Takip Edin

Haber

‘Yapılı çevreyi yıkıp yapmak yerine yenilemek önem kazanıyor’

Abone Ol 

Yapı sektöründeki yerli ve yabancı tüm paydaşları ile bölgenin en güçlü iş birliği platformu olan, oluşturduğu iş hacmi ve istihdam sayesinde …

Yayınlanma tarihi

-

Yapı sektöründeki yerli ve yabancı tüm paydaşları ile bölgenin en güçlü iş birliği platformu olan, oluşturduğu iş hacmi ve istihdam sayesinde yüksek döviz girdisi sağlayan Yapı Fuarı-Turkeybuild etkinliklerle devam ediyor.

Yapı Fuarı Gündemi Belirleyen Etkinlikleri İle Sektöre Yön Vermeye Devam Ediyor

Yapı Fuarı ikinci gününde, Albasoft iş birliğinde gerçekleştirilen “İnşaatin Dijital Dönüşümünde Inotip” başlıklı oturumunda Albasoft CEO’su Başak Türkmenoğlu Inotip projesini dinleyicilere anlattı.

Yapı sektöründe dijital dönüşümün önemine dikkat çeken Albasoft CEO’su Başak Türkmenoğlu, “Yapı sektörü, her yıl milyarlarca liralık iş potansiyeli ile çalışıyor olmakla birlikte dijital çözümlerin en az kullanıldığı sektörlerin de ilk sıralarında yer alıyor. Dijitalleşirken en önemli sorunlarından bir tanesi yapı sektöründeki kalıplaşmış iş yapma şeklidir. Son derece spesifik çalışma yöntemleri ve süreçleri olan yapı sektöründe ihtiyaçlara yanıt verebilecek araçlar da son derece kısıtlı.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: 

“İnşaat sektörünün satın alma işlemleri diğer sektörlerin aksine proje, büyüklük, teknik gereklilikler gibi parametrelere bağlı olarak sürekli değişkenlik gösteriyor. Aynı zamanda inşaat sektörü hem malzeme hem de işçilik bulundurduğu için piyasa şartlarından neredeyse anlık olarak etkilenen son derece dinamik bir yapıya sahip. Bir inşaat projesinin kontrol edilmesi ve yönetilmesi için birbirinden bağımsız birçok disiplin bir arada çalışmak zorunda fakat verilerin toparlanması ve izlenmesi oldukça zor bir iş. Biz de yapı sektörü için bu sorunlara karşı bütüncül çözümler sunup İnotip’i kurduk. İnotip; inşaat, yapı ve endüstri sektörleri özelinde geliştirilmiş bir Dijital Satın Alma ve Proje Yönetimi Platformu’dur. Sektöre özel tasarlanmış ve entegre şekilde çalışan sistemler bütünüdür. En verimli, kolay ve hızlı süreç yönetimi sağlamayı hedefliyoruz.

Dünyaca ünlü ve ödüllü Mimar Bram Aerts Yapı Fuarı’nda!

Belçika’nın önde gelen mimarlık ofislerinden olan TRANS architectuur & stedenbouw’un Kurucu Ortağı Bram Aerts, 44. Yapı Fuarı’na konuk oldu. Bram Aerts, fuar alanındaki Zirve Sahnesi’nde verdiği konferans ile binaları kökten dönüştürmek için önerdiği stratejiden bahsetti. 

Avrupa’da yeniden dönüştürdükleri altı binanın proje detaylarını anlatan TRANS architectuur & stedenbouw’un Kurucu Ortağı Bram Aerts, “Yapılı çevreyi dönüştürmek ve yeniden yorumlamak, yıkıma, açık alan işgaline ve inşaat sektörünün egemenliğine geçerli bir alternatif olarak giderek daha önemli hale geldi. Bu yenileme projelerin seviyeleri de oldukça büyümeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı. 

 Mimari Ustalık Sınıfları, Dördüncü Kez Ziyaretçilerle Buluştu

Fuarın ikinci gününde, Yapı Master Class – Mimari Ustalık Sınıfları ile “Çevreye Duyarlılık ve Mimari Tasarım” temasında özel fuar turu gerçekleştirildi. NOBON Kurucusu Mimar Dr. H. Cenk Dereli moderatörlüğünde gerçekleşen özel fuar turunda 6 tane stant ziyaret edildi. Turun ardından Dilekçi Architects Kurucusu Y. Mimar Durmuş Dilekçi ve Plugofis Kurucusu Y. Mimar Büşra Al’ın katılımı ile söyleşi düzenledi.

Söyleşi kapsamında farklı coğrafyalardaki, farklı yapı programlarına sahip projelerin tasarım ve uygulama süreçleri aktarıldı.

Yapılı çevre ile doğanın bir arada olması gerektiğini vurgulayan Plugofis Kurucusu Y. Mimar Büşra Al “Yapılı çevre ile doğanın birbirine geçmemiş, ayrılmış konular olarak görüyoruz fakat onların bir arada olmasını tartışmamız gerekiyor.” diyerek düşüncelerini paylaştı.

Yenilikçi tasarım ve uygulama yöntemleriyle gerçekleştirdiği projelerin detayları ile aktaran Dilekçi Architects Kurucusu Y. Mimar Durmuş Dilekçi, karbon ayak izini küçültmenin mimarlık zincirin küçük bir halkası olduğunu belirtti.

Altın Mıknatıs Stant Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu 

44. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un geleneksel Altın Mıknatıs Stant Tasarım Ödülleri, fuarın ikinci günü sonunda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Fuarda, stant tasarımında markalarını ve ürünlerini ziyaretçiler için bir çekim noktasına dönüştüren firmalar, ‘Altın Mıknatıs Stant Tasarımı Ödülleri’nde yarıştı. Sektörün en değerli tasarımcısı, iç mimarı, mühendisi ve profesyonellerinden oluşan bağımsız jüri üyelerinin birbirinden farklı kriteri değerlendirdiği yarışmada; ürünle kurdukları bağlantı, ürünün belirtilmek istenen niteliklerinin en iyi şekilde vurgulaması, 3 boyutlu tasarım nesnesi olarak düzenlenmesi, görsel malzeme kullanımındaki estetik, standın modülerliği ve tekrar farklı mekanlarda kullanılabilirliği baz alındı. Altın Mıknatıs Stant Tasarımı Ödülleri’nde 1.’lik Samet Kalıp Ve Madeni Eşya San. Ve Tic. A.Ş’nin, 2.’lik Arkitech İleri Yapı Teknolojileri İnşaat İmalat Sanayi Ve Ticaret A.Ş.’nin, 3.’lük Sever Makine Sanayi Ve Ticaret A.Ş.’nin, Mansiyon Ödülü Kızılay Sistem Yapı A.Ş.’nin, Hyve Group Teşvik Ödülü Emek Kapı Sistemleri’nin, Standında En İyi Teknoloji Çözümleri Sunan Firma Ödülü Inohom Akıllı Ev Sistemleri’nin, Standında En Yaratıcı Kimlik Tasarımı Sunan Firma Ödülü ise Glulam Sa’nın oldu.

Üçüncü Gün Etkinlikleri

Saat 11:30’da başlayacak, Fales iş birliğinde gerçekleştirilecek “Sürdürülebilir Akustik Paneller” başlıklı günün ilk oturumunda, Fales Marka Yöneticisi Gülden Şenolan, yapılarda ses yalıtımının önemi ve gerekliliğine değinecek. 

Saat 13:00-13:30 arasında gerçekleştirilecek günün ikinci oturumunda yapılarda drenaj sistemlerinin önemini uzman isimler anlatacak. “Sıfır Enerji Binalarda Korumalı Drenaj Sistemlerinin Önemi” başlıklı Green Drain iş birliğinde düzenlenecek oturumda, Green Drain CEO’su ve Firma Sahibi Jason Bocchino, uygulamalı bir anlatım gerçekleştirecek.

Natilon iş birliğinde günün üçüncü oturumunda ise görüntüleme sistemlerinin yapıların inşa sürecine katkıları tartışılacak. “Temelden Finale Otomatik Fotoğraflama ve Time-Lapse Sistemleri” isimli oturum saat 14:30-15:00 aralığında Natilon Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ali Serdar Kılıç ve Natilon Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Alaattin Serdar Balcıoğlu söz alacak.

Günün son oturumu ise Nobon iş birliğinde saat 15:15-16:15 aralığında gerçekleştirilecek. Nobon Kurucusu, Mimar Dr. Hasan Cenk Dereli moderatörlüğünde, slasharchitects kurucu ortağı Yüksek Mimar Şue Ertürk ve degostudio Kurucu Ortağı Yüksek Mimar Volkan Taşkın, “Ölçekler Arası ParametrikTasarımı” başlığında algoritmik tasarımların yapılar üzerindeki etkisini konuşacaklar.

Hibya Haber Ajansı

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Vodafone, Müşteri Deneyimi Haftası’nı Kutluyor

Yayınlanma tarihi

-

Dünya Müşteri Deneyimi Haftası’nı çalışanlarıyla birlikte kutlayan Vodafone, kullanıcılarına GB hediye edecek.

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, müşterilerine iyi bir deneyim sunmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Her yıl tüm dünyada ekimin ilk haftasında kutlanan Müşteri Deneyimi Haftası’nı şirket içinde çalışanlarıyla birlikte kutlayan Vodafone, müşterileri için de özel bir kampanya düzenledi. Buna göre, tüm Vodafone müşterileri dijital asistan TOBi üzerinden bu haftaya özel 3 gün geçerli 1 GB interneti kazanacak.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin şunları söyledi: “Müşterilerimizle tüm etkileşimlerimizde içten, çözüm odaklı ve destekleyici bir yaklaşımla, onların güvenilir yol arkadaşları olmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin severek kullandığı bir marka olmak için uğraşıyor; ihtiyaçlarını güzel deneyimler yaşatarak karşılamak, hayatlarını kolaylaştırmak ve güvenlerini kazanmak, birlikte güzel bir geleceği mümkün kılmak için çalışıyoruz. Mutlu müşterilerimiz olduğunda, güzel iş sonuçları, mutlu bir çalışma ortamı, mutlu çalışan ve ekosistem de beraberinde doğal sonucu olarak geliyor. Müşteri odaklılık konusunda üst yönetimden ürün tasarlayana, satışı yapandan çağrı merkezi yetkilisine kadar tüm çalışanların aynı müşteri deneyimi stratejisi etrafında toplanması büyük bir fark oluşturuyor.

Daha iyi bir müşteri deneyimini sağlamak birlikte mümkün. Biz bu stratejimizi ‘sahiplenmek, empati kurmak ve yetkilendirmek’ olarak 3 başlıkta toparladık. Müşteri deneyiminin A’dan Z’ye tüm ekipler tarafından sahiplenilmesine önem veriyoruz. Müşterilerimizi yakından dinleyerek onlarla empati kurmaya odaklanıyoruz. Daha iyi bir deneyimi mümkün kılmak için elimizde yeterli yetkinliklerin olmasına ve böylece değişimin öncüsü olmaya özen gösteriyoruz. Özetle, en mutlu müşterilere sahip olmak ve bu yolda gereken neyse hep birlikte başarmak için çalışıyoruz.”

Devamını oku

Haber

Meta ve Xtopia İş Birliğiyle Meta İnovasyon Buluşması Gerçekleşti

Yayınlanma tarihi

-

Meta ve xtopia iş birliğiyle hayata geçirilen Meta İnovasyon Buluşması, iş dünyasından önde gelen isimlerin, politika yapıcıların, içerik üreticilerinin ve medyanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Meta vetopia iş birliğiyle hayata geçirilen Meta İnovasyon Buluşması, Türkiye’de ilk kez düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile iş birliği kapsamında hayata geçirilen etkinlik, metaverse’ün Türkiye’deki geleceği, sunduğu potansiyeller ve gelecekte temel sektörlere etkisini ele alan birçok panele ev sahipliği yaptı.

Etkinlikte paylaşılan verilere göre metaverse başarılı bir şekilde geliştirilirse, 2035 yılına kadar Türkiye ekonomisine 37,5 milyar dolar katkı sağlayabilecek. Paylaşılan diğer bilgilere göre ise yaygın olarak kullanılan ve önemli ölçüde fark oluşturabilen bir metaverse oluşturmak için bilgi ve iletişim teknolojilerine ciddi miktarda yatırım yapılması gerekiyor. Ayrıca etkinlikte, Türkiye’deki işletmelerin dijital becerilerinin daha da fazla gelişebileceği ve politika yapıcılar ve düzenleyicilerin, rekabetçi bir metaverse ekosisteminin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabileceği vurgulandı. Türkiye’de metaverse fırsatlarından faydalanması muhtemel kilit sektörler ise perakende ve e-ticaret, eğitim, kültür ve turizm, oyun ve e-spor olarak öne çıkıyor.

 

“Metaverse’ün daha da büyük ve heyecan verici kullanım alanlarını göreceğiz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan açılış konuşmasında, “Teknoloji büyük bir hızla değişiyor, bunun insan hayatına etkilerini görüyoruz. İnternet bu değişimi hızlandırırken, metaverse bu değişimin ulaştığı son nokta. Ancak bu değişim burada kalmayacak 2035 ve ötesinde metaverse’ün daha da büyük ve heyecan verici kullanım alanlarını göreceğiz. Metaverse, sosyalleşmeden ticarete, eğitimden sanata birçok noktada sonsuz imkan sağlayacak. Dijital Ofisimiz önderliğinde de bu konularda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu olanaklar hem yeni işletmelerin oluşmasına hem de mevcut işletmelerde değişimine olasılık sağlayacak; başta oyun, e-ticaret, bankacılık ve perakende olmak üzere tüm sektörleri kapsayacak. Bu aşamada şunu önemle ifade etmeliyim ki; metaverse birlikte geliştirilmeli ve sorumlu bir şekilde inşa edilmelidir. Eminim ki; metaverse ekonomisi gelecekte Türkiye’nin itici güçlerinden birisi olacak. Ülkemiz dijital oyunlar sektöründeki tecrübesini, eğitimli insan kaynağını, azmini metaverse teknolojileri alanında da kullanacak ve dijital oyunlar alanında gösterdiği başarıyı ve yakaladığı ivmeyi tüm paydaşlarla iş birliği içerisinde metaverse teknolojileri alanında da gösterecektir” şeklinde konuştu.

 

“Teknolojinin sadece tüketicisi değil, aynı zamanda üreticisi olmayı hedefliyoruz”

Türkiye için Gelecek Vizyonu Panelinde görüşlerini paylaşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Teknolojik gelişmeler insanın sınırlarının ötesine geçme arayışıyla ortaya çıkıyor, metaverse de bunun bir yansıması. Değişimin bizzat içinde olmak bir yandan adaptasyon gerektirse de bir yandan hayatı daha keyifli ve coşkulu yaşamak için bir fırsat sunuyor. Türkiye’de son dönemde bu alanda temel bir politika güdüyoruz; teknolojinin sadece tüketicisi değil, aynı zamanda üreticisi olmayı hedefliyoruz. Genç nüfusu göz önünde bulundurduğumuzda bu yeni alanlar için Türkiye çok büyük bir pazar olmak birlikte, sektörün büyük bir üreticisi olma potansiyeline sahip. Bu da Türkiye ekonomisi için önemli sonuçlar doğurabilir” ifadelerini kullandı.

 

“Metaverse 10 yıl içerisinde 1 milyar kişiye ulaşacak”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Meta Türkiye Ülke Direktörü İlke Toptaş, metaverse’ün 10 yıl içerisinde 1 milyar kişiye ulaşacağını belirterek şöyle konuştu: “Türkiye yüksek ve genç nüfusa sahip, büyüyen ve gelişmekte olan bir pazar. Veriler, Türkiye’deki küçük işletmelerin yüzde 77’si 2021 yılında işletmelerini kurarken Facebook’tan faydalandığını gösteriyor. Dünya genelinde ise 210 milyondan fazla insan Facebook üzerinden Türkiye’deki bir işletmeyle bağlantı kuruyor. Bugün burada ülkemiz için yeni istihdam alanları ve iş fırsatları oluşturma potansiyeli sunacak metaverse kavramını derinlemesine konuşabildiğimiz bir alan oluşturduğumuz için çok mutluyuz. Önümüzdeki on yıl içinde küresel olarak 3 trilyon dolardan ve Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de 360 milyar dolardan fazla değere sahip olabilecek bir potansiyelden bahsediyoruz. Biz de Meta olarak, Türkiye’nin metaverse’ü hızlıca benimsemesi ve bu alanda üretkenlik göstermesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

xtopia kurucusu Lalin Akalan ise; “Metaverse bir anda gündemde olan bir kavram haline geldi. İlk defa gerçek zamanlı ve kolektif bir şekilde küresel bir ürün geliştirme sürecindeyiz. Metaverse bir ekosistem işi. Bu, insanlık tarihinin en büyük kolektif emeklerinden biri olabilir. Yeni kamusal alan olarak tanımlayabileceğimiz metaverse insanların karşılaştığı alan, bir etkileşim merkezi, ortaklaşa ekonominin öğesi ve sosyal yönüyle ortak bir dünyanın arabulucusu. Bu dünyayı sürdürülebilir ve erişilebilir kılabilmek adına özellikle üretici sektörler odaklı beceri geliştirme ve eğitim programları, Ar-Ge fonları ve fırsatlar oluşturmamız gerektiğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Program kapsamında düzenlenecek ikinci etkinlik Ancient Futures Sergisi ise 14 Ekim Cuma günütopia, Meta ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Üretici ekosistemden davetlilere özel etkinlikten öne çıkan çalışmalar arasında projection mapping, ışık performansı ve müzenin dış yüzeyini kaplayacak bir şiir enstalasyonu bulunuyor.

Devamını oku

Haber

İTO Stratejik Araştırma Merkezi (İTOSAM) Kuruldu

Yayınlanma tarihi

-

İstanbul Ticaret Odası (İTO), reel sektöre yönelik veriye dayalı stratejik raporlar hazırlayacak İTO Stratejik Araştırma Merkezi (İTOSAM) kurdu.

İTO’dan yapılan açıklamaya göre, merkez, Eminönü’nde restore edilen tarihi Liman Han’da faaliyetlerine başladı. İTOSAM, ‘İstanbul’da Reel Sektörün Yeşil Dönüşümü: Mevcut Durum ve Beklentiler’ konulu ilk araştırma raporunu yayınladı.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, merkezin İstanbul özelinde iktisadi ve ticari hayatın dinamikleri üzerine çalışmalar yapacağını söyledi. Avdagiç, “İTO Stratejik Araştırma Merkezi’nde reel sektörün nabzını ölçen araştırmalar yapacağız. Çalışmalarımızı, özellikle KOBİ’lerin mevcut durumunu ve beklentilerini yansıtan veriler ile sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Avdagiç, İTOSAM’ın bu çalışmalardan elde edilen yol gösterici nitelikteki bulguları reel sektör ve politika yapıcıların istifadesine sunmayı amaçladığını belirtti. Avdagiç, “İTOSAM kapsamında yapılacak çalışmaların bir ayağı bilimsel yöntemlerin, diğer ayağı ise reel sektörün pratik işleyişinin üzerinde duracak. Bu sayede teori ile pratik gerçekler, İstanbul ve Türkiye’nin ekonomik gelişimine hizmet edecek biçimde bir araya getirilecek” dedi.

İTO açıklamasında, İTOSAM’ın anket, çalıştay, odak grup toplantısı ve mülakat gibi saha çalışmaları da gerçekleştireceği kaydedildi. Merkez elde edeceği verileri ve uzman görüşlerini kamuoyuna açık veri ve kaynaklarla harmanlayarak, farklı konular üzerine analizler yapacak. Böylece İTOSAM bünyesinde İstanbul’un iktisadi ve ticari hayatına yönelik çalışmalar için kullanılabilecek büyük veri havuzu oluşturulacak. Bu veri havuzu da İstanbul ekonomisi üzerine akademik çalışmalar yapmak isteyen öğrenciler ve akademisyenlerin istifadesine sunulacak.

 

“Tüketim kalıp ve tercihlerinin değişmesi hayati öneme sahip”

‘İstanbul’da Reel Sektörün Yeşil Dönüşümü: Mevcut Durum ve Beklentiler’ başlıklı araştırma raporunda, şirketlerin yeşil dönüşümle ilgili bugüne kadar attıkları adımlar, çevre dostu aksiyonların en çok hangi motivasyonlarla gerçekleştiği, bu süreçte karşılaştıkları zorluklar ve yeşil dönüşüm sürecinin hızlandırılması için politika yapıcılardan neler bekledikleri ele alınıyor.

İTO Başkanı Avdagiç, rapora ilişkin değerlendirmesinde, şunları söyledi: “Biz araştırmada şunu gördük ki, şirketlerin birçoğu çevre dostu faaliyetler yürütme eğiliminde olsalar da bunu kurumsallaştırma ve sürdürülebilir kılma noktasında kat etmeleri gereken oldukça mesafe mevcut. Bu nedenle yeşil dönüşüme dair yasal altyapıdaki mevcut eksikliklerin giderilmesi gerekiyor. Kamu, reel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iletişim ve etkileşimin artmasına ihtiyaç var. Tüketim kalıp ve tercihlerinin değişmesi hayati öneme sahip. Ve elbette bilgilendirme çalışmaları ile teşvikler ülkemizde yeşil dönüşümün kaderini çizecek temel unsurlar.”

Devamını oku

Trend olan

EnglishTurkish