile oluşturulur… Doğru iletişim stratejisini sektörlerimiz, sektör oyuncularımız yeterince biliyor mu? Ne kadar biliyor? PR nedir, ne değildir? Sektörümüzde PR ile çalışan kaç firmamız var?

MARKALI ÜRÜNLER KAZANDIRIYOR

Tüketiciler markalı ürünlere güveniyor, inanıyor ve markalı ürünleri tercih ediyor. Marka, ürünü hem daha rahat sattırıyor hem de daha fazla kar bırakıyor. Markalaşmaya giden sürecin altın anahtarı ise “iletişim”den geçiyor. Markalaşma sürecinde firmalara profesyonel iletişim danışmanlık şirketleri ve PR ajansları yol arkadaşlığı yapıyor. Doğru marka, doğru iletişim stratejisi ile oluşturuluyor. Markalaşmayı ıskalayan firmaların pazarda hiç mi hiç şansı bulunmuyor. Doğru iletişim yöntemleri ile markanızı oluşturmanız mümkün…

Reklam

AYNI SEGMENTASYONDAKİ ÜRÜNLERİ NEYE GÖRE TERCİH EDİYORUZ?

Üretim araçlarının tüketimin hızına yetişemediği ve hızlı tüketim çağının en şiddetlisinin yaşandığı günümüzde, piyasada birbirinden farklı ürünleri görmek mümkün. Peki, bu ürünleri hangi özelliklerine göre satın alıyoruz? Satın alma sürecimizi belirleyen faktörler neler oluyor?

SIRADAN ÜRÜN MÜ MARKALI ÜRÜNLER Mİ?

Sıradan ürünleri mi alıyoruz, yoksa marka değeri olan ürünlerden yana mı tercihimizi kullanıyoruz? Marka, bizim için hangi anlama geliyor ve ne ifade ediyor? Markalı ürünler bizim için güven anlamına mı geliyor? Eminim çevrenizde; “Falanca markadan asla vazgeçmem. Çünkü o markaya o kadar güveniyorum ki… Yıllarca kullandım ve hiçbir sorunla karşılaşmadım” diyenlere rastlamışsınızdır. Konuyu örneklerle açmakta fayda bulunuyor. Mesela, çocuğunuza hiç bilmediğiniz ve markalaşmamış bir firmanın mamasını alır mısınız? Eminim ki siz de, “Fiyatı pahalı olsun ama bildiğim, güvendiğim bir marka olsun” diyenlerdensiniz. Demek ki ‘marka’ kavramı tüketim süreci piramidinin en üstünde yer alıyor. Fiyat, bu piramitte markadan sonra geliyor. Markalı ürünü uygun fiyata almak ise tadından yenmez bir tüketim lezzeti ortaya çıkarıyor.

MARKA, HAYATIN HER ALANINDA YER ALIYOR

Reklam

Diş fırçasından otomotiv sanayine kadar birbirinden farklı birçok marka bulunuyor. Hayatın her alanında markalaşma kavramı alıp yürüyor. Tuttuğunuz futbol takımı ‘bir dünya markası’ ise takımınızla övünç duyuyorsunuz. Yaşadığınız şehir, dünya şehirleri sıralamasında bir marka ise kendinizi çok daha özel hissediyorsunuz. Şampuanınızdan, parfümünüze; takım elbisenizden, cep telefonunuza, kullandığınız araçtan alışveriş yaptığınız mekanlara kadar marka yerleri ve marka ürünleri tercih ediyorsunuz değil mi? Çünkü siz de kendinizi marka olarak görüyorsunuz. Marka kişilerin marka ürünleri hak ettiğini düşünüyorsunuz…

MARKANIN OLMAZSA OLMAZI: İLETİŞİM

Markalı ürünlerin marka olma sürecinde olmazsa olmaz değerler zincirinin başını çeken nedir peki? İşte geldik o sihirli sözcüğe: İLETİŞİM… İletişim markanın atar damarıdır, beynidir, kalbidir. Kısacası her şeyidir. İletişim olmadan markalaşma olmaz. Markalaşma sürecinde iletişim aslan payına sahiptir. İletişim çalışmaları markaların önünü açan, tüketicilerin markayı daha yakından tanımasına fırsat sağlayan en iyi enstrümandır. İletişim araçları içerisinde reklam-pazarlama ise markanın tutundurmasına giden yoldur. İyi bir iletişimi yolu ise profesyonel PR firmalarından ve iletişim danışmanlığı şirketlerinden geçmektedir.

Ahmet Doğan-Gazeteci-Editör

TKU MAGAZİN

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

Yayınlanma tarihi

-

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri Ramazan Bayramı öncesi İzmir Konak’ta bulunan Meles Çayı Deltası ve Arap Deresi’nde temizlik seferberliği başlattığını bildirdi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, dere yataklarında kırsal alanlarda oluşan rusubat ve dere yataklarına ulaşırken bir taraftan da yerleşim ve sanayi alanlarında biriken farklı türİerde atıkların oluşturacağı koku problemi için teyakkuza geçti. Konak, Karabağlar, Buca ve Gaziemir ilçe sınırlarından geçen Emrez, Kozağaç, Uzundere, Çitlembik gibi birçok dere sisteminin bağlandığı Meles Çayı ve Arap Deresi Halkapınar mevkinde birleşerek yağış sel sularını izmir Körfez’ine ulaştırıyor. Yağış sel sularının getirdiği rusubat ve çevresel atiklar ise dere yataklarında birikiyor.

34 ADET KAMYON VE 60 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Rusubat ve belirtilen aüklar dere yatağının denize bağlandığı Liman ve Halkapınar bölgesinde çökelerek, bir taraftan da dere hidrolik kapasitesini düşürüyor. Diğer taraftan da havaların ısınması ile bölgede koku sorununa yol açıyor. İZSU ekipleri, bayram öncesi dere yataklarında yapüğı temizlik çalışması ile koku sorunu başİamadan müdahale etti. Halkapınar’da bulunan Meles Çayı ve Arap Deresi birleşiminde yapılan temizlik çalışması, dere yatağı ile deniz bağlantısı kesilerek bölgede bulunan suyun tahliyesi ile başladı. Tahliyenin ardmdan iş makineleri ile dere yatağında yer alan kokuya neden olan malzeme toplanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Devam eden temizlik çalışmasında 28 adet farklı amaçlı iş makinesi, 34 adet kamyon ve 60 personel çalışıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan temizİik çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Vatandaşların sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilememesi için çalışmalarını yürüten ÎZSU ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da çalışmalarına devam edecek.

Reklam
Devamını oku

Haber

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Yayınlanma tarihi

-

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Mersin-Adana- Gaziantep hızlı tren hattı çalışmaları sebebiyle Mersin-Yenice tren seferleri 2 sene boyunca durdurulacak.

Mersin-AdanaGaziantep hızlı tren hattının Tarsus Bölgesel çalışmalar nedeniyle tren seferleri 2 yıl boyunca duracak. Alınan Bilgiye göre Mersin-Adana kesiminde en büyük yapı olan Tarsus açkapa yapısı çalışmaları bölgede başta kazık makinaları olmak üzere çok sayıda ağır iş makinası çalışan tren trafiğinin yanında imalata devam etmekte, aynı güzergâhta derin kazı, dolgu ve sanat yapısı çalışmaları tren trafiğini tehlikeye sokmadan yapılmaya çalışılmakta fakat güvenlik zafiyetleri nedeniyle 2 yıl boyunca kapalı olacak.

Devamını oku

Haber

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Yayınlanma tarihi

-

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Adıyaman’da iş makinesinin çarptığı işçi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre Adıyaman merkez İndire bölgesinde devam eden konut alanında çalışan Ahmet Coşkun sürücüsü ve plakası öğrenilmeyen iş makinanın çarpması sonucu ağır yaralandı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından müdahalesi yapılan Ahmet Coşkun Adıyaman Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan Ahmet Coşkun yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtulamayarak hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan