Takip Edin

Sektörel Gündem

UTEP acil eylem planını açıkladı! Üretim, İstihdam ve Kalkınma

11 ilimizi etkileyen deprem sonrası Uluslararası Ticari Eşleştirme Platformu bir açıklama yayınladı. UTEP’ten yapılan açıklamada ‘Bugünler Devletimizden yük alma, başta deprem bölgeleri olmak üzere bütün illerimizde, yeniden ihya ve inşa sürecinde etkin olma, yaralarımızı sarma ve geleceğimizin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi için hareket etme günleridir’ denildi.

Yayınlanma tarihi

-

Uluslararası Ticari Eşleştirme Platformu Genel Başkanı Sami Bektaş basın açıklaması yayınladı.

Deprem bölgesinde yapılması gerekenleri bir bir sıralayan Bektaş, ‘Bugünler Devletimizden yük alma, başta deprem bölgeleri olmak üzere bütün illerimizde, yeniden ihya ve inşa sürecinde etkin olma, yaralarımızı sarma ve geleceğimizin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi için hareket etme günleridir’ dedi.

İşte UTEP’ten yapılan açıklama:

Bilindiği gibi Kahramanmaraş merkezli deprem Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ile Elazığ illerimizi de etkilenmiştir. Bu etkilenen 11 ilimiz, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) yaklaşık yüzde 10’unu, toplam ihracatın ise yüzde 9’unu gerçekleştiriyor.

Bu illerde Devletimiz hızlı bir şekilde yeniden ihya ve inşa sürecini başlattı. 11 ilde ilk etapta 199 bin 739 kalıcı konut ile 73 bin 972 köy evi çalışmalarına başlandı. Cumhurbaşkanımız da birçok noktada bölge insanımıza katkısı olacak adımları hızlı bir şekilde hayata geçirdiklerini ve geçirmeye de devam edeceklerini dile getirdi.

Öz kaynaklarımız maksimum verimlilikte kullanılmalı

Bu süreç Ülkemizdeki tüm kurum ve kuruluşlar, belediyeler, sivil toplum örgütleri ile şirketlerin kendi uzmanlık ve sorumluluk alanlarından faydalanılarak yönetilmeli.

UTEP’in kuruluş felsefesinde yer alan Kardeşlik Hukuku dediğimiz, yani kardeşin önceliklenmesi, ayağa kalkması, onun refaha ve huzura ermesi noktasında birlik ve beraberlik içerisinde kolektif ruhla tüm öz kaynaklarımızın maksimum verimlilikte ve fayda ekseninde kullanılması sağlanmalıdır.

Zarar maalesef büyük boyutlarda

Bugünler Devletimizden yük alma, başta deprem bölgeleri olmak üzere bütün illerimizde, yeniden ihya ve inşa sürecinde etkin olma, yaralarımızı sarma ve geleceğimizin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi için hareket etme günleridir.

Bölgede deprem felaketinin boyutları ve verdiği zarar maalesef büyük boyutlardadır. Evlerin yanı sıra, sanayi tesisleri, bölge tarımı ve hayvancılığı da ciddi zarar görmüş durumdadır. Buna ek olarak da bölgelerde sarsıntıların devam etmesi ile oluşan göç, bölge sanayisini de iş gücü noktasında olumsuz etkilemektedir.

Bu göç dalgalarını minimize edecek hatta tersine çevirebilecek süreci Devletimiz güvenlik, ekonomik, psikolojik, sosyal, maddi ve manevi destekleriyle başlatmıştır.

Bölgede kendi kendine yetebilecek bir üretim sistemi hayata geçirilmeli

Devletimizin destek ve teşviklerinin yanı sıra bölgelerde acil olarak hasar alan organize sanayi bölgelerinin ayağa kaldırılmaları, ihtiyaç hasıl olan illerde yeniden organize sanayi bölgelerinin oluşturulmaları gerekmektedir. Bu sanayi bölgelerinde iş gücü sorunun çözümüne yönelik de geçici konteyner yerleşim ve yaşam alanları kurulmalıdır. Bölgede kendi kendine yetebilecek bir üretim sisteminin hayata geçirilmesi demek bölge halkının ekonomik gücüne tekrar kavuşmasına ve yaraların daha hızlı sarılmasına zemin hazırlayacak olması demektir.

Ayrıca bölge tarımsal ve hayvancılık faaliyetleri bakımından da önem arz etmektedir.

Faaliyetlerin sürdürülebilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır

Üretimin yapılabilmesi için de acil eylem planı kapsamında köylerin yeniden imar edilip, zararlarının karşılanması ve tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında elzem ihtiyaç hasıl olan gübre, mazot, tarımsal araç ve gereçler ile makinaların karşılanması, telef olan hayvanların misliyle üreticilere verilmesi sürecinin hızlandırılması gerekmektedir.

Bu desteklerin yanında kısa vadede bölge halkının tarım ve hayvancılıkta ihtiyaç duymuş oldukları makine ve teçhizatlarının karşılanmasına yönelik hızlı üretim yapılabilecek fabrikalar, üretim kapasitelerini artıracak şekilde dönüştürülmeli, bölgenin tarımsal ve hayvancılık faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan ürünler üreticiye ulaştırılmalıdır.

Akıl ile hareket etmenin Sürdürebilir Kalkınmada önemli olduğuna inanmaktayız

Uzun vadede ise yeni kalkınma programlarıyla her türlü afet olayına karşı dirençli olabilecek makineleşmiş tarım ve hayvancılık programlarının temelleri atılmalıdır.

Yaşam merkezlerini, sanayi merkezlerini, ticaret merkezlerini, lojistik merkezlerini ‘sürdürülebilir alt ve üst yapı’ anlayışıyla tekrardan inşa etmeden önce ortak akıl ile hareket etmenin Sürdürebilir Kalkınmada önemli olduğuna inanmaktayız.

Bizler el ele ve sırt sırta verdiğimiz takdirde bu işlerin üstesinden geliriz. Çünkü bizler köklü bir devlet geleneğine, kadim bir medeniyet mirasına, geniş ve güçlü bir kültür altyapısına sahip bir milletiz.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Elon Musk açıkladı: Twitter’da her şey sil baştan!

Twitter Üst Yöneticisi Elon Musk, onaylı hesap olarak bilinen “mavi tik” onay sisteminin kapsamını değiştireceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

BBC’nin haberine göre, 15 Nisan’dan itibaren yalnızca ücretli “Twitter Blue” özelliğine sahip kullanıcıların gönderileri, sosyal medya uygulamasının diğer kullanıcılarına önerilecek.

Değişiklik kapsamında, ödeme yapmayan hesaplardan gelen gönderiler, “Sana Özel” başlığındaki önerilen tweet akışına dahil edilmeyecek.

Twitter’daki anketlerde ise yine yalnızca onaylı hesapların oy kullanmasına izin verilecek.

Musk, değişikliğin “gelişmiş yapay zeka robotlarının kontrolü ele geçirmesine yönelik tek gerçekçi yol olduğunu, aksi takdirde bunun, umutsuzca kaybedilen bir savaş olacağını” belirterek “Anketlerde oy kullanmak aynı nedenle doğrulama gerektirecek.” ifadesini kullandı.

Bazı kullanıcılar, tartışmalı hesapların para ödeyerek öne çıkabileceğini belirterek değişiklikleri eleştirdi.

“Twitter Blue”, kullanıcıların hesabına “mavi onay rozeti” ekleyen ücretli bir aylık abonelik hizmeti olarak kullanıma sunuluyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Huawei’nin yeni akıllı saati “Watch Ultimate” Türkiye’ye geliyor

Huawei’nin en yeni akıllı saati Huawei Watch Ultimate, kısa süre içerisinde şirketin online mağazasından satın alınabilecek. Okyanus mavisi ve keşif siyahı olmak üzere iki farklı modeli bulunan akıllı saatin çok yakında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Yayınlanma tarihi

-

Huawei’nin en yeni akıllı saati Huawei Watch Ultimate, kısa süre içerisinde şirketin online mağazasından satın alınabilecek.

Huawei açıklamasına göre, Huawei Watch Ultimate’in oluşturulmasında kullanılan bazı özellikler, üst düzey tasarım ve malzemelerle birlikte pazardaki akıllı saatler için yeni bir çıta belirliyor.

Birinci sınıf zirkonyum bazlı sıvı metal kasa, nanotech seramik çerçeve ve safir saat kadranı gibi dayanıklı malzemelerle tasarlanan cihaz, kullanıcıları her türlü açık hava macerasına (kara, yüksek tepeler veya denizin altında) veya önemli sosyal etkinliklere hazırlamak için lüks estetik ve akıllı özellikler sunuyor.

Üst düzey lüks saatlerde ve hassas cihazlarda bulunan yenilikçi yeni bir malzeme olan zirkonyum bazlı sıvı metal, Huawei Watch Ultimate ile ilk kez akıllı saatlere giriyor. Akıllı saat, kayalık araziler, sıcak çöller, akşam yemekleri ve günlük kullanım gibi her türlü ortama karşı dayanıklılığıyla öne çıkıyor.

Genellikle geleneksel üst düzey saatlerde bulunan benzersiz üç düğmeli kurulumla ilk kez donatılan saat, bu özelliğiyle işlevselliğinin kapsayıcılığını, işçiliğin karmaşıklığını ve gelişmiş etkileşimli deneyimi temsil ediyor.

Huawei Watch Ultimate, açık hava sporları ve su geçirmezlik performansıyla pazardaki rakiplerinden ayrışıyor. Okyanus mavisi ve keşif siyahı olmak üzere iki farklı modeli bulunan akıllı saatin çok yakında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

Devamını oku

Sektörel Gündem

Assan Hanil ve Sabancı Üniversitesi’nden sürdürülebilirlik iş birliği

Kibar Holding grup şirketlerinden otomotiv tedarik sektörü üreticisi Assan Hanil, Sabancı Üniversitesi tarafından kurulan Türkiye’nin ilk teknoloji ticarileştirme ve çekirdek fon şirketi Inovent ile iş birliğine giderek otomotiv endüstrisi için sürdürülebilir çözümler elde etmek adına önemli bir anlaşmaya imza attı.

Yayınlanma tarihi

-

Ar-Ge ve inovasyon odağındaki çalışmaları sonucu araç hafifletme, enerji verimliliği, biyoplastik hammadde gibi kritik alanlarda projeler üreten Assan Hanil ve Sabancı Üniversitesi Inovent arasındaki danışmanlık anlaşmasına yönelik toplantı Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, Sabancı Üniversitesi TÜMER (Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi) CEO’su Devrim Özaydın ve Akademik Direktörü Doç. Dr. Burcu Saner Okan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Bu iş birliği ile birlikte otomotiv endüstrisine yönelik yeni nesil polimer malzeme geliştirilmesi, karbon ayak izinin inovatif çözümlerle azaltılması ve araç hafifletme için çözümler sunulmasına ilişkin ortak projeler üretilmesi ve sektöre dair sürdürülebilir çözümler elde edilmesi hedefleniyor.

“Sektörümüzün geleceğini sürdürülebilirlik faaliyetleri belirleyecek”

Otomotiv sektörünün sürdürülebilirlik yolculuğuna katkı sunmaya devam ettiklerini belirten Assan Hanil Genel Müdürü Atacan Güner, “Artan faaliyetlerimiz ve üretimimizle doğru orantılı bir şekilde sürdürülebilirlik faaliyetlerimizi de çeşitlendiriyor ve geliştiriyoruz. Bu kapsamda üniversite-sanayi iş birliklerine son derece önem veriyoruz.

Sektörümüzün geleceği sürdürülebilirlik faaliyetleriyle belirlenecek. Biz de bu vizyon ışığında ürettiğimiz, özellikle hafifletme odaklı, verimlilik sağlayan ve sürdürülebilirliğe katkı sunan teknolojilerimizi kararlılıkla geliştirmeye devam edeceğiz.

Bugün Sabancı Üniversitesi Inovent ile başlattığımız bu değerli iş birliği ile de hem sektörün hem de ülkemizin sürdürülebilirlik yolculuğuna ciddi katkılar sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan