Takip Edin

Sektörel Gündem

Yılbaşı siparişi alan işletmelere kritik uyarı

Kaspersky yılbaşı öncesinde kullanıcılara işletmelerini yeni yılda korumak için önemli ipuçları verdi.

Yayınlanma tarihi

-

Kaspersky’den yapılan açıklamaya göre, yılbaşından önceki son iş günleri, tüm acil görevleri tamamlamak, envanter sayımı yapmak ve gelecek yılı planlamak adına mükemmel bir zaman olarak öne çıkıyor. Bu dönemde siber güvenliğe daha fazla önem vermek, şirketleri küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedef alan saldırılara karşı koruyor.

Önemli veriler yedeklenmeli

Önemli dosyaların beklenmedik bir şekilde kaybedilmesi, sabit diskin bozulması gibi önemsiz nedenlerden veya siber saldırılardan kaynaklanabiliyor.

Örneğin, kötü amaçlı bir yazılım olan fidye yazılımı, tüm bir işletim sistemini veya tek tek dosyaları şifreler ve şifre çözme için bir fidye talebinde bulunur. Daha da kötüsü, şirket fidyeyi ödese dahi suçluların hassas belgeleri kurtaracağının bir garantisi yok bulunmuyor. Düzenli çevrimdışı yedeklemeler ise acil durumlarda önemli verilere erişmeyi sağlıyor. Ayrıca, otomatik yedek kopya oluşturmaya olanak sağlayacak bir güvenlik çözümü de kullanılabilir.

Aygıtları ve yazılımları güncelleyin

Eski yazılımlar güvenlik açığı yaratıyor ve saldırganlara kurumsal altyapıya girmeleri için bir fırsat sunuyor. Kullanıcıların, uzun tatillerden önce, tüm önemli uygulamalar için yeni yama olup olmadığını kontrol etmeyi ve yüklemeyi unutmaması gerekiyor. Bu süreç, yerleşik bir yama yönetim sistemine sahip güvenlik çözümleri ile basitleştirilebiliyor.

Şifreleri yenileyin

Tüm olası karakter kombinasyonlarını deneyerek bir parola tahmin etmeye çalışan brute force (kaba kuvvet), saldırganların bir işletmenin ağına sızmak için kullandıkları en yaygın yöntemlerden biri olarak öne çıkıyor. Tahmin ettikleri şifre zayıfsa ve önceden sızdırılmışsa, bu saldırı tipinin başarılı olma olasılığı artıyor. Kaspersky’nin verilerin çalınma olasılığını azaltmak için ilk önerisi standart bir kullanıcı hesabı parolasının en az sekiz harf, bir sayı, büyük ve küçük harfler ve bir özel karakter içermesini gerektiren güçlü bir şifre politikası uygulanması oluyor.

Kurumsal verilere ve sistemlere erişimi kontrol edin

Yıl sonu dönemleri, erişim politikalarını düzene sokmak için ideal oluyor. Son dönemde yapılan bir anket yöneticilerin yalnızca yarısının, eski çalışanlarının hala kurumsal hesaplara veya verilere erişemediğinden emin olduğunu söylüyor.

Bu ihmal ciddi veri ihlallerine yol açabileceğinden, çok geç olmadan bu konuyla ilgilenmek gerekiyor. İlk başta, bu yıl şirketten ayrılan çalışanların bir listesi yapılmalı ve erişimin iptal edilip edilmediği kontrol edilmeli. Ayrıca, önemli kurumsal verilere erişimi olan kişi sayısı azaltılmalı ve tüm çalışanlar için mevcut veri miktarında azaltmaya gidilmeli. İhlallerin, çok fazla çalışanın üçüncü tarafların ilgisini çekebilecek gizli değerli bilgilerle çalıştığı kuruluşlarda meydana gelme olasılığı daha yüksek olduğu görülüyor.

Yılbaşı dönemi dolandırıcılıklarını unutmayın

Dolandırıcılar, kişisel bilgileri veya paraları çalmak için toplu olarak özel yeni yıl teklifleri, abonelik yenilemeleri ve hediye kartları göndererek yılbaşı sezonunda yararlanmaktan çekinmiyorlar.

İşverenler ve çalışanlar olası tehlikelerin farkına varmadan, bir tuzağa düşebiliyor. Kullanıcıların kimlik avı e-postalarının basit işaretlerini iş arkadaşlarına hatırlatması gerekiyor. Bunlar arasında yazım hataları, tutarsız gönderici adresleri ve şüpheli bağlantılar yer alıyor. Ayrıca, herhangi bir eki açmadan önce biçimi ve tıklamadan önce bir bağlantının doğruluğu kontrol edilmeli. Bu, fare simgesinin üzerine getirerek elde edilebilir. Adresin doğru göründüğünden ve ekli dosyaların yürütülebilir dosyalar (.EXE gibi) olmadığından da emin olunması gerekiyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Kentlerin gıda ihtiyacını dikey tarım karşılayacak

İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu, Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde hasat başladı. 300 metrekarelik alanda 20 dekara karşılık gelecek üretim yapılıyor. İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. Yüksek teknoloji barındırıyor” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

Üzerinden geçip gittiğimiz zeminin metrelerce altında bir grup araştırmacı, laboratuvar ortamında beyaz önlükleriyle dolaşıyor, borularla döşenmiş led ışıklı odalarda bitki üretiyor, ürünlerini çeşitlendirmek, pazara çıkmak için planlar yapıyor.

Birkaç yıl öncesine kadar bir film karesi olabilecek bu görüntü bugün hayatın bir parçası olmuş durumda. İstanbul gibi bir metropolün tam merkezinde Kağıthane’de yerin 30 metre altında bulunan odalarda fesleğen, marul hatta çilek üretiliyor. İGSAŞ’ın çözüm ortağı olduğu Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi” projesinde artık hasat yapılıyor.

Eksi 8’inci katta üretiliyor

2022 Aralık ayında açılan merkez, Kağıthane Belediyesi’ne ait kapalı otoparkın eksi 8’inci katında faaliyetlerini sürdürüyor. 30 metre derinlikte ve güneşsiz alanda sadece led ışıklarla tarım ürünleri yetiştiriliyor. Merkez, İngiltere’de 33 metre derinlikte hayata geçirilen projenin ardından dünyada kapalı tarım uygulamasının yapıldığı en derin ikinci proje olma özelliği taşıyor.

İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, merkezi “Burası bir tarla ama toprak, güneş, rüzgar yok. İşçilik ihtiyacı çok düşük. Yüksek teknoloji barındırıyor. Minimum gübre kullanılıyor. Zirai ilaca gerek yok. Lojistik maliyeti yok. İklim koşullarından bağımsız” olarak tanımlıyor. Merkezde 12 ay boyunca istenilen her ürünü üretmek mümkün.

Ünal, “Sibirya’da yetişen bir ürünle, ekvatorda yetişen bir ürünü yan yana odalarda üretebilirsiniz. Bir tarlada marulu yılda en iyi 3 kere ekersiniz. Bu sistemde 6-7 hasat elde etmek mümkün” diyor. Merkezde bitkiler raflardaki sıvıların içinde, yine led ışıkları altında büyüyor. İlkay Ünal, “Biz illa bitki topraktan çıksın istiyoruz. Bitki toprağın içinde minerale vitamine ulaşmak için çabalıyor zaten. Onu bulmakta zorlanıyor. Bana şöyle bir soru gelmişti; Artık toprağa ekilmeyecek mi?

Öyle bir şey mümkün değil siz buğdayı, mısırı, şeker pancarını hatta havucu bile burada yetiştirme şansına sahip değilsiniz. Burada yeşil sebzeleri yetiştirin, onları o sahalardan çekin toprağa daha fazla diğer hububat ürünlerini ekin. Yani alanları değiştirelim. Marul için tarlayı kullanmayalım, marulu buraya taşıyalım daha verimli olsun.

Toprak analizi yaparak o toprakta hangi element ihtiyacı varsa onu besleyelim ona göre o toprakta ona göre ekim yapalım” diyor. Ünal, merkezde 300 metrekarede yapılan üretimin dışarıda 20 dekar üretime eşdeğer olduğuna da dikkat çekiyor. Brüt 700, net 330 metrekare bir alanda üretim yapılıyor. Merkezin metrekare maliyeti yaklaşık 17 bin, toplam 5 milyon lira civarında. Bu hesabın içinde inşaat maliyeti yok. Çünkü yeri belediye tahsis etmiş. Sadece kurulum ve mühendislik var.

İnşaat, güneş paneli kurulumu da dahil edildiğinde yatırımın metrekare maliyeti 100 bin lira civarında hesaplanıyor. Dikey tarımın şimdilik tek dezavantajı elektrik maliyeti. Çünkü elektrik ihtiyacını şebekeden karşılıyor. Ancak çatı tipi GES kurulumuyla enerji maliyetini düşürmek mümkün. Öte yandan bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilerin merkezden bilgi alabilecekleri belirtiliyor.

İGSAŞ tarım şirketi oluyor Projenin çözüm ortağı olan İGSAŞ son yıllarda yaptığı yatırımlarla bir tarım grubu olma yolunda. Şirketin tüketimi yüksek olan üre gübresinin tek üreticisi olduğunu kaydeden Ünal, 2022de hububat ticaretine başlandığını, Samsun’da organomineral gübre tesisi kurmak için çalışıldığını ve yem sektöründe yeni bir yatırım hazırlıkları yapıldığını belirtiyor. Yem yatırımı için bir danışman firmayla anlaşan İGSAŞ, bölge analizlerini bitirmiş. İlk etapta 500 bin tonluk bir kapasiteyle işe başlanması planlanıyor.

Yatırımın tahmini tutarı ise 40-50 milyon dolar civarında. Ünal, Samsun’daki organomineral yatırımı hakkında şu bilgileri veriyor: “Ürün gamında organomineral eksikti. Samsun’a 200 bin tonluk tesisi kuruyoruz. Bu senenin son çeyreğinde deneme üretimi başlayacak. İhracat yapmak gibi bir hedefimiz de var.” Kocaeli’nde üre fabrikası olan şirket aynı yerde ikinci bir üre fabrikası daha kuracak. Bununla ilgili yatırım teşvik belgesi açıklandı. Grup bütün yatırımları tamamladığında 2 milyonluk gübre üretim kapasitesine ulaşacak. Bu, Türkiye’nin üretim kapasitesinin dörtte biri anlamına geliyor.

Su tüketiminde yüzde 95 tasarruf

İstanbul Kapalı Dikey Tarım Uygulama ve Ar-Ge Merkezi, Kağıthane Belediyesi’nin tahsis ettiği Yeni Kültür Merkezi binasının -8. katında, 700 metrekare büyüklüğündeki otopark alanında -30 metre derinlikte bulunuyor. Bu özelliği ile dünyanın en derin ikinci tarımsal üretim tesisi. Tesiste toplam 330 metrekare alanda 3 adet bitki üretim ünitesi ve 1 adet tohum çimlendirme ünitesi bulunuyor. Üretim her biri 1 metrekarelik tablalarda gerçekleştiriliyor. 3 üretim ünitesinde toplam 384 adet üretim tablası bulunuyor. Fide yetiştirme ünitesinde ise toplam 26 adet tabla yer alıyor.

Toplam 275 metre kareden oluşan 3 ünitede yapılan bitkisel üretim tarlada yapılan yaklaşık 20 dekar üretime eşdeğer durumda. Bir fide ortalama 20 günde ekime hazır olurken, tesisin fide yetiştirme ünitesi yıllık 540 bin adet kapasiteye sahip. Şu anda fesleğen ve marul olmak üzere iki adet ürün yetiştiriliyor. Tam kapasite üretimde yıllık 24 bin adet marul, 4 ton fesleğen yetiştiriliyor. Fideden hasada ortalama 30 günlük bir süreç geçiyor. Su tüketiminde yüzde 95 oranında tasarruf sağlanıyor. Bir laboratuvar ortamı gibi çalışıldığı için tarımsal zararlılar bulunmuyor. Bu yüzden tarımsal ilaç tüketimi sıfır.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Şarj ağı alan ilk perakende şirketi Migros oldu

Migros, elektrikli araçlara şarj hizmeti sunmak ve Türkiye’deki elektrikli araç dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla kurduğu Migen Enerji ile “Şarj Ağı İşletmeci Lisansı” alan ilk perakende şirketi oldu.

Yayınlanma tarihi

-

Migros, elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunan istasyonlarını bu ay içinde hizmete açacak. Migros Ticaret Yatırım Geliştirme ve İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Şevki Tuncer, ilk etapta şarj istasyonlarının İstanbul’daki mağazalarda hizmete gireceğini ardından da Türkiye’ye yayacaklarını söyledi. Tuncer, “Yılın ilk yarısına kadar 19 ilde 50’yi aşkın mağazada hizmet vermeye başlayacağız” dedi.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Çırağan Palace Shop’tan özel lezzetler

Çırağan Sarayı’nın online alışveriş sitesi Çırağan Palace Shop, Sevgililer Günü’nü romantik dokunuşlarla taçlandırmak isteyenlere özel benzersiz ve leziz hediyelikler sunuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Çırağan Palace Shop lezzetleri, Şubat ayında Sevgililer Günü’ne özel romantizm ve aşk temalı el yapımı konsept lezzetleriyle sevgililerin kalbini çalıyor.

Birbirinden leziz kalpli çikolatalar, frambuazlı pembe makaronlar, çeşit çeşit aşk temalı pastalar, kırmızı renkte kalpli ekmekler, Çırağan Sarayı’nın baklava oda sında Gaziantepli baklava şefleri tarafından hazırlanan kalpli mor baklavalar ve çok daha fazla romantik hediye, sevdiğine Saray mutfağından bir lezzet armağan etmek isteyenleri bekliyor. Birbirinden benzersiz lezzetlerle dolu Sevgililer Günü’ne özel hazırlanan beş çayı konsepti ise romantik sohbetlerin en keyifli eşlikçisi oluyor.

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish