Takip Edin

Haber

3 milyon $’lık ’33 Stradale’ 33 adet üretilecek

Yıl 1967. Bir dönemin efsane motorsporları markası İtalyan Alfa Romeo’nun hem tasarım, hem mühendislik hem de görsel şölen konusundan adından söz ettireceği model 33 Stradale yollara çıktı. Hâlâ açık artırmaların en çok takip edilen özel modellerinden biri. Alfa Romeo CEO’su İmparato’nun söylemiyle ‘27 milyon dolara alıcı bulan bir klasik’.

Yayınlanma tarihi

-

Yıl 2023. Yine patron Jean Philippe Imparato’nun öncülüğünde 49 kişilik Bottega denen bir nevi terzi işi otomobil tasarlayan ekibin, Alfa Romeo koleksiyonerleriyle işbirliği içerisinde geliştirdiği yeni 33 Stradale’yi görmek için markanın Milano yakınlarındaki merkezine giden tek ve şanslı gazeteciydim. Imparato, “sözümüz söz bu modelden 33 tane olacak 34 yok” derken bu işe verdikleri önemi de anlatıyor, bundan kaç ay önce yine özel bir seri çıkmış ve hemen tükenmişti.

2030’da yeni elektrikli modeller gelecek

Alfa’nın patronu Imparato’nun markaya özel bir ilgisi de var. 2030’da markanın elektrikli vizyonu başka bir noktaya taşınacak. Yani yeni elektrikli Alfa modelleri görülmeye devam edecek. Imparato, “Para yoksa başarı yok, motorsporları yok, gelişim yok” derken iyi modeller çıkartmanın yöntemini de kendi diliyle anlatıyordu. 33 Stradale, 620 HP benzinli, V6 750 HP elektrikli motorlarla 2024 Aralık’ta sahiplerini bulacak. Marka, müze için tabii ki bir tane de ayırmış.

333 km/s maksimum hız, 100-0 km frenlemesi 33 metre, yani pazarlamada 33 bolca var. Gövde, karbon ve alüminyum, farların altında bile hava girişleri var. Geliştirme aşamasında F1 takımından ciddi destek alınmış, organizasyonda pilotlar Valtteri Bottas ve Zhou Guanyu da yer almıştı. Öte yandan F1’in patronu da yine projeye destek olmak için gelmişti. 50 farklı ülkeden katılan gazetecilerin arasında tek Türk olmak çok hoştu. Her ne kadar bazı temel bilgiler daha önce basında yer almış olsa da biraz daha detay vereyim.

Imparato’nun deyişiyle bu otomobilden alabilen Türk yok, çünkü ülkelere özel bir alokasyon da yok. Fiyat belli değil ama İtalyan web sayfalarında 3 milyon dolar olduğuna dair iddialar yer almış, Imparato da bu yöndeki soruma “ideal bir fiyat” demişti. Kime göre ideal göreceğiz. Bir markanın doğuşuna ve başarısına tanık olmak istiyorsanız arkasındaki isimlere bakmak şart. Baş tasarımcı Alejandro Mesonero Romanos’un da anlattığı gibi geleceğe ışık tutan Alfa, işte bu 33 Stradale.

Reklam
Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Apple, Fransa’da iPhone 12’nin yazılımını güncelleyecek

Apple, radyasyon eşiğini aştığı gerekçesiyle iPhone 12’lerin satışlarının Fransa’da durdurulmasının ardından Fransa’daki iPhone 12’lere bir yazılım güncellemesi getireceğini açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Fransa, Apple’ın iPhone 12 modelinin yaydığı radyasyon seviyesinin eşiğin üstünde olması nedeniyle satışını durdurmuş ve bir yazılım güncellemesinin radyasyon sorununu çözmekte yeterli olacağını ifade etmişti. Apple, yaptığı açıklamada “Fransa’daki düzenleyici kurumun takip ettiği protokole uygun olarak Fransa’daki kullanıcılar için bir yazılım güncellemesi getireceğiz. iPhone 12’lerin Fransa’da kullanılmaya devam etmesini istiyoruz” diye belirtti. Apple, “Bu güncelleme Fransa’nın düzenleyici kurumunun test protokolüne uymayı amaçlıyor ve (sebep) bir güvenlik endişesi değil” diye ekledi.

Fransız hükümeti adımı olumlu karşıladı

Fransa Dijital Ekonomi Bakanı Jean-Noel Barrot, “ANFR (Fransa’nın radyasyon denetleme kurulu) bu güncellemeyi hızla test etmeye hazırlanıyor” dedi ve güncellemenin modeli Avrupa standartlarına uyumlu hale getirmesi gerektiğini ve ardından Fransa’nın satışı askıya alma kararını kaldıracağını belirtti. Belçika da Fransa’daki kararı takiben dün Apple’ın iPhone 12 modeline yönelik sağlık risklerini değerlendireceğini açıklarken, Almanya gibi diğer ülkeler Fransa’da durumun nasıl şekilleneceğini takip edeceklerini belirttiler.

Devamını oku

Haber

Teknoloji firmalarının istihdamı 300 bine dayandı

Teknoloji firmalarının sayısı son 10 yılda iki kattan fazla artarken, bu şirketlerdeki çalışan sayısı 300 bine dayandı.

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları 2022’ araşturmasına göre bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren firma ve buralarda çalışan sayısında son 10 yılda düzenli artış gözlendi.

Sektörün firma sayısı 2013’te 15 bin 124’ken bu sayı 2015’te 17 bin 569’a, 2017’de 20 bin 387’ye ve 2019’da 24 bin 205’e yükseldi.

Sektör, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkili olduğu 2020 ve 2021 yıllarında da artışa devam etti. Firma sayısı 2021 itibarıyla 31 binin üzerine çıktı. Geçen yıl da sektördeki firma sayısı 35 bin 37 olarak kayıtlara geçti. Böylece 2013-2022 döneminde sektördeki firma sayısı yüzde 131,7 artmış oldu.

İstihdam 300 bine dayandı

Firma sayısındaki artış istihdam artışını da beraberinde getirdi. Söz konusu sektörde çalışan sayısı 2013’te 166 bin 79 iken bu sayı 2016’da 189 bin 40’a, 2019’da 212 bin 528’e ve 2022’de ise 282 bin 655’e çıktı. 2013-2022 döneminde sektörde çalışan sayısı yüzd​​​​​​​e 70,2 arttı.

Reklam

Mikro ölçekliler ilk sırada

Söz konusu sektör firmalarının ölçeklerine göre dağılımı incelendiğinde, en fazla mikro ölçekli firmaların olduğu görüldü. Geçen yıl sektörde 29 bin 373 mikro ölçekli, 4 bin 652 küçük ölçekli, 827 orta ölçekli ve 185 büyük ölçekli firma faaliyet gösterdi.

Firmaların türlerine bakıldığında ise toplamda 22 bin 663’ünün limited şirket, 12 bin 113’ünün anonim şirket, 7’sinin kooperatif ve 254’ünün diğer türlerde olduğu görüldü.

Devamını oku

Haber

Apple Store kapandı siteye erişilemiyor

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar.

Yayınlanma tarihi

-

Apple, Apple Store’u kısmen erişime kapattı. Apple Store’dan bir ürün satın almak için siteye girenler ”Hemen döneceğiz, Şu anda Apple Store’da bazı güncellemeler yapıyoruz. Lütfen yakında tekrar deneyin.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar. Şirketten şu an için Apple Store’u neden kapatıldığın dair bir açıklama gelmedi. Ancak iddialara göre fiyatların bir kez daha güncellendiği belirtildi. Birkaç gün önce lansmanı yapılan İphone 15 serisinin Türkiye’de ön siparişleri 22 Eylül’de başlayacak

Devamını oku

Trend olan