Takip Edin
#

Ağır Yük Taşıma Araçları

“Uluslararası TIR filomuz yüzde 50 kapasiteyle çalışıyor!”

Abone Ol 

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin önde gelen lojistik şirketlerinden Netlog’un Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Çak, artan ihracat paralelinde lojistik firmalarının çekici ihtiyacının artmasına karşın, çip krizi nedeniyle satın alacak araç bulamaması konusunda dikkat çekici bir yorum yaparak, “Mevcut TIR filomuz artan ihracatı karşılayacak büyüklükte ancak sınırlarda ve gümrüklerdeki beklemeler nedeniyle yüzde 50 kapasite ile çalışıyoruz” dedi.

İhracatın hızlanmasıyla birlikte denizyolundaki konteyner krizi ve demiryollarında artan kapasite sorunu, uluslararası yük trafiğini karayoluna kaydırdı. AB’ye yönelik ihracat taşımalarının yüzde 90’dan fazlası karayoluyla yapılıyor. Lojistik firmaları artan taleple filolarını büyütmek istiyor. Ancak satın alacak çekici ve kamyon bulamıyor. Tedarik sorunu ve kur artışı hem sıfırda hem de ikinci elde fiyatları uçurdu. Bir TIR’ın fiyatı 1 milyon TL’yi geçti. Ocak ayından bu yana ikinci el çekici ve kamyon fiyatları yaklaşık yüzde 100 artarak 800 bin TL’ye kadar çıktı. Öte yandan, ikinci elde de araç bulunurluk sorunu başladı.

Lojistik sektöründeki 40 yılı aşkın tecrübesiyle sektörün duayenlerinden olan Netlog Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Çak, Türkiye’nin 64 bin adetle Avrupa’nın en büyük çekici filolarından birine sahip olduğunu hatırlatarak, temel sorunun kapasitenin verimli kullanamaması olduğunu öne sürdü. Ticaret Bakanlığı ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nden (UND) alınan veriler ışığında değerlendirme yapan Çak, Türkiye’de uluslararası taşıma yapma izni olan C2 belgeli 2bin 500 civarında firma olduğunu aktardı. Sektörde çekici sayısı 64 bin, römork sayısı ise 70 bin civarında. İhracatın tonajda yüzde 40’ı değerde ise yüzde 70’i karayoluyla yapılıyor. Avrupa hatlarında çalışan çekici sayısı ise 25 bin adet. Şahap Çak, pratik bir hesapla Türkiye’nin AB rotasında yıllık 600 bin TIR’lık taşıma kapasitesi olduğunu ancak sınırlarda ve gümrüklerde yaşanan beklemeler nedeniyle bu kapasitenin yüzde 50 daha az verimlilikle kullanıldığını söyledi.

“Almanya 3 gün, ama biz 6 günde zor varıyoruz”

Şahap Çak, Türkiye’nin en önemli ihracat kapılarından biri olan Kapıkule Sınır Kapısı’nda yaşanan beklemelere değinerek, şunları dile getirdi: “Kapıkule’den bir TIR’ın çıkışı ortalama iki günü buluyor. Kapıkule’de bakanlığımızın öncülüğünde çeşitli çalışmalar yapıldı. Peron sayısı artırıldı. Ancak hala belirli prosesler aynı şekilde işimizi yavaşlatmaya devam ediyor. Mesela cuma günü en yoğun olduğumuz günde bazı memurlar olmuyor. Çok erken mesaiyi sonlandırıyorlar. Bazı işlemler çok yavaş. Şoförlerimiz çok zor zamanlar geçiriyor. Diğer yandan Kapıkule’yi geçiyorsunuz bu kez Bulgar kapılarında sıkıntı başlıyor. Bulgaristan Türkiye’nin ihracatını bilinçli olarak yavaşlatmaya çalışıyor gibi. Yine Romanya ve Sırbistan’da benzer sıkıntılar var. İlgili bakanlıklar bu ülkelerin yetkilileri ile zaman zaman görüşse de henüz bu sorunlar çözülmüş değil. Tüm bu beklemeler nedeniyle 3 günde varabileceğimiz Almanya’ya 6 günde zor varıyoruz. Maalesef biz taşıyamadığımı yabancı araçlar taşıyor. Navlun gelirimizi yabancı ülkelere kaptırıyoruz.”

İthalat yükünü boşaltmamız 1 hafta!

İthalatta da benzer durumlar yaşandığına dikkat çeken Çak, “Türkiye’ye ithalat yükü ile geliyorsunuz. Yükü boşalttıktan sonra ihracat yükünü dolduracaksınız. Ancak diyelim ki araçta Çatalca, Haydarpaşa ve Gebze gibi üç ayrı gümrük için mal var. Her gümrükte en az kaybettiğimiz süre iki gün. Bürokratik süreci bir günde tamamlamak neredeyse imkansız. Dolayısıyla üç farklı gümrükten mal varsa boşaltmamız bir hafta.Filo tam çalışabilse Türk nakliyecisinin kapasite sorunu olmaz.”

“Fabrika yatırımlarını komşuya kaptırıyoruz”

Tüm bu beklemeler nedeniyle bir TIR’ın ayda ancak Avrupa’ya tek sefer yapabildiğine dikkat çeken Çak, “Lojistikte yaşanan beklemeler nedeniyle bazı önemli fabrika yatırımlarını da komşu ülkelere kaptırıyoruz. Yıllarca İzmir’den Volvo’nun İsveç’teki Götteborg fabrikasına kamyon jantı taşıdık. 7 günde taşıma yapabiliyorduk. Bu süreyi 5 güne indirmemizi istediler. Başaramadığımız için Volvo’nun tedarikçisi Delphi yatırımını Sırbistan’a kaydırdı. Bu olay 2017 yılında olmuştu. Şimdi de lojistik engeller nedeniyle birçok yatırımın Sırbistan, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelere kaydığını görüyoruz. Bu Türkiye ekonomisi için büyük kayıp” dedi.

40 milyon dolarlık yatırım yolda

Netlog, gıda, tekstil, perakende, ilaç, otomotiv gibi dev sektörlere entegre lojistik çözümleri sunuyor. Netlog bugün 29 farklı milletten 12 binin üzerinde çalışanı, 3 kıta 9 ülkede yönettiği toplam 1.2 milyon m2 kapalı depo alanı, toplam 91 deposu ve 4 bin üzerinde özmal taşıma aracıyla hizmet sunuyor. Şirket, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Şahap Çak, Ankara ve Antalya’da 22 milyon dolarlık lojistik merkezi yatırımı yaptıklarını, 2022’de de Bursa’ya 12 milyon dolarlık lojistik merkezi yatırımının yolda olduğunu söyledi.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ağır Yük Taşıma Araçları

KOÇASLANLAR ÇALIŞANLARI İLE; GÜÇLÜ 

Yayınlanma tarihi

-

KOÇASLAN

Personeli ve ticari ilişkide bulunduğu tüm kuruluşları birlikte olmak üzere mutluluk duyduğu şirket olan Koçaslan Holding çalışanları güçlü bir aile. Güçlü, misyonunu çalışanları ile yakalayan, onlarla yola çıkan ,iç ve dış müşteri memnuniyet anlayışını taçlandırdığı, ekip ruhunu öne çıkartan  Koçaslanlar Holding, kurumda aidiyet hissini arttırmak, kurum değerlerine bağlılık oluşturmak amacıyla düzenlediği Hizmet Ödülleri etkinliğinde, uzun yıllar birlikte çalıştıkları ekip arkadaşlarını mükâfatlandırdı.

 6 ilde, 17 ayrı lokasyon ile 37 Dünya markasının bayiliğini yapan; satıș, servis, yedek parça, ikinci el, sigorta ve akaryakıt hizmetleri ile otomotiv sektörünün çözüm anahtarı olan  Koçaslanlar Holding, 5 yıl ve üzeri hizmet vermiş olan personelleri için Hizmet Ödül Töreni planladı.

Mahmut Koçaslan ;Tüm çalışanlarımız işletmelerimizin bel kemiğidir..

 Etkinlikte, uzun yıllar Koçaslanlar ailesiyle birlikte olan çalışanlara plaketleri ve hediyeleri takdim edildi. Koçaslanlar Holding Konferans Salonu’nda düzenlenen törende açılış konuşmasını Koçaslanlar Holding İnsan Kaynakları Müdürü Mustafa Şardağ Özel günde kısa bir konuşma yaptı. Ardından sözü ,Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Koçaslan’a devam etti. Koçaslanlar’ın çalışanlarına verdiği değeri önemi vurguladı. Koçaslanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Koçaslan ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Tüm çalışanlarımız İşletmelerimizin bel kemiğidir. En değerli kaynağıdır.  Sizlerle birlikte güçlü ve büyük bir aileyiz.  Beraber büyümeye devam ediyoruz. Kurumumuza kazandırdığınız, emekleriniz için sizlere sonsuz teşekkür ederim. Böyle bir ekiple bu yolda yürümekten büyük gurur duymaktayım.” Diye konuştu. Plaketler ve hediyeler takdimi; Mahmut Koçaslan tarafından sunuldu. Programa, Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, İcra Kurulu Başkanı Yakup Sağlık, Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Didem Aras’da hazır bulundu.

Devamını oku

Ağır Nakliye Proje Lojistiği

Hareket Projeden; Güzel Hareketler Hareket Makine Parkını Yeni Yatırımlarla Güçlendiriyor

Yayınlanma tarihi

-

Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, makine parkına eklediği yeni ekipmanlarla sektördeki farkını ve gücünü  gözler önüne serdi.  Hareket Proje,yaptığı yatırım ile  Türkiye’deki en uzun, kapasiteli kanat dorseleri ve en  yüksek kapasiteli askı aparatını makine parkına kattı.

 

Güçlü makine ekipman parkı, uzman kadrosuyla sunduğu yenilikçi mühendislik çözümleri ve üstün hizmet anlayışıyla sektörün lider kuruluşlarından Hareket Projeden; Güzel hareketler. Hareket Proje; Ağır taşıma ve kaldırma sektöründeki gücünü yeni yatırımları ile perçinledi. IC Transport 50 (ICT50) listesinde ekipman sayısı ve kapasitesine göre Avrupa’nın dördüncü şirketi olan Hareket Proje; 4 adet kanat taşıma dorsesi, 8 adet paletli ve mobil vinç, 12 adet ağır nakliye çekicisi, 1 adet 8 aks Lowbed dorse ve 1 adet 550 ton kapasiteli askı aparatını makine parkına katarak büyük bir yatırım gerçekleştirdi.

Türkiye’de hem de dünyada birçok büyük projeye imza atıyoruz.

Türkiye’de hem de dünyada birçok büyük projeye imza attıklarını belirten, Hareket Genel Müdürü Abdullah Altunkum, yatırıma ilişkin şunları söyledi  “Güçlü filomuz, uzman ve deneyimli ekibimizle, her yıl yeni yatırımlar imza atıp filomuzu daha da güçlendiriyoruz. Bu yıl yaptığımız bu büyük yatırımın, özellikle uluslararası projelerde bize önemli bir rekabet avantajı sağlayacağına inanıyoruz. Şu anda RES projelerinde Türkiye’deki en uzun kapasiteli kanat dorselerini taşıma performansına sahibiyiz. Aldığımız 4 yeni kanat taşıma dorsesi si   69 metreye kadar açılabildiği için 80-85 metre uzunluğundaki kanatları taşıyabilecek. Bunun yanı sıra 2 adet 800 tonluk paletli vinç olmak üzere toplamda 8 adet paletli ve mobil vinç aldık. Bahsettiğim 800 tonluk vinçler rüzgâr türbinlerinin kurulumunda kullanılıyor. Satın aldığımız dorse ve vinçlerle  yüksek kapasiteli türbinleri kurmak hem de daha uzun kanatları taşımak için yatırımlarımızı kapasite anlamın ’da  ciddi şekilde arttırmış olduk.”

 

Türkiye’deki en yüksek kapasiteli askı aparatı Hareket’te bulunuyor

Yaptıkları bu yeni yatırımla Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki en yüksek kapasiteli askı aparatını da ekipmanları arasına eklediklerinin altını çizen Altunkum, “Askı aparatları çok ağır ve yüksek yüklerin karayollarında taşınabilmesine imkân sağlıyor. 550 ton kapasiteli yeni askı aparatıyla artık çok daha ağır yükleri daha kolay bir şekilde karayollarında taşıyabileceğiz” dedi.

 

 

Devamını oku

Ağır Yük Taşıma Araçları

DİNÇER LOJİSTİK’DEN 4 YILDA 30 PROJE

Yayınlanma tarihi

-

Geliştirdiği projelerle lojistik sektörüne yön vermeyi hedefleyen Dinçer Lojistik Ar-Ge Merkezi, 4’üncü yılını kutlamaya hazırlanıyor. Bugüne kadar 30 Ar-Ge projesine imza atan merkezin geliştirdiği teknolojiler, şirketin gün geçtikçe büyüyen yurtdışı operasyonlarıyla birlikte artık yurtdışında da kullanılıyor.

Sektöre, topluma, ekonomiye ve çevreye değer katma misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Dinçer Lojistik; 2018 yılının mart ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayıyla faaliyete geçirdiği Ar-Ge Merkezinin 4’üncü yılını kutlamaya hazırlanıyor. 4 yıla 20’si tamamlanmış 30’dan fazla proje sığdıran Dinçer Lojistik Ar-Ge Merkezi’nin geliştirdiği çözümler, şirketin gün geçtikçe büyüyen yurtdışı operasyonlarıyla birlikte artık yurtdışında da kullanılıyor.

30’UN ÜSTÜNDE PROJE

Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, lojistik sektöründe sayıları henüz iki elin parmaklarını geçmeyen Ar-Ge merkezlerinin, geliştirdikleri teknolojilerle Türk lojistik sektörüne yön veren en önemli aktörler haline geldiğini söyledi. Dinçer Lojistik Ar-Ge merkezinde 50 kişiden fazla araştırmacı personel istihdam ettiklerini, bu sayede dünyadaki gelişmeleri takip ederek uçtan uca izlenebilen ve raporlanabilen yenilikçi dijital sistem projeleri geliştirilebildiklerini anlatan Mustafa Dinçer, “Mart 2018’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayıyla faaliyete geçen Ar-Ge Merkezimizin birçoğu ticarileştirilmiş 30 üzerinde projesi bulunuyor. Bugüne kadar 20’ye yakını tamamlanan projelerimiz içinde TÜBİTAK destekli olanlar da yer alıyor, biz tüm bu çalışmalarımızı geleceğin lojistik teknolojilerini hayata geçirmek yapıyoruz” dedi.

Dinçer Lojistik Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen ürün ve sistemlerin, şirketin depo ve nakliye operasyon birimleri başta olmak üzere tüm departmanları ve müşterileri tarafından kullanmakta olduğunu dile getiren Mustafa Dinçer, “Dinçer Lojistik’in devam eden yurtiçi operasyonlarının yanı sıra yurtdışı operasyonlarının da başlamasıyla Ar-Ge Merkezimizde geliştirilen teknolojiler, globale taşındı” diye konuştu.

TÜRKİYE ORTALAMASININ İKİ KATI

Dinçer Lojistik’in cirosunun ortalama yüzde 2’sini Ar-Ge’ye ayırdığını açıklayan Mustafa Dinçer, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2020’de Türkiye’de Ar-Ge harcamalarının gayrisafi yurt içi hâsıla içindeki payı yüzde 1,09 oldu. Yani Dinçer Lojistik, Türkiye ortalamasının yaklaşık iki katı oranında bir Ar-Ge bütçesine sahip” şeklinde konuştu. 4 yıllık süreçte A-Ge’ye yaklaşık 15 milyon liralık yaptıklarını ifade eden Dinçer, şunları söyledi:

“LOJİSTİK SEKTÖRÜNE YÖN VERMEYİ AMAÇLIYORUZ”

“Ar-Ge yatırımlarımızın meyvelerini toplamaya başladığımızı düşünüyorum. Bugüne dek GoAgro Vas, GoAgro WMS, GoAgro TMS, GoHappyCustomer, GoChemWMS gibi sektörün geleceğine ışık tutan projeler geliştiren Ar-Ge merkezimizde farklı talep ve ihtiyaçlara yönelik inovatif çözümler tasarlıyoruz. 2021 yılında Ar-Ge Merkezimizde sürdürülebilirlik ve insan gücünden tasarruf açısından bize katkı sağlayacağını beklediğimiz bir ürünün patent başvurusunu yaptık ve ön onay aldık. Geçen yıl ayrıca bir yazılım tescil onayı ve bir marka tescil onayı almayı da başardık. Geliştirdiğimiz ve bunda sonra geliştireceğimiz projelerle lojistik sektörüne yön vermeyi amaçlıyoruz.”

Devamını oku
Advertisement hba.com.tr
Advertisement hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish