Takip Edin

Sektörel Gündem

TÜRKPATENT açıkladı: Marka ve tasarım başvuruları yüzde 11 arttı

Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) geçen yıl yapılan marka başvuruları 2021’e göre yüzde 11 artarak 212 bin 636’ya, toplam tasarım başvuru sayısı da yüzde 28 artışla 84 bin 107’ye yükseldi ve bu veriler, rekor olarak kayıtlara geçti.

Yayınlanma tarihi

-

Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) geçen yıl yapılan marka başvuruları 2021’e göre yüzde 11 artarak 212 bin 636’ya, toplam tasarım başvuru sayısı da yüzde 28 artışla 84 bin 107’ye yükseldi ve bu veriler, rekor olarak kayıtlara geçti.

TÜRKPATENT’in, marka, tasarım ve bunların tescili konusunda hayata geçirdiği çok yönlü çalışmaları rakamlara da yansıdı.

Yüzde 90’ı yerli marka

Marka başvuru sayısı geçen yıl 197 bin 235’i yerli ve 15 bin 401’i yabancı olmak üzere 212 bin 636’ya ulaştı. Toplam marka başvurularındaki artış bir önceki yıla göre yüzde 11’i buldu.

Özellikle yerli marka başvurularındaki artış da dikkati çekti. Geçen yıl toplam müracaatların yüzde 93’ünü oluşturan yerli marka başvuruları bir önceki yıla göre yüzde 12 arttı.

Reklam

Söz konusu dönemde TÜRKPATENT tarafından tescil edilen markaların yüzde 90’ının yerli firmalara ve gerçek kişilere ait olduğu görüldü.

Geçen yıl yerli marka tescil sayısı 140 bin 65 ve yabancı marka tescil sayısı 16 bin 575 oldu. Böylece toplam marka tescil sayısı yüzde 21 artışla 156 bin 640 olarak gerçekleşti.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) verilerine göre, Madrid Protokolü kapsamında 2022’de Türkiye’den örgüte 2 bin 389 uluslararası marka başvurusu yapıldı. Türkiye, 2021’e göre yüzde 5 artışın yaşandığı uluslararası marka başvurularında Avustralya’yı geride bırakarak 9’uncu sıraya yükseldi.

Markalaşmada en fazla öne çıkan il 84 bin 896 başvuru ve 63 bin 39 tescille İstanbul oldu. Bu kenti 16 bin 101 başvuru, 11 bin 470 tescille Ankara ve 12 bin 963 başvuru, 9 bin 68 tescille İzmir takip etti.

Markaların yanı sıra tasarım başvurularındaki artış da dikkati çekti. Geçen yıl toplam tasarım başvurularının yüzde 93’ü yerli başvuru sahipleri tarafından yapıldı. Bir önceki yıla göre yüzde 32 artışla yerli tasarım başvuru sayısı 78 bin 268 olarak gerçekleşti.

Reklam

Yerli tasarım tescili yüzde 32 arttı

Diğer yandan, geçen yıl TÜRKPATENT’e yabancı başvuru sahipleri adına 5 bin 839 tasarım başvurusu yapıldı. Böylece, toplam tasarım başvuru sayısı 2021’e göre yüzde 28 artarak 84 bin 107’ye yükseldi.

TÜRKPATENT’in 2022’de tescilini gerçekleştirdiği tasarımların yüzde 92’sinde yerli firma ve şahısların imzası bulunurken bu dönemde yerli tasarım tescil sayısı bir önceki yıla göre yüzde 32 artarak 58 bin 358 oldu.

Aynı dönemde, TÜRKPATENT, yabancı kaynaklı 5 bin 269 tasarımın tescilini gerçekleştirdi. Böylece toplam tasarım tescil sayısı 2021’e göre yüzde 27 artarak 63 bin 627’ye ulaştı.

Diğer sınai mülkiyet türlerinde olduğu gibi tasarım alanında da başı İstanbul çekti. Bu ili sırasıyla Bursa, Kayseri, Ankara ve Gaziantep izledi.

Reklam

Kurum, marka tescil faaliyetlerinin yanı sıra bu alandaki mevzuatın, süreçlerin ve uygulamaların geliştirilmesi, uluslararası gelişmelerin yakın takibi ve kamuoyunda marka bilincinin artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

Marka karar kalitesinin artırılması hedefi doğrultusunda da uluslararası kuruluşların almış olduğu kararlar ve mahkeme kararları, üye olunan veri tabanları üzerinden sürekli ve dikkatli şekilde takip ediliyor.

TÜRKPATENT, insana ve çevreye duyarlı, katma değeri yüksek tasarımların oluşturulması ve korunmasını, Türkiye’nin tasarım ve tasarımcılarının sürdürülebilir bir şekilde dünyayla rekabet edebilir hale getirilmesini, “Türk Tasarımı” kimliğinin yaygınlaşmasını, Türk tasarımcılarının ve tasarımlarının dünya pazarında tercih edilir konuma getirilmesini sağlamak amacıyla da çalışmalarını sürdürüyor.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sektörel Gündem

Rekabet Kurulu’ndan beş şirkete yumurta viyolü soruşturması

Rekabet Kurulu, yumurta viyolü üretimi alanında faaliyet gösteren bazı teşebbüsler hakkında soruşturma açılmasını kararlaştırdı.

Yayınlanma tarihi

-

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, söz konusu alanda faaliyet gösteren teşebbüslerin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar alma” başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddialarına yönelik yürütülen ön araştırma Kurulca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli buldu.

Buna göre, Dentaş Kağıt Ağaç Mamulleri ve Gıda Mad. San. ve Tic. AŞ, Güneş Kalıplı Basma Kutu Ambalaj San. ve Tic. AŞ, Güres Tavukçuluk Üretim Pazarlama Tic. AŞ, Keskinoğlu San. Tic. AŞ ve Özay Karton Ambalaj Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açıldı.

Yumurta viyolü nedir?

Yumurtaların içine oturacağı küçük kasecikleri bulunan, karton veya plastikten yapılan koruma kaplarına yumurta viyolü deniyor.

Reklam
Devamını oku

Sektörel Gündem

EPDK’nın 2026 hedefi: 1000 noktaya daha doğalgaz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, 2026 yılının  sonuna kadar 1000 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırılacağını açıkladı.

Yayınlanma tarihi

-

Yılmaz, bugün yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği’ne ilişkin yaptığı açıklamada, yönetmelikle doğal gaz piyasasında olası yönetimsel zafiyetlerin önceden tespit edileceğini bildirdi.

Doğalgazın son tüketiciye ulaştırılması konusunda hizmet kalitesinde en ufak bir düşüş yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Hem kalite hem de şebeke işletme güvenliği en üst düzeyde korunmaya devam edecek. Doğal gazda büyük hedeflerimiz var. 2026 sonuna kadar 1000 yerleşim yerine, ilçe ve beldeye bu konforu ulaştıracağız. Yaptığımız bu düzenlemeyle 1000 yerleşim yeri hedefine emin adımlarla ilerlerken ortaya çıkabilecek olası yönetimsel zafiyetleri önceden tespit edecek ve dağıtım hizmetlerinin de kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacağız. Doğal gaz şebekelerinin ulaştırıldığı yerleşim yerlerinde işletme riskleri de en aza indirilmiş olacak. Gerek yatırım aşamasında gerekse işletme ve müşteri hizmetleri alanlarında tüketici memnuniyeti en üst düzeye taşınacak.”

Tüketici korunacak, tedbirler önceden alınacak

Açıklamaya göre, ağustosta 763 yerleşim yerine doğalgaz ulaştırıldı. Yıl sonuna kadar bu sayının 800’ün üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Reklam

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım Lisanslarına İlişkin Tedbirler Yönetmeliği ile dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin faaliyetlerinin sürdürülemez duruma geldiğinin veya geleceğinin anlaşılması durumunda, dağıtım şebekesinin korunması, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması, sunulan hizmetin devam etmesi, ekonomiye ve tüketicilere verilmesi muhtemel zararların minimize edilmesi amacıyla, EPDK gerekli tedbirleri önceden alacak.

Dağıtım faaliyetinin niteliğinin ya da kalitesinin kabul edilemeyecek düzeyde düşmesi gibi hallerde, EPDK tarafından şirket yönetimleri geçici olarak değiştirilecek ve en kısa sürede şebeke satış ihalesine çıkılarak yeni lisans sahibi belirlenecek.

Devamını oku

Sektörel Gündem

ABD’de petrol sondaj kulesi azaldı

ABD’de petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azaldı.

Yayınlanma tarihi

-

Petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes’un yayımladığı haftalık verilere göre, ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 12-18 Ağustos haftasında önceki haftaya göre 5 azalarak 520’ye geriledi.

ABD’deki petrol sondaj kulesi sayısı son bir yılda ise 81 azaldı.

Öte yandan perşembe gününü 84,12 dolardan kapatan Brent petrolün varil fiyatı, cuma gününü 84,80 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise cuma günü 81,40 dolar düzeyinde kapandı. WTI tipi ham petrolün varili perşembe gününü 80,06 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Reklam
Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr
Bumerang - Yazarkafe

Trend olan