Takip Edin

Sektörel Gündem

Arçelik’ten solar panel yatırımı

Arçelik, solar panel üretimine 10 milyon euroluk yatırım gerçekleştirdi. Enerji kapasitesini artırmayı amaçlayan şirket, 11 bin m2 alana kurulan tesiste yapay zeka ile yılda 550 bin adet üretim gerçekleştirecek.

Yayınlanma tarihi

-

Başak Nur GÖKÇAM

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesini daha üst seviyelere taşımayı kendine amaç edinen Arçelik, solar panel üretim tesisini Beylikdüzü fabrikasında faaliyete geçirdi.

Yenilenebilir enerjinin karbon salımı azaltımı sorunu için büyük öneme sahip olduğunu belirten Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Yenilenebilir enerjiye yapılan bu yatırım, ikiz dönüşüme de katkı sağlayacak. Arçelik, bu yatırımıyla öncü olma gücüne sahip. İklim değişikliği ve çevre sorunları nedeniyle bu alandaki yatırımların artacağına inanıyoruz.

Biz yalnızca ürettiğimiz ürünlerin enerji verimliliğine odaklanmıyor, her ülkede benzer insiyatifleri hayata geçirmek için de çalışıyoruz. Bu fabrika ile 10 ülkede 31’inci üretim tesisimizi hayata geçirmiş olduk. Yaklaşık 10 milyon euro yatırımla hayata geçirdiğimiz güneş paneli tesisinin üretim kapasitesi yılın ikinci yarısında yıllık 1 milyon adeti aşacak” dedi.

Dönüşüme ayak uydurmak önemli

Reklam

Yenilenebilir enerji kullanımının güneş gibi sınırsız ve temiz bir kaynaktan sağlanmasının sadece enerji giderlerini azaltmadığını, karbon emisyonlarının azaltılmasına da yardımcı olduğunu belirten Ebiçlioğlu, “Arçelik’in bu alanda yerli üretime başlaması, ülkemizde yenilenebilir enerji kullanımının artmasına ve enerjide dışa bağımlılığın azalmasına da destek olacak. Hedefimiz bu alanda yerli üretimle sadece Türkiye’nin ihtiyacını karşılamakla yetinmeyip, yakın bir gelecekte Avrupa’ya da ihracat yapmak” dedi.

Tüm fabrikalarda kendi enerjisini üretme gücüne sahip olduklarını belirten Ebiçlioğlu, “Ulaştığımız etkinin kar topu etkisi sağlayacağına inanıyoruz. Zaten bu ilgiyi nihai tüketicide de görüyoruz. Fakat teşvik katılımının da ayrı bir öneme sahip olduğunu söylemek gerek çünkü yatırımlar bu sayede artıyor” diye konuştu. Avrupa pazarının önemine vurgu yapan Fatih Kemal Ebiçlioğlu şöyle devam etti: “İhracat bizim için son derece önemli. Ve pazarda özellikle dönüşümü ele alışımız tüketicilerle buluşurken söyleyebileceğimiz argümanlara neden oluyor. Önemli olan bu dönüşümün yakından takip edilmesi ve ayak uydurulması.”

Solar paneli yalnızca yenilenebilir enerji olarak ele almadıklarını ve nihai tüketicinin ihtiyacına da yöneldiklerini vurgulayan Ebiçlioğlu, “Eylül ayında piyasaya sunulacak bu ürünümüz, özellikle elektrik altyapısı olmayan ülkelerde gıda israfının önüne geçecek” dedi.

Teknolojinin, güneş paneli sektöründe hızla gelişim gösterdiğine dikkat çeken Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nihat Bayız, “Endüstri 4.0 teknolojilerine uygun, yüksek otomasyon seviyesine sahip; detaylı entegre üretim yönetim sistemleri ile tüm üretim sürecinin takip edildiği bir üretim hattı kurduk.

Arazi kurulumlarında daha yüksek enerji elde edilebilmesini sağlayacak, sadece ön yüzeyden değil aynı zamanda arka yüzeyden de elektik üretimi yapabilen “bifacial” özellikli güneş panellerini de üretebileceğiz” şeklinde konuştu. Güneş enerjisi teknolojisini beyaz eşyaya entegre ettiklerini belirten Bayız, “Arçelik Ar-Ge’sinin geliştirdiği buzdolabı ve derin dondurucular elektrik ve güneş enerjisini bir arada kullanabiliyor. Güneş varken yüzde 100 güneş enerjisiyle çalışan Solar Hybrid Ürün serisi Afrika pazarına sunuldu” bilgisini verdi.

Reklam

Yılda 9 bin 922 tonluk emisyon engellenecek

2050’ye kadar tüm operasyonlarında net sıfır emisyon hedefleyen Arçelik, 2030 ‘a kadar yenilenebilir enerji alanında kurulu kapasitesini yeni yatırımlarla 50 MW’a çıkaracak. Şirket, tesislerinde kurduğu güneş santralleri ve arazi projeleri ile hedefe daha kısa sürede ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’de Ankara, Eskişehir, Tekirdağ, Bolu ve Manisa işletmelerinde; ayrıca Tayland, Güney Afrika, Romanya ve Pakistan’daki üretim tesislerinde güneş santralleri bulunuyor. İşletmelerde kurulu santralleri ile yıllık 21 bin MWh’lik elektrik üretimi gerçekleştirilebilecek ve 9922 ton CO2sera gazı emisyonu önleyecek.

Evlerde aylık 170 liralık tasarruf sağlanabilir

Arçelik’in 2 temel odağının ‘sürdürülebilir’ ve ‘dijital’ olmak olduğunu belirten Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, “Bu süreçte yenilenebilir enerjiden faydalanmalı ve hikâyemizin başlangıcının evlerimizdeki karbon sıfır hedefinden geldiğini unutmamalıyız. Çünkü güneş paneli ile bir evde ayda 170 lira, işletmede ise 290 lira tasarruf sağlanıyor.

Reklam

O yüzden biz tüm çabamızla evlerde de enerji verimli ürünler geliştirmeye gayret gösteriyor ve yeşil enerjiyi destekliyoruz. Amacımız, en uzun ömürlü panelleri üretmek. Bu kapsamda da 12 yıllık ürün, 25 yıllık yüzde 83 lineer performans garantisi veriyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

STILL,ilk seri üretim otonom aracıyla IFOY (International Forklift of The Year) Ödülünü 12’nci kez kazandı

Yayınlanma tarihi

-

 • İÇ LOJİSTİK UZMANI STILL’E ON İKİNCİ IFOY ÖDÜLÜ
  Türkiye’de Arkas Holding ortaklığı olan STILL ARSER markasıyla faaliyetlerini yürüten Almanya Hamburg merkezli iç lojistik şirketi STILL GmbH, prestijli IFOY ödülünü 12’nci kez kazandı. STILL’in ilk seri üretim otonom aracı olan EXV iGo otomatik palet taşıyıcı “mobil robot” kategorisinde yarışarak on ikinci kez ödüle layık görüldü.
  Bu yıl, Hamburg/Baden’de 6 ülkeden finale kalan, toplam 15 iç lojistik firmasının, 16 yenilikçi ürününün sunumuyla IFOY Odülleri gerçekleştirildi. STILL seri üretilen ilk otonom aracı olan EXV iGo ile mobil robot kategorisinde birinci olarak 12’nci kez ödül kazandı.
  “EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır.”
  STILL Satış&Servis İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Frank Müller konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  “IFOY ödülü ile onurlandırılmak, müşteri odaklı yeniliklere verdiğimiz önemi teyit ediyor. EXV iGo, STILL’in yalnızca teknik gelişim anlamında değil, her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, gelişimlerini ileri taşımanın mükemmel bir örneği. EXV iGo, STILL’in otomasyon portföyünde bir kilometre taşıdır. iGo easy, devreye alma yazılımı sayesinde, küçük filo sahibi şirketler bile otomasyona kolayca başlayabilir. EXV iGo,sanayi ölçeğinde seri üretilen ilk otonom araçtır ve tamamen modüler bir konsepte dayanmaktadır. Süreç otomasyonu, küçük filoya sahip şirketler içinde giderek önemli hale geldi. Bu nedenle kolay erişilebilirliğe, kullanım kolaylığına, güvenilir ve esnek hizmete büyük önem veriyoruz. EXV iGo ile, sektörler arası ihtiyaca, yüksek maliyet verimliliği, hızlı uygulama ve esnek ölçeklenebilirlikle akıllı bir yanıt verebiliriz.”
Devamını oku

Haber

SALİH YALÇIN: IMOW FORKLİFLERİ AVRUPA YAKASI BÖLGE BAYİSİ OLDUK, MÜŞTERİLERİMİZE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayınlanma tarihi

-

IMOW marka Forklift markası Avrupa Yakası Bölge Bayisi olarak hizmet veren FTMH Firma Sahibi Salih Yalçın konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu: “IMOW, lityum akülü markalarda son derece önemli bir marka. Biz de IMOW Avrupa Yakası Bölge Bayisi’ni aldık ve hizmete başladık. Türkiye pazarına ilk giren lityum akülü forklift markası IMOW’dur. Lityum akü, bu konuda bir devrimdir. Özellikle 5 saat üzeri çalışanlar için IMOW, çok önemli avantajlar sağlamaktadır sağlık açısından. Yakıt maliyetini çok ciddi düşürmektedir. 5 senede makinenin maliyetini çıkarabiliyor. Uzman Forklift, Avrupa yakasında bir boşluk olduğunu ve bunu benimle değerlendirmek istediklerini söylediler. Ben de kabul ettim. IMOW, Avrupa yakasında tek yetkili bayi olarak hizmet veriyorum. Bu yaşımda onların arasında olmak beni çok mutlu etti. İstanbul Avrupa Yakası’nda Salih Yalçın olarak IMOW’un 1.8 ton 3 teker, 2 ton 4 teker olarak başlıyor. Hemen teslim yapabiliyoruz.

IMOW, YAKITTAKİ TASARRUFTAN 5 YILDA KENDİ PARASINI ÇIKARIYOR

Uzman Forklift, tamamen teknik kökenli bir firma. Burada satış sonrası hizmet veriyorlar. IMOW’un Avrupa Yakası’nda kendi servisleri var. Makine açık olması halinde parametre ayarlarına girilerek birçok servis hizmeti uydu sistemi ile verilebiliyor. Servise gitmeden birçok sorun çözülebiliyor. Çevre dostudur. Sessiz bir çalışma ortamı sunar. Bu makineler 5 saat günlük kullanıyorsa verdikleri parayı 5 yılda yakıttan geri alabilirler. Ekonomiktir. Alan kişiye kazandırır. IMOW markalı makinanızın çalışması halinde çalan kişi bunu çalıştıramaz. Avrupa Yakası bayisi olarak IMOW ile çok önemli işlere imza atacağız.”

 

Reklam
Devamını oku

Haber

Erhan Küçük: LGMG Telehander Tasarım Yenilikler Bakımından Önemli Bir Marka

Yayınlanma tarihi

-

Quaodro Makine LGMG marka personel yükseltici ürünlerinin Türkiye’deki önemli yüzü.Tüm operasyon yönetimini yürütüyor. Müşterilerine, satılan makinalarını uzman ekipleri tarafından oluşan kadrosu ile teslimat süreci içinde eğitim, yedek parça, bakım, servis hizmeti konularında müşteri odaklı bir iş modeli geliştiren dinamik ekibi ile katma değerli hizmetler sunuyor.

Quaodro Makine Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Küçük, Quaodro makine olarak LGMG’nin Türkiye’deki bütün operasyonlarını firma olarak yürüttüklerini belirterek,Tuzla   Orhanlı’da  bulunan sohwroom alanında   LGMG Telehander  ürün  lansmanında TKU Magazin Dijital Yayın grubu Genel Yayın Yönetmeni Metin Şendil’e LGMG yeni telehanderları hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER FİRMALARI BUNU ÇOK KULLANIYOR

Küçük “LGMG’nin ürettiği 18 metre büyüklüğünde ve 4 ton ağırlığını kaldırabilen makinaları getirdik. Makinanın üzerinde perkins motor var. 75 kilowat, 100 beygir güç üretebiliyor. Şanzıman grubu İtalyan Farrero marka. Gaz vermeden makine, tek düğme ile sağa sola yatabiliyor. Yine gaz vermeden bomları kaldırabiliyor. Radyant lastik kullanılıyor. Özellikle inşaat firmaları, tarım sektöründe uzun mesafe yürütmek istediğiniz zaman bizim makine uzun yürüyüş yapabiliyor. Mermer firmaları bunu çok kullanıyor. İnşaat firmaları bunu kullanabiliyor. Telehander, çok fazla aparatı olan makine ekipmanlarından biridir. LGMG nin özellikleri içinde Kabini geniş, soğutma, radyo yeri var. Kabinin perdeleri olduğunu” söyledi.

Reklam

Operatör rahatlığı düşünülmüş olan LGMG telehander seri, hızlı makine olduğunu belirten Küçük, konuşmasına şöyle devam etti “ Telehander sektördeki  firmaların en çok tercihi ettiği markalardan biridir. LGMG Telehander markası, Tasarım ve yenilik anlamında çok önemli bir yerde bulunuyor. Seneye 22 metre rotasyonlu versiyonunu getirmeyi düşünüyoruz. O, daha da efektif bir makinedir. Durduğu yerde kulesi dönmektedir.  Kocaeli’nde en çok kullanılan markadır. Kocaeli’nden gelenlerden tam not aldık.” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr

Trend olan