Takip Edin

Haber

LOKMAN KOÇASLAN OTOMOTİV’E HİZMET ÖDÜLÜ

Yayınlanma tarihi

-

Maksimum müşteri memnuniyeti anlayışıyla 2016 yılından itibaren taşıma ve lojistik sektöründe 4 lokasyonda hizmet veren Lokman Koçaslan Otomotiv’in İzmir Şubesi, her yıl iki kez olmak üzere tüm Türkiye çapında MAN tarafından düzenlenen ve yetkili servislerin denetlendiği değerlendirmede 2023 Yılı 1.Dönem Türkiye Üçüncülüğü ödülünü kazandı. MAN standartlarına olan uyum, müşteri memnuniyeti, eğitim kalitesi, yedek parça süreçleri, teknik yeterliliği ve kapasitelerinin ölçüm ve değerlendirilmesi kriterlerini içeren değerlendirmede yüksek puanlar alan Lokman Koçaslan Otomotiv, kısa bir süredir hizmet veriyor olmasına rağmen son 2 değerlendirmede de ilk 3’te yer alarak başarısını kanıtlamış oldu.

Yaratıcı, yenilikçi ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ve zengin ürün çeşitliliğine sahip olma misyonuyla yola çıkan ve MAN markasının satış, servis, yedek parça ve 2. el hizmetlerini sunan Lokman Koçaslan Otomotiv;  Bursa, Balıkesir, Eskişehir ve İzmir olmak üzere 4 ilde, 5 lokasyonda hizmet vermektedir. Başarılarının en büyük nedeni olarak maksimum müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermeleri olduğunu vurgulayan ve Lokman Koçaslan Otomotiv Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Bora Berköz, “Hizmet kalitemizi maksimumda tutabilmek için hem yönetsel hem de işletme bakımından keskin kurallarımız ve çerçevelerimiz mevcut. Bu kural ve çerçevelerin içerisinde ekibimizi güçlendirecek yeni transferler ve yeni teşvik uygulamaları gerçekleştirmekteyiz. En önemli farkımız, toplamda dört farklı bölgede hizmet veren servislerimizin tek beden, tek servis gibi hareket etmesidir. Bu şekilde kurguladığımız çalışma sistemimiz, zafiyetleri ve hataları minimize etmekte ve kriz yönetimi konusunda elimizi güçlendirmektedir. Bu şekilde de müşteri memnuniyetini daha üst seviyelerde tutabiliyor ve daha etkili hizmet verebiliyoruz. Göz ardı etmememiz gereken bir başka büyük etken de firmamızın bu sektördeki tecrübesi, ismi, ağırlığı ve gücüdür.” dedi. Lokman Koçaslan Otomotiv’in gelecek planları hakkında konuşan Berköz, “Hizmet kalitemizi arttırmak adına, şimdilik dört bölgede hizmet verdiğimiz servislerimiz arasında geliştirici bir iç rekabet ve değerlendirme sistemi oluşturduk. Buna göre, birbirileri arasında da gerçekleşen bu rekabet kaliteyi yukarı çekmektedir. Makro anlamda da önümüzdeki dönemde devreye sokacağımız yeniliklerimiz ve planlarımız bulunmaktadır. Kısacası, servislerimizin büyümesi ve ilerlemesi hız kesmeden devam edecektir.” diye konuştu.

“GÜCÜMÜZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNDEN GELİYOR”

 

Vermiş oldukları hizmette odaklarının, müşteri sorunlarının tek seferde doğru ve hızlı çözülmesi olduğunun altını çizen Lokman Koçaslan Otomotiv İzmir Şube Servis Müdürü Ozan Kocamaz, “Ödülün birçok farklı konuda değerlendirme sonucunda alınmış olması tüm süreçte başarı gösterildiği anlamı taşımaktadır. Ödülün alınmasında fark yaratan ise müşteri memnuniyetinin zirvede olması ve bu memnuniyeti sağlamak için tüm ekibin işinin ehli ve işine odaklanarak çalışmasıdır. Bilindiği üzere servis hizmet sektöründe müşterinin beklentisi sorunun tek seferde doğru ve hızlı şekilde çözülmesidir. Biz servisimizden hizmet almayı tercih etmiş her müşterimizin aracında yaşadığı sorunu kendi sorunumuz gibi değerlendirerek küçük büyük ayırt etmeden çözüme ulaştırmak için çabalıyoruz. Biliyoruz ki çetin rekabet koşullarında fark yaratacak olan aldığı hizmetten memnun olan müşterilerdir. Müşteri memnuniyet değerlendirmelerinde görüyoruz ki istisnasız her araç sahibi aracının sorununun tek seferde hızlı ve onunla ilgilenildiği hissine sahip olarak bu deneyimi yaşamak istiyor. Bizim farkımızda gücümüzde buradan geliyor.” şeklinde konuştu. Gelecek planlarında müşteri memnuniyetini daha da yukarılara taşıyacak adımlar olduğunu ekleyen Kocamaz, “Sunduğumuz hizmet kalitemizin gerek üretici gerek şirketimiz tarafından düzenli olarak denetlenerek, personel eğitimleri ile desteklenip, işinde uzman çalışanları seçerek kalitenin sürekli olarak yükselmesini hedefliyoruz. Biliyoruz ki eğitimli, sorumluluk sahibi, fikirleri değer gören, işini gönülden yapan çalışanlar şirketimizi daima ileriye doğru yol almasını sağlayacaktır.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Reklam

TKU MAGAZİN

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

Yayınlanma tarihi

-

BAYRAM ÖNCESİ İŞ MAKİNALARI DERE TEMİZLİĞİ YAPIYOR

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri Ramazan Bayramı öncesi İzmir Konak’ta bulunan Meles Çayı Deltası ve Arap Deresi’nde temizlik seferberliği başlattığını bildirdi

İZMİR Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, dere yataklarında kırsal alanlarda oluşan rusubat ve dere yataklarına ulaşırken bir taraftan da yerleşim ve sanayi alanlarında biriken farklı türİerde atıkların oluşturacağı koku problemi için teyakkuza geçti. Konak, Karabağlar, Buca ve Gaziemir ilçe sınırlarından geçen Emrez, Kozağaç, Uzundere, Çitlembik gibi birçok dere sisteminin bağlandığı Meles Çayı ve Arap Deresi Halkapınar mevkinde birleşerek yağış sel sularını izmir Körfez’ine ulaştırıyor. Yağış sel sularının getirdiği rusubat ve çevresel atiklar ise dere yataklarında birikiyor.

34 ADET KAMYON VE 60 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Rusubat ve belirtilen aüklar dere yatağının denize bağlandığı Liman ve Halkapınar bölgesinde çökelerek, bir taraftan da dere hidrolik kapasitesini düşürüyor. Diğer taraftan da havaların ısınması ile bölgede koku sorununa yol açıyor. İZSU ekipleri, bayram öncesi dere yataklarında yapüğı temizlik çalışması ile koku sorunu başİamadan müdahale etti. Halkapınar’da bulunan Meles Çayı ve Arap Deresi birleşiminde yapılan temizlik çalışması, dere yatağı ile deniz bağlantısı kesilerek bölgede bulunan suyun tahliyesi ile başladı. Tahliyenin ardmdan iş makineleri ile dere yatağında yer alan kokuya neden olan malzeme toplanarak bölgeden uzaklaştırıldı. Devam eden temizlik çalışmasında 28 adet farklı amaçlı iş makinesi, 34 adet kamyon ve 60 personel çalışıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan temizİik çalışmaları titizlikle sürdürülüyor. Vatandaşların sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilememesi için çalışmalarını yürüten ÎZSU ekipleri, Ramazan Bayramı’nda da çalışmalarına devam edecek.

Reklam
Devamını oku

Haber

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Yayınlanma tarihi

-

TREN SEFERLERİ 2 YIL BOYUNCA HİZMET VERMEYECEK

Mersin-Adana- Gaziantep hızlı tren hattı çalışmaları sebebiyle Mersin-Yenice tren seferleri 2 sene boyunca durdurulacak.

Mersin-AdanaGaziantep hızlı tren hattının Tarsus Bölgesel çalışmalar nedeniyle tren seferleri 2 yıl boyunca duracak. Alınan Bilgiye göre Mersin-Adana kesiminde en büyük yapı olan Tarsus açkapa yapısı çalışmaları bölgede başta kazık makinaları olmak üzere çok sayıda ağır iş makinası çalışan tren trafiğinin yanında imalata devam etmekte, aynı güzergâhta derin kazı, dolgu ve sanat yapısı çalışmaları tren trafiğini tehlikeye sokmadan yapılmaya çalışılmakta fakat güvenlik zafiyetleri nedeniyle 2 yıl boyunca kapalı olacak.

Devamını oku

Haber

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Yayınlanma tarihi

-

İŞ MAKİNASININ ÇARPTIĞI İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Adıyaman’da iş makinesinin çarptığı işçi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre Adıyaman merkez İndire bölgesinde devam eden konut alanında çalışan Ahmet Coşkun sürücüsü ve plakası öğrenilmeyen iş makinanın çarpması sonucu ağır yaralandı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından müdahalesi yapılan Ahmet Coşkun Adıyaman Eğitim ve Araştırma hastanesine kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan Ahmet Coşkun yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtulamayarak hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Devamını oku

Trend olan