Takip Edin

Haber

Dijital bankacılığın yükselişi; hesap sayısı 104 milyona ulaştı

Türkiye’de dijital bankacılığa ilgi sürekli artıyor. Bankalar dijitalleşmeye yönelik her gün yeni bir yatırım ve uygulamayı devreye alırken, dijital kanalları kullanan müşteri sayısı da hızla yükseliyor. 2022 yılında dijital banka hesap sayısı 94 milyona ulaşmıştı. Bu yılın ilk 6 ayında ise bu sayıya 10 milyon yeni hesap eklenerek 104 milyona ulaştı.

Yayınlanma tarihi

-

Birol BOZKURT

Türkiye dijital bankacılığı en hızlı adapte olan ülkelerin başında geliyor. Bu kapsamda sektörde yaşanan değişime ayak uydurmaya çalışan bankalar, dijital kanallara yatırımlarını da artırıyor. Pandemi dönemi ile hız kazanan dijitalleşme ve uzaktan müşteri edinimi süreçleri bankaların en hızlı büyüdüğü alanların başında geliyor.

Bu kapsamda kullanıcı sayıları da hızla yükseliyor. 2022 yılında 94 milyon 390 bin kişi dijital banka müşterisi olurken, 2023’ün ilk 6 ayında bu rakam yaklaşık 10 milyon kişi artış gösterdi. Bankacılık işlemlerini internet üzerinden yapanların yüzde 35’ini kadınlar oluştururken en fazla dijital kanalları kullananlar 36-55 yaş arasındaki orta yaş kesim oldu.

Finansal yatırımlarını internet ve mobil üzerinden yapanların sayısı da hızla artıyor. Bu kapsamda bu yılın ilk yarısında 7 trilyon TL’lik finansal işlem yapıldı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB), haziran ayı dijital, internet ve mobil bankacılık istatistiklerini açıkladı. Hazırlanan rapora göre Nisan-Haziran 2023 dönemi içinde toplam aktif dijital bankacılık müşteri sayısı 103 milyon 634 bin kişiye ulaştı. Bu sayının 2 milyon 9 bin kişisi “sadece internet bankacılığı” işlemi yaparken, 91 milyon 351 bin kişisi “sadece mobil bankacılık” işlemi yaptı.

Hem internet hem mobil bankacılık işlemi yapan kullanıcı sayısı ise 10 milyon 274 bin kişi olurken toplam aktif dijital bankacılık müşteri sayısında bir önceki yıla göre 18 milyon 503 bin kişi artış oldu. Nisan-Haziran 2023 dönemi içinde az bir kez giriş işlemi yapmış aktif bireysel dijital bankacılık müşteri sayısı 99 milyon 159 bin kişi oldu.

Reklam

Bu sayının 1 milyon 385 bin kişisi “sadece internet bankacılığı” işlemi yaparken 88 milyon 470 bin kişisi “sadece mobil bankacılık” işlemi yaptı. Hem internet hem mobil bankacılık işlemi yapan kullanıcı sayısı ise 9 milyon 304 bin kişi oldu. Aynı dönemde az bir kez giriş işlemi yapmış aktif kurumsal dijital bankacılık müşteri sayısı ise 4 milyon 475 bin kişi olarak gerçekleşti.

Orta yaş dijital bankacılığa alıştı

TBB verilerine göre son yıllarda artan aktif bireysel dijital bankacılık müşterilerinin yüzde 66’sı yani yaklaşık 65 milyonunu erkekler, yüzde 34’ü yani yaklaşık 34 milyonunu kadınlar oluşturdu. Nisan-Haziran 2023 dönemi içinde aktif bireysel dijital bankacılık müşterilerinin yaş grupları bazında dağılımında ilk sırayı 39 milyon 558 bin kişi ile 36-55 yaş grubu alıyor.

Bunu, 26 milyon 867 bin kişi ile 26-35 yaş grubu, 18 milyon 635 bin kişi ile 18-25 yaş grubu izledi. İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı ve en az bir kez giriş işlemi yapmış bireysel müşteri sayısı Haziran 2023 itibariyle, 94 milyon 431 bin kişi oldu. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış bireysel müşteri sayısı ise 26 milyon 654 bin kişiye yükseldi.

İnternetten 7 trilyon TL’lik finansal işlem yapıldı

Reklam

Rapora göre Nisan-Haziran 2023 dönemi itibariyle, internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan finansal işlemlerin toplam adedi 126 milyon, tutarı ise yaklaşık 7 trilyon TL oldu. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, 4 trilyon 804 milyar TL işlem hacmi ve 74 milyon işlem adedi ile finansal işlemler arasında en büyük paya sahip olurken ikinci sırada 1 trilyon 156 milyar TL’lik işlem hacmi ve 23 milyon işlem adedi ile yatırım işlemleri bulunuyor. Aynı dönemde gerçekleştirilen yatırım işlemleri hacminde birinci sırayı, 413 milyar TL ve yaklaşık 1,7 milyon işlem adedi ile yatırım fonları işlemleri aldı. Onu 399 milyar TL ile hisse işlemleri takip etti.

Mobil bankacılık müşteri sayısı artıyor

Mobil bankacılık yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam müşteri sayısı haziran itibariyle 158 milyon 339 bin kişi oldu. Toplam aktif müşteri sayısında bir önceki döneme göre 4 milyon 220 bin kişi kişi artış gösterdi. Nisan Haziran 2023 dönemi itibariyle, mobil bankacılık hizmeti kullanılarak yapılan finansal işlemlerin toplam adedi 2 milyar 25 milyon, tutarı ise 15 trilyon 671 milyar TL olmuştur.

EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri, finansal işlem hacminin yüzde 66’sını, yatırım işlemleri ise yüzde 22’sini oluşturmuştur. Nisan-Haziran 2023 döneminde mobil bankacılık kanalıyla kullandırılan anlık kredi adedi 5 milyon 242 bin, hacmi yaklaşık 169 milyar TL oldu.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

GÜVENLE VE BAŞARIYLA ÇALIŞMMAKTADIR

Yayınlanma tarihi

-

 

15 yılı aşkın tecrübemiz ve kalitemiz sayesinde sektörümüzde 1000’den fazla Uzmanlar Platform makineleri güvenle ve başarıyla çalışmaktadır.

uzmanlar platform olarak araç üstü teleskobik sepetli platform, hidrolik makaslı platform, çekilebilir ve kendinden yürüyüşlü eklemli teleskobik platform ve çekilebilir teleskobik platform üretimlerini yapmaktayız. 2006 yılında kurulan ve 2013 yılından bu yana Kocaeli-Kartepe’de 10.000 m2 alan üzerinde inşa edilmiş ve 3000 m2 kapalı alana sahip fabrikamızda üretime devam etmekteyiz. Ayrıca Uzmanlar Plartform 20’den fazla ülkeye yapılan ihracatımızla ülkemize her konuda katma değer sağlıyoruz. 30 ile 45 metre yükseklik aralığında üretim/satış adedinde Türkiye’de lider olan firmamız bu alanda Türkiye ihracatının %37’lik kısmını gerçekleştirerek ihracatta lider konuma gelmiştir.

OPERATÖR KURSU 1 HAZİRANDA BAŞLIYOR

Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Crane, İş Makinesi Operatörlük Belgesi, Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Crane, İş Makinesi Ehliyeti, Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Crane, İş Makinesi Sertifikası, Kule Vinç, İnşaat Vinci, TopLink Vinç, Tepeli Vinç, TopLess Vinç Tepesiz Vinç, T Vinç, Kuyruklu Vinç, Self Erecting Tower Cranes, Luffing Cran Uzmanlar Operatörlük Kursu

Reklam

DETAYLI BİLGİ İÇİN

Uzmanlar plartform operatör kursunun yapıllacağı adres Aşağı Dudullu Mah. Alemdağ Cad. No:481 Kat:3 ÜMRANİYE/İstanbul. 02166100611-05526100611 telefon numaralından uzmanlar plartforma ulaşabilirsiniz. www.uzmanlaroperatorluk.com adresini ziyaret edebilir veya info@uzmanlaroperatorluk.com  mail adresinden sorularınızı sorabilirsiniz. İş Makinesi Eğitimi İçin Uzmanlar Operatörlük Kursu. “Güvenilir Çözüm Ortağınız”

Devamını oku

Haber

YÜKSEK PERFORMANSLI ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Hasel Grup kurulduğundan beri müşterilerine sürdürülebilir rekabet avantajları kazandıran yüksek performanslı çözümler geliştirmektedir.

40 yıla yaklaşan endüstri deneyimi göz önüne alınırsa 7 global marka, 500’den fazla çalışan, 14 farklı konumda hizmet veren kaliteli bir firma.  KOBELCO SK520LC, yüksek performans ve verimlilik için güçlü bir motor ile donatılmıştır. Konforlu ve ergonomik tasarlanmış operatör kabini, uzun çalışma saatlerinde bile rahat bir kullanım sağlar.

EN GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİ

Bunu başarmak için HASEL, 2 farklı sektörde, 6 küresel marka ve 100’den fazla değişik ürün serisi ile Türkiye’de gerek istif gerekse iş makineleri sektöründe en geniş ürün yelpazesini sunar. İhtiyaçlarınıza göre özel olarak tasarlanmış çok sayıda özel ekipmanımız daima sizin özel gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde yapılandırılmıştır. Bir ekipmana ihtiyacınız olduğunda uzman satış ekibimiz sizi yerinizde ziyaret ederek, uygulamalarınızı bilfiil görerek, size en uygun ekipmanı, hizmeti, yenilikçi çözüm ve danışmanlığı sunarak diğer firmalara göre rekabet avantajı elde etmenizi sağlar.

Reklam
Devamını oku

Haber

SÜREÇLER SON ANA KADAR DEVAM EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Son derece yüksek teknoloji kullanılan üretim tesisinde kalite süreçleri ürünlerin hammaddesinden, son kullanıcı ile buluşma aşamasına kadar devam etmektedir.

SANICA yeni nesil elektrikli ve yerli üretim forkliftlerimiz PUMA, LEON, PANTER ve TİGER modelleri ile Manisa’nın Akhisar ilçesinde kurulu bulunan fabrikamızda, son teknolojiyi kullanarak, yüksek eğitim ve deneyime sahip teknisyenlerce üretilmektedir. Elektrikli forklitlerimiz uzun ömürlü ve ekonomiktir. Yüksek yatırım geri dönüş oranı sunan forkliftlerimiz, aynı zamanda fosil yakıtlara oranla çok daha az enerji harcar. İşletme giderleri incelendiğinde ödenen ilk alış maliyetini tek vardiyada 2 yıl içerisinde geri ödeyebilmektedir. Ayrıca 80V seçeneği ile güçlü bir kullanım sağlamaktadır.

YENİ ELEKTİRİKLİ YERLİ ÜRETİM FORKLİFT

SANICA yeni nesil elektrikli yerli üretim forkliftlerimiz ile, mekanik bakım onarımından, elektronik/elektrik onarımına, lastik, akü satışına, sıfır forklift satışından, 2.el forklift satışına, filo forklift kiralamaya, kasko hizmetlerine, alternatif ekonomik çözümler ile hizmet sunabilmenin Forkliftlerimiz joystick kontrol sistemine sahip olup 1.6 – 4 tona kapasiteli, 3 veya 4 tekerli, 80V seçeneği, güvenlik sensörleri (operatör koltuğu emniyet/algılama, yük tartma/terazi, yük güvenlik, dönüş güvenlik, kabin kaza sistemi, yükleme uyarı, yükseklik ve eğim) ile donatılmış.

Reklam
Devamını oku

Trend olan