Takip Edin

Sektörel Gündem

CMİ Mühendislik İnşaat’ta Durmak Yok

Yayınlanma tarihi

-

1997 yılında yenilenebilir enerji sektöründe proje geliştirici yerel ve uluslararası firmalara imalat, montaj ve servis konularında çözüm ortağı olarak kurulan Genba Grup’un firmalarından  CMİ Mühendislik İnşaat, temel faaliyet alanları AR-Ge ve enerji sektörü olmakla birlikte; sektörün teknik malzeme, mühendislik ve kaliteli hizmet ihtiyaçlarını da karşılamakta.  Her geçen gün büyümekte olan şirket, yurtdışında da Fas, Romanya, Pakistan, Hollanda ve Sırbistan’da toplamda 250’i aşkın çalışanı ile hizmetlerine devam ediyor. CMİ Mühendislik İnşaat İş Geliştirme Koordinatörü Can Özkan’la firması hakkında konuştuk.

Açıklamalarında rüzgar endüstrisine değinen firmasının bu alandaki faaliyetleri hakkında bilgi veren Özkan; “Küresel rüzgâr endüstrisi için 2020, yıllık %53 büyüme ile tarihteki en iyi yıl olmuştu. Hem küresel tedarik zincirini hem de proje süreçlerini kesintiye uğratan zorlu pandemi döneminde bile bir yılda 93 GW’tan fazla rüzgâr enerjisi kurulumu, rüzgâr endüstrisinin inanılmaz dayanıklılığını kanıtladı. 93 GW’lık yeni kurulum küresel birikmiş rüzgâr enerjisi kapasitesini 743 GW’a çıkardı. Bu, yılda 1,1 milyar ton CO2 azaltımı anlamına geliyor. Bütün bunlar özellikle Paris Anlaşması ve COP 26’da belirtilen, 2025 ve 2030 hedeflerine ulaşım için çok iyi gelişmeler ancak Climate Action Tracker’ın mayıs 2021’de yayımladığı analizine göre, bildirilen planlar yüzyılın sonuna kadar 1,5 dereceden daha çok ısınmaya yol açacak. Hatta planların tamamen uygulandıkları durumda bile 2,4 derecelik bir artış olacak. Bu tahmin Rüzgar sektörünün belirtilen hedeflerin çok daha üstünde bir büyümeye sebep olacağını ve Türkiye’nin hem yetişmiş insan kaynağı hem de jeopolitik konumumuz sayesinde küresel sektörün kilit bir noktası haline geleceğini gösteriyor. Genba olarak ülkemizde sektörün ilklerinden olarak yine bu büyümeyi desteklemeye ve öncülük etmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Açıklamalarında firmasının 2022 yılı hedeflerine de değinen Özkan; “2022 yılı için öncelikle üretim alanımızı 2’ye katlayarak müşterilerimizin taleplerine daha rahat karşılık verebileceğiz. Her zaman inovasyonun önce kalite ve sürekli iyileştirme çalışmalarıyla olduğuna inandığımızdan hali hazırda mevcut olan ISO 9001 ve diğer sertifikalarımızın yanında kalite sistemimizin kapsamını IATF 16949 sertifikasını da alarak genişletip firma değerlerimiz arasında bulunan “Sıfır Hata Yaklaşımını” pekiştireceğiz.  Buna ulaşmak için bütün üretim sistemimizi tekrardan ele alıp dijitalleşme çalışmalarına ve yalın üretim çalışmalarına hız verdik. Bu kapsamda proseslerimizi anlık takip edecek ve maksimum verimlilikle en değerli kaynağımız olan insan kaynağımızı en verimli şekilde kullanmayı planlıyoruz. Her geçen gün ekibimize yeni katılan ekip arkadaşlarımız ve mevcut personelimiz için devamlı eğitimler planlıyoruz. Üst yönetimimizin en çok üzerine titrediği konulardan biri motivasyonu hep üst seviyede tutmak, dolayısıyla mevcut personel motivasyon sistemimizi geliştirmek de 2022 planlarımız arasında.” ifadelerini kullandı.

Enerji Odaklı Online Mağaza

Küresel ısınma ile mücadele ve daha yeşil, sürdürülebilir bir gelecek çabasına ulaşmak için sadece rüzgâr türbinleri, güneş enerji santralleri, hidroelektrik santralleri ya da biyo-yakıt tesisleri gibi büyük ve endüstriyel çözümler yeterli değildir aynı zamanda bireysel önemler de önemlidir. Bunun için 2023 yılına aktive edeceğimiz enerji odaklı online mağazamızı hazırlıyoruz. Burada kişiler solar aydınlatma çözümleri gibi yenilenebilir enerji sistemleri ile çalışan teknolojilere tek adresten ulaşacak ve Türkiye’nin her yerinden yeşil enerji ile çalışan ürünlere sahip olabilecekler.  Yenilenebilir enerji tamamıyla geleceğe yapılan bir yatırımdır. Bir söz vardır “ağaç dikmek için en iyi zaman 20 yıl önceydi ikinci en iyi zaman bu gündür” diye. Bu bakış açısıyla Genba olarak Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın AB projesi olan Re-You (Renewable Youth Energy / Yenilenebilir Gençlik Enerjisi) projesine elimizden gelen her türlü desteği vermekteyiz.

Reklam

 

Özkan sözlerine şu şekilde son verdi; “Son olarak firmamızdan bahsederken üstünden geçtiğim gibi Ar-Ge bizim için çok önemli. Bunun için yeni üretim alanımızı inşa ederken aynı zamanda Ar-Ge merkezimizi de kurarak projelerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Mevcutta zaten bir ekibimiz Balıkesir Teknokent’te bulunan ofisimizde çalışmalarına devam etmektedir. Bu projelerin de 2022 yılı içinde tamamlanacak olanlarını tamamlandıklarında sizlerle paylaşıyor olacağız.”

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR

Yayınlanma tarihi

-

UZUNYOL TAŞACILIĞIN YENİ ADRESİ MERCEDES-BENZ AİLESİNİ TERCİH EDİYOR
Dünyanın en uzak noktasına lojistik hizmeti verme hedefi ile hareket eden Transaktaş Global Lojistik, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren Mercedes-Benz Actros çekici ailesini tercih etmeye devam ediyor.

Transaktaş Global Lojistik, filosuna 208 adet Mercedes-Benz Actros L 1851 LS, Actros L 1853 LS ve Actros L 1863 LS Edition 3 çekiciyi ekledi. Şirket, araçlarını düzenlenen törenle Mercedes-Benz Türk’ün Koluman Motorlu Araçlar bayisinden teslim aldı. 1996 yılında kurulan ve Avrupa, Asya ve Balkan ülkeleri ile karşılıklı olarak düzenli servis hizmeti veren Mersin merkezli Transaktaş Global Lojistik, araç filosunu genişletmek için Mercedes-Benz kalitesini tercih etti.

 

Mercedes-Benz Türk Kamyon Pazarlama ve Satış Direktörü Alper Kurt; “Mercedes-Benz Türk olarak, uzun yol taşımacılığının geleceğini şekillendiren araçlarımızla, şirketlerin ulusal ve uluslararası lojistik alanında güvenilir ve verimli bir hizmet sunmalarına katkı sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojiler ve yüksek performanslı donanımlara sahip araçlarımız, yakıt verimliliği ve sürüş konforunu bir araya getirerek, taşımacılık sektöründe yeni standartlar belirliyor. Müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümlerimizle, her zaman en üst düzeyde performans, güvenlik ve verimlilik sunmaya devam edeceğiz. Araçlarımıza güvenip, uzun yıllardır bu kıymetli iş ortaklığında bizler ve markamızla beraber olan değerli Transaktaş Global Lojistik ailesine teşekkür ediyorum. ” dedi.

Reklam

Transaktaş Global Lojistik Firma Sahibi Ahmet Aktaş; “Transaktaş Global Lojistik olarak özellikle taze – donmuş balık, sebze, tropikal meyve & ilaç taşımacılığında uzman olup geniş araç filomuz, özel teknik donanım ve modern teknik ekipmanları ile düzenlenmiş araçlarımızla yüksek kalitede nakliye ve servis hizmeti sunuyoruz. Bugün, Mercedes-Benz Actros çekicileri büyük ve modern filomuza katarak, hizmet kalitemizi en üst düzeye taşıyoruz. Verimlilik, konfor, emniyet, kalite gibi başlıklarda standartlarımızı her zaman en yükseğe konumlandırıyoruz. 250 adetlik araç parkımızın 210 adedinin Mercedes-Benz marka kamyonlardan oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de müşterilerimize üst düzeyde hizmet vermeyi hedeflememizdir. Bu satın alma ile iş birliğimizin gelecekte daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Koluman Motorlu Araçlar Genel Müdürü Ali Saltık ise; ” Transaktaş Global Lojistik’in araç filosunu genişletmek için Koluman Motorlu Araçlar ve Mercedes-Benz kamyonlarını tercih etmesinden dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu iş birliği, sektördeki gücümüzü ve kalitemizi bir kez daha ortaya koyuyor. Müşterilerimize sunduğumuz yüksek performanslı ve güvenilir araçlarımızla, onların operasyonel verimliliğine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Transaktaş Global Lojistik ile iş birliğimizin uzun soluklu olmasını diliyor, yeni araçların hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan