Takip Edin

Proje Taşıma Lojistiği

Yükte rayların payı %1’den %10’a çıkacak

Yayınlanma tarihi

-

Hükümet 2022 yılı ulaşım bütçesinde aslan payını demiryollarına ayırdı. Yıllardır düşük tutulan demiryolları bütçesi, karayolları ile eşit hale getirildi. Dünya Bankası’ndan son olarak alınan 500 milyon Euro raylara harcanacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul’da ekonomi basını ile bir araya geldi. Çamlıca Kulesi’nde gerçekleşen sohbet toplantısında sektöre yönelik önemli açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, taşımacılık alanında bundan sonra önceliklerinin karayolu yerine demiryolu olacağını söyledi. Son 19 yıldır ulaştırma alanındaki kamu yatırımlarında bütçenin yüzde 65’ini karayolunun kaptığını hatırlatan Karaismailoğlu, “Hem artan talep hem de yeşil dönüşüm demiryolunun önemini artırdı. 19 yılda yapılan projelerle belli bir seviyeye gelen karayolunun payı artık yüzde 65’ten yüzde 45’e inecek, demiryolunun ise yüzde 45’e çıkacak. Dünya Bankası’ndan son olarak alınan 500 milyon Euro’da raylara harcanacak” dedi.

Gelişmiş ülkelerde yük taşımacılığında demiryolunun payı yüzde 20’lere yaklaşırken Türkiye’de bu oran yüzde 1’lerde. Demiryolu taşımacılığı yapan özel sektör temsilcileri, her fırsatta raylarda yük taşımacılığının ihmal edildiğini dile getiriyordu. Karaismailoğlu, demiryolundaki yatırım ihtiyacının farkında olduklarını, artık önceliklerinin demiryolu olacağını söyledi. Bakan Karaismailoğlu, “Hedefimiz Gaziantep’ten Kapıkule’ye kesintisiz bir demiryolu hattı kurmak” dedi.

2035 yılında hedef yüzde 20 paya ulaşmak

Orta vadede yük taşımacılığında demiryolunun payının yüzde 1’den yüzde 10’a çıkarılmasını hedeflediklerini açıklayan Karaismailoğlu, 2035 yılına kadar ise bu oranı yüzde 20’ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Demiryolunda sadece yurt içi değil yurt dışı hatlara yönelik de çalışma yaptıklarının altını çizen Adil Karaismailoğlu, “Kapıkule-Halkalı hattı ciddi şekilde devam ediyor. Bu kapsamda Çerkezköy-Kapıkule ihalesini de yaptık. İnşallah orası bittiğinde AB’ye yönelik taşımalarda de demiryolunun payı önemli oranda artacak” dedi. Marmaray’ın yük taşımacılığında sadece gece kullanıldığını hatırlatan Karaismailoğlu, “Şu anda Marmaray’da kapasite yük için yeterli görünüyor. Ancak yapılan araştırmalar, 2028’den sonra bu kapasitenin yeterli olmayacağını gösteriyor. O yüzden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün demiryolu bağlantı projesini bu yıl ihaleye çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proje Taşıma Lojistiği

Depremin ardından büyük yangın çıkmıştı: İskenderun Limanı’ndan kötü haber

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından yangının başladığı İskenderun Limanı’nda durum kötü. Dün başlayan yangın gece boyu sürdü, halen devam ediyor. Limanda yapısal hasar olduğu bildirildi.

Yayınlanma tarihi

-

İskenderun Limanı’nda dün depremin ardından devrilen konteynerlerde çıkan yangın sürüyor. Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler sırasında dün henüz belirlenemeyen nedenle konteynerlerde çıkan yangın gece boyunca devam etti.

Çevreye yayılması nedeniyle büyüyen yangından yükselen dumanlar, İskenderun ilçesinin birçok noktasından görülüyor.

TCSG Yaşam gemisinin de destek verdiği ekiplerin alevleri kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

“Yapısal hasar söz konusu”

Dünyanın en büyük konteyner operatörlerinden Maersk’ten, İskenderun Limanı’ndaki son duruma ilişkin bir açıklama geldi.

Bloomberg’in haberine göre şirket depremlerin İskenderun Limanı’nda operasyonel etki yarattığını belirtti. Habere göre şirket konteynerleri diğer merkezlere yönlendirecek.

Limak Şirketler Grubu’ndan yapılan ilk açıklamada, Limakport İskenderun Limanı’nda kısmi hasar olduğunu belirtmişti.

Devamını oku

Proje Taşıma Lojistiği

Denizcilik Genel Müdürlüğü açıkladı: Boğazlar için yeni düzenleme

Denizcilik Genel Müdürlüğü, boğazlardan geçecek petrol ürünü taşıyan gemilerden 6 Şubat’tan itibaren sigorta teyit mektubu talep edecek.

Yayınlanma tarihi

-

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Türk boğazlarından yüklü olarak geçecek petrol ürünleri taşıyan gemilerin sigorta kuruluşlarından, gemi detayı, yükü ve seferinin yer aldığı ve P&I sigortasının bu gemi, sefer ve yük için geçerli ve kapsayıcı olacağını belirtir bir mektup almaları ve bu belgeyi Seyir Planı’na eklemeleri gerektiği belirtildi.

Kurum Aralık başında boğazlardan geçen ham petrol tankerlerinden, sahip oldukları sigorta poliçelerinin taşınan her cins petrol ve her boğaz geçişi için geçerli olduğunu gösteren ek bir teyit mektubu istemeye başlamıştı. Böylece bugünkü adımla petrol taşıyan tankerlerdeki uygulama petrol ürünü taşıyan gemiler için genişletilmiş oldu.

Devamını oku

Proje Taşıma Lojistiği

Boeing yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlı uçağı 2030’da teslim edecek

Boeing yüzde 100 sürdürülebilir yakıtla çalışan ticari uçakların teslimatının 2030 yılına kadar gerçekleştirileceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

Şirket ticari havacılık sektörünün 2050 yılına kadar küresel sivil havacılık operasyonlarında net sıfır karbon emisyon hedefine ulaşmaya yönelik taahhüdünü de destekliyor. Boeing’ten son çeyrek mali sonuçlarıyla ilgili yapılan açıklamada uçak teslimatlarına ilişkin veriler de paylaşıldı. Boeing 2022 yılında havayolu şirketlerine toplam 480 ticari uçak teslim ederken, havayollarından 808 adet sipariş aldı. 4 bin 500’ün üzerinde ticari uçakla birlikte toplam şirket rezervi 404 milyar dolara yükseldi

376 yeni sipariş aldı

Açıklanan verilere 737 programındaki üretim oranı ayda 31 uçak olarak istikrarlı hale gelirken, bu oranın 2025-2026 yıllarında ayda yaklaşık 50 uçak seviyesine çıkması planlanıyor. Ayrıca, 787 programındaki üretim oranı düşük seyretmekle beraber, bu oranın 2023 yılı sonlarında ayda 5 uçak, 2025-2026 yıllarında ise ayda 10 uçak seviyesine ulaşması hedefleniyor. Şirket, bu çeyrekte, aralarında United Airlines’ın verdiği 100’er adet 737 MAX ve 787 siparişlerinin bulunduğu toplam 376 net uçak siparişi aldı. Ticari Uçaklar rezervinde toplam değeri 330 milyar dolar olan 4 bin 500’ün üzerinde uçak bulunuyor. Boeing Başkan ve CEO’su Dave Calhoun, “Sağlam bir dördüncü çeyrek performansı gösterdik ve 2022, toparlanma sürecimizde önemli bir yıl oldu. Tüm portföyümüze yönelik güçlü bir talep var. 2023 yılı ve sonrasındaki taahhütlerimizi gerçekleştirmek üzere, faaliyetlerimizde ve tedarik zincirinde istikrarı sağlamaya odaklanıyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish