Takip Edin

Haber

911’in rakibi yenilendi

Mercedes AMG GT, aradan geçen 10 yılın ardından artık ikinci nesli ile karşımızda. Otomobil, 2024 yılının ilk yarısında yollarda olacak.

Yayınlanma tarihi

-

A MG GT’nin ilk jenerasyonu Türkiye’ye gelmeden önce Mercedes- Benz yöneticisi Ezgi Yıldız Kefeli ile konuşup özel bir sürüş organize edebilir misiniz diye rica etmiştim.

Tecrübeli fotoğrafçı dostum Savaş Yılmaz ile bu test sürüşü için Alman ya’ya gitmiştik ve sapsarı rengiyle dikkat çeken bu çarpıcı otomobilin direksiyonunun başında 2 harika gün geçirmiştik. Şimdi AMG GT’nin yenisini konuşma zamanı. Geçtiğimiz haftalarda E Serisi lansmanında sır gibi saklanan, ambargolu şekilde gördüğümüz ikinci jenerasyonu AMG GT artık çok daha büyük.

4Matic dört tekerlekten çekiş sistemi, aktif aerodinamik destekleri, arka aks yönlendirmesi standart. Hatta tasarımla Porsche 911’in rakibi bile diyebiliriz, çünkü arkada iki minik koltuk var. Boyu 1,5 metreye kadar olanlar için tasarlanan bu koltuklar kısa mesafeli sürüşler ya da çocukların kullanımına uygun.

İkinci jenerasyon AMG GT Coupe Mercedes’in yeni top modeli, 4.0 litre V8 bir turbo makine Affalterbach imzalı. AMG GT 63 4Matic+ Coupe, 585 HP güç üretiyor. AMG GT 55 4Matic ise 476 HP’lik maksimum güç üretiyor. AMG’ye özel ızgara ve digital light dikkat çekici. Arkadan, ön profilden ya da nereden bakarsanız bakın kaslı tasarımını görüyorsunuz. 11,9 inçlik dokunmatik multimedya ekranı, gelişmiş görüntüleme ve kullanıcı dostu kullanım sunuyor.

AMG performance menüsü yine duruyor. AMG GT’nin içindeki cini çıkartmanın yolu da bu menüde. “Comfort” ve “Race” modları arasında ruhunuza göre tercih yapabiliyorsunuz. Tam da AMG’ye yakışacak şekilde koltuklar sportif.

Reklam

İki tonlu Nappa deri opsiyonlar arasında. 9 kademeli MCT şanzıman, kulakçıklarla birlikte kumanda edilebiliyor. AMG GT’de kullanılan malzeme alüminyum, çelik, magnezyum ve fiber kompozitten oluşuyor ve tıpkı bir yarış otomobili hissiyle üretiliyor. Dev kanat aerodinamiği, yere basma gücünü artırıyor. 80 km üzerinde spoyler, 5 farklı pozisyonda sürüşe katkı sağlıyor.

AMG üretimi bu çılgın motorun tüketimi 14,1 litre. 4.0 litrelik benzinli versiyon 800 Nm tork üretiyor. 0-100 km/s hızlanması 3,2 saniye. Nispeten daha güçsüz versiyon olan 55’te ise bu süre 3,9 saniye. Motor “bir kişi bir motor” prensibiyle üretiliyor ve tamamen elle monte ediliyor. Mercedes-AMG, yeni GT modelinin 2024 yılının ilk yarısında yola çıkması bekleniyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Girişimcilik Ve Arge Alanında Deneyimlerini Paylaştı

Yayınlanma tarihi

-

 

Elfatek Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Düzgün Girişimcilik ve Ar-Ge alanındaki 18 yıllık şirket deneyimlerini Fakültede öğrencileri ile paylaştı.

Bilginin üretiminde insana ve çevreye esas alarak bilimsel etik ve evrensel değerleri yerel çerçevede ele alan ve disiplinler arası çalışmaları ön plana çıkaran Selçuk Üniversitesi, görkemli geçmişi ve bilim dünyasındaki saygın ismini her daim dinç tutmaya çalışan bir kurum olmak hedefinde olmaya devam ediyor. Bilimsel, yenilikçi, sanatsal, kültürel ve sosyal sorumluluk projelerine açık bir kurumsal yapı olarak yapan Selçuk Üniversitesi 10.Programında Elfatek Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Düzgün’ü ağırladı.

“Programı dinleyen arkadaşlara hayatlarında başarılar dilerim”

Eleştirel düşünme yeteneği kazanmış, üretken ve yenilikçi bireyler yetiştirmek ve bu amaçla eğitimde öncü olmaya devam eden olan Selçuk Üniversitesi 10. Programımızda,  Girişimcilik ve Kariyer Topluluğunun düzenlemiş olduğu programında gençlerle bir araya geldi.  Elfatek Yönetim Kurulu Başkanı “Programda emeği geçen Selçuklugikat topluluğundaki arkadaşlar teşekkür eder, programı dinleyen arkadaşlara hayatlarında başarılar dilerim” dedi.

Reklam
Devamını oku

Haber

Seri İmalat Felsefesi ile Üretim Yapılıyor

Yayınlanma tarihi

-

 

Yüksek kalite standartlarında seri imalat felsefesi ile üretim yapan Konya Saraylı, üretime başladığı günden bu yana sürekli gelişim göstermiş, kalite ve teknoloji yatırımlarını sürdürmüştür.

Ulaştığı üretim kapasitesi ile mevcut fabrikası ihtiyaca cevap vermeyince, inşaatını ve makine yatırımlarını tamamladığı yeni fabrikasına Temmuz 2007’de taşınmıştır.  Müşteri geri bildirimleri ile beslenen ar-ge departmanımız bugün tüm dünyanın beğenisini kazanmış modelleri ile 46’un üzerinde ülkeyi Saraylı kalitesi ile tanıştırmıştır. Her zaman kalite, daima müşteri memnuniyeti ilkesi ile hareket eden Konya Saraylı var olduğu müddetçe yenilik ve gelişmelerini sürdürecektir.

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

Yerli üretim manliftlerde inanılmaz indirimler var. Herkes İçin ergonomik ve kullanışlı bir ürün.  Müşterilerinin ürünlerini kullanırken huzur ve mutluluk duyduğu “İdeal firma” olmak,  Dünyanın her yerinde, aynı yüksek kalitede evrensel hizmet sunmak,  Endüstriyel kullanıcılara yönelik kurumsal çözümler üretmek,  Yerel ve küresel dağıtım ağında organik büyüme sağlamak.  Çevreci üretim politikaları  Etkin işletme ve gider yönetimini sağlamak.  Müşterilerine küresel normlarda kalite standartları sunmak müşterilerimize sunmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Daha fazla bilgi ve teklif için; 444 52 39 numaralarından ulaşabilirsiniz.

Reklam
Devamını oku

Haber

Kadınlar Artık Her Yerde

Yayınlanma tarihi

-

 

TET Global Lojistik, Ford Trucks Kadın Kamyon Şoför Akademisi projesinde, proje ortağı olarak yer alıyor

TET Global Lojistik, Ford Trucks’ın kadın kamyon şoförlerine yönelik başlattığı projede proje ortağı olarak yer alarak kadınların meslek edinmesine destek oluyor. Dökme kimyasal taşımacılık ve lojistik çözümleri sunan TET Global Lojistik, Ford Trucks’ın yeni projesi olan “Ford Trucks Kadın Kamyon Şoför Akademisi”nde proje ortağı olarak yer aldığını duyurdu. Bu proje, kadınların yeni bir meslek edinmelerine ve kariyer yapmalarına olanak tanımayı hedefliyor.

ADAYLARIN MASRAFLARI KARŞILANACAK

Kadın Kamyon Şoför Akademisi ile ilgili detaylar şu şekilde oluyor. Eğitime Dair Bilgiler: Eğitim, HED Akademi tarafından verilecek olup, adayların yol, yemek ve ehliyet masrafları HED Akademi tarafından karşılanacak. İstihdam Desteği: Eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, Nuh Beton bünyesinde “kamyon sürücüsü” unvanıyla işe başlayacaklar.

Reklam

22 YAŞ ÜSTÜ KADINLAR BAŞVURU YAPABİLİRLER

TET Global Lojistik, bu önemli projede proje ortağı olarak yer alarak, kadınların iş hayatına katılımını desteklemeyi ve lojistik sektöründe çeşitliliği artırmayı hedefliyor. TET Global Lojistik İcra Kurulu Üyesi Cemil Can Yalçın, konu hakkında şunları söyledi: “Ford Trucks Kadın Kamyon Şoför Akademisi projesinde proje ortağı olarak yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu proje, kadınların lojistik sektöründe daha fazla yer almasını ve kariyer yapmasını destekleyerek sektörümüzde çeşitliliği artırmayı amaçlıyor. TET Global Lojistik olarak, kadınların iş hayatına katılımını teşvik etmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunmak için çaba gösteriyoruz.”

Devamını oku

Trend olan