Takip Edin

Haber

DEPREM BÖLGESİNDEKİ İNŞAAT İSLERİNE YOĞUN İLGİ VAR

Yayınlanma tarihi

-

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlayan yeniden inşa çalışmaları, inşaatta gerekli ekip ve ekipman kullanımına yönelik talebi de artırdı Kahramanmaraş’ta bulunan is makineleri operatörlük kursuna ilk temellerin atıldığı günden bu yana yoğun talep var. Aylık verilen ehliyet sayısı 20’den 100’e kadar çıktı. Yüz binlerce enkaz ve ardından inşaatına başlanan konutlar nedeniyle deprem bölgesinde iş makinesi operatörlüğüne talep patladı. İnşaat sektöründe ekskavatör, yükleyici, dozer, greyder, vinç, sondaj makinesi, beton dağıtıcı ve perdah makinesi gibi makineler öneme sahip. Bunlan kullanmak için ise ayrı bir ehliyet gerekli. Kahramanmaraş merkezli depremler bu araçların ehliyetine talebi artırdı. Kahramanmaraş’taki iş makineleri operatörlük kurusunda ayda 20 ehliyet verilirken hâlihazırda bu sayı 100’e kadar çıktı. Kursa Türkiye’nin birçok farklı şehrinden adaylar geliyor.

İHTİYAÇ KARŞILANACAK

Özellikle depremin ardından artışa geçmesinde deprem esnasındaki çaresizlik, yeniden inşa faaliyetlerinin yeni bir iş kapısı açması ve konutların inşasının ardından artışa geçen arz yoğunluğu etkili oldu. Ehliyet almak için eğitimlere katılan Yakup Kıraç, “Konutlar yıkılıyor, enkazlar kaldırılıyor. Evim ağır hasarlı, konteynerde kalıyorum. Bu alanda bir açık var. Bu yüzden ehliyeti alıp bu alanda çalışmak istiyorum. Hem bir iş kapısı olacak hem de deprem bölgesinin ihtiyacı karşılanacak. Depremde köyümden birçok komşum öldü. Bu beni operatör olmaya yönlendirdi. Bu ehliyeti alırsam yine herhangi bir afet durumunda makineyi alıp yardıma koşanm. Şehirlerimiz yeniden inşa ediliyor. Bu inşa sürecinde de rol oynamak istiyorum” dedi.

KURSLARDA SIKI EĞİTİM

Depremin ardından operatörlüğün önemini anladığını söyleyen Arif Hakan Şarklı, “Hem depremin ardından enkazların kaldırılması noktasında hem de yeniden inşa faaliyetleri kapsamında bu aracın önemi ön plana çıktı. Yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu yoğunluk talebi karşılayacaktır. İnsanlar evlerini, ailelerini kaybetti. Bu kayıplar bu araçla ilgili bilinci artırdı. Hocalarımız var. Ayda bir defa sınav yapılıyor. Şu an 13 makine çalışıyor. Her makinede 6 kişi eğitim alıyor” diye konuştu.

Reklam

YENİ AFETLERE HAZIR OLMALIYIZ

Türkiye’nin neresinde ihtiyaç olursa olsun calısacağını belirten Can Koyuncu da. “Depremin ardından operatör olmaya karar verdim. Simdi eğitimini alıyorum. Ehliyetimi aldıktan sonra Türkiye’nin neresi olursa olsun herhangi bir ihtiyaç durumunda bulunmaya hazırım” derken Mert Geçkin ise “Yakınlarımızı kaybettik. Çaresizliğin ne demek olduğunu gördük. Bu gibi araçların önemini anladık. Eğitimini alıyoruz, ehliyeti de alınca aktif olarak bu iste cahsacağım” seklinde konuştu. Ali Orhun da. “Yarın bir gün Allah korusun yine böyle bir afet olduğunda müdahale edebilmek için bu ehliyeti aldım. İhtiyacı olana yardıma koşmak isterim. Önceliğimiz deprem illerindeki insa faaliyetlerine katılmak” dedi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlayan yeniden inşa çalışmaları, inşaatta gerekli ekip ve ekipman kullanımına yönelik talebi de artırdı. Kahramanmaraş’ta bulunan is makineleri operatörlük kursuna ilk temellerin atıldığı günden bu yana yoğun talep var. Aylık verilen ehliyet sayısı 20’den 100’e kadar çıktı. Yüz binlerce enkaz ve ardından hasarlı, konteynerde kalıyorum. inşaatına başlanan konutlar Bu alanda bir açık var. Bu yüzden  nedeniyle deprem bölgesinde ehliyeti alıp bu alanda çalışmak  iş makinesi operatörlüğüne talep istiyorum. Hem bir iş kapısı olacak patladı. İnşaat sektöründe hem de deprem bölgesinin ehliyetine talebi artırdı. Bu inşa sürecinde de rol Kahramanmaraş’taki iş oynamak istiyorum” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Goodyear, Eagle Sport ailesini Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV ile genişletiyor 

Yayınlanma tarihi

-

Goodyear, Eagle Sport ailesini Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV ile genişletiyor 

Türkiye’nin ve dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, yenilikçi teknolojiler ve üstün performansıyla bilinen Eagle Sport serisinin üstün performanslı iki yeni üyesini tanıttı. Eagle Sport serisinin en yeni üyeleri Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV sürüş deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

Goodyear’ın, yüksek kalitesi ve dayanıklılığıyla Türkiye’de sürücüler arasında büyük bir üne sahip Eagle Sport serisi, Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV ile genişliyor. Çok çeşitli ebatlarda sunulan genişletilmiş ürün yelpazesi, Goodyear’ın büyüyen araç parkında daha da fazla sürücüye üstün bir sürüş deneyimi sunmasını sağlıyor.

DAHA ÜSTÜN SÜRÜŞ DENEYİMİ

Dünyanın en önemli lastik üreticilerinden Goodyear’ın, Eagle Sport serisine dahil ettiği yeni üyesi Eagle Sport 2 UHP, lastiğin dayanıklılığını artıran güçlendirilmiş sırt hamuru sayesinde sunduğu uzun ömürlü performansın yanı sıra, ıslak ve kuru zeminde üstün yol tutuş ve frenleme performansıyla da öne çıkıyor.

Reklam

SUV KULLUNICILARA ÖZEL  

Goodyear’ın SUV segmenti için özel olarak geliştirdiği Eagle Sport 2 SUV uzun ömürlü yüksek performanslı sürüş deneyimi sunuyor. Silika katkılı sırt hamuru sayesinde yol tutuşunu geliştirecek şekilde tasarlanan Eagle Sport 2 SUV gelişmiş teknolojisi ve ıslak zeminde frenleme performansıyla da öne çıkıyor. Basıncı etkili ve eşit bir şekilde yola ileten özel lastik deseni ile kuru zeminde üstün performans gösterirken konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor.

GURUNU YAŞIYORUZ

Genişletilmiş ürün gamının olağanüstü bir sürüş deneyimi sunacağından emin olduklarını söyleyen Goodyear Tüketici Lastikleri Direktörü Ertan San, “Goodyear Eagle Sport lastik ailemizin, Goodyear’ın bilinen ödüllü performansını daha fazla sürücüye sunacak olmasından gurur duyuyoruz. Sürücüler düşünülerek tasarlanan Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV, onların konfor, performans ve yakıt verimliliği taleplerini karşılamayı amaçlıyor” dedi.

OLAĞANÜSTÜ SÜRÜŞ DENEYİMİ

Reklam

Goodyear, genişletilmiş ürün gamının olağanüstü bir sürüş deneyimi sunacağından emin. Goodyear Türkiye Tüketici Lastikleri Direktörü Ertan San, “Genişletilmiş Goodyear Eagle Sport lastik ailemizin, Goodyear’ın bilinen ödüllü performansını daha fazla sürücüye sunacak olmasından gurur duyuyoruz. Sürücüler düşünülerek tasarlanan Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV, onların konfor, performans ve yakıt verimliliği taleplerini karşılamayı amaçlıyor”. Goodyear Türkiye Genel Müdürü Marwa Khairalla da “Şirketin 125 yılı aşkın lastik inovasyonunu; gelişen araç parkı ve tüketici beklentileriyle eşleştiren iki yeni ürün serisi Eagle Sport 2 UHP ve Eagle Sport 2 SUV, Goodyear’ın üstün sürüş deneyimleri sunma taahhüdünün bir devamıdır” diye bilgi verdi.

Devamını oku

Haber

TRAKTÖRLE SEÇİM ÇALIŞMASI 

Yayınlanma tarihi

-

TRAKTÖRLE SEÇİM ÇALIŞMASI

61 yaşındaki Bağımsız İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Murat Karakoç, seçim çalışmalarında alışılmışın dışında bir kampanya yürütüyor.

Broşür dağıtmayan, pankart asmayan, giydirilmiş otobüs, minibüs ve ses sistemi kullanmayan Karakoç, seçim çalışmalarını traktör, kamyon, tanker ve iş makineleriyle sürdürüyor. Ziraat mühendisi olan Murat Karakoç, vatandaşlara her araçla farklı bir mesaj vermek istediğini söyledi: “Traktörle tarıma, tankerle su sorununa, kamyonla geri dönüşüme, iş makinesiyle de kentsel dönüşüme dikkat çekmek istiyorum. ilk görenler önce alaycı bir gülümsemeyle karşılıyor ancak sonra tavırları değişiyor”dedi.

Devamını oku

Haber

Türksat 6A uydusu haziranda fırlatılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A uydusunun Haziran 2024’te Uzay’a fırlatılmasının planlandığını bildirdi.

Yayınlanma tarihi

-

Uraloğlu, Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin (TUSAŞ), Ankara’nın Kahramankazan ilçesindeki yerleşkesinde bulunan Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’ni ziyaret etti.

Bakan Uraloğlu, buradaki konuşmasında, Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcında dünyada söz sahibi olmak için, “uzayda iz sahibi olma” hususunda, çalışmalara kararlılıklara devam ettiklerini söyledi.

Uraloğlu, Türkiye’nin Türksat 1B ile başlayan uydu yayıncılığı serüvenini ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A ile taçlandıracaklarını dile getirerek, Bakanlık ile TÜBİTAK ve Türksat arasında imzalanan protokolle Türksat 6A’nın projesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 15 Aralık 2014’de imzalandığını anımsattı.

’11 ülkeden biri olacağız’

Türksat 6A haberleşme uydusunun Türkiye’yi dünya üzerinde haberleşme uydusu üretebilen ilk 11 ülkeden birisi haline getireceğine işaret eden Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı:

Reklam

“Türksat 6A tamamlandığında, 42 doğu boylamında hizmet verecek. 35 bin 786 kilometre uzaklıkta, yer merkezli bir yörüngede yer alacak. 7,5 kilovat güce sahip olacak yerli ve milli haberleşme uydumuz, 20 aktarıcıya sahip olacak. Türksat 6A uydumuz Ku Bantta hizmet verecek ve daha önceki Türksat uydularıyla kapsanamayan Güney-Doğu Asya gibi yeni coğrafyada da hizmet sunacak.”

Uraloğlu, uydunun görev süresinin 15 yıl olacağını belirterek, uçuş bilgisayarı, güç dağıtım birimi, elektrikli itki motoru, yakıt tankı, güç işleme ve kontrol birimi gibi kritik bileşenlerin yerli imkanlarla üretilmesi, yüksek yerlilik oranıyla uydu ve uzay sektöründe dışa bağımlılığı azaltacağını söyledi.

Türksat 6A’da tamamlanan çalışmalar

Türksat 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testlerinin, Türksat, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve TUSAŞ işbirliğiyle devam ettiğini anlatan Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Şu anda ‘Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli’, ‘Mühendislik Modeli’ ve ‘Uçuş Modeli’ olmak üzere 3 ayrı model üretimi planlanan Türksat 6A uydu projesinde, Isıl Yapısal ve Mühendislik Modelleri’nin üretim, entegrasyon, testleri tamamlanmıştır. ‘Mühendislik Modeli’ entegrasyon faaliyetleri tamamlanmış olup, sistem seviyesi, ilk fonksiyonel testleri, termal vakum testi, titreşim testi ve akustik testi ile elektromanyetik uyumluluk testleri bitmiştir.”

Reklam

Uraloğlu, son test aşaması olan sistem seviyesi kompakt alan anten testi (CATR) hazırlıklarına başlandığını ifade ederek, anten ve güneş panellerinin açılma testlerinin ekimde, fırlatıcı uyum ve piro testleri ile son hizalama testlerinin de kasımda başlayacağını bildirdi.

CATR, kompakt alan anten testi sonrası güneş panelleri entegrasyonu ve kütle özellikleri ölçümünün Şubat 2024’te gerçekleştirileceğini belirten Uraloğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Tüm bu testlerin tamamlanmasıyla uydumuz, fırlatma sahasına sevk için hazır hale gelecek. Bugünkü ziyaretimizde bizim bütün çözüm ortaklarımızla beraber yaptığımız değerlendirmelerde Türksat 6A uydumuzun mart ayı içinde yerde teslimini planlıyoruz. Sonrasında bu uydunun fırlatılmak üzere Space X firmasıyla yapılan anlaşma gereği fırlatma alanına gönderilerek muhtemelen haziran ayı içinde gerekli fırlatma işlemlerini yapmayı planlıyoruz. Bulunduğumuz alan gerçekten Türk mühendisliğinin uzay sanayisinde ne seviyeye geldiğini gösteren önemli yapılardan bir tanesidir. Gerçekten burada bir emek, gayret var. Biz de onu gururla, takdirle yerinde görmüş olduk.”

Uraloğlu, projede emeği geçen herkese Türk milleti adına teşekkür ederek, başarılarının daim olmasını diledi.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan