Takip Edin

Sektörel Gündem

Atlas Copco çevreci üretime yöneldi

Sanayi sektörü, en fazla karbon üreten sektörlerin başında geliyor. Bu nedenle global olarak belirli sektörleri odak noktası haline getirdiklerini belirten Atlas Copco Endüstriyel Teknik Türkiye Genel Müdürü Bilge Acarkan, “Elektrikli araç, yenilenebilir enerji gibi sektörleri odağımıza alarak inovatif ürün, yazılım ve fayda sunuyoruz” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Başak Nur GÖKÇAM

Gezegenimiz artık kırmızı alarm veriyor. Dünya, tahmin edilenden çok daha hızlı ısınıyor ve bu noktada en büyük sorumlulardan biri de sanayi. Bu nedenle de küresel ölçekte karbon ayak izinin yüzde 20’sinden sorumlu olan endüstri sektörüne büyük görev düşüyor. Çünkü sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada sanayi alanında çalışmakta olan şirketlerin aldığı kararlar önemli bir rol üstlenecek.

Peki sanayi sektöründe devleşen Atlas Copco Endüstriyel Teknik, bu durumun ne kadar bilincinde? İçinde bulunduğumuz sorunlara karşı ne tür önlemler alıyor? Atlas Copco Endüstriyel Teknik’in Türkiye Genel Müdürü Bilge Acarkan, bıraktıkları karbon izine karşın ne tür çözümler geliştirdiklerini ve sürdürülebilirliğe yönelik attıkları adımları DÜNYA’ya anlattı.

Enerji verimliliğine yöneldik

Atlas Copco Endüstriyel Teknik olarak, sürdürülebilir verimlilik hedeflerine odaklandıklarını belirten Bilge Acarkan, “Otomotiv, elektronik, beyaz eşya ve ev aletleri, havacılık, enerji, metal fabrikasyon, dahil olmak üzere ağır sanayiden gemi inşaatına, elektrikli araç üretiminden rüzgâr enerjisi endüstrisine kadar çok farklı sektörlere geniş kapsamda hizmet veriyoruz. Global olarak daha sürdürülebilir bir dünya için ise belirli sektörleri odak noktamız haline getirdik” dedi.

Reklam

Bu kapsamda elektrikli araç, yenilenebilir enerji gibi sektörlere odaklandıklarının bilgisini veren Acarkan, “İnovatif ürün, yazılım ve fayda sunuyoruz. Örneğin elektrikli araç üretiminde (batarya üretimi dahil) A’dan Z’ye tüm montaj proseslerini gerçekleştirebilen tek firmayız. Yazılım çözümleri ve hata önleme çözümlerimiz ile müşteri tarafında üretim sürdürülebilirliği sağlıyoruz.

Akıllı fabrika izleme ve KPI yönetimi özellikleriyle üretim kesinti sürelerini azaltıyor ve verimliliği artırıyoruz. Rüzgâr tribün üretiminde inovatif çözümler sunarak hem üretimde verimlilik sağlıyoruz hem de dünyadaki enerji kullanımı dönüşümüne katkı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Aksiyon almak gerek

Sürdürülebilirlik alanındaki hedefler doğrultusunda kendi şirketlerine ve fabrikalarındaki çalışmalara yöneldiklerini belirten Bilge Acarkan şöyle devam etti, “Bu noktada ilk hedefimiz, kendi şirketlerimiz ve fabrikalarımızda küresel sıcaklık artışını en fazla 1,5°C sıcaklıkta tutmak için doğrudan faaliyetlerimizden ve satın aldığımız enerjiden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmak.

Bunu da kendi faaliyetlerimizde düşük karbonlu enerjiye geçerek, fabrikalarımızı yeşil enerji ile çalışır hale getirip karbon emisyonlarını düşürerek, operasyonel faaliyetlerde karbon ayak izini azaltacak çözümlerde aksiyonlar alarak” başarabiliriz.”

Reklam

Atlas Copco’da yeni düzen

Sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Bilge Acarkan şöyle devam etti: “Çalışanlarımızın eğitim almalarını sağlayarak bilinçlenmesini sağlıyoruz. Ofislerimizde farklı alanlarda sürdürülebilirlik odağında aksiyonlar aldık.

Enerji tasarrufu için Led aydınlatmalara geçtik; Su tasarrufu için musluklar, sensörlü musluklar ile değiştirildi, susuz pisuar kullanımına geçildi. Atık konusunda ise yemekhanede ve mutfaklarımızda ‘kullan at’ ürünler kullanımını bıraktık. Mutfaklarda kahve kapsüllerimizi toplayarak geri dönüşüme gönderimini sağladık.

Lojistik alanında, hava taşımacılığını en aza indirmek dahil olmak üzere ulaşımımızın verimliliğini artırmayı hedefliyoruz. Şirket seyahatlerinde, uygun mesafelerde, hava yolu yerine kara yolunun tercih edilmesini sağlıyoruz. Satış ekiplerimiz hybrid araçlar kullanmaya başladı. Önümüzdeki dönemde 2023 Atlas Copco Grup hedeflerini gerçekleştirmek için elektrikli araç kullanımına geçiş gibi aksiyonlara devam edeceğiz.”

Yeşil enerji ile karbon ayak izimizi %45 azalttık

Reklam

Türkiye’de yalnızca “Satış ve satış sonrası hizmetler şirketi” olarak faaliyet gösterdiklerinin bilgisini veren Atlas Copco Endüstriyel Teknik Türkiye Genel Müdürü Bilge Acarkan, “2023 yılı itibarıyla Tuzla merkez ofisimizde satın almış olduğumuz yeşil enerji, karbon ayak izimizi yüzde 45 düşürdü. Tuzla yerleşkemizde yüzde 100 oranında yenilenebilir enerji kullanıyoruz” bilgisini verdi.

2030’a kadar emisyonları %50 azaltma sözü

Sanayi Devrimi’nin başlamasıyla sera gazı emisyonunda büyük bir artış olduğunu, sanayileşme öncesine göre yakılan fosil yakıtlar ve doğa tahribatı nedeniyle atmosferdeki karbondioksit birikiminin yüzde 47, metan birikiminin ise yüzde 156 arttığını hatırlatan Bilge Acarkan, “Atlas Copco olarak bizler, yüksek verim ve enerji tasarrufu merkezli ‘yeşil üretim’ yaklaşımları ile çevresel etkileri en aza çekmek için çok çalışıyoruz. Hedefimiz 2030 yılına kadar emisyonları yüzde 50 azaltmak” şeklinde konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

ABD’nin petrol sondaj kulesi sayısı arttı

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 arttı. Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 9-15 Eylül haftasında önceki haftaya göre 2 artarak 515’e yükseldi. ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 84 azaldı.

Perşembe gününü 93,70 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 94,26 dolar seviyesinde tamamladı. Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı cuma günü 90,77 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 90,16 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan ‘güdüm kiti’ anlaşması

ASELSAN, ürettiği güdüm kitlerinin satışına ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı’yla sözleşme imzaladı.

Yayınlanma tarihi

-

ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “Güdüm Kitleri” alımı maksadıyla sözleşme imzalandı.

Anlaşma, ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama gönderdi.

Açıklamada şöyle dendi: “ASELSAN ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Güdüm Kitleri alımı maksadıyla 14 Eylül 2023’te, toplam bedeli 40 milyon 801 bin 680 dolar ve 352 milyon 221 bin 840 TL tutarında bir sözleşme imzalanarak yürürlüğe girmiştir.”

Devamını oku

Sektörel Gündem

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLANLAR MARMARA BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

HDI Sigorta A.Ş.’nin Crowne Plaza Hotel Bursa’da belirli dallarda en iyi olan acentelerin belirlendiği ödül töreninde Koçaslanlar Sigorta, Plaza Acenteleri Marmara Bölge Üretim 1.‘liği ödülüne layık görüldü.

HDI Sigorta A.Ş. CEO’su Firuzan İşcan, Satıştan Sorumlu GMY. Halil Bay, Plaza Direktörü Adem Kırca, Marmara Bölge Müdürü Zekeriya Kahraman; Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, Satış Müdürü Oğuzhan Oruç; Marmara Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Bursa, Yalova, Balıkesir, Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale illerinden sigorta acentelerinin katılım sağladığı etkinliğe ilgi büyüktü.

Almış oldukları ödül ve başarılarının sebepleri hakkında konuşan Koçaslanlar Sigorta Genel Müdürü Rasim Güngör, “Bu ödülü büyük gururla ekibimiz adına aldık. Ekibimizin verimli, sürdürülebilir ve özverili çalışmaları ile HDI Sigorta A.Ş. tarafında şirket olarak ilk ödülü almak ve bu ödülün de 1.’lik olması bizi çok mutlu etmiştir. Koçaslanlar Sigorta olarak başarımız aslında birçok etkenin bir araya gelmesiyle mümkün olmaktadır. Öncelikle çeyrek asırdır bu işi icra eden sürdürülebilir, öncü ve piyasa belirleyici bir acenteyiz. Maksimum müşteri odaklı anlayışımız, alanında uzman ve deneyimli çalışanlardan oluşan ekip, etkili iş süreçleri takibi, iyi bir takım çalışması ve yüksek risk yönetim becerimiz ile sektöre yön veren ve takip edilen bir acente olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Reklam

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ

Yeni müşterilere ulaşmak, hizmet ağlarını genişletmek ve müşteri memnuniyetini artırmak adına sürekli olarak kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Güngör, kısa ve orta vade gelecek planlarından bahsederek, “Kısa vadeli planlarımız arasında müşteri memnuniyetini daha üst noktalara taşımak için müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler ile özelleştirilmiş çözümler sunarak sektörde öne çıkmak ve müşterilere daha etkili şekilde ulaşmak bilinirliği ve çevrim içi varlığımızı güçlendirmek. Orta vadeli planlarımızda ise lojistik ve taşımacılık alanındaki uzmanlığımızı daha da geliştirerek müşterilerimize daha da özelleşmiş ürünler sunmak, eğitim ve gelişim programları hazırlayıp planlı şekilde uygulamak; ekibimizin güncel sigorta trendleri, müşteri ilişkileri , iletişim becerilerini geliştirecek eğitim programları düzenlemek, yenilikçi teknoloji ve yazılımları sistemlerimize entegre etmek, grup şirketlerimiz ile daha fazla işbirliği yaparak ortak pazarlama stratejileri oluşturmak ,çevresel ve sosyal sorumluluk  ile topluma duyarlılık projelerine katılmak ve çevresel sorumlulukları üstlenerek acentenin toplumda olumlu bir imaj oluşturmasına yardımcı olmak gibi bizi ileriye götürecek adımları uygulamak mevcut. Bu kısa ve orta vadeli planlarımız ile hem mevcut müşteri memnuniyetini artırmayı hem de yeni müşteri tabanlarına ulaşarak portföyümüzü daha da genişletmeyi hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan