Takip Edin

Endüstriyel İş Makinaları

ACARLAR MAKİNE YATIRIMLARINA DEVAM EDECEK

Yayınlanma tarihi

-

Acarlar Dış Ticaret ve Makina San. A.Ş Genel Müdürü Serkan Acar, Acarlar Makine olarak müşterilerine kesintisiz hizmet sunduklarını ve 2023’te de yatırıma devam edeceklerini ifade etti.

Acarlar Dış Ticaret ve Makina San. A.ş. Genel Müdürü Serkan Acar ile hem 2022 yılını değerlendirdik hem de genel konulara yönelik sorularımıza cevap aldık.

PAZAR DİNAMİĞİNİ BELİRLEYEN KİRALAMA FİRMALARININ YATIRIMLARIDIR

Acarlar Makine olarak satışını yaptığınız ürünlerde 2022 yılı nasıl geçiyor, hedefleriniz tutturdunuz mu? Sektörel baktığınızda 2022 yılı nasıl bir yıl oldu, pandemi ve ona bağlı olarak?

Öncelikle platform sektörünü 2018 öncesi ve sonrası olarak değerlendirmek isterim. Bilindiği üzere yükseltici çalışma platformları sektörünün belirleyicisi platform kiralama sektörüdür. Pazarın % 70’i kiralama olarak gerçekleştiği için pazar dinamiğini ve büyüklüğünü belirleyen kiralama firmalarının yatırımlarıdır. 2018 yılı ve öncesi 5 yılda Türkiye kiralama pazarında yıllık ortalama % 30 büyümeyle ciddi yatırımlara sahne oldu. Fakat 2018 ikinci yarısında başlayan ekonomik daralma ve hemen sorası pandemi dönemiyle sektör çok ciddi bir daralmaya ve ekonomik darboğaza girdi. Bir yanda kiralama fiyatlarının düşüklüğü ve diğer yanda kredi imkanlarının kısıtlılığı birçok firmanın bu dönemde zor koşullarda ayakta kalmasına sahne oldu. Fakat hemen sorası dönemde 2021 itibari ile fiyatlardaki toparlanma sektörü tekrar ayağa kaldırdı diyebiliriz. Dolayısıyla 2022 yılı platform yatırımlarında çok ciddi bir artışın yaşandığı yıl oldu. Kredi olanaklarının hala kısıtlı olmasına rağmen, kiralama fiyatlarının en azından makul düzeye gelmiş olması platform yatırımlarını tetikledi. Fakat asıl büyümenin kredi imkânlarında oluşmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda gerçekleşeceğini düşünmekteyim. Gerçek şu ki; 2018 öncesi % 30’un üzerinde büyüyen sektör hemen hemen 3 yıl boyunca uyku moduna geçti. Dolayısıyla ertelenen yatırımlar kredi imkânlarının da oluşmasıyla birlikte önümüzdeki yıllar muhakkak ki büyüyerek devam edecektir.

Reklam

ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇERİSİNDE SEKTÖRDE ÇOK CİDDİ BÜYÜME OLACAK

Türkiye’deki pazarınız hakkında neler söylemek istersiniz? 2023 yılı hedefleriniz hakkında bilgi veririmsiniz?

Şu an mevcut platform kiralama pazarı Türkiye’de yaklaşık 17-18 bin adet civarlarında. Ve toplam pazardaki personel yükseltici platform adedinin de 20 binin üstünde olduğunu tahmin ediyorum. Gelişmiş ülkeler ile kıyaslarsak, özellikle verimliliğin ve insana verilen önemin daha yüksek olduğu ülkeler örnek aldığımızı düşünürsek; Türkiye’nin gerçek potansiyeli 35 bin adedi kiralama filosu olmak üzere toplamda 50 bin platform olarak baz alınabilir. Tabii bu gelişimde birçok şey etkendir. Platform kullanım alışkanlığının oluşması, vurguladığım gibi biraz iş gücüne ve verimliliğe verilen önemle birlikte oluşmaktadır. Geçtiğimiz 10-15 yılda Türkiye, bu konuda çok önemli adımlar attı. Bu nedenle tahminim önümüzdeki 5-6 yıl boyunca sektörde çok ciddi bir büyüme devam edecektir, ta ki bahsedilen toplam pazar büyüklüğüne ulaşılıncaya kadar.

ACARLAR MAKİNE OLARAK 2 AYRI LANSMAN İLE ÜRÜNLERİMİZİ TANITTIK

2022 yılı kapsamında lansmanlarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Reklam

2021 ve 2022, markamız Haulotte için tam bir yeni ürün yılları oldu. İlk olarak 20 m akülü eklemli ürünümüz çıktı. Bu ürün arazi tipi ve akülü olmasıyla ön plana çıkan, fark yaratan bir ürün oldu. Daha sora 15 m akülü eklemli ürün serimizin yerini 16 m Sigma serisi olarak tamamen yenilenmiş ve teknolojik olarak günün koşullarına uyarlanmış bir model olarak satışa sunduk. Yine 15 ve 18 m dizel makaslarımızın yerini yine arazı tipi 4x4x4 olmak üzere yeni HS serisi aldı. Bu seri dizel motor yerine akülü motorla çalışmasına rağmen aynı arazi performansı ile ön plana çıkmaktadır. Malum sektörde, birçok yakıtlı motor her çeşit ürün gamında artık akülüye dönüşmekte. Son olarak şunu söylemeliyim, uzun yıllardır ürettiğimiz Compact serisi 8-14 m arası akülü makas modellerimizi tümüyle yenilenerek 2022 yılında lansmanı yapıldı. Biz de Acarlar Makine olarak 2 ayrı lansman ile ürünlerimizi tüm müşterilerimizin katılımıyla tanıttık. İşin aslı çok ciddi bir katılım ve ilginin olması ve ürünlerimizin bu kadar beğenilmesi bizi fazlasıyla mutlu etti ve gururlandırdı.  Umarım bizi seçen müşterilerimize bol kazanç getirir.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Endüstriyel İş Makinaları

İŞ MAKİNALARI ÖPERATÖR İKİ GÜN EĞİTİM EĞİTİM

Yayınlanma tarihi

-

 

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde görevli İş Makineleri operatörlerine, Makine ve İkmal Şube Müdürlüğü ile Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından koordilneli olarak iki gün sûreyle eğitim verildi.

Orman Böige Müdürü Kemal Kayıran başkanlığında düzenlenen eğitime. Bölge Müdür Yardımcısı İbrahim Metin. Makine ve İkmal Şube Müdürü Hakan Çakır, Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Osman Onat üe her iki Şube Müdürlüğü Mühendisleri eğitici olarak katıldı. Bölge Müdürü Kemal Kayıran, işe başlanılmadan önce iş güvenliğinin alınmasını. İş makinalarımn gerekli kontrollerinin yapılmasını ve tekniğine uygun yüksek verimle ve sıfır iş kazası hedefi ile çalışılmasını vurgularken. 2023 yılında merkez Macarlar Mahallesi sınırlarında çıkan ve Çinge Mahallesi ile yakınındaki blok ormanı tehdit eden, kırsal yangının kontrol altına alınmasında büyük katkı sağlayan. Gönen Orman İşletme Müdürlüğü Dozer Operatörü İsmail Sılay ı tebrik etti.

SUNUM EŞLİĞİNDE EĞİTİM VERİLDİ

Eğitimde, Makine ve İkmal Şube Müdürü Hakan Çakır ve Şube Mühendisi İhsan Erol. Makine İşletme Talimatı. Makine Kontrol Kartı. İş Makinesi Bakımı ve Onarımı, Akaryakıt İkmali ve Olası kazalarda yapılması gereken işlemler konularında sunum eşliğinde bilgi verdi. Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Osman Onat ve Şube Mühendisi İsmail Şahin. İş Makineleriyle orman yangınlarına müdahale etme teknikleri ve telsizle haberleşme usulleri hakkında bilgiler verdiler.

Reklam
Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

8 ADET İŞ MAKİNASINA İHALE DÜZENLENDİ

Yayınlanma tarihi

-

 

Encümen toplantısın Büyükşehir Belediyesine ait 8 adet muhtelif iş makinesinin satışı için ihale gerçekleştirdi.

Büyükşehir’in encümen salonunda gerçekleştirilen ihaleye 10 firma teklif verdi. TEKLİF VEREN FİRMALAR Büyükşehir Belediyesi’ne ait ekonomik ömrünü tamamlamış 8 adet muhtelif iş makinesinin satış ihalesine Çetin Çelik, Oraklar Geri Dönüşüm Metal adına Atila Geçili, Mehmet Murat Berişpek, Öcallar Turizm adına Cemal Öcal, Güven Grup Otomotiv adına Onur Öcal, Özsönmez İş Makineleri adına Serhat Sönmez, Aydınlar Grup Entegre adına Güven Aydın, Esser Yıkım İnşaat adına Muhlis Ateş, Arslan Can Serdar Gemi Tic. Ltd. Şti. adına Arslan Can Serdar ve İbrahim Kaan adına Ayhan Kaan katıldı.

İHALE İLK OLARAK KAPALI USUL OLARAK BAŞLADI

İhale kapalı teklif usulü başladı. Firmalar arasında en yüksek teklifi veren Öcallar Turizm adına Cemal Öcal, Güven Grup Otomotiv adına Onur Öcal ve Aydınlar Grup Entegre adına Güven Aydın ihalenin ikinci etabına kaldı. İkinci etap ihale 5 tur açık teklif usulü gerçekleşti.

Reklam
Devamını oku

Endüstriyel İş Makinaları

GÜVENİLİR DANIŞMANI

Yayınlanma tarihi

-

Borusan Makina ve Güç Sistemleri yeni ünite ve makine satış, kiralama ve ikinci el opsiyonlarını sunduğu iş modeliyle, müşterilerinin çözüm ortağı ve güvenilir danışmanıdır.

Satış ve satış sonrası destek hizmetleri, müşterilere verimli ve tasarruflu kullanım olanağı sağlanması için Cat iş makinası kiralama hizmeti, sertifikalı ikinci el iş makinası konseptiyle Türkiye’de benzeri olmayan garantili ikinci el hizmeti sunmasının yanı sıra, katma değerli mühendislik hizmetleriyle tek noktadan anahtar teslimi enerji çözümleri ve denizcilik, petrol işlerinde anahtar teslim çözümleri de sağlıyor.

STANDIMIZA HERKEZİ BEKLİYORUZ

Çiftçilerimizin verimliliğini artıran kazıcı yükleyicilerimiz Cat® 434 ile Kazıcı Yükleyici, zorlu zemin şartlarına karşı eşit teker, 28 inçlik lastikleri avantajıyla birlikte 1.3 metreküplük kovası ve tarıma yönelik hidrolik ataçmanları çalıştırabilme kabiliyetiyle verimliliğinizi artırır. Açık alanda yer alan standımıza sizleri de bekliyoruz!​ Detaylı bilgi için https://bit.ly/tariminkalbindeyiz linkine tıklayabilirsiniz.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan