Takip Edin

Sektörel Gündem

Arçelik’ten solar panel yatırımı

Arçelik, solar panel üretimine 10 milyon euroluk yatırım gerçekleştirdi. Enerji kapasitesini artırmayı amaçlayan şirket, 11 bin m2 alana kurulan tesiste yapay zeka ile yılda 550 bin adet üretim gerçekleştirecek.

Yayınlanma tarihi

-

Başak Nur GÖKÇAM

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesini daha üst seviyelere taşımayı kendine amaç edinen Arçelik, solar panel üretim tesisini Beylikdüzü fabrikasında faaliyete geçirdi.

Yenilenebilir enerjinin karbon salımı azaltımı sorunu için büyük öneme sahip olduğunu belirten Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Yenilenebilir enerjiye yapılan bu yatırım, ikiz dönüşüme de katkı sağlayacak. Arçelik, bu yatırımıyla öncü olma gücüne sahip. İklim değişikliği ve çevre sorunları nedeniyle bu alandaki yatırımların artacağına inanıyoruz.

Biz yalnızca ürettiğimiz ürünlerin enerji verimliliğine odaklanmıyor, her ülkede benzer insiyatifleri hayata geçirmek için de çalışıyoruz. Bu fabrika ile 10 ülkede 31’inci üretim tesisimizi hayata geçirmiş olduk. Yaklaşık 10 milyon euro yatırımla hayata geçirdiğimiz güneş paneli tesisinin üretim kapasitesi yılın ikinci yarısında yıllık 1 milyon adeti aşacak” dedi.

Dönüşüme ayak uydurmak önemli

Reklam

Yenilenebilir enerji kullanımının güneş gibi sınırsız ve temiz bir kaynaktan sağlanmasının sadece enerji giderlerini azaltmadığını, karbon emisyonlarının azaltılmasına da yardımcı olduğunu belirten Ebiçlioğlu, “Arçelik’in bu alanda yerli üretime başlaması, ülkemizde yenilenebilir enerji kullanımının artmasına ve enerjide dışa bağımlılığın azalmasına da destek olacak. Hedefimiz bu alanda yerli üretimle sadece Türkiye’nin ihtiyacını karşılamakla yetinmeyip, yakın bir gelecekte Avrupa’ya da ihracat yapmak” dedi.

Tüm fabrikalarda kendi enerjisini üretme gücüne sahip olduklarını belirten Ebiçlioğlu, “Ulaştığımız etkinin kar topu etkisi sağlayacağına inanıyoruz. Zaten bu ilgiyi nihai tüketicide de görüyoruz. Fakat teşvik katılımının da ayrı bir öneme sahip olduğunu söylemek gerek çünkü yatırımlar bu sayede artıyor” diye konuştu. Avrupa pazarının önemine vurgu yapan Fatih Kemal Ebiçlioğlu şöyle devam etti: “İhracat bizim için son derece önemli. Ve pazarda özellikle dönüşümü ele alışımız tüketicilerle buluşurken söyleyebileceğimiz argümanlara neden oluyor. Önemli olan bu dönüşümün yakından takip edilmesi ve ayak uydurulması.”

Solar paneli yalnızca yenilenebilir enerji olarak ele almadıklarını ve nihai tüketicinin ihtiyacına da yöneldiklerini vurgulayan Ebiçlioğlu, “Eylül ayında piyasaya sunulacak bu ürünümüz, özellikle elektrik altyapısı olmayan ülkelerde gıda israfının önüne geçecek” dedi.

Teknolojinin, güneş paneli sektöründe hızla gelişim gösterdiğine dikkat çeken Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nihat Bayız, “Endüstri 4.0 teknolojilerine uygun, yüksek otomasyon seviyesine sahip; detaylı entegre üretim yönetim sistemleri ile tüm üretim sürecinin takip edildiği bir üretim hattı kurduk.

Arazi kurulumlarında daha yüksek enerji elde edilebilmesini sağlayacak, sadece ön yüzeyden değil aynı zamanda arka yüzeyden de elektik üretimi yapabilen “bifacial” özellikli güneş panellerini de üretebileceğiz” şeklinde konuştu. Güneş enerjisi teknolojisini beyaz eşyaya entegre ettiklerini belirten Bayız, “Arçelik Ar-Ge’sinin geliştirdiği buzdolabı ve derin dondurucular elektrik ve güneş enerjisini bir arada kullanabiliyor. Güneş varken yüzde 100 güneş enerjisiyle çalışan Solar Hybrid Ürün serisi Afrika pazarına sunuldu” bilgisini verdi.

Reklam

Yılda 9 bin 922 tonluk emisyon engellenecek

2050’ye kadar tüm operasyonlarında net sıfır emisyon hedefleyen Arçelik, 2030 ‘a kadar yenilenebilir enerji alanında kurulu kapasitesini yeni yatırımlarla 50 MW’a çıkaracak. Şirket, tesislerinde kurduğu güneş santralleri ve arazi projeleri ile hedefe daha kısa sürede ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’de Ankara, Eskişehir, Tekirdağ, Bolu ve Manisa işletmelerinde; ayrıca Tayland, Güney Afrika, Romanya ve Pakistan’daki üretim tesislerinde güneş santralleri bulunuyor. İşletmelerde kurulu santralleri ile yıllık 21 bin MWh’lik elektrik üretimi gerçekleştirilebilecek ve 9922 ton CO2sera gazı emisyonu önleyecek.

Evlerde aylık 170 liralık tasarruf sağlanabilir

Arçelik’in 2 temel odağının ‘sürdürülebilir’ ve ‘dijital’ olmak olduğunu belirten Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, “Bu süreçte yenilenebilir enerjiden faydalanmalı ve hikâyemizin başlangıcının evlerimizdeki karbon sıfır hedefinden geldiğini unutmamalıyız. Çünkü güneş paneli ile bir evde ayda 170 lira, işletmede ise 290 lira tasarruf sağlanıyor.

Reklam

O yüzden biz tüm çabamızla evlerde de enerji verimli ürünler geliştirmeye gayret gösteriyor ve yeşil enerjiyi destekliyoruz. Amacımız, en uzun ömürlü panelleri üretmek. Bu kapsamda da 12 yıllık ürün, 25 yıllık yüzde 83 lineer performans garantisi veriyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Çağan: AB’nin sınırda karbon düzenlemesine odaklanmalıyız

Türk kimya sektörünün Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na odaklanması gerektiğini söyleyen AKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, bu düzenlemenin ihracatçıya maliyetinin yıllık 1,8 milyar eurodan fazla olduğunu söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, üretim yelpazesinde ağırlıklı olarak petrokimya, sabun, deterjan, gübre, ilaç, boya, vernik, sentetik elyaf ve soda gibi kimyasal hammadde ve tüketim ürünleri bulunan Türk kimya sektörünün, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve yeşil dönüşüme uyum kapsamında 1 Ekim 2023 itibarıyla geçiş dönemi başlayacak Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na (SKDM) odaklanması gerektiğini söyledi.

Düzenlemenin geçiş döneminde Avrupa Birliği’nin (AB) tedarikçilerini herhangi bir mali yükümlülük altına sokmayacağını ve sadece SKDM’ye tabi ürünlerde gömülü emisyonların raporlanacağını belirten Saadettin Çağan, 1 Ocak 2026’dan itibaren tam olarak yürürlüğe girecek mekanizmanın Türk ihracatçılar için yıllık maliyetinin 1,8 milyar euroyu aşmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Çağan, “Avrupa Yeşil Mutabakatında kimya sektörü özelinde yeşil ve dijital dönüşüm temelli sürdürülebilir kimyasal üretimi, tüketici ürünlerinde bulunan zararlı kimyasal maddelerin yasaklanması, riskleri değerlendirirken kimyasalların kokteyl etkisinin hesabı, üretim sürecindeki risk değerlendirmesinin daha şeffaf yapılması, erfloroalkil ve polifloroalkil maddelerinin kademeli şekilde kaldırılması, geri dönüştürülmüş plastiği teşvik için ambalajla ilgili yeni kurallar konulması, tüketici ürünlerinde mikroplastiklerin kullanımının kısıtlanması ve biyolojik bazlı, biyoçözünür plastiklere düzenleme getirilmesi konuları öne çıkıyor.

Dolayısıyla geçen yıl Türk kimya sektörünün 33,5 milyar dolarlık ihracatının 13,9 milyar dolarlık bölümünü oluşturan AB pazarında büyük emeklerle elde ettiği kazanımları koruyabilmesi için ev ödevlerini eksiksiz yerine getirmesi gerekiyor” diye konuştu.

”Yeşil dönüşüm için acil projelere ihtiyaç var”

Reklam

Yeşil Dönüşüm açısından finansmana erişimin en önemli konu olarak önlerinde durduğunu ifade eden Başkan Çağan, bu süreçte ihracatçıların yeşil finansman olanaklarından azami ölçüde faydalanmalarını sağlamak amacıyla fon kaynaklarına erişimi kolaylaştıracak projelerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

319,1 milyon dolar ihracat

AKMİB’in ihracat performansını değerlendiren Saadettin Çağan, söz konusu dönemde 319,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. İhracatı ürün gruplarına göre ele alan Çağan, “Temmuz ayında Birliğimiz mineral yakıtlar ve mineral yağlarda 212,2 milyon dolar, plastikler ve mamullerinde 42,3 milyon dolar, anorganik kimyasallarda 25,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu üç ürün grubu ihracatımızın yüzde 88,1’ini oluşturdu.” diye konuştu.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Gelir düşerken, ‘dip göründü mü’ tartışması başladı

Havayolları özellikle yolcu talebindeki artışı gelire dönüştürmek için uluslararası uçuşlara hız verirken, hava kargo gelirleri düşmeye devam ediyor. Hava kargoda olumluya dönüş beklentisi 2023’ün ikinci yarısına ertelenmiş durumda.

Yayınlanma tarihi

-

Havacılık uzmanları şubat 2022’den bu yana olumsuz bir tablo sergileyen hava kargonun Haziran 2023’te dibi gördüğünü ve bundan sonrası için iyimser senaryoların yazılabileceği yönünde görüş açıklamaya başladılar. ABD’nin en büyük üç hava yolu şirketinin ilk yarıda kargo gelirleri geçen yılın aynı döneminde yüzde 40’a varan düşüş gösterdi.

Dünya çapındaki hava kargo oranlarını izleyen Baltık Hava Taşımacılığı Endeksi, bir yıl öncesine göre yüzde 47 düştü. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği-IATA Kargo ton-kilometre (CTK) cinsinden ölçülen küresel talebin 2023 ilk yarıda 2022’nin Ocak-Haziran dönemine kıyasla yüzde 8,1 düştüğünü, uluslararası operasyonlarda bu düşüşün yüzde 8,7 olduğunu açıkladı. 2023’ün ilk yarısında, Delta’nın kargo işi, 2022’nin ilk yarısındaki 561 milyon dolardan 381 milyon dolara indi.

ABD hava kargo piyasasında en büyük paya sahip olan United’ın kargo geliri, taşıyıcının yılbaşından bugüne kadarki 25,6 milyar dolarlık geliri içinde yüzde 3’ünden daha az bir orana düştü. Küresel taşımacılık şirketi UPS’in ikinci çeyrekte konsolide gelirleri yıllık bazda yüzde 10 azalışla 22.1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yüzde 40’dan yüzde 18’e düştü

Dünyanın ve Avrupa bölgesinin taşımacılık devi DHL Group da ilk yarıda hava kargo hacimlerinin yüzde 13 azaldığını ve kargo gelirlerinin de yüzde 46.8 düşüşle 1 .48 milyar euro olarak gerçekleştiğini açıkladı. Lufthansa Group ise kargo cephesinde pazar payı aldığını ve ikinci çeyrekte kapasitenin yüzde 8.8 arttığını duyurdu.

Reklam

Gelir tarafında ise Lufthansa Cargo’nun toplm gelirleri geçen yıl 1.3 milyar euro iken bu yıl ikinci çeyrekte bu rakam yüzde 43 azalarak 712 milyon euroya düştü. Havacılık sektörü kargoda 2021 yılında 210 milyar doların üzerinde gelir üreterek rekor kırmıştı. Hava kargonun toplam sektör gelirindeki payı, 2021’deki yüzde 40’lık yüksek seviyeden 2023’te yüzde 18’e kadar geriledi. Bu azalışa karşın hava kargonun payı pandemi öncesi dönem ortalamasının hâlâ yaklaşık yaklaşık yüzde 10-12 üzerinde bulunuyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

“Süt üretiminin düşmesinin nedeni ineklerin kesilmesi ve maliyetler”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2023 haziran ayına ilişkin süt ve süt ürünleri üretimi ile ilgili açıkladığı verilere göre; haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre içme sütü üretiminde yüzde 11,2 azalış kaydedildi.

Yayınlanma tarihi

-

Müjde Demir

TÜİK verilerini değerlendiren Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Torun, sütteki azalmanın nedeninin mevsimsel ve geçici olduğunu, süt ve süt ürünleri üretiminde görülen artış ve azalışların tüketimden kaynaklandığını ve alım gücünün süt ürünleri haricindeki diğer proteinlere kaymasından dolayı olduğunu söyledi.

Torun, “Üretim tüketime göre belirlendiği için ne kadar tüketiliyorsa o oranda üretim yapılıyor. Süt ve süt ürünleri depolarda stoklanamadığı için tüketildiği kadar üretim yapılmaktadır” dedi. Mersin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Demirbaş ise süt ve süt ürünlerinde yaşanan düşüşün Mersin’de daha fazla görüldüğüne dikkat çekerek, damızlık ineklerin kesilmesi sebebiyle üretimde düşüş yaşandığını kaydetti.

Süt üretiminde girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini, mazota gelen zamların nakliyeyi de etkilediğine değinen Demirbaş, “Hammadde üretimi, lojistik ve enerji konusunda üreticiye uygun şartlarda destek verilmesi gerekiyor” diye belirtti. Süt ve süt ürünleri üretiminde yaklaşık yüzde 35 oranında bir düşüş yaşandığını belirten Atilla Hayvancılık Sahibi Yılmaz Atilla da bu düşüşlerin sebebinin piyasada sütün değerinin altında alınmasından kaynaklandığını söyledi.

Atilla, “Yetkili Bakanlık bu yönde doğru bir uygulama kararı alarak ürünün değerinde alım gerçekleştirirse işletme zarar etmez. İnsanlar üretime ağırlık verebilir. Fakat üretici maliyetin altında ürününü sattığı zaman anaç ve damızlık hayvanlarını kesime göndermek zorunda kalıyor” dedi.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan