Takip Edin
#

Son Dakika

Und Lojistik Başarı Ödülleri Takdim Edildi

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

 UND’nin geleneksel hale gelen ve sonucu merakla beklenen; IRU Profesyonel Sürücü Onur Nişanı Ödülleri, IRU Karayolu Nakliye Şirketi Tepe Yöneticisi Ödülleri ve Çalışma Grupları Zirvesi Logitrans Transport Lojistik Fuarı’nda gerçekleşen törenle verildi.

Her yıl düzenli olarak verilen IRU Profesyonel Sürücü Onur Nişanı Ödülleri ve IRU Karayolu Nakliye Şirketi Tepe Yöneticisi Ödülleri’ne bu yıl Çalışma Grupları Zirvesi ödülleri de eklendi. Sektörün en büyük emektarları sürücüler ve yöneticileri bu yılki ödüllerini Logitrans Transport Lojistik Fuarı’nda düzenlenen törenle teslim aldı. Törene UND Yönetim Kurulu Üyeleri’nin tamamı katılırken, fuar ziyaretçileri de ödülü ilgiyle takip etti.

Ödül öncesi fuar açılışında konuşan UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, lojistik sektörünün ülke ekonomisine büyük döviz girdisi sağladığını belirterek, Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulan Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü ile bunun daha da artacağını aktardı. 2020 yılında lojistik ve tedarik zinciri çağının başladığının altını çizen Nuhoğlu, “Artık her şey yeniden tasarlanıyor. Sektörümüzde artık üçüncü nesil görev başına geliyor. Bu değişim rüzgarını arkamıza alarak ilerliyoruz. Avrupa Birliğine yakın olmanın avantajına sahibiz” dedi.

Pandemi şartları nedeniyle törene katılamayan Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto, Sürücü Ödülleri Törenine özel bir video mesajı göndererek, Türk sürücülerin ve Türk taşımacılarının özellikle pandemi şartlarında ortaya koydukları kahramanlık ve üstün performans ile Türkiye sınırlarını aşan bir liderlik ortaya koyduklarını vurguladı.

YILIN SÜRÜCÜSÜ KEMAL GÜRLER OLDU

IRU Profesyonel Sürücü Onur Nişanı Ödülleri kapsamında 39 sürücüye başarı ödülü verildi. Birincilik ödülünü İntercombi Transport ve Lojistik firmasından Kemal Gürler kazandı. Gürler’e 5 bin TL değerindeki para ödülünü UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri Ergün Bilen, Başkan Yardımcısı Murat Baykara ve IRU Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi Daimi Temsilcisi Adrian Albu tarafından takdim edildi. İkincilik ödülünün sahibi, İstanbul Lojistik firmasından Niyazi Sarı, üçüncülük ödülü ise Tuna Lojistik’ten Hayrettin Çelik’e verildi.

10 İSİM IRU KARAYOLU NAKLİYE ŞİRKETİ TEPE YÖNETİCİSİ  ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Bu yılki IRU Karayolu Nakliye Şirketi Tepe Yöneticisi Ödülü 10 farklı isme verildi. Fırat Başbilen (Başbilen Ulus. Taş.) , Fahrettin Arabacı (ARCLOG Ulus. Nak.), Hüseyin Cahit Saraç (Yılnak  Proje ve Ağır Taşıma Servisi A.Ş.), Mustafa İmrak (İmsan Group), Cihan Sünel (Logitrans Lojistik ve Ulus. Taş.), Maas Kılıç (Kılıç Ulus. Nak.) , Hasan Özgür Yarmalı (GAT Lojistik), Cevdet Demir (HMC Demir Lojistik), Hasan Bora Gülcüler (By Bora Transport) ve Fahri Onur Yılmaz (Zafer Tank Taşıma Ulus. Nak.) ödül almaya hak kazanırken ödülleri UND Başkan Yardımcıları tarafından kendilerine takdim edildi.

ÇALIŞMA GRUPLARI BAŞKANLARI DA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Sektörün önündeki sorunların tespit edilmesi ve çözüm yolları geliştirilmesi için büyük görev üstelenen UND Çalışma Grupları’nın bir önceki dönem başkanları Geleneksel UND Çalışma Grupları Zirvesi kapsamında ödüllerini aldı:

Yalçın Karakoç (Gümrük ve Antrepo Çalışma Grubu), Caner Tan (Gümrük ve Antrepo Çalışma Grubu), Samet Gürsu (Özel Yükler Çalışma Grubu), Bülent Kutgün (UBAK ve Geçiş Belgeleri Çalışma Grubu ve Doğu Avrupa Çalışma Grubu), Naz Ege Ege (Taşıma Hukuku Çalışma Grubu), Ziya Güner (Ro-Ro Çalışma Grubu), Mustafa Yaldız (Takograf Çalışma Grubu), Kadir Kuş, Murat Gümüşlüol, Onur Ercan (Rusya-Kazakistan-Ukrayna-Moldova-Belarus Çalışma Grubu), Oktay Tarhan (Batı Avrupa Çalışma Grubu), Yaşar Özkaya, Burhan Özcan (Irak-İran-Afganistan-Türk Cumhuriyetleri Çalışma Grubu), İsa Baş (Gürcistan-Azerbaycan Çalışma Grubu), Burak Uğurlu (Ankara Bölge Çalışma Grubu), Necati Özmen, Fahri Arslan (Bolu Bölge Çalışma Grubu), Esat Aba (Gaziantep Bölge Çalışma Grubu), Yusuf Günsaldı (Hatay Bölge Çalışma Grubu), Ali Karakuzulu (İzmir Bölge Çalışma Grubu), Hacı Ahmet Balcı (Kayseri Çalışma Grubu), İbrahim Şeflek (Konya Çalışma Grubu), Muhsin Kaya (Mardin-Habur Bölge Çalışma Grubu), Sedat Saçı, Kerem İmrak (Mersin Bölge Çalışma Grubu).

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Proje Taşıma Lojistiği

YILIN LOJİSTİK ŞİRKETİ ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ “ALIŞAN LOJİSTİK” OLDU

Yayınlanma tarihi

-

7. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi’nde “Yılın Lojistikte Başarı Ödülleri” sahiplerini buldu. Ekonomi dünyası, kamu ve lojistik sektöründen oldukça yoğun bir katılımın sağlandığı törende yılın lojistik şirketi ödülünün kazanan ismi “Alışan Lojistik” oldu.

7. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi, sektörde 28 yıldır aylık olarak yayınlanmakta olan UTA Lojistik Dergisi tarafından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, sektörel birlik, dernek ve sektör paydaşlarının katılımıyla 15–16 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti. Son 7 yıldır Fortune 500 Türkiye listesindeki çıkışıyla dikkat çeken lojistik sektörünün önde gelen firmalarından Alışan Lojistik, yılın lojistik şirketi ödülünün sahibi oldu.

Uluslararası taşımacılıkla başlayan yolculuğuna, bünyesine farklı alanlarda çözümler üretebilen şirketleri ve hizmetleri katarak devam eden ve 37 yıldır Türkiye pazarının en önde gelen lojistik hizmet sağlayıcılarından biri olan Alışan’a son ödül de 7. Ekonomi ve Lojistik Zirvesi’nden geldi. Yılın Lojistik Şirketi ödülünü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UAB) Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Sn. Murat Korçak’ın elinden alan Alışan Lojistik İcra Kurulu Üyesi Ayhan Özekin, törende yaptığı konuşmada “Sektöre deneyim ve yatırımları ile imza atan 37 yıllık bir markayız. Bu ödülü sayısı 1500’ü aşan çalışma arkadaşlarım adına alıyorum. Onların emekleri ve başarıları sayesinde bugün burada sizlerle beraberiz, her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Alışan Lojistik olarak, yatırımlarımızda bilgi, deneyim ve uzmanlık alanlarımızın gerektirdiği noktalara yoğunlaşarak ve dijital dönüşüme uyum sağlayarak devam ediyoruz. Alışan olarak kendimizi her geçen gün inovatif, esnek ve entegre teknolojik çözümler ile geliştirmeyi vizyon edindik. Öte yandan, iyi bir kurumsal vatandaşlıktan da ödün vermemeye büyük özen gösteriyor; yarattığımız sürdürülebilirlik projeleri ve sosyal sorumluluk çalışmaları ile bizden sonraki gelecek nesillere de iyi bir dünya bırakmayı çok önemsiyoruz. Çalışmalarımızın ve emeklerimizin taçlandırılıyor olması ise bize her zaman güç veriyor ve daha fazla motive ediyor. Yılın Lojistik Şirketi ödülünün sahibi olmak mutluluk ve gurur verici. Alışan ailesi olarak bu ödül için herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Devamını oku

Son Dakika

TÜRKİYE İŞ MAKİNALARI PAZARI 2021 YILINDA %67 BÜYÜDÜ

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye iş makinaları sektörü ekonomi ve yatırımları aynen yansıtmaktadır. Bunun ile beraber başta kamu sektörü olmak üzere yatırımın olduğu tüm sektörlere önemli hizmetler vermektedir. 22 yıldan fazla İş ve İstif makinaları sektöründe bir fiil çalışan Faruk AKSOY, yine en güvenilir ve resmi veriler ışığında sektör veri ve tahminlerini bizler ile paylaşıyor. İMDER Türkiye İş Makinaları Distribütörleri Birliği Kurucusu ve Genel Sekreterliğini 15 yıldan fazla yürüten Aksoy, TUİK Türkiye İstatistik Kurumu Verileri, sektör tecrübesi, uluslar arası veriler ışığında 2021 yılını değerlendiriyor.

Türkiye İş ve İnşaat Makinaları sektörü 2016 yılında Yakaladığı 13.800 adetlik zirveden sonra sürekli düşüş sergileyerek 2019 yılında 3.700 adet satış ile dibi gördü. 2020 yılı çok hızlı bir yükselişe geçen sektör 6.200- adetler ile yılı kapadı. 2021 yılında ise 3-4 yıldır ertelenen talep patlaması ile gülmeye başladı. Fakat Covid ve Pandemiye rağmen 2021 yılında Türkiye İş Makinaları sektöründe herkesin yüzü güldü. 2021 Yılını rekor bir büyüme oranı %106 ile 12.700-12.800 adet ile kapatarak sektörün yüzünü güldürdü.

Pazarda en büyük pay ise yine Yerli Üreticilerin oldu. 100’den fazla ülkeye ihracat yapan iş makinaları sektörü hem komponent/yan sanayi hem de OEM üreticileri en büyük ihracatı Avrupa’ya gerçekleştirmektedir.

YILLAR GENEL TÜRKİYE İŞ MAKİNASI SATIŞ TAHMİNLERİ- SİFTAMEC GLOBAL ARTIŞLAR
13 13.320 4,5%
14 11.525 -13,5%
15 12.825 11,3%
16 13.800 7,6%
17 13.500 -2,2%
18 8.000 -40,7%
19 3.650 -54,4%
20 6.200 69,9%
21 12.750 105,6%
22 10.000 -21,6%
23 13.000 30,0%

 

 

2021 12 Months Turkstat Report
İhracat ADET / Export Units İthalat ADET / Import Units İhracat Dolar / Export USD İthalat Dolar / Import USD
2021 4.638 7.005 246.763.420 749.222.917
2020 4.869 3.584 192.050.882 373.256.204
-5% 95% 28% 101%

 

TUİK verilerine göre İş ve İnşaat Makinaları 2021 yılında İthalat bazında 7.005 adet ile %95 (2020: 3.584 adet), ihracat ise 2021 yılında 4.638 adet ile -%5 büyüme (2020 yılında 4.869 adet) sergiledi.  2021 yılındaki Pazar artışı hem Avrupa hem de Dünya iş makinaları sektörünün gözünü tekrar Türkiye’nin üzerine çekmesine sebep oldu. İhtiyar Avrupa güncel duruma ayak uyduramamanın yanında, hızlı ve ani politika, strateji değişikliklerine gidememesi Avrupa İş Makinaları sektörünü 2021 yılında çok büyük sıkıntıya soktu.

 

2022 yılında en büyük sorunlar ise ;

  • Hem Türkiye’de hem Dünyada emtia ve ham madde fiyatlarında artış
  • Enerji Maliyetlerinde ciddi artış
  • Ürün Tedariki ve müşteriye teslimatlar da ki gecikmeler.
  • Fiyatlarda ciddi artışlar
  • Kredi ve finans bulma sorunları
  • Global Manada Ciddi talepler ve ürün tedarik zinciri sorunları
  • Navlun fiyatlarında ki çok yüksek maliyet ve artışlar, Konteynır bulunamaması diye sıralayabiliriz.

2023 yılında sektörün beklediği en önemli değişiklik ise Yeni Motor regülasyonları olacağa benziyor.

 

Yukarıdaki sebeplerden doları sektör olarak 2022 yılı -%15-20 arasında bir daralma bekliyor.

 

FORKLİFT SEKTÖRÜ TÜRKİYE PAZARI 2021 YILINDA %59 BÜYÜDÜ

 

Endüstri ve sanayinin kalbi Forklift Sektörüne baktığımızda 2020 yılında 10.720 adet ile %46 büyüme trendine giren Pazar, 2021 yılında beklentinin üzerinde %59 büyüme ile 17.000 adetler ile tamamlayarak tarihi bir rekor kırdı.

 

.

YILLAR TÜRKİYE TAHMİNİ GENEL FORKLİFT SATIŞ ADETLERİ – SİFTAMEC RAPORU ARTIŞLAR
13 11.000 0,92%
14 12.510 13,73%
15 13.000 3,92%
16 13.350 2,69%
17 13.030 -2,40%
18 8.350 -35,92%
19 7.300 -12,57%
20 10.720 46,85%
21 17.000 58,58%
22 13.500 -20,59%
23 15.000 11,11%

 

Resmi TUİK Verilerine göre karşılaştırmalı 2021 ve 2020 yılları Forklift verileri aşağıdaki gibidir.

FORKLİFT İhracat adet İthalat adet İhracat Dolar İthalat Dolar
2021 612 19.413 11.634.497 328.248.511
2020 647 13.394 8.296.334 204.607.868
TUİK -5% 45% 40% 60%

 

 

 

 

 

 

 

Devamını oku

Sektörel Gündem

Ağır Nakliyeciler Derneği Başkanı, Bayraktar; Ağır Nakliyecilerin yıllardır çıkmasını beklediği yönetmenlikte son noktaya geldik.

Yayınlanma tarihi

-

Ağır Nakliyeciler Derneği

 Pandemin’den dolayı son iki yıldır yapılmayan, Ağır Nakliyeciler Derneğinin geleneksel hale gelen iftar organizasyonun ‘da AND nin Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Bayraktar konuşmasında, Ağır Nakliyecilerin yıllardır çıkmasını beklediği yönetmenlikte son noktaya gelindiğini belirtti.

Ağır Nakliyeciler Derneğinin iftar programı 8.04.2022 tarihinde Ümraniye Royal Crown Otel’de gerçekleşti. İftar organizasyonu katılım oldukça fazlaydı. Ağır Nakliyecileri, bir arada toplayan, sivil toplum örgütü AND’ nin iftarın ’da mütevazilik öne çıktı. Pandemin’den dolayı birbirini göremeyen meslektaşların bir anlamda birbirleriyle kaynaşmasına sebep olmasını sağladı. İftar organizasyonun sponsorları firmaları; Faymonville, İveco, Falcons Sigorta, Altınlas lastik oldu. İftar yemeği organizasyonun ’da üyelerine kısa bir konuşma yapan Ağır Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Bayraktar şöyle konuştu “Ağır Nakliyecilerin yıllardır çıkmasını beklediği yönetmenlikte son noktaya geldik. Dernek olarak üzerinde duruyoruz, bizim için bir milat olacak. Akaryakıt alımları konusunda yeni iş birliği yapacağımız bir firmamız olacaktır. Ağır nakliyeci firmaların sorunlarının dernek olarak yaptığımız iş birlikleri sayesinde çözüyoruz. Falcons sigorta ve DFDS ile iş birliğimizi gerçekleştirdik” dedi

İftar Organizasyonunun sponsor firmalarından, İVECO Ağır Vasıta firması Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak, Ağır Nakliyecileri Derneği üyelerine İVECO, markasını son dönemdeki yenilikçi inovaktiffaaliyetleri hakkında bilgi verdi. İVECO markasını, Ağır Nakliyeciler neden tercih etmemeliler konusunu, bir sinevizyon gösterisi üzerinden anlattı.

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish