Takip Edin

Haber

EMRAH YILMAZ ÇAVUŞOĞLU: ERKEN REZERVASYONLAR % 20 ARTTI, 2024 KRUVAZİYERİNDEN ÜMİTLİYİZ!

Yayınlanma tarihi

-

Turizmdeki erken rezervasyon verileri, 2023 yılına göre 2024’te % 20’lik bir artış olduğunu gösteriyor. Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “Erken rezervasyonlardaki yüzde 20’lik artış, önümüzdeki sene kruvaziyer turizminin olumlu geçeceğini öngörmemizi sağlıyor. 2024 yılında kruvaziyer turizminden ümitliyiz!” dedi.

Dünyanın en önemli kruvaziyer destinasyonlardan birini oluşturan Türkiye, son yılların öncelikli tercih edilen ülkeleri arasında geliyor. Kruvaziyer sektörü, 2023 yılında 1 milyon yolcu barajını aşarak bu alanda kendi rekorunu kırmaya hazırlanıyor.

 

ERKEN REZERVASYON BEREKETİ KRUVAZİYER TURİZMİNE MORAL OLDU

Türkiye’de yabancı sahipli bir yolcu gemisini işleten ilk firma olan Camelot Maritime’ın Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yılmaz Çavuşoğlu yıl bazında değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, “2022’de 993 kruvaziyer gemi ülkemize geldi. Aynı yıl kruvaziyer yolcu sayısının 1.010.767 kişi olarak gerçekleşti. 2023 yılının ilk 5 aylık döneminde limanlarımıza yanaşan kruvaziyer gemi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre % 43.1 arttı. Kruvaziyer yolcu sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre % 114 artış gösterdi” dedi.

Reklam

Turizm alanında kamu-özel sektör iş ve güç birliğinin şart olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Asya, Avrupa ve Afrika’nın kesişim alanında bulunan Türkiye’nin turizm alanında sürdürülebilir yatırım yapması gerekiyor. Akdeniz Çanağı’nın en önemli lokasyonlarında bulunuyoruz. Karadeniz gibi çok önemli bir denize sahibiz. Karadeniz hinterlandını çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor” vurgusunda bulundu.

Erken rezervasyonlarda 2023’e göre yüzde 20 artıda göründüğümüzü ifade eden Çavuşoğlu, “2023 gibi 2024 yılının da kruvaziyer turizmi açısından bereketli geçeceğini öngörüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği ilk rezervasyonlarla ilgili açıklamalarda bulundu. İlk rezervasyonlarda İngilizler birinci, Almanlar ikinci geliyor. Erken rezervasyonlarda 2023’e göre yüzde 20 artıda gözüküyoruz. Rusya, BDT ülkeleri, Asya, Avrupa ve Afrika’yı düşündüğümüz zaman ülkemizin yanıbaşında çok önemli bir nüfus olduğunu görüyoruz. Ülkemizin kruvaziyer turizmi başta olmak üzere sahip olduğumuz avantajları devlet politikası olarak görüp etkili PR ve tanıtım çalışmaları yapmalıyız” ifadesini kullandı.

100 MİLYON MİSAFİR, 100 MİLYAR DOLAR GELİR HEDEFİ

Türkiye’nin sürdürülebilir turizm için Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile anlaşma yapan ilk ülke olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu son olarak şu bilgileri verdi: “Turizmin geneli açısından bakıldığında Türkiye’nin yakın gelecekte 100 milyon misafir, 100 milyar dolar gelir hedefi olduğunu görüyoruz. Bu seneki 60 milyon turist, 56 milyar dolar gelir hedefine hemen hemen ulaştık diyebiliriz.

TÜRKİYE “DÜNYA MİRAS KOMİTESİ” ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ

Reklam

Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin “Dünya Miras Komitesi” üyeliğine seçildiğini açıkladı. Bu gelişme ile Türkiye, 4 yıl sürecek üyeliği süresince Dünya Miras Sözleşmesi’nin yürütme organı olan ve yılda bir kez toplanan Dünya Miras Komitesi toplantılarında komitenin diğer üyeleri ile birlikte dünya miras listesi adayları ile ilgili karar alma sürecinde söz sahibi olacak. Ülkemiz 1983-1989 ve 2013-2017 yılları arasında da UNESCO Dünya Miras Komitesi’nde yer almıştı. Bütün bunları topladığımızda ülkemizin ne kadar önemli bir yerde olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Bir yandan dünyada eşi benzeri olmayan ve kruvaziyer turizmi açısından ciddi avantajlara sahip limanlar, koylar ve denizler. Diğer yandan ise kültürel miras anlamında dünya medeniyetlerine beşiklik yapmış; inanç ve kültürün anavatanı bir Türkiye… Camelot Maritime olarak bu sektöre yatırım yapan bir şirket olarak kruvaziyer turizmi başta olmak üzere diğer tüm turizm segmentasyonlarımızın geliştirilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Bunu da devletimizin desteği ile yapabiliriz. Yıllarını bu sektöre vermiş, çekirdekten yetişmiş biri olarak denize karadan bakmamamız, denizle daha fazla iç içe olmamız gerektiğini düşünüyorum.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Apple, Fransa’da iPhone 12’nin yazılımını güncelleyecek

Apple, radyasyon eşiğini aştığı gerekçesiyle iPhone 12’lerin satışlarının Fransa’da durdurulmasının ardından Fransa’daki iPhone 12’lere bir yazılım güncellemesi getireceğini açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Fransa, Apple’ın iPhone 12 modelinin yaydığı radyasyon seviyesinin eşiğin üstünde olması nedeniyle satışını durdurmuş ve bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmekte yeterli olacağını ifade etmişti. Apple, yaptığı açıklamada “Fransa’daki düzenleyici kurumun takip ettiği protokole uygun olarak Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi getireceğiz. iPhone 12’lerin Fransa’da kullanılmaya devam etmesini istiyoruz” diye belirtti. Apple, “Bu güncelleme Fransa’nın düzenleyici kurumunun test protokolüne uymayı amaçlıyor ve (sebep) bir güvenlik endişesi değil” diye ekledi.

Fransız hükümeti adımı olumlu karşıladı

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, “ANFR (Fransa’nın radyasyon denetleme kurulu) bu güncellemeyi hızla test etmeye hazırlanıyor” dedi ve güncellemenin modeli Avrupa standartlarına uyumlu hale getirmesi gerektiğini ve ardından Fransa’nın satışı askıya alma kararını kaldıracağını belirtti. Belçika da Fransa’daki kararı takiben dün Apple’ın iPhone 12 modeline yönelik sağlık risklerini değerlendireceğini açıklarken, Almanya gibi diğer ülkeler Fransa’da durumun nasıl şekilleneceğini takip edeceklerini belirttiler.

Devamını oku

Haber

Teknoloji firmalarının istihdamı 300 bine dayandı

Teknoloji firmalarının sayısı son 10 yılda iki kattan fazla artarken, bu şirketlerdeki çalışan sayısı 300 bine dayandı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları 2022’ araşturmasına göre bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ve buralarda çalışan sayısında son 10 yılda düzenli artış gözlendi.

Sektörün firma sayısı 2013’te 15 bin 124’ken bu sayı 2015’te 17 bin 569’a, 2017’de 20 bin 387’ye ve 2019’da 24 bin 205’e yükseldi.

Sektör, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da artışa devam etti. Firma sayısı 2021 itibarıyla 31 binin üzerine çıktı. Geçen yıl da sektördeki firma sayısı 35 bin 37 olarak kayıtlara geçti. Böylece 2013-2022 döneminde sektördeki firma sayısı yüzde 131,7 artmış oldu.

İstihdam 300 bine dayandı

Firma sayısındaki artış istihdam artışını da beraberinde getirdi. Söz konusu sektörde çalışan sayısı 2013’te 166 bin 79 iken bu sayı 2016’da 189 bin 40’a, 2019’da 212 bin 528’e ve 2022’de ise 282 bin 655’e çıktı. 2013-2022 döneminde sektörde çalışan sayısı yüzd​​​​​​​e 70,2 arttı.

Reklam

Mikro ölçekliler ilk sırada

Söz konusu sektör firmalarının ölçeklerine göre dağılımı incelendiğinde, en fazla mikro ölçekli firmaların olduğu görüldü. Geçen yıl sektörde 29 bin 373 mikro ölçekli, 4 bin 652 küçük ölçekli, 827 orta ölçekli ve 185 büyük ölçekli firma faaliyet gösterdi.

Firmaların türlerine bakıldığında ise toplamda 22 bin 663’ünün limited şirket, 12 bin 113’ünün anonim şirket, 7’sinin kooperatif ve 254’ünün diğer türlerde olduğu görüldü.

Devamını oku

Haber

Apple Store kapandı siteye erişilemiyor

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar.

Yayınlanma tarihi

-

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar. Şirketten şu an için Apple Store’u neden kapatıldığın dair bir açıklama gelmedi. Ancak iddialara göre fiyatların bir kez daha güncellendiği belirtildi. Birkaç gün önce lansmanı yapılan İphone 15 serisinin Türkiye’de ön siparişleri 22 Eylül’de başlayacak

Devamını oku

Trend olan