Takip Edin

Haber

ANNESİNE-BABASINA VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU, AVUSTRALYA’DA “SÜPER ÖĞRENCİ” ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ OLDU!

Yayınlanma tarihi

-

Duayen gazeteci, sektörün Metin Abisi unvanlı Metin Şendil’in kızı Melek Şendil, Greystone Collage Avusturalia’da bu yıl 13.’sü gerçekleştirilen ILSC Adalaide Super Student Award for Session 13, 2023 ödül töreninde ‘Süper Öğrenci’ ödülüne layık görüldü. Anne Fatma Şendil’in ve tüm ailenin önerisi ile arabasını  satarak kızını yurt dışına okumaya gönderen baba Metin Şendil, “Eğitim için çocuklarımızın yanında olmalıyız derken, Süper Öğrenci Melek Şendil, “Babama ve aileme  bir sözüm vardı. Kendime bir sözüm vardı. Sözlerimi tuttuğum için çok mutluyum” dedi.

En büyük ideali okumak olan Melek Şendil, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde 17 Ağustos İlk Okulu’nu bitirdi. İlk okul eğitimi boyunca sevilen bir öğrenci olan Melek Şendil, ilk okul boyunca öğretmenlerinin hep yakın ilgisini ve desteğini gördü. Küçükyalı Endüstri Meslek Lisesi İnşaat bölümü İç Mimarlık dalında okurken yurt dışında eğitim almayı kafasına koydu. Sınıfının en başarılı öğrencilerinden Melek Şendil’e hocaları, ‘İdeallerinin peşinden git’mesini önerdi. Melek de bu öneriyi kendine ilke edindi.

EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ OLAN BABASI ARABASINI SATTI, KIZINI YURT DIŞINA GÖNDERDİ

Yurt dışı idealinden ailesine söz eden Melek’e en büyük destek başta babası Metin Şendil olmak üzere annesi ve kardeşlerinden geldi. Avustralya’da yaşayan en büyük ablasını teşvikleri ile Melek, Avustralya’da eğitim görmeyi kafasına koydu. Duayen gazeteci, taşıma & Kaldırma Dergisi’nin, TKU Magazin sitesinin ve Kartepe Bülteni haber sitesinin genel yayın yönetmeni, lojistik-ağır nakliye sektörünün Metin Abi unvanlı usta gazeteci Metin Şendil, “Kızım, dünya küçük bir köy haline geldi. Bu küçük köyde bizim vaktimiz öyle ya da böyle doldu. Devir, artık sizlerin devri. Ülkemizi de dünyamızı da güzelleştirecek olan sen ve senin yaşıtların. Eğitim bizim için kutsal bir uğraştır. Dinimizin bile ilk emri ‘oku’dur. Her zaman yanındayım. Senin gibi idealist bir kızım olduğu için kıvançlıyım ve Şartlar ne olursa olsun, her zaman yanındayım” dedi.

ARABASINI SATAN BİR BABANIN GURURU

Reklam

Usta Gazeteci Metin Şendil, arabasını satarak kızını Avustralya’ya gönderdi. Uzun yıllardır kendisine yol arkadaşlığı yapan arabasından ayrılan duayen gazeteci Metin Şendil, “Kızım, güzel yavrum. Gözleri baldan tatlım. Biz, ailen olarak her zaman yanındayız. Sen oku… Çok oku… En güzel sen oku… Hiçbir şeyi kafana takma…” dedi. Usta gazeteci Metin Şendil’in adı gibi melek olan Melek Şendil de, “Babacım, aslan babam… Sana söz veriyorum. Derslerimi en iyi şekilde tamamlayacağım. Örnek gösterilen bir öğrenci olacağım” dedi ve Avustralya’ya gitti.

 

HEM OKUYUP HEM ÇALIŞAN MELEK, ÖRNEK GÖSTERİLEN BİR ÖĞRENCİ OLARAK ‘SÜPER ÖĞRENCİ’ ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Avustralya’da hafta sonları çalışan, kendi harçlığını kendi çıkaran, ailesine yük olmak istemeyen Melek Şendil, disiplini, gayreti, azmi ve çalışkanlığı ile örnek bir öğrenci. Greystone Collage Avusturalia’da bu yıl 13.’sü gerçekleştirilen ILSC Adalaide Super Student Award for Session 13, 2023 ödül töreninde ‘Süper Öğrenci’ ödülüne layık görülen Melek Şendil, bu sevincini ve gururunu ilk olarak babası ile paylaştı.

“BABA, SANA VERDİĞİM SÖZÜ TUTTUM”

Reklam

Süper Öğrenci ödülünü almaya hak kazanmasının kesinleşmesi ile telefona sarılan Melek, ilk önce babasını aradı. Kamerayı açan baba Şendil, Melek’in, “Babacım, sana bir sürprizim var. Hazırlık okuduğum dil okulunda süper öğrenci olarak ödüle layık görüldüm” dedi. Çok duygulanan baba Metin Şendil’in kelimeler boğazında düğümlendi. “Kızım, güzel yavrum. Ben, annen ve kardeşlerin sana hep inandık. Hep güvendik. Şükürler olsun Allahıma. Seninle iftihar ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum” diyebildi ancak.

 

KARTEPE’DEN ÇIKTI TÜM TÜRKİYE’NİN GURURU OLDU

Kartepe’de kendini yetiştiren Melek Şendil, bu başarısı ile Kartepe ve Kocaeli’nin gururu oldu. Doğup büyüdüğü, sokaklarında oynadığı, okullarında eğitim gördüğü şehri, ilçeyi asla unutmadığını kaydeden Melek Şendil, “Kocaeli, Kartepe benim için çok önemli. İnsan doğduğu, büyüdüğü ve okullarında okuduğu şehri, ilçeyi, mahalleyi, sokakları ve komşuları asla unutmaz. Ben de Kocaeli, Kartepe ve okullarımı her zaman çok özlüyorum” ifadesini kullandı.

 

Reklam

ÖRNEK ÖĞRENCİ MELEK ŞENDİL

Süper Öğrenci ödülünün alınmasında birden fazla etken bulunuyor. Disiplin, arkadaşları, öğretmenleri ve çevre ile uyum, ders ve sınav başarısı gibi birden fazla etken bu ödülün alınmasında rol oynuyor. Çalışkan babanın örnek öğrencisi Melek Şendil’in başarılarının devamını diliyoruz.

 

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Gençlere vergisiz telefon ve 10 GB internet vaadi için tarih verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, gençlere vergisiz telefon vaadinde hangi telefonların uygulamaya dahil edileceğinin çalışıldığını belirterek “Yıl sonuna gitmeden kamuoyuna duyurulur” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel seçimden önceki vaadinde, gençlere 10 gigabyte internet verileceğini, bir seferliğine de telefonlardan vergi alınmayacağını açıklamıştı. Vaadin ne zaman hayata geçirileceği bilinmiyor.

NTV yayınına katılan Bakan Uraloğlu, 10 GB internetin hangi üniversite öğrencilerine verileceği konusunda çalışmaların sürdüğünü, operatörlerden teklif alındığını, bunların Erdoğan’a sunulacağını kaydetti.

Uraloğlu şöyle devam etti: “Vergisiz cep telefonu ve bilgisayar konusunda birinci derecede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız yürütüyor. Biz de onlara destek veriyoruz. Onlar da hangi cihazları kapsayacağıyla ilgili çalışma yapıyorlar. Zannediyorum ki bugünlerde tamamlanır, yıl sonuna gitmeden kamuoyuna duyurulur ve başlatılır.”

Devamını oku

Haber

Apple, Fransa’da iPhone 12’nin yazılımını güncelleyecek

Apple, radyasyon eşiğini aştığı gerekçesiyle iPhone 12’lerin satışlarının Fransa’da durdurulmasının ardından Fransa’daki iPhone 12’lere bir yazılım güncellemesi getireceğini açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Fransa, Apple’ın iPhone 12 modelinin yaydığı radyasyon seviyesinin eşiğin üstünde olması nedeniyle satışını durdurmuş ve bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmekte yeterli olacağını ifade etmişti. Apple, yaptığı açıklamada “Fransa’daki düzenleyici kurumun takip ettiği protokole uygun olarak Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi getireceğiz. iPhone 12’lerin Fransa’da kullanılmaya devam etmesini istiyoruz” diye belirtti. Apple, “Bu güncelleme Fransa’nın düzenleyici kurumunun test protokolüne uymayı amaçlıyor ve (sebep) bir güvenlik endişesi değil” diye ekledi.

Fransız hükümeti adımı olumlu karşıladı

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, “ANFR (Fransa’nın radyasyon denetleme kurulu) bu güncellemeyi hızla test etmeye hazırlanıyor” dedi ve güncellemenin modeli Avrupa standartlarına uyumlu hale getirmesi gerektiğini ve ardından Fransa’nın satışı askıya alma kararını kaldıracağını belirtti. Belçika da Fransa’daki kararı takiben dün Apple’ın iPhone 12 modeline yönelik sağlık risklerini değerlendireceğini açıklarken, Almanya gibi diğer ülkeler Fransa’da durumun nasıl şekilleneceğini takip edeceklerini belirttiler.

Devamını oku

Haber

Teknoloji firmalarının istihdamı 300 bine dayandı

Teknoloji firmalarının sayısı son 10 yılda iki kattan fazla artarken, bu şirketlerdeki çalışan sayısı 300 bine dayandı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları 2022’ araşturmasına göre bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ve buralarda çalışan sayısında son 10 yılda düzenli artış gözlendi.

Sektörün firma sayısı 2013’te 15 bin 124’ken bu sayı 2015’te 17 bin 569’a, 2017’de 20 bin 387’ye ve 2019’da 24 bin 205’e yükseldi.

Sektör, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da artışa devam etti. Firma sayısı 2021 itibarıyla 31 binin üzerine çıktı. Geçen yıl da sektördeki firma sayısı 35 bin 37 olarak kayıtlara geçti. Böylece 2013-2022 döneminde sektördeki firma sayısı yüzde 131,7 artmış oldu.

İstihdam 300 bine dayandı

Firma sayısındaki artış istihdam artışını da beraberinde getirdi. Söz konusu sektörde çalışan sayısı 2013’te 166 bin 79 iken bu sayı 2016’da 189 bin 40’a, 2019’da 212 bin 528’e ve 2022’de ise 282 bin 655’e çıktı. 2013-2022 döneminde sektörde çalışan sayısı yüzd​​​​​​​e 70,2 arttı.

Reklam

Mikro ölçekliler ilk sırada

Söz konusu sektör firmalarının ölçeklerine göre dağılımı incelendiğinde, en fazla mikro ölçekli firmaların olduğu görüldü. Geçen yıl sektörde 29 bin 373 mikro ölçekli, 4 bin 652 küçük ölçekli, 827 orta ölçekli ve 185 büyük ölçekli firma faaliyet gösterdi.

Firmaların türlerine bakıldığında ise toplamda 22 bin 663’ünün limited şirket, 12 bin 113’ünün anonim şirket, 7’sinin kooperatif ve 254’ünün diğer türlerde olduğu görüldü.

Devamını oku

Trend olan