Takip Edin

Proje Taşıma Lojistiği

Türkiye’den dünyanın lojistik dengesini bozan dev hamle

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin stratejik adımları dünyanın lojistik dengesini bozdu. Türkiye son dönemde ihracat yönlü büyüme stratejisi doğrultusunda adımlar atıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demir Yolu Hattı ve Demir İpek Yolu olarak bilinen Orta Koridor’un önemine dikkat çekerek, “Bu koridor, Bakü-Tiflis-Kars hattının yapılması, Marmaray’ın yapılması hakikaten dünyadaki lojistik hareketleri ve lojistik dengeleri bozdu” dedi.

Son dönemde demir, kara ve deniz yolu taşımacılığında yaptığı büyük yatırımlarla dikkat çeken Türkiye, bölgesinde bir lojistik güç olma yolunda ilerliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars hattının ve Marmaray’ın yapılması ile dünyadaki lojistik dengelerin bozulduğunu ifade ederken, bir yandan da Kanal İstanbul’un ekonomik faydalarına dikkat çekti.
Turkuvaz Medya Grubu’nun ve A Para’nın düzenlediği Türkiye 2023 Zirvesi gerçekleşti. Zirveye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan katıldı.
“KANAL İSTANBUL’DA TÜM TEKNİK PLANLAR HAZIR”
Kanal İstanbul’da tüm teknik konularda çalışmaların tamamlandığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul’da bütün projeler, planlar hepsi hazır. Ulaşım yollarına bir yerden başladık. Bunları devam ettiriyoruz. Kazı işlemleri de normal ana ihaleyi yaptıktan sonra devam edeceğiz” diye konuştu.
“DÜNYADA TİCARET VE LOJİSTİK HAREKETLERİ ARTACAK”
Dünyada artacak ticaret lojistik hareketlere hazır olmak için ve de bugünkü ihtiyaçları karşılamak için İstanbul Boğazı’na alternatif su yolu gerekliliğinin altını çizen Karaismailoğlu, “Biz bunu inşallah kısa süre içerisinde yapacağız” dedi.
“TÜRKİYE DÜNYADAKİ LOJİSTİK DENGELERİ BOZDU”
Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin ihracatına büyük katkı sağlayacak Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demir Yolu Hattı ve Demir İpek Yolu olarak bilinen Orta Koridor’un önemine dikkat çekerek, “Yani bu orta koridor, Bakü-Tiflis-Kars hattının yapılması, Marmaray’ın yapılması hakikaten dünyadaki lojistik hareketleri ve lojistik dengeleri bozdu” dedi.
12 GÜNDE UZAK ASYA’DAN UZAK AVRUPA’YA GİTME İMKANI ÜRETTİK”
Bakan Karaismailoğlu, “Bu Orta Koridor neden önemli? Çünkü Kuzey Koridor’u Çin’den Avrupa’ya 25 günde, yani uzak Asya’dan uzak Avrupa’ya gidiyor. Deniz yoluyla gittiğinizde 45 günü bulan bir taşıma süreci var.
Orta Koridor burada en verimli koridor olarak dikkat çekiyor. Çünkü 12 günde uzak Asya’dan uzak Avrupa’ya gitme imkanı ürettik. Tüm bunlar büyük yatırımlar sayesinde oldu” diye konuştu.
“AZERBAYCAN İLE TÜRKİYE ARASINDA DİREK ULAŞIMI SAĞLAYACAK PROJELER PLANLIYORUZ”
Karaismailoğlu, “Bir taraftan Bakü-Tiflis-Kars hattının yapılması, Marmaray bir mihenk taşı gibi ortada. Artık Çin’den Pekin’den İngiltere Londra’ya kadar trenler olağanüstü bir şekilde şuanda çalışıyorlar.
İnşallah bizde hem Nahcivan, hem Karabağ hem de bu Zengizar Koridoru ile Azerbaycan ile Türkiye arasında direk ulaşımı sağlayacak projelerin planlamalarını yapıyoruz. Bakü-Tiflis-Kars hattında kapasite oldukça fazla. Divriği-Kars arasında da oranın kapasitesini artırmak için çalışmalarımızı yapıyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Proje Taşıma Lojistiği

Depremin ardından büyük yangın çıkmıştı: İskenderun Limanı’ndan kötü haber

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından yangının başladığı İskenderun Limanı’nda durum kötü. Dün başlayan yangın gece boyu sürdü, halen devam ediyor. Limanda yapısal hasar olduğu bildirildi.

Yayınlanma tarihi

-

İskenderun Limanı’nda dün depremin ardından devrilen konteynerlerde çıkan yangın sürüyor. Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremler sırasında dün henüz belirlenemeyen nedenle konteynerlerde çıkan yangın gece boyunca devam etti.

Çevreye yayılması nedeniyle büyüyen yangından yükselen dumanlar, İskenderun ilçesinin birçok noktasından görülüyor.

TCSG Yaşam gemisinin de destek verdiği ekiplerin alevleri kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

“Yapısal hasar söz konusu”

Dünyanın en büyük konteyner operatörlerinden Maersk’ten, İskenderun Limanı’ndaki son duruma ilişkin bir açıklama geldi.

Bloomberg’in haberine göre şirket depremlerin İskenderun Limanı’nda operasyonel etki yarattığını belirtti. Habere göre şirket konteynerleri diğer merkezlere yönlendirecek.

Limak Şirketler Grubu’ndan yapılan ilk açıklamada, Limakport İskenderun Limanı’nda kısmi hasar olduğunu belirtmişti.

Devamını oku

Proje Taşıma Lojistiği

Denizcilik Genel Müdürlüğü açıkladı: Boğazlar için yeni düzenleme

Denizcilik Genel Müdürlüğü, boğazlardan geçecek petrol ürünü taşıyan gemilerden 6 Şubat’tan itibaren sigorta teyit mektubu talep edecek.

Yayınlanma tarihi

-

Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Türk boğazlarından yüklü olarak geçecek petrol ürünleri taşıyan gemilerin sigorta kuruluşlarından, gemi detayı, yükü ve seferinin yer aldığı ve P&I sigortasının bu gemi, sefer ve yük için geçerli ve kapsayıcı olacağını belirtir bir mektup almaları ve bu belgeyi Seyir Planı’na eklemeleri gerektiği belirtildi.

Kurum Aralık başında boğazlardan geçen ham petrol tankerlerinden, sahip oldukları sigorta poliçelerinin taşınan her cins petrol ve her boğaz geçişi için geçerli olduğunu gösteren ek bir teyit mektubu istemeye başlamıştı. Böylece bugünkü adımla petrol taşıyan tankerlerdeki uygulama petrol ürünü taşıyan gemiler için genişletilmiş oldu.

Devamını oku

Proje Taşıma Lojistiği

Boeing yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlı uçağı 2030’da teslim edecek

Boeing yüzde 100 sürdürülebilir yakıtla çalışan ticari uçakların teslimatının 2030 yılına kadar gerçekleştirileceğini duyurdu.

Yayınlanma tarihi

-

Şirket ticari havacılık sektörünün 2050 yılına kadar küresel sivil havacılık operasyonlarında net sıfır karbon emisyon hedefine ulaşmaya yönelik taahhüdünü de destekliyor. Boeing’ten son çeyrek mali sonuçlarıyla ilgili yapılan açıklamada uçak teslimatlarına ilişkin veriler de paylaşıldı. Boeing 2022 yılında havayolu şirketlerine toplam 480 ticari uçak teslim ederken, havayollarından 808 adet sipariş aldı. 4 bin 500’ün üzerinde ticari uçakla birlikte toplam şirket rezervi 404 milyar dolara yükseldi

376 yeni sipariş aldı

Açıklanan verilere 737 programındaki üretim oranı ayda 31 uçak olarak istikrarlı hale gelirken, bu oranın 2025-2026 yıllarında ayda yaklaşık 50 uçak seviyesine çıkması planlanıyor. Ayrıca, 787 programındaki üretim oranı düşük seyretmekle beraber, bu oranın 2023 yılı sonlarında ayda 5 uçak, 2025-2026 yıllarında ise ayda 10 uçak seviyesine ulaşması hedefleniyor. Şirket, bu çeyrekte, aralarında United Airlines’ın verdiği 100’er adet 737 MAX ve 787 siparişlerinin bulunduğu toplam 376 net uçak siparişi aldı. Ticari Uçaklar rezervinde toplam değeri 330 milyar dolar olan 4 bin 500’ün üzerinde uçak bulunuyor. Boeing Başkan ve CEO’su Dave Calhoun, “Sağlam bir dördüncü çeyrek performansı gösterdik ve 2022, toparlanma sürecimizde önemli bir yıl oldu. Tüm portföyümüze yönelik güçlü bir talep var. 2023 yılı ve sonrasındaki taahhütlerimizi gerçekleştirmek üzere, faaliyetlerimizde ve tedarik zincirinde istikrarı sağlamaya odaklanıyoruz” dedi.

Devamını oku
Reklam hba.com.tr
Reklam hba.com.tr

Trend olan

EnglishTurkish