Takip Edin

Sektörel Gündem

Türkiye’nin tatlı haritası açıklandı

Yemeksepeti, Türkiye’nin Tatlı Haritası’nı açıkladı. Türkiye’nin Tatlı Haritası’nda dikkati çeken performansıyla ekler, 2021’den itibaren 7. sıradan 4. sıraya yükselerek 2022 ve 2023’te zirveye yerleşti. Sütlaç, istikrarlı biçimde ikinci sırada yer alırken, waffle, istikrarlı bir şekilde üçüncü sırada pozisyon elde etti. Sufle ise 2022 ve 2023’te sırasıyla 4. ve 6. sıraya geriledi.

Yayınlanma tarihi

-

Yemeksepeti, Türkiye’nin Tatlı Haritası’nı açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Yemeksepeti, 2019’dan Mayıs 2023’e kadar olan dönemi kapsayacak şekilde, ülkenin dört bir yanındaki on binlerce üye restoranı üzerinden elde ettiği satış verileriyle derlediği Türkiye’nin Tatlı Haritası’nı paylaştı. Haritada, çıkış ve düşüşleriyle şaşırtan tatlılar öne çıktı.

Türkiye’nin Tatlı Haritası’nda dikkati çeken performansıyla ekler, 2021’den itibaren 7. sıradan 4. sıraya yükselerek 2022 ve 2023’te zirveye yerleşti. Sütlaç, istikrarlı biçimde ikinci sırada yer alırken, waffle, istikrarlı bir şekilde üçüncü sırada pozisyon elde etti. Sufle ise 2022 ve 2023’te sırasıyla 4. ve 6. sıraya geriledi.

Baklava 11’den 4’e yükseldi

Geleneksel lezzetlerden baklava, 2019’da 11. sıradan 2023’te 4. sıraya yükseldi. Çıkış yapanlar listesinde ise geleneksel tatlılar olarak tulumba ve güllaç yer aldı.

Sabit kalmayı tercih eden kazandibi ve trileçenin sadık bir tüketici kitlesi olduğu belirlendi. Mozaik pasta ve Kemalpaşa tatlısı gibi lezzetlere olan ilginin bir bölümü yeni tatlara kayarken, bu hareketli “tatlı arenasının”, çeşitlilik ve tüketicinin değişen damak zevklerinin bir yansıması olarak, gıda endüstrisi ve restoranlar için de tüketicinin beğenisine göre hizmetlerini güncellemeleri adına büyük önem taşıdığı kaydedildi.

Reklam

Türkiye’nin tatlılarına dair verilerin 2019’dan bu yana olan bölümünü ortaya koyan analiz, tatlıseverlerin favorilerini ve hangi lezzetlerin yükselişte olduğunu gözler önüne seriyor.

Üst üste iki yıl boyunca pastane klasiği ekler, pastane-fırın mutfaklarında tahtını korurken, waffle ise “dünya mutfağının yıldızı” olmayı sürdürüyor. Ayrıca, Türk mutfağının sütlü favorisi sütlaç, geleneksel tatlıları temsil ederek eklerin ardından listede ikinci sırayı elde etti.

Kahveseverlerin tercihi waffle oldu

Bu yıl kahveseverlerin en çok waffle ile lezzet deneyimlerini tamamladığı görülürken, dondurma tutkunlarının ise ekler ile tatlı krizlerini giderdikleri ortaya çıktı.

Bu arada, tatlı trendleri, dönemsel dalgalanmalara da işaret ediyor. Aşure ve güllacın sırasıyla muharrem ve ramazan ayında gözle görülür bir artış yaşadığı belirlenirken, kabak tatlısı ve halka tatlısının popülaritesinin azaldığı görülüyor.

Reklam

Mevsimlere göre tatlı tüketimindeki değişime bakıldığında, kıştan ilkbahara geçişte aşureden baklavaya, brownie’den cheesecake’e, hatta donut’a kadar birçok tatlının tüketiminde düşüş kaydediliyor.

Mevsimler tatlı tercihini etkiliyor

Dondurma, churros ve ekler gibi tatlıların tüketimi de ilkbahardan yaz aylarına geçişte artış gösteriyor.

Kabak tatlısı ve donut, yazdan sonbahara geçiş döneminin yıldızları olurken, kışa geçerken tatlı düşkünlüğü biraz olsun azalsa da donut, ekler ve parfe gibi bazı tatlıların tüketiminde yükseliş gözlemleniyor. Kışın sonunu belirleyen tatlı güllaç olurken, güllacın tüketimi yaz aylarına kıyasla en az 10 katlık artış kaydediyor.

Türkiye’nin Tatlı Haritası’nda şehirlerin tercihleri de ilgi çekici sonuçlar ortaya koydu. Adana’da baklavanın, koltuğunu eklere kaptırdığı görülürken, Adıyaman’ın tatlı sıralamasında sufle, beklenmedik bir şekilde üçüncü sıraya yükseldi. Ankara ve Antalya’da tatlı tercihlerinde devamlılık ve dengeli seçimler hakimken, Artvin’de sufle, iki sıra birden atlayarak birinciliği kaptı.

Reklam

Türkiye’nin birçok kentinde tatlıseverlerin damak zevki yeni tatlarla tanışıyor. Batman’da İzmir bomba gibi nadir tatlılar keşfediliyor. Künefenin popülaritesi değişmezken, bazı bölgelerdeki satış sıralamasında yükseliyor. Popülaritesini koruyan baklava, Diyarbakır’da birincilik tahtını bırakıyor ve ekler gibi yeni tatlılarla tahtını paylaşıyor.

Tatlı tüketiminde Marmara Bölgesi öne çıktı

Yemeksepeti verileri, bölge bazında incelendiğinde ise Marmara Bölgesi’nin öne çıktığı görülüyor. Tatlı tüketiminde zirveyi bırakmayan Marmara’yı Ege ve İç Anadolu izliyor. 2022 ve 2023’te tatlı tüketiminde sıralamanın büyük oranda değişmediği gözlemlense de bazı tatlıların bölgesel sıralamaları değişti.

Ekler, Ege’den İç Anadolu’ya kayarken, halka tatlısı ve Hayrabolu tatlısı tüketimi ise Karadeniz ve Doğu Anadolu’da artıyor.

Tatlı tüketimindeki bu bölgesel eğilimler ve değişimler, tatlı üreticileri ve satıcıları için yeni pazarlama stratejilerini belirlemede hayati önem taşıyor. Ayrıca, bölgesel lezzetlerin yerel tüketicilere ne kadar hitap ettiğini de gözler önüne seriyor.

Reklam

2022 ile 2023’ün ilk yarısı arasında en çok satılan 10 tatlı “ekler, sütlaç, waffle, baklava, profiterol, sufle, dondurma, cheesecake, künefe, donut” olarak belirlendi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Yayınlanma tarihi

-

PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ

Sektördeki firmaları çatısı altında toplayan İMDER, 12. Olağan Genel Kurul Toplantısını 01 Nisan 2024 tarihinde, İMDER Dernek Merkezinde gerçekleştirdi.

1 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, 20. yılını dolduran Ascendum, ASKO Glob All, Borusan, Çukurova Ziraat, ENKA Pazarlama, HİDROMEK, Marubeni Dağıtım ve Servis ile SİF İş Makinaları üye firmalarının temsilcilerine plaketleri takdim edildi. Birlikte 10. yılını dolduran Betonstar, Ceren Makina, Tünelmak ve TürkTraktör firmalarının temsilcilerine ve aynı zamanda 15. yılını dolduran Çukurova Makina, KARYER-TATMAK ve Uygunlar firmalarının temsilcilerine de üyelik plaketleri takdim edildi. Plaket takdiminin ardından İMDER’e yeni katılan İnan Makina temsilcisine de üyelik sertifikası verildi.

YENİDEN BAŞKAN NADİR AKGÜN

İMDER’in 12. Olağan Genel Kurul Toplantsının ardından Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. 2024- 2025 Dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığı için seçim yapıldı. Yapılan seçimde Yönetim Kurulu Başkanlığına, 2022- 2023 dönemini başarılı bir şekilde tamamlayan Nadir Akgün seçilerek yeniden başkan oldu.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

HER TÜRLÜ VİNÇ İHTİYACI KARŞILANIYOR

Yayınlanma tarihi

-

 

Can Lojistik Vinç İşletmeciliği Yarım asırdır kiralama sektörünün lokomotif firması olarak vinç, Vinç Kiralama hizmeti veriyor. Can Vinç, her türlü vinç ihtiyacınız için geniş bir yelpazede kiralama hizmeti sunuyor.

Can Lojistik Vinç Eskişehir ve çevre iller için önde gelen vinç kiralama ve ağır nakliyat firmalarındandır. Kurulduğumuz günden bugüne sürekli gelişim prensibimizle araç filomuzu ve hizmet kalitemizi arttırmaya devam eden Can lojistik vinç kiralama sektöründe en önde gelen firmalar arasında yer alıyor. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan Can lojistikte her türlü vinç kiralama yapabilirsiniz.

TEKNOLOJİK GELİŞMEYE AÇIK

Can Lojistik Vinç olarak yaptığımız her işin büyük bir sorumluluk taşıdığının bilincinde olarak; müşterilerimize en hızlı ve problemsiz şekilde çözümler üretiliyor. Sektörümüzle ilgili gelişmelere ayak uydurarak, her türlü teknolojik gelişmeye açık, kalitede muhafazakâr, sistemle ilgili iyileştirme faaliyetlerine açık, çözümlerde rasyonel, çalışmada esnek bir anlayışı ilke edinmek, köklü ve güvenilir firma imajını sürdürmek en büyük gayretimizdir.

Reklam

 

Devamını oku

Sektörel Gündem

SORUNLARI ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLEYEN

Yayınlanma tarihi

-

 

Müşteri memnuniyetini misyon edinerek sektörün yaşadığı iletişim ve hızlı müdahale sorunlarını ortadan kaldırmayı hedef edinen karaca vinç geniş makine yelpazesi ve Deneyimli Personel Kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor.

Karaca Vinç nakliyat olarak Araç Üstü Vinç, Sepetli Platform, Manlift ve Forklift makine grupları ve Kamyon, Tırlarımız ile Kiralama, Taşıma, Yükleme ve Kaldırma hizmetleri vermektedir.  Firmamız aynı zamanda Ofis, Ev ve Şantiye alanlarında kullanılan Konteyner ürünlerinde Satış, Kiralama ve Nakliye hizmetleri de vermektedir. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımak isteyen Karaca Vinç Çok yakında hizmetinizde olacak olan 50 tonluk teleskopik makinemiz hanemize hayırlı olsun

Devamını oku

Trend olan