Takip Edin

Sektörel Gündem

Atlas Copco çevreci üretime yöneldi

Sanayi sektörü, en fazla karbon üreten sektörlerin başında geliyor. Bu nedenle global olarak belirli sektörleri odak noktası haline getirdiklerini belirten Atlas Copco Endüstriyel Teknik Türkiye Genel Müdürü Bilge Acarkan, “Elektrikli araç, yenilenebilir enerji gibi sektörleri odağımıza alarak inovatif ürün, yazılım ve fayda sunuyoruz” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Başak Nur GÖKÇAM

Gezegenimiz artık kırmızı alarm veriyor. Dünya, tahmin edilenden çok daha hızlı ısınıyor ve bu noktada en büyük sorumlulardan biri de sanayi. Bu nedenle de küresel ölçekte karbon ayak izinin yüzde 20’sinden sorumlu olan endüstri sektörüne büyük görev düşüyor. Çünkü sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada sanayi alanında çalışmakta olan şirketlerin aldığı kararlar önemli bir rol üstlenecek.

Peki sanayi sektöründe devleşen Atlas Copco Endüstriyel Teknik, bu durumun ne kadar bilincinde? İçinde bulunduğumuz sorunlara karşı ne tür önlemler alıyor? Atlas Copco Endüstriyel Teknik’in Türkiye Genel Müdürü Bilge Acarkan, bıraktıkları karbon izine karşın ne tür çözümler geliştirdiklerini ve sürdürülebilirliğe yönelik attıkları adımları DÜNYA’ya anlattı.

Enerji verimliliğine yöneldik

Atlas Copco Endüstriyel Teknik olarak, sürdürülebilir verimlilik hedeflerine odaklandıklarını belirten Bilge Acarkan, “Otomotiv, elektronik, beyaz eşya ve ev aletleri, havacılık, enerji, metal fabrikasyon, dahil olmak üzere ağır sanayiden gemi inşaatına, elektrikli araç üretiminden rüzgâr enerjisi endüstrisine kadar çok farklı sektörlere geniş kapsamda hizmet veriyoruz. Global olarak daha sürdürülebilir bir dünya için ise belirli sektörleri odak noktamız haline getirdik” dedi.

Reklam

Bu kapsamda elektrikli araç, yenilenebilir enerji gibi sektörlere odaklandıklarının bilgisini veren Acarkan, “İnovatif ürün, yazılım ve fayda sunuyoruz. Örneğin elektrikli araç üretiminde (batarya üretimi dahil) A’dan Z’ye tüm montaj proseslerini gerçekleştirebilen tek firmayız. Yazılım çözümleri ve hata önleme çözümlerimiz ile müşteri tarafında üretim sürdürülebilirliği sağlıyoruz.

Akıllı fabrika izleme ve KPI yönetimi özellikleriyle üretim kesinti sürelerini azaltıyor ve verimliliği artırıyoruz. Rüzgâr tribün üretiminde inovatif çözümler sunarak hem üretimde verimlilik sağlıyoruz hem de dünyadaki enerji kullanımı dönüşümüne katkı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Aksiyon almak gerek

Sürdürülebilirlik alanındaki hedefler doğrultusunda kendi şirketlerine ve fabrikalarındaki çalışmalara yöneldiklerini belirten Bilge Acarkan şöyle devam etti, “Bu noktada ilk hedefimiz, kendi şirketlerimiz ve fabrikalarımızda küresel sıcaklık artışını en fazla 1,5°C sıcaklıkta tutmak için doğrudan faaliyetlerimizden ve satın aldığımız enerjiden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmak.

Bunu da kendi faaliyetlerimizde düşük karbonlu enerjiye geçerek, fabrikalarımızı yeşil enerji ile çalışır hale getirip karbon emisyonlarını düşürerek, operasyonel faaliyetlerde karbon ayak izini azaltacak çözümlerde aksiyonlar alarak” başarabiliriz.”

Reklam

Atlas Copco’da yeni düzen

Sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Bilge Acarkan şöyle devam etti: “Çalışanlarımızın eğitim almalarını sağlayarak bilinçlenmesini sağlıyoruz. Ofislerimizde farklı alanlarda sürdürülebilirlik odağında aksiyonlar aldık.

Enerji tasarrufu için Led aydınlatmalara geçtik; Su tasarrufu için musluklar, sensörlü musluklar ile değiştirildi, susuz pisuar kullanımına geçildi. Atık konusunda ise yemekhanede ve mutfaklarımızda ‘kullan at’ ürünler kullanımını bıraktık. Mutfaklarda kahve kapsüllerimizi toplayarak geri dönüşüme gönderimini sağladık.

Lojistik alanında, hava taşımacılığını en aza indirmek dahil olmak üzere ulaşımımızın verimliliğini artırmayı hedefliyoruz. Şirket seyahatlerinde, uygun mesafelerde, hava yolu yerine kara yolunun tercih edilmesini sağlıyoruz. Satış ekiplerimiz hybrid araçlar kullanmaya başladı. Önümüzdeki dönemde 2023 Atlas Copco Grup hedeflerini gerçekleştirmek için elektrikli araç kullanımına geçiş gibi aksiyonlara devam edeceğiz.”

Yeşil enerji ile karbon ayak izimizi %45 azalttık

Reklam

Türkiye’de yalnızca “Satış ve satış sonrası hizmetler şirketi” olarak faaliyet gösterdiklerinin bilgisini veren Atlas Copco Endüstriyel Teknik Türkiye Genel Müdürü Bilge Acarkan, “2023 yılı itibarıyla Tuzla merkez ofisimizde satın almış olduğumuz yeşil enerji, karbon ayak izimizi yüzde 45 düşürdü. Tuzla yerleşkemizde yüzde 100 oranında yenilenebilir enerji kullanıyoruz” bilgisini verdi.

2030’a kadar emisyonları %50 azaltma sözü

Sanayi Devrimi’nin başlamasıyla sera gazı emisyonunda büyük bir artış olduğunu, sanayileşme öncesine göre yakılan fosil yakıtlar ve doğa tahribatı nedeniyle atmosferdeki karbondioksit birikiminin yüzde 47, metan birikiminin ise yüzde 156 arttığını hatırlatan Bilge Acarkan, “Atlas Copco olarak bizler, yüksek verim ve enerji tasarrufu merkezli ‘yeşil üretim’ yaklaşımları ile çevresel etkileri en aza çekmek için çok çalışıyoruz. Hedefimiz 2030 yılına kadar emisyonları yüzde 50 azaltmak” şeklinde konuştu.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

STILL,ilk seri üretim otonom aracıyla IFOY (International Forklift of The Year) Ödülünü 12’nci kez kazandı

Yayınlanma tarihi

-

 • İÇ LOJİSTİK UZMANI STILL’E ON İKİNCİ IFOY ÖDÜLÜ
  Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı olan STILL ARSER markasıyla faaliyetlerini yürüten Almanya Hamburg merkezli iç lojistik şirketi STILL GmbH, prestijli IFOY ödülünü 12’nci kez kazandı. STILL’in ilk seri üretim otonom aracı olan EXV iGo otomatik palet taşıyıcı “mobil robot” kategorisinde yarışarak on ikinci kez ödüle layık görüldü.
  Bu yıl, Hamburg/Baden’de 6 ülkeden finale kalan, toplam 15 iç lojistik firmasının, 16 yenilikçi ürününün sunumuyla IFOY Odülleri gerçekleştirildi. STILL seri üretilen ilk otonom aracı olan EXV iGo ile mobil robot kategorisinde birinci olarak 12’nci kez ödül kazandı.
  “EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır.”
  STILL Satış&Servis İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Müller konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “IFOY ödülü ile onurlandırılmak, müşteri odaklı yeniliklere verdiğimiz önemi teyit ediyor. EXV iGo, STILL’in yalnızca teknik gelişim anlamında değil, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, gelişimlerini ileri taşımanın mükemmel bir örneği. EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır. iGo easy, devreye alma yazılımı sayesinde, küçük filo sahibi şirketler bile otomasyona kolayca başlayabilir. EXV iGo,sanayi ölçeğinde seri üretilen ilk otonom araçtır ve tamamen modüler bir konsepte dayanmaktadır. Süreç otomasyonu, küçük filoya sahip şirketler içinde giderek önemli hale geldi. Bu nedenle kolay erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına, güvenilir ve esnek hizmete büyük önem veriyoruz. EXV iGo ile, sektörler arası ihtiyaca, yüksek maliyet verimliliği, hızlı uygulama ve esnek ölçeklenebilirlikle akıllı bir yanıt verebiliriz.”
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan