Takip Edin

Haber

Audi RS Q e-tron Dakar’dan önceki son testini yaptı 

Yayınlanma tarihi

-

Audi Sport Takımı, 2024 Dakar Rallisi’nde yarışacağı aracı Audi RS Q e-tron’un organizasyondan önceki son büyük testini gerçekleştirdi. Fransa’daki testlerde Mattias Ekström/Emil Bergkvist, Stéphane Peterhansel/Edouard Boulanger ve Carlos Sainz/Lucas Cruz’dan oluşan Audi ekipleri son detay ayarları yaptılar. Bu yıl üçüncü kez Dakar Rallisi’nde mücadele edecek olan Takım, son testlerde önceliği aracın tüm bileşenlerinde dayanıklılığını daha da artımaya verdi. 

Team Audi Sport

Audi Sport, Dakar Rallisi öncesi son provalarını yaptı. Takımın üç ekibi Château de Lastours’da düzenlenen beş günlük test boyunca toplam 900 kilometreden fazla yol kat etti.

 

Araçla ilgili geliştirme çalışmalarını tamamladıklarını söyleyen Audi Motorsport Başkanı Rolf Michl, “Şimdi Ocak ayından önce kalan lojistik çalışmalara odaklanıyoruz. Mümkün olduğunca iyi hazırlandık, ancak Dakar Rallisi takvimdeki en iddialı ve açık ara en zor görev olmaya devam ediyor. Tüm takıma ve yarışacak ekiplerimize bu zorlu görev için bugüne kadar yaptıkları çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Mattias Ekström

Son testlerde mühendisler, Takım Direktörü Dr. Leonardo Pascali’nin liderliğinde araçla ilgili birçok konuyu tekrar gözden geçirme fırsatı buldular. Yüksek voltajlı bir batarya ve bir enerji dönüştürücüsüne sahip elektrikli aktarma organlarıyla karakterize edilen Audi RS Q e-tron’un batarya sistemi ve diğer bileşenleri, Fransa’daki son dayanıklılık testlerinden geçmek zorundaydı. Gerçekleştirilen testerin lojistik açıdan bir çok avantajı olduğunu söyleyen Pascali,“Almanya’dan bir şeye ihtiyacımız olduğunda kısa reaksiyon sürelerinde sonuç alabildik. Hem önceki modelden devralınan parçalar hem de yeni geliştirilenler olmak üzere tüm montajları ve sistemleri gözden geçirdik. Tüm alanlarda belirlenen standartları karşılamak önceliğimiz oldu.” diye konuştu. Hazırlık sürecinde farklı coğrafyalarda gerçekleştirilen testler, pilotlara RS Q e-tron araçlarının Dakar Rallisi için son ayarlarını yapmaları için de fırsat sundu.

Son testlerde kontrol listelerinde yer alan tüm noktalar üzerinde gerekli çalışmaları yapmayı başardıklarını söyleyen Q Motorsport Takım Müdürü Sven Quandt, “Pilotlarımız ve mühendislerimiz araçları Dakar Rallisi için hazır hale getirdiler. Carlos, Mattias ve Stéphane mutlular. Dakar Rallisi’ne heyecanla ama aynı zamanda gönül rahatlığıyla gidiyoruz. Herkes gerçek bir takım oyuncusu olduğunu gösterdi. Görevlerine bilinçli bir şekilde yaklaşıyorlar. Bu da Dakar Rallisi için güvenimizi artırıyor.” dedi.

Mattias Ekström

Team Audi Sport

Mattias Ekström

Carlos Sainz

Stéphane Peterhansel

Audi RS Q e-tron

Audi RS Q e-tron

Audi RS Q e-tron

Audi RS Q e-tron

Audi RS Q e-tron

Audi RS Q e-tron

Audi RS Q e-tron

Audi RS Q e-tron

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Apple, Fransa’da iPhone 12’nin yazılımını güncelleyecek

Apple, radyasyon eşiğini aştığı gerekçesiyle iPhone 12’lerin satışlarının Fransa’da durdurulmasının ardından Fransa’daki iPhone 12’lere bir yazılım güncellemesi getireceğini açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Fransa, Apple’ın iPhone 12 modelinin yaydığı radyasyon seviyesinin eşiğin üstünde olması nedeniyle satışını durdurmuş ve bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmekte yeterli olacağını ifade etmişti. Apple, yaptığı açıklamada “Fransa’daki düzenleyici kurumun takip ettiği protokole uygun olarak Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi getireceğiz. iPhone 12’lerin Fransa’da kullanılmaya devam etmesini istiyoruz” diye belirtti. Apple, “Bu güncelleme Fransa’nın düzenleyici kurumunun test protokolüne uymayı amaçlıyor ve (sebep) bir güvenlik endişesi değil” diye ekledi.

Fransız hükümeti adımı olumlu karşıladı

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, “ANFR (Fransa’nın radyasyon denetleme kurulu) bu güncellemeyi hızla test etmeye hazırlanıyor” dedi ve güncellemenin modeli Avrupa standartlarına uyumlu hale getirmesi gerektiğini ve ardından Fransa’nın satışı askıya alma kararını kaldıracağını belirtti. Belçika da Fransa’daki kararı takiben dün Apple’ın iPhone 12 modeline yönelik sağlık risklerini değerlendireceğini açıklarken, Almanya gibi diğer ülkeler Fransa’da durumun nasıl şekilleneceğini takip edeceklerini belirttiler.

Devamını oku

Haber

Teknoloji firmalarının istihdamı 300 bine dayandı

Teknoloji firmalarının sayısı son 10 yılda iki kattan fazla artarken, bu şirketlerdeki çalışan sayısı 300 bine dayandı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları 2022’ araşturmasına göre bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ve buralarda çalışan sayısında son 10 yılda düzenli artış gözlendi.

Sektörün firma sayısı 2013’te 15 bin 124’ken bu sayı 2015’te 17 bin 569’a, 2017’de 20 bin 387’ye ve 2019’da 24 bin 205’e yükseldi.

Sektör, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da artışa devam etti. Firma sayısı 2021 itibarıyla 31 binin üzerine çıktı. Geçen yıl da sektördeki firma sayısı 35 bin 37 olarak kayıtlara geçti. Böylece 2013-2022 döneminde sektördeki firma sayısı yüzde 131,7 artmış oldu.

İstihdam 300 bine dayandı

Firma sayısındaki artış istihdam artışını da beraberinde getirdi. Söz konusu sektörde çalışan sayısı 2013’te 166 bin 79 iken bu sayı 2016’da 189 bin 40’a, 2019’da 212 bin 528’e ve 2022’de ise 282 bin 655’e çıktı. 2013-2022 döneminde sektörde çalışan sayısı yüzd​​​​​​​e 70,2 arttı.

Reklam

Mikro ölçekliler ilk sırada

Söz konusu sektör firmalarının ölçeklerine göre dağılımı incelendiğinde, en fazla mikro ölçekli firmaların olduğu görüldü. Geçen yıl sektörde 29 bin 373 mikro ölçekli, 4 bin 652 küçük ölçekli, 827 orta ölçekli ve 185 büyük ölçekli firma faaliyet gösterdi.

Firmaların türlerine bakıldığında ise toplamda 22 bin 663’ünün limited şirket, 12 bin 113’ünün anonim şirket, 7’sinin kooperatif ve 254’ünün diğer türlerde olduğu görüldü.

Devamını oku

Haber

Apple Store kapandı siteye erişilemiyor

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar.

Yayınlanma tarihi

-

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar. Şirketten şu an için Apple Store’u neden kapatıldığın dair bir açıklama gelmedi. Ancak iddialara göre fiyatların bir kez daha güncellendiği belirtildi. Birkaç gün önce lansmanı yapılan İphone 15 serisinin Türkiye’de ön siparişleri 22 Eylül’de başlayacak

Devamını oku

Trend olan