Takip Edin

Haber

‘ÜRETİME ENGEL YOK’ DEDİ, ENGELLİ BİREYLERE ENGELSİZ PROJELERDE TAM DESTEK VERDİ

Yayınlanma tarihi

-

Engelli bireylerin toplumda aktif rol alma haklarını gözetebildikleri temel alanlardan bir tanesi çalışma hayatı. Baycan Elektrik, geliştirdiği altyapı ve engeli olan çalışanların özverili çalışmaları ile verimlilik oranlarını % 30’dan %70’e çıkarmayı başardı. Toplamda 29 engelli personeli istihdam eden firma ilerleyen dönemde bu sayının artmasını hedefliyor. Firmanın Genel Müdürü Engin Yılmaz, “Engelli çalışanlarımız ile her türlü ayrıntıyı düşündük. Fabrikamızda çalışan engelli bireylerin çalışma hayatlarında varsa sorunları tespit etmeye ve bunlara birlikte çözüm üretmeye gayret gösteriyoruz.” dedi.

Kablo gruplama sektöründe 56 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Baycan Elektrik, kuruluşundan bu yana tüm çalışanları için erişilebilirlik ve eşitlik hedefliyor. Baycan Elektrik; fiziksel, ruhsal, zihinsel ve duyusal yetilerindeki kayıplar sebebi ile toplumsal yaşama katılımları kısıtlanan ve engeli olan bireylere yönelik yürüttüğü çalışmalarda bu ilkeleri yaşatıyor.

ENGELLİ MONTAJ ATÖLYESİ PROJESİ İŞ BİRLİĞİNDE 13 ENGELLİ ÇALIŞAN

2014 yılında Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Anadolu Üniversitesi, İŞKUR ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Türkiye’de bir ilke imza atarak Engelli Montaj Atölyesi’ni kurdu. 2019’da açılan ikinci Montaj Atölyesi’ne organize sanayi bölgesinde kurulu olan firmalar parça başı işlerini teslim etmeye başladı. Aynı yıl Baycan Elektrik, merkezde eğitim alan 6 genci istihdam etti. Günümüzde bu proje kapsamında Baycan’da 13 engelli personel çalışıyor.

TOPLAMDA 29 ENGELLİ BİREYE İŞ İMKANI SAĞLANDI

Reklam

‘Üretime engel yok’ sloganı ile çalışmalarına devam eden Montaj Atölyesi, engelli bireylerin istihdamı için temeller atıyor. Engelli bireylerin toplumda aktif rol alabildikleri alanlar yaratan bu projeye Baycan Elektrik olarak katkıda bulunmanın gurur verici olduğunu ifade eden Baycan Elektrik Genel Müdürü Engin Yılmaz, “Montaj atölyesi iştiraki ile istihdam ettiğimiz bireylerle birlikte işletmemizde toplam 29 engelli personel aktif olarak çalışıyor. Aralarında bizimle 10 yıldır çalışanlar da var. Onlarla birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz. Engelli bireylerle çalışmalarımız sadece işletme içerisinde sınırlı kalmıyor. Bu anlamda sosyal sorumluluk projesi yürüten çeşitli kurum ve kuruluşlara destek vermeye devam ediyoruz. Örneğin, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Engelsiz Yaşam Atölyesi’ndeki zihinsel engelli ve Alzheimer’lı bireyler ile fabrika alanımız dışında 2022 aralık ayından beri kablo gruplama çalışmaları yapıyoruz” dedi.

PROJELERDEKİ ENGELLİ PERSONELLER NASIL SEÇİLİYOR?

Projelere dahil olan engelli bireylerin nasıl seçildiği hakkında Yılmaz, “Çalışma ortamımız ve yürüttüğümüz faaliyetleri göz önünde bulundurarak Tepebaşı Montaj Atölyesi’ndeki sorumlu öğretmenler burada eğitim alan bireyler ile bizi bir araya getiriyorlar. Montaj atölyesinde bu kişiler ile yüz yüze görüşme gerçekleştiriyoruz. Proje kapsamında bizimle çalışmaya başlayacak olan bireylerin en başta Baycan’da kendisini güvende ve mutlu hissedeceğinden emin olmak istiyoruz. Yeni iş başı yapan her kişide olduğu gibi engelli çalışanlarımızın da çalışma ortamında gereksinim duyacağı destekler farklılık göstermektedir. Bunun için bu bireylerin işletmemize en iyi nasıl uyum sağlayabileceklerini ilk dönemde tespit edebilmek adına onları aileleri ile fabrikamıza davet ediyoruz. Ailelerinin de desteği ile onları daha yakından tanımaya ve onların duyarlı oldukları noktaları öğrenmeye çalışıyoruz. Böylelikle doğru işi doğru kişi ile eşleştirmiş oluyoruz” ifadesini kullandı.

 İŞ-BAŞI, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ VE KALİTE BİLİNÇLENDİRME EĞİTİMLERİ

“Baycan Elektrik’te çalışan engelli bireyler, işe başlama süreçleri kapsamında her operatöre verilen iş-başı, iş sağlığı ve güvenliği ve kalite bilinçlendirme eğitimlerini alıyorlar” diyen Yılmaz, şu bilgileri verdi:

Reklam

“Bazı durumlarda kişilerin eğitimlerini görsel ve pratik ağırlıklı uyarlamalar ile özelleştiriyoruz. Takım liderleri ve bant sorumluları üretime girdikleri andan itibaren çalışanlarımızın yanında onlara hem destek sağlıyor hem de aktardıkları bilgilerle nitelik kazandırmaya devam ediyorlar. Oryantasyon süreçlerini insan kaynakları bölümümüz yakından takip ediyor.

Fabrikamızda çalışan engelli bireylerin çalışma hayatlarında varsa sorunları tespit etmeye ve bunlara birlikte çözüm üretmeye gayret gösteriyoruz. Örneğin, yüksek sese karşı duyarlı olan bir personelimizi daha sessiz bir iş istasyonda görevlendirdik. Engelleri aşarak çalışanlarımızın kendilerini yaptıkları işte geliştirebileceği bir alan yaratıyoruz.”

ENGELLİ ÇALIŞANLAR NE DEDİ?

Engelli çalışanlar Baycan Ailesi’ne katıldıktan sonra daha üretken ve sosyal bireyler olarak yaşamlarını sürdürdüklerini ifade ediyorlar.

4 yıldır Baycan’la çalışan Gülşah Hanım (30) bu konuda; ‘’Baycan’da çalışmaya başladıktan sonra kendime olan özgüvenim daha çok arttı. Bir şeyler yapmak, başarmak bizleri ve ailemizi çok mutlu ediyor.’’ (Kendisinin aktif olarak tenis turnuvalarına katılımı Baycan tarafından desteklenmektedir.) diyerek düşüncelerini paylaştı.

Reklam

Firmada montaj operatörü olarak çalışmaya başlayan Mehmet Bey (37) ise Baycan’la olan çalışma deneyimi ile ilgili; ‘Montaj operatörü olarak başladığım görevimde kısa zamanda terfi ettim ve şimdi vardiya amirliği yapıyorum. Bana sunduğu fırsat eşitliği için Baycan’a teşekkür ederim.’ dedi.

Bu şekilde ekonomik bağımsızlıklarını çalışarak kazanan engelli bireyler üreten topluma katılıyor. Onların başarıları Baycan’ın şirket kültürüne olumlu katkılar sağlıyor.

‘HERKES ÜRETEBİLİR’ FELSEFESİ VE SAĞLANAN İMKANLAR BERABERİNDE ENGELLİ BİREYLER ÇALIŞMA HAYATINA KAZANDIRILIYOR

Engelli çalışanlarla ilgili tüm ayrıntıların düşünüldüğünü dile getiren Baycan Elektrik Genel Müdürü Engin Yılmaz, son olarak şöyle konuştu:

“6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işletmemizde bulunan ISG uzmanı ve işyeri hekimi gözetiminde tüm işe alım süreçlerimiz ve eğitimlerimizin periyodik kontrol ve takipleri sağlanıyor. Bu faaliyetlerde Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB)’den anlaşmalı olarak hizmet alıyoruz. Engelli çalışanlarımız için 5378 sayılı Engelliler Kanunu kapsamında özel risk analizi yapıyoruz. İşletmemiz engelli bireylerin istihdamı için gerekli tüm yasal yükümlülüklerini yerine getirdiği gibi onları ailemize katmanın değerini kurum içinde düzenlediğimiz eğitim ve etkinliklerde vurguluyoruz. Engelli çalışanlarımızın Baycan’daki takım ruhuna katkı sağlayarak, diğer personellerimizin moral ve çalışan memnuniyetini artırdığını gözlemledik. 2013’ten beri bizimle olan Zuhal Hanım’ın (47) dediği gibi ‘’Onları hayata kazandırmanın sevincini paylaşıyoruz.’’ Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi içinde engelli bireylerin istihdamına yönelik projelerin sürdürülebilirliğini sağlayan örnek bir firma olmanın haklı gururunu yaşıyor ve Baycan Elektrik’te herkesin üretebileceğine inanıyoruz.

Reklam

 

Engelli bireylerin toplumda aktif rol alma haklarını gözetebildikleri temel alanlardan biri çalışma hayatı. Bu anlamda Baycan’da geliştirdiğimiz altyapı ve engeli olan çalışanlarımızın özverili çalışmaları ile verimlilik oranlarımızı % 30’dan %70’e çıkarmayı başardık. Bununla beraber engelli bireylerin çalışma hayatına entegrasyonu hakkında üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletme olarak daha çok bilinçlenmek ve farkındalık yaratmak adına bu sene içerisinde personellerimize ‘İş Yerinde Engelli Farkındalığı Eğitimi’ takvimlendirme sürecindeyiz. Birlikte çalışarak aşamayacağımız engel olmadığına ve tüm kurum, kuruluşların da aynı kültürü yaşatmaları gerektiğine inanıyoruz. Değerli Tepebaşı Belediyesi’ne, EOSB’ye ve diğer proje ortaklarına teşekkür ediyoruz. İlerleyen dönemde istihdam ettiğimiz engelli bireylerimizin sayıca artmasını ve benzeri projelerin devamını diliyoruz.”

TKÜ MAGAZİN

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

CANİK’e 2023 Industry Choice Awards’ta iki ödül

CANiK, ABD’de ateşli silah endüstrisinin Oscarları olarak kabul edilen 2023 Industry Choice Awards’tan (ICA) bu yıl iki ödülle döndü.

Yayınlanma tarihi

-

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ABD’ye dünya genelinden en çok ihracat gerçekleştiren üç firmadan biri olan CANiK, kendi ödül rekorunu kırdı.

Şirket, 2023 Industry Choice Awards’tan bu yıl iki ödül aldı. Sektörün en prestijli ödüllerinde CANiK, SFx RIVAL-S ile 4. kez “Yılın Tabancası” seçildi.

Şirket, METE MC9 ile ise 2’nci kez “Yılın En İyi Gizli Taşıma Tabancası” ödülünün sahibi oldu. Aynı ödülü 2017’de TP9 SFx, 2019’da TP9 ELITE COMBAT ile alan CANiK, 2022 yılında da SFx RIVAL modelleri ile en iyi tabanca ödülünü almıştı.

METE serisinin özel tasarımlı üyesi

CANiK, METE serisinin 28 milimetrelik özel tasarımlı üyesi METE MC9 modeli ile de aynı etkinlikte Concealed Carry Pistol of the Year (Yılın Gizli Taşıma Tabancası) ödülünün sahibi oldu. Şirket, aynı ödülü daha önce de 2020’de TP9 ELITE SC ile elde etmişti.

Reklam

İnce tasarımı ve yüksek kapasite şarjör yapısı mikro kompakt segmentinin tanımını yeniden yapan METE MC9, ince tasarımının yanı sıra optik nişangahların (Trijicon RMRcc hariç) hepsiyle uyumlu olmasıyla dikkati çekiyor.

“Co-witness” özelliğine sahip olan METE MC9, aynı anda hem optik nişangah hem de klasik gez arpacık ile birlikte kullanılabiliyor.

“Savunma sanayimize nitelikli değer katıyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, bu yıl ICA’dan iki ödülle dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“ICA, hiçbir firmanın üye ya da sponsor olarak kabul edilmediği, tabancalarla ilgili değerlendirmelerin çoğu zaman firmaların haberi olmadan yapıldığı bir organizasyon. Bu etkinlikte iki ürünümüzün farklı kategorilerde yılın tabancası seçilmiş olmasını, ateşli silahlar pazarında sürdürdüğümüz başarının simgesi olarak görüyoruz. Bu sayede savunma sanayimizin vitrinine de nitelikli bir değer kattığımıza inanıyorum.”

Reklam
Devamını oku

Haber

Telefonu gece şarjda ve yastık altında bırakmak zararlı mı? Apple’dan yeni açıklama geldi

Geceleri telefonu şarja takıp yastığın altına koymak herkes için bir alışkanlık. Apple, uzun süre şarjda kalan telefonun kullanılmaması ve gece yastık altına koyulmaması yönünde kullanıcıları uyardı.

Yayınlanma tarihi

-

ABD’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, kullanıcıları, şarj olması için prize taktıkları cihazlarıyla uzun süre temastan kaçınmaları konusunda uyardı.

Apple’ın internet sitesinde, iPhone işletim sistemi iOS’un son sürümüne ilişkin “iPhone için önemli güvenlik bilgileri” başlığı altında, gece boyunca telefonunu şarj eden kişilere yönelik uyarılar yer aldı.

Telefon şarj edilirken kullanılır mı?

Apple, kullanıcılara, “Aygıt çalışır durumdayken veya güç kaynağına takılıyken cildinizin aygıtla, güç adaptörüyle veya kablosuz şarj aletiyle uzun süre temas halinde olmasını engellemek için sağduyulu davranın.” çağrısında bulundu.

Telefonu gece yastık altına koymak zararlı mı?

Reklam

Uyarılarda, cihazın güç kaynağına takılı şarj kablosu ve bağlayıcısının uzun süre ciltle temas etmesinin ve şarj edilen cihazın havalandırılmayan alanlarda bulunmasının, “rahatsızlığa veya yaralanmaya yol açabileceğine” işaret edildi.

Bilgilendirme yazısında kullanıcılara; cihazlarını, kablosuz şarj aletini ya da güç adaptörünü battaniyelerinin, yastıklarının veya vücutlarının altına koymamaları ve bu şekilde uyumamaları da tavsiye edildi.

Devamını oku

Haber

Çelik Motor’un yeni markası  ‘Carwizz’

Anadolu Grubu şirketlerinden Çelik Motor, yeni ekspertiz markası Carwizz Oto Ekspertiz’i tanıttı.

Yayınlanma tarihi

-

Şirketten yapılan açıklamada, “Carwizz, ustasından oto ekspertiz’’ sloganıyla hizmet vermeye başlayan Carwizz Oto Ekspertiz’in müşteri odaklı yapısı, tecrübeli ve hızlı hizmet anlayışıyla güvenilir ve alanında uzman ekibiyle bağımsız profesyonel ekspertiz hizmetini araç almak ya da satmak isteyen tüm tüketicilerle buluşturduğu ifade edildi.

Self Ekspertiz paketiyle kullanıcıların kendi paketini oluşturmasına da olanak sağladığı belirtilirken, mobil ekspertiz hizmeti sayesinde müşterilerin 30 dakika gibi kısa bir sürede ekspertiz hizmeti alabildiği kaydedildi. İstanbul’da Orhanlı ve Kurtköy bayileriyle hizmet veren Carwizz Oto Ekspertiz’in şu anda Konya, Kocaeli, Bursa, Denizli ve Diyarbakır olmak üzere 6 ilde 7 bayisi bulunuyor. Çok yakında Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep ve Trabzon şehirlerinde de bayileri açılacak olan Carwizz Oto Ekspertiz, üç yıl içerisinde, Türkiye’nin dört bir yanında 100 bayiye ulaşmayı hedefliyor. Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Şafak Savcı, “2022 yılının sonlarında ilk bayisini açtığımız Carwizz Oto Ekspertiz olarak kesintisiz hizmet sunmaya devam edeceğiz’ dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan